شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2017-04-12 12:30:31

Mohx
عضو
ثبت شده: 2017-04-12

مشکل در نصب گراب در حال dual boot

درود بر همه دوستان
من ارچ رو در کنار ویندوز نصب کردم اما یک اشتباه مرتکب شدم و اولین نصبم رو به صورت efi انجام دادم اما سیستم من bios
بنده هم دوباره نصب کردم پارتیشن بندی و غیره رو دوباره کردم همچی خوب پیش رفت تا نصب گراب که به ارور زیر خوردم
2017-04-1212.26.28.jpg
الان هم وارو ویندوز هم نمیتونم بشم و ارور زیر رو میده
no bootable device insert boot disk
نوع درایو cهم به efi boot رفته
لطفا کمک کنید تا این مشکل رفع بشه
از دیشب تا الان هم دارم سرچ میکنم و به جوابی نرسیدم
حتی رفتم به فروم زبا اصلی ارچ تا ثبت نام کنم و بپرسم
اما یک سوالی داشت که نتونستم جوابشو به دست بیارم
این بود
What is the output of "date -u +%V$(uname)|sha256sum|sed 's/\W//g'"?

آخرین ویرایش توسط Mohx (2017-04-12 12:33:31)

آفلاین

#2 2017-04-12 13:25:15

AmiNimA
عضو
ثبت شده: 2015-11-27
وب سایت

پاسخ: مشکل در نصب گراب در حال dual boot

احتمالا پارتیشن بوت ویندوز رو هم پاک کردید که میگه no bootable device insert boot disk
اگر این طوریه اول با دیسک ویندوز باید بوت ویندوز رو repair کنید. بعد گراب رو در یک پارتیشن دیگر نصب کنید.

لینوکس یک فرهنگ است. یک فرهنگ خوب

آفلاین

#3 2017-04-12 13:40:11

Mohx
عضو

AmiNimA نوشته است که:

احتمالا پارتیشن بوت ویندوز رو هم پاک کردید که میگه no bootable device insert boot disk
اگر این طوریه اول با دیسک ویندوز باید بوت ویندوز رو repair کنید. بعد گراب رو در یک پارتیشن دیگر نصب کنید.

چک کردم درایو cسالم یود
با دیسک ویندوز تعمیر نشد متاسفانه

آفلاین

#4 2017-04-12 13:41:40

Mohx
عضو

جواب سوال ورودی انجمن انگلیسی ارچ رو کسی بلده؟

آفلاین

#5 2017-04-12 13:45:56

piker
عضو
ثبت شده: 2016-08-26

عکستون لود نشد یه سوال ویندوز و آرچتون تو صفحه ی اول گراب میاد ؟
اگ میاد و میتونید وارد آرچ شید این دست دستور رو بزنید :

sudo pacman -S os-prober
os-prober

باز اگ مشکل حل نشد این  صفحه رو ببینید .

آفلاین

#6 2017-04-12 14:00:04

Mohx
عضو

piker نوشته است که:

عکستون لود نشد یه سوال ویندوز و آرچتون تو صفحه ی اول گراب میاد ؟
اگ میاد و میتونید وارد آرچ شید این دست دستور رو بزنید :

sudo pacman -S os-prober
os-prober

باز اگ مشکل حل نشد این  صفحه رو ببینید .

لطفا از فیل تر شکن استفاده کنید برای لود عکس
اصلا گراب نصب نمیشه
و همینطور که گفتم  type درایو 3 تغییر کرده برای همین نمیزاره ویندوز هم لود بشه
این هم عکس cfdisk
2017-04-1213.56.38.jpg
و اینم عکسی که وقتی سیستم روشن میشه میاد
2017-04-1213.57.25.jpg

آفلاین

#7 2017-04-12 14:21:37

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

Mohx نوشته است که:

خروجی

date -u +%V$(uname)|sha256sum|sed 's/\W//g'

رو باید بعنوان پاسخ ارائه بدید.

آفلاین

#8 2017-04-12 14:38:15

Mohx
عضو

Arcush نوشته است که:
Mohx نوشته است که:

خروجی

date -u +%V$(uname)|sha256sum|sed 's/\W//g'

رو باید بعنوان پاسخ ارائه بدید.

متوجه ام دوست عزیز
با ارچ نشد خروجی بگیرم چون کاراکتر | بر روی نسخه لایوش نبود
از یک سیمولاتور انلاین استفاده کردم ولی خروجی نداد
اگر کسی بتونه جوابش رو بده تا من سوالم رو از محل بزرگتری بپرسم

آخرین ویرایش توسط Mohx (2017-04-12 14:38:50)

آفلاین

#9 2017-04-12 16:05:01

mazhar
عضو
ثبت شده: 2016-08-01

جواب سوال انجمن انگلیسی اینه:

180eea09bd7cd7b64b3b63023cbd78d96fcceb879bbb3f248ddbb9adecd996a8

من که نگاه کردم به پارتیشن هاتون دیدم ۹۱ گیگ esp دارید !!! چرا؟ طبق کدوم روش تو این دنیا esp میرسه به گیگ اصلا!؟

این چند نکته رو در نظر داشته باشید:
۱ - esp یه پارتیشن هست که ساخته میشه تا بتونین سیستم های efi یا uefi رو باهاش بوت کنین، یعنی تو اون سیستم ها وقتی سیستم بالا میاد bootloader از اون پارتیشن گراب رو لود میکنه و باعث میشه که سیستم بیاد بالا. این پارتیشن حداکثر حجمش باید ۴۰۰ مگ باشه. توی آزمون lpic هم یکی از سوالا اینه که سایز توصیه شده ش چقدره که میشه ۱۰۰ مگ (سیستم خودم که فقط آرچ روش نصبه ۴۰۰ مگ دادم بهش ولی ۳۱ مگ پر شده).
۲ - اگه گراب نصب میکنی به غیر از ویکی جای دیگه ای نباید بری چون بسته به سیستم نحوه ی نصب تفاوت داره. که باید در نظرش بگیری. برای efi یه نکته ای بود اونم این بود که اول بیای esp رو mount کنی توی روت بعد chroot کنی توی روت و نصب کنی گراب رو، اما برای bios نکته خاصی نداره مرحله مرحله ویکی اصلی آرچ رو بخون برو جلو.
۳ - بسته ی os-prober رو اگه نصب کنی باعث میشه که گراب بتونه سیستم عامل های دیگه رو تشخیص بده و براشون menu entry بسازه، که ضروری نیست اگه بخوای خودت بسازی menu entry ها رو.
۴ - برای دوال بوت اول همیشه ویندوز نصب میشه بعد گراب چون راحت تر اینه که chainload بشه. یعنی یه menu entry بسازی برای گراب (یا دستور کانفیگ به کمک os-prober بسازه) که بیاد بوت لودر ویندوز رو لود کنه که اونم بیاد و ویندوز رو بوت کنه.
۵ - این سومی که میگی اگه منظورت linux swap هستش باید عرض کنم خدمتت بود و نبودش هیچ تفاوتی نداره، پس برای اینکه مطمین بشی کلا میتونی غیر فعالش کنی تا بعدا که سیستم رو آوردی بالا بتونی با خیال راحت تر درستش کنی، برای غیر فعال کردن میتونی از دستور زیر استفاده کنی:

sudo swapoff -a

یا اگه هنوز sudo رو راه نینداختی با su روت بشو بعد دستور رو بدون sudo  بزن.

پیشنهاد من اینه که یه بار خیلی قشنگ از روی ویکی نصب کنی، ویکی خودمون ترجمه کردیم راهنمای تازه کاران رو، با یه سرچ میتونی بهش برسی. بعد هم بگم اگه بری تو انجمن انگلیسی به امید اینکه یکی بیاد همه مراحلو بهت بگه اشتباه میکنی. تقریبا همه ی آرچر ها میگن بری ویکی رو دقیق بخونی. پس همون بهتر که همین الان این کارو بکنی smile

آخرین ویرایش توسط mazhar (2017-04-12 16:07:38)

آفلاین

#10 2017-04-12 16:23:55

Mohx
عضو

mazhar نوشته است که:

جواب سوال انجمن انگلیسی اینه:

180eea09bd7cd7b64b3b63023cbd78d96fcceb879bbb3f248ddbb9adecd996a8

من که نگاه کردم به پارتیشن هاتون دیدم ۹۱ گیگ esp دارید !!! چرا؟ طبق کدوم روش تو این دنیا esp میرسه به گیگ اصلا!؟

این چند نکته رو در نظر داشته باشید:
۱ - esp یه پارتیشن هست که ساخته میشه تا بتونین سیستم های efi یا uefi رو باهاش بوت کنین، یعنی تو اون سیستم ها وقتی سیستم بالا میاد bootloader از اون پارتیشن گراب رو لود میکنه و باعث میشه که سیستم بیاد بالا. این پارتیشن حداکثر حجمش باید ۴۰۰ مگ باشه. توی آزمون lpic هم یکی از سوالا اینه که سایز توصیه شده ش چقدره که میشه ۱۰۰ مگ (سیستم خودم که فقط آرچ روش نصبه ۴۰۰ مگ دادم بهش ولی ۳۱ مگ پر شده).
۲ - اگه گراب نصب میکنی به غیر از ویکی جای دیگه ای نباید بری چون بسته به سیستم نحوه ی نصب تفاوت داره. که باید در نظرش بگیری. برای efi یه نکته ای بود اونم این بود که اول بیای esp رو mount کنی توی روت بعد chroot کنی توی روت و نصب کنی گراب رو، اما برای bios نکته خاصی نداره مرحله مرحله ویکی اصلی آرچ رو بخون برو جلو.
۳ - بسته ی os-prober رو اگه نصب کنی باعث میشه که گراب بتونه سیستم عامل های دیگه رو تشخیص بده و براشون menu entry بسازه، که ضروری نیست اگه بخوای خودت بسازی menu entry ها رو.
۴ - برای دوال بوت اول همیشه ویندوز نصب میشه بعد گراب چون راحت تر اینه که chainload بشه. یعنی یه menu entry بسازی برای گراب (یا دستور کانفیگ به کمک os-prober بسازه) که بیاد بوت لودر ویندوز رو لود کنه که اونم بیاد و ویندوز رو بوت کنه.
۵ - این سومی که میگی اگه منظورت linux swap هستش باید عرض کنم خدمتت بود و نبودش هیچ تفاوتی نداره، پس برای اینکه مطمین بشی کلا میتونی غیر فعالش کنی تا بعدا که سیستم رو آوردی بالا بتونی با خیال راحت تر درستش کنی، برای غیر فعال کردن میتونی از دستور زیر استفاده کنی:

sudo swapoff -a

یا اگه هنوز sudo رو راه نینداختی با su روت بشو بعد دستور رو بدون sudo  بزن.

پیشنهاد من اینه که یه بار خیلی قشنگ از روی ویکی نصب کنی، ویکی خودمون ترجمه کردیم راهنمای تازه کاران رو، با یه سرچ میتونی بهش برسی. بعد هم بگم اگه بری تو انجمن انگلیسی به امید اینکه یکی بیاد همه مراحلو بهت بگه اشتباه میکنی. تقریبا همه ی آرچر ها میگن بری ویکی رو دقیق بخونی. پس همون بهتر که همین الان این کارو بکنی smile

اون 91 گیگ درایو سی که توش ویندوز
قبل از ارچ هم یوبنتو و دبیان هن داشتم اما مشکلی نداشت
ویندوز هم به عنوان سیستم عامل اول نصب هست
من برای سواپ سوال نکردم منطورتون کدوم سوالمه؟
الان من دقیقا چکار کنم
قبلا ویکی رو خوندم به جواب نرسیدم
حرفتون درست
شما میتونی بهم قدم به قدم بگی حداقل ویندوز رو به حالت قبل برگردونم؟
خواهش میکنم اگر در توانتون هست کمکم کنید پروژه دانشگام تو درایو c هست

آخرین ویرایش توسط Mohx (2017-04-12 16:28:56)

آفلاین

#11 2017-04-12 17:01:51

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

@Mohx عزیز، لطفا از نقل قول هائی که لازم نیستن، اجتناب کنید. لطفا دقیق باشید (همونطور که دوستانتون توی تاپیک  دارن با مجموعه هایی از کد و لینک صحبت می کنن). اینکه "ویکی رو خوندید ولی به نتیجه ای نرسیدید"، برای بسیاری از ما معادل این هست که "اصلا ویکی رو [خوب] نخوندید". برای اینکه این تصور (به صورت ناخودآگاه) القا نشه، باید دقیقتر فرآیند به نتیجه نرسیدنتون رو تشریح کنید.

آفلاین

#12 2017-04-12 17:03:06

mazhar
عضو

گفتی درایو ۳، فکر کردم منظورت سومین پارتیشنه که همون سوپ بود.
راستش من راجع به ویندوز اطلاعات خوبی ندارم و نمیتونم در اون مورد کمکی بکنم.
درسته اوبونتو و دبیان با دردسر خیلی کمتری نصب میشن، اگه میدونی خیلی ضروریه که هرچه زودتر نصب کنی و سیستم رو بالا بیاری پیشنهاد من اینه که اوبونتو نصب کنی. نصب آرچ چیزی نیست سریع و بی دردسر انجام بشه. یه واقعیته. اصلا نباید هم اینطور باشه.
الان که میبینی خیلی وضعیت اضطراریه بهترین کار همون نصب اوبونتوه، خیلی زودتر به نتیجه میرسی و همه ی پروسه ی نصب گراب هم کار شده روش و بی دردسرتر میتونی به وضعیت پایدار تری برسی (تو این شرایط).
نصب آرچ رو بذار برای یه زمان مناسب بی استرس و راحت بتونی ازش لذت ببری.

آفلاین

#13 2017-04-12 20:22:39

Mohx
عضو

mazhar نوشته است که:

گفتی درایو ۳، فکر کردم منظورت سومین پارتیشنه که همون سوپ بود.
راستش من راجع به ویندوز اطلاعات خوبی ندارم و نمیتونم در اون مورد کمکی بکنم.
درسته اوبونتو و دبیان با دردسر خیلی کمتری نصب میشن، اگه میدونی خیلی ضروریه که هرچه زودتر نصب کنی و سیستم رو بالا بیاری پیشنهاد من اینه که اوبونتو نصب کنی. نصب آرچ چیزی نیست سریع و بی دردسر انجام بشه. یه واقعیته. اصلا نباید هم اینطور باشه.
الان که میبینی خیلی وضعیت اضطراریه بهترین کار همون نصب اوبونتوه، خیلی زودتر به نتیجه میرسی و همه ی پروسه ی نصب گراب هم کار شده روش و بی دردسرتر میتونی به وضعیت پایدار تری برسی (تو این شرایط).
نصب آرچ رو بذار برای یه زمان مناسب بی استرس و راحت بتونی ازش لذت ببری.

سپاس از شما
بابت پاسخ گویی
الان حتی نمیتونم ویندوز رو دوباره نصب کنم ظاهرا پارتیشن ها رفته رو حالت gpt چطور میتونم بدون از دست دادن اطلاعات درستش کنم؟ و دوباره mbr کنم؟
اگه میشه بک راه بگید که با خود ارچ بشه یا هر راه دیگری

الان چون گراب نصب نمیشه و اون ارور بالا رو میده فکر کنم رو ابنتو هم نشه اول باید مشکل پارتیشن حل بشه
راه حل دارید؟

آخرین ویرایش توسط Mohx (2017-04-12 20:23:59)

آفلاین

#14 2017-04-12 22:24:08

mazhar
عضو

این موضوع که میگید، gpt and mbr نوع پارتیشن تیبلتون هست. به محض اینکه پارتیشن تیبل رو دستکاری کنین هیچ پارتیشنی وجود نخواهد داشت. توضیحش طولانیه برای یک سوال فروم که چرا این اتفاق میفته. ولی اینو در نظر بگیر که یه سری اطلاعات خیلی ضروری هست ابتدای هر دیسک که مشخص کننده ی نوع بلوک ها و نحوه ی چیدمانشونه، این تقریبا میشه partition table. حالا تو بیای یه تیبل رو دستکاری کنی یعنی تمام اطلاعاتو بهم ریختی. یعنی همه ی فایل ها و بلوک های داخل همه ی پارتیشن ها نابود میشن (پاک نمیشن ولی مثل فضای خالی میتونی روشون بنویسی). پس اینی که میگی عوض شده غیر ممکنه. اون ارور رو من باهاش مواجه شدم، نمیدونم باگ ویندوزه یا هرچی ولی میگه gpt خراب شده و نمیشه درستش کرد.
اگه بخوای به mbr تبدیل کنی باید هرچی اطلاعات داری بریزی روی یه هارد دیگه (شک نکن). آرچ برای این کار ها ابزار های تحت ترمینال داره که سخت تره. من همیشه یه اوبونتو live همراهم دارم، یه فلشه، بوت کنی یه سیستم لینوکسی با قابلیت کامل داری. پیشنهاد من اینه که اوبونتو live بیاری بالا، یه هارد اکسترنال (یا اینترنال) بیاری و از طریق این محیط زنده همه ی اطلاعاتت رو انتقال بدی که در امن و امان باشه. بعد همون اوبونتو live یه ابزار داره gparted با اون یه gpt یا mbr بسازی (از منوی devices گزینه ی create partition table). بعد دی وی دی ویندوز بذاری و پارتیشن جدا کنی و نصب. بعد که اومد بالا بدون مشکل بیای قشنگ آرچ بوت کنی بعد از اینجا نصب کنی. بعد هم گراب رو باز هم طبق ویکی بری جلو و در نهایت به روشنایی برسی smile ولی از صمیم قلب بگم بهتره بیای فقط آرچ نصب کنی و دوال بوت نکنی، بعد یه ویندوز مجازی نصب کنی (virtualbox) و کار های ویندوزیت رو از اونحا انجام بدی (البته اگه گرافیست باشی یا گیمر حرفه ای که غیر بازی های steam بخواد بازی کنه بهتره همون دوال بوت رو پیش بگیری). اگر هم هنوز نخوندی راجع به آرچ (مثل زمانی که من تازه اومده بودم) یکم تحقیق کن راجع بهش، انتظار نداشته باشی که بعد نصب با یه رابط گرافیکی خوشگل خوشامد بگه بهت، باید همه ی دسکتاپ و اینا رو خودت نصب کنی (اینو فقط گفتم که نکنه اطلاع نداشته باشی). smile

Mohx نوشته است که:

سپاس از شما

قربانت

آخرین ویرایش توسط mazhar (2017-04-12 22:31:30)

آفلاین

#15 2017-04-12 22:57:26

Mohx
عضو

mazhar@
پس با این توضیح شما احتمال زیاد اگر همون درایور سی رو فرمت کنم مشکل حل میشه چون چک کردم سایز درایو ها و مقدار فضای مصرف شدشون تغییری نکرده بود.
و زمانی این مشکل پیش امد که بوت رو داخل امون درایو ریختم و گراب نصفه نیمه نصب شد.نظرتون چیه؟
شما زمانی که این مشکل براتون پیش امد چه کردید؟
تو اینترنت نوشته بود وقتی به صورت بوت از gpt به mbr تبدیل کنیم اطلاعات پاک نمیشه.
متاسفانه ویندوز به صورت مجازی کیفیت خوبی نداره
من برای فتوشاپ و افترافکت مجبورم از ویندوز استفاده کنم.
من هم باید یک دیسک لایو ابونتو مثل شما درست کنم کار خردمندانه ای.
من راجب ارچ تحقیق کردم و میدونم رابط کاربری و یا میز کار نداره و خودمون باید نصب کنیم
ارچ بخش زیادی از نیاز هامو میتونه رفع کنه
انتظار داشتم نصبش سخت باشه اما انتظار همچین مشکلی نداشتم

آخرین ویرایش توسط Mohx (2017-04-12 22:57:55)

آفلاین

#16 2017-04-12 23:15:13

mazhar
عضو

راستش من همین امروز همین کار رو کردم برای یکی از اقوام، اصلا کاربر لینوکس نیست، ویندوزش بهم ریخته بود اومده بود داغون کرده بود، اومدم ویندوز ۱۰ براش نصب کنم که همین ارور رو میداد، قبلا سرچ کرده بودم که با یه احتمال خطا میشه از طریق ابزار های command line ویندوز درستش کرد ولی باز هم نیاز به بک آپ بود، چون امکان پاک شدن همه ی اطلاعات بود، به نظر من بهترین و امن ترین راه حل همینه که تمام اطلاعات رو انتقال بدید روی یه دیسک دیگه و از اول همون جور که گفتم همه چی رو با خاک یکسان کنید (یه پارتیشن تیبل بسازید) و اقدام به نصب کنید.
امیدوارم همه چی خوب پیش بره، نصب آرچ شاید سخت باشه ولی همین یه باره، بعدش با یه سیستم مواجه هستید که میتونید {هرجور} که خواستید شخصی سازیش کنید، از یه سیستم مینیمال ساده گرفته تا یه سیستم خیلی خوشگل گرافیکی، برای راهنما ها میتونید از ویکی پارسی خودمون که پست قبل فرستادم استفاده کنید، همچنین لینک هایی اونجا هست به ویدیو کست های اعضای انجمن خودمون (حسین حیدری و آقای امیر صمیمی) که میتونید دنبالشون کنید. فکر میکنم که این بحث داره به چت تبدیل میشه، پس بهتره بیشتر از این طولانی نشه.

آفلاین

#17 2017-04-12 23:31:29

Mohx
عضو

سپاس از شما
دوستان اگر راه حلی دارید بفرمایید
چطور مشکل بوت ویندوز رو حل کنم

آفلاین

#18 2017-04-13 00:53:06

AmiNimA
عضو
وب سایت

پارتیشن بندی شما طبق اون عکسی که گذاشتین و طبق توضیحی که دوستمون دادن غلطه. حالا یا از اول غلط بوده، یا توی پارتیشن بندی هایی که کردی این شکلی شده.
اینی که الان داری ارزش نداره روش وقت بذاری تا اصلاحش کنی. باید از بیخ پارتیشن بندی کنی.

۱.  با یه دیسک لایو لینوکس بیا بالا، چهار تا پارتیشن اول یعنی ۹۱و ۲ مگ و ۲ گیگ و ۳۸ رو پاک کن. (با این کار درایو ویندوز و طبیعتا فایلهای دسکتاپ و مای داکیومنت پاک میشن. اگر بهشون نیاز داری با یه دیسک لایو لینوکس برو و بکاپ بگیر). کاری به دیتاهای پارتیشن های دیگه نداریم.
۲. اول از همه یه پارتیشن ۱۰۰ مگابایتی fat32 جدا کن و اسمش رو بذار boot یا هر چیزی که دوست داری. و بعد از manage flags گزینه های boot و esp رو انتخاب کن.
۳. از مقدار باقی مونده، فضای مورد نیاز ویندوز رو جدا کن و یک پارتیشن ntfs بساز و اسمش رو بذار مثلا windows
۴. باقی فضا رو بده به لینوکس. و یک پارتیشن ext4 بساز. البته اگر مقدار رم دستگاهت کمه میتونی به مقدار دو برابر رم یک swap بسازی. اما اگر رم کافی داری و در کارهای خودت کم نمیاری نیازی به داشتن swap نیست.

بعد از اینکه پارتیشن ها ساخته شدند، ریبوت میکنی و میری سراغ نصب ویندوز. البته حواست باشه پارتیشن دیتاهای خودت رو برای نصب انتخاب نکنی! ویندوز که نصب شد و با سلام و صلوات بالا اومد میری سراغ نصب توزیع لینوکس مورد نظرت.

به نظر من اگر Arch دوست داری، بهتره Manjaro یا Antergos رو انتخاب کنی. چون رابط گرافیکی از اول دارند و نصب اونها بسیار ساده و بدون اشکال صورت میگیره. و درگیر تنظیمات خسته کننده نخواهی شد. و یک سیستم پایدار dual boot خواهی داشت. من خودم در کنار ویندوز اورجینال لپتاپم (که هییییچ کاری هم باهاش ندارم، صرفا چون اورجینال بود نخواستم پاکش کنم!) بدون هیچ دردسری مانجارو نصب کردم. که خودش پارتیشن ویندوز رو نصف کرد بدون اینکه صدمه ای به ویندوز بزنه، لینوکس نصب شد، گراب هم در همون پارتیشن بوت efi نصب شد و بوت ویندوز هم سالم. همه چی اوکی.اما اگه همچنان میخوای خود شخص شخیص آرچ رو نصب کنی، بی زحمت ۲۰ عدد هایپ و ردبول بذار کنار! سرانجام موفق میشی

آفلاین

#19 2017-04-13 10:09:27

Mohx
عضو

AmiNimA نوشته است که:

پارتیشن بندی شما طبق اون عکسی که گذاشتین و طبق توضیحی که دوستمون دادن غلطه. حالا یا از اول غلط بوده، یا توی پارتیشن بندی هایی که کردی این شکلی شده.
اینی که الان داری ارزش نداره روش وقت بذاری تا اصلاحش کنی. باید از بیخ پارتیشن بندی کنی.

۱.  با یه دیسک لایو لینوکس بیا بالا، چهار تا پارتیشن اول یعنی ۹۱و ۲ مگ و ۲ گیگ و ۳۸ رو پاک کن. (با این کار درایو ویندوز و طبیعتا فایلهای دسکتاپ و مای داکیومنت پاک میشن. اگر بهشون نیاز داری با یه دیسک لایو لینوکس برو و بکاپ بگیر). کاری به دیتاهای پارتیشن های دیگه نداریم.
۲. اول از همه یه پارتیشن ۱۰۰ مگابایتی fat32 جدا کن و اسمش رو بذار boot یا هر چیزی که دوست داری. و بعد از manage flags گزینه های boot و esp رو انتخاب کن.
۳. از مقدار باقی مونده، فضای مورد نیاز ویندوز رو جدا کن و یک پارتیشن ntfs بساز و اسمش رو بذار مثلا windows
۴. باقی فضا رو بده به لینوکس. و یک پارتیشن ext4 بساز. البته اگر مقدار رم دستگاهت کمه میتونی به مقدار دو برابر رم یک swap بسازی. اما اگر رم کافی داری و در کارهای خودت کم نمیاری نیازی به داشتن swap نیست.

بعد از اینکه پارتیشن ها ساخته شدند، ریبوت میکنی و میری سراغ نصب ویندوز. البته حواست باشه پارتیشن دیتاهای خودت رو برای نصب انتخاب نکنی! ویندوز که نصب شد و با سلام و صلوات بالا اومد میری سراغ نصب توزیع لینوکس مورد نظرت.

به نظر من اگر Arch دوست داری، بهتره Manjaro یا Antergos رو انتخاب کنی. چون رابط گرافیکی از اول دارند و نصب اونها بسیار ساده و بدون اشکال صورت میگیره. و درگیر تنظیمات خسته کننده نخواهی شد. و یک سیستم پایدار dual boot خواهی داشت. من خودم در کنار ویندوز اورجینال لپتاپم (که هییییچ کاری هم باهاش ندارم، صرفا چون اورجینال بود نخواستم پاکش کنم!) بدون هیچ دردسری مانجارو نصب کردم. که خودش پارتیشن ویندوز رو نصف کرد بدون اینکه صدمه ای به ویندوز بزنه، لینوکس نصب شد، گراب هم در همون پارتیشن بوت efi نصب شد و بوت ویندوز هم سالم. همه چی اوکی.اما اگه همچنان میخوای خود شخص شخیص آرچ رو نصب کنی، بی زحمت ۲۰ عدد هایپ و ردبول بذار کنار! سرانجام موفق میشی

سپاس از شما همینکار رو میکنم و نتایج رو میگم

آفلاین

#20 2017-04-13 10:53:12

AmiNimA
عضو
وب سایت

یه نکته که یادم رفت بگم اینه که موقع نصب لینوکس، زمانی که مرحله پارتیشن بندی میرسه، پارتیشنی که برای boot ساختی رو انتخاب میکنی و mount point اون رو میذاری boot و گزینه فرمت رو هم تیک نمیزنی. چون فایلهای بوت ویندوز اونجا هستن. و پارتیشن ext4 که ساخته بودی mount point اونو میذاری / که یعنی کل لینوکست همونجا نصب بشه.

آفلاین

#21 2017-04-13 13:30:13

Mohx
عضو

AmiNimA نوشته است که:

یه نکته که یادم رفت بگم اینه که موقع نصب لینوکس، زمانی که مرحله پارتیشن بندی میرسه، پارتیشنی که برای boot ساختی رو انتخاب میکنی و mount point اون رو میذاری boot و گزینه فرمت رو هم تیک نمیزنی. چون فایلهای بوت ویندوز اونجا هستن. و پارتیشن ext4 که ساخته بودی mount point اونو میذاری / که یعنی کل لینوکست همونجا نصب بشه.

سپاس
یک سوال دیگه هم داشتم
برای تغییر فلگ و پارتیشن بندی از چه برنامه ای استفاده کنم
لبنک اموزش هم اگر بدید ممنون میشم

آفلاین

#22 2017-04-13 19:34:37

AmiNimA
عضو
وب سایت

از همون برنامه پیشفرضی که معمولا در توزیع ها بصورت لایو وجود داره. یعنی gparted
لینک آموزش خاصی در این خصوص ندارم.

آفلاین

#23 2017-04-13 23:27:44

Mohx
عضو

AmiNimA نوشته است که:

از همون برنامه پیشفرضی که معمولا در توزیع ها بصورت لایو وجود داره. یعنی gparted
لینک آموزش خاصی در این خصوص ندارم.

سپاس
بهترین برنامه ریکاوری لینوکس؟
به صورت لایو هم بشه استفاده کرد
و اینکه ایا هارد اکسترنال به صورت لایو در ابونتو شناسایی میشه یا خیر؟

آفلاین

#24 2017-04-14 00:22:07

AmiNimA
عضو
وب سایت

برنامه ای که من برای ریکاوری استفاده میکنم photorec هست که میتونید در موردش در نت جست و جو کنید. هارد اکسترنال هم در لایو شناسایی میشود. مشکلی نیست

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB