شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2015-10-08 21:15:59

Programmer
عضو
از : root/
ثبت شده: 2015-10-01

آیا مخازن AUR باعث ناپایدار شدن سیستم می شوند ؟!

سلام دوستان
همون طور که از عنوان پیداست می خواستم بدونم آیا استفاده از مخازن AUR باعث میشه تا سیستم ناپایدار بشه ؟!

Impossible Impossible
Imagination is more important than science
به بلاگ من سر بزنید smile
به اینستاگرام من سر بزنید smile

آفلاین

#2 2015-10-08 22:34:15

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

پاسخ: آیا مخازن AUR باعث ناپایدار شدن سیستم می شوند ؟!

این تاپیک به زودی به تالار مربوطه منتقل خواهد شد.
------------------------------------------------------------------

لطفا اینجا رو بخونید:

https://wiki.archlinux.org/index.php/En … _stability

مخصوصا این قسمتش رو:

https://wiki.archlinux.org/index.php/En … d_packages

(نا)پایداری سیستم به عوامل زیادی بستگی داره. فقط یکی از اون ها AUR هست. از کاربر آرچ انتظار میره که راجع به بسته هایی که نصب می کنه حتما اطلاع کافی داشته باشه. استانداردهایی برای اینکه یک بسته چطور نصب بشه و جزییات و فایل هاش کجای سیستم قرار بگیرن، کد سورس اون بسته چقدر قابل قبول دولوپرهای آرچ باشه، خود اون بسته چقدر با بازخورد مثبت جامعه کاربری آرچ مواجه شده باشه، وجود دارن. وقتی تمام این ها پاس بشن، اون بسته میاد داخل مخزن تستینگ و بعد کم کم به مخازن اصلی راه پیدا میکنه. مقدار سخت گیری در اینجا بسیار زیاده. در اینجا کوچکترین کارکرد نامناسب رو بعنوان یک ناپایداری تلقی می کنن. هزاران بسته وجود دارن که همه اونها در تلاش هستن تا به مخازن اصلی راه پیدا کنن. سطح این رقابت بسیار بالاست. از طرفی خود کاربرهای آرچ براحتی هر بسته ای رو نصب نمی کنن. هر کاربر باتوجه به میزان وسواسش نسبت به بسته ها درمورد اون ها دقت می کنه. بنابراین در نهایت همه چیز به کاربر برمیگرده و براحتی نمیشه یک جواب صریح آری - خیر به این سوال داد.  من میتونم اینطوری بگم: هر چقدر از مخازن AUR کم تر استفاده کنین احتمال ناپایداری سیستمتون بیشتر نمیشه.

آفلاین

#3 2015-10-09 01:29:32

Programmer
عضو
از : root/
ثبت شده: 2015-10-01

ممنون Arcush . قبل از هر چیز معذرت می خوام که این سوال رو در بخش مربوط بهش مطرح نکردم . خب من تا الان اطلاع دقیقی نداشتم از اینکه نباید هر بسته ای رو به راحتی از AUR نصب کنم . و یکسری بسته ها رو نصب کردم . تصمیم گرفتم که بررسی کنم سیستم رو و فقط بسته هایی رو بذارم بمونن که مورد تایید هستن و مابقی رو حذف کنم تا سیستم تا حد ممکن پایدار باقی بمونه . میشه در این خصوص بنده رو راهنمایی کنید ! یا می خوایید این موضوع رو در یک تاپیک جدید مطرح کنم ؟!

Impossible Impossible
Imagination is more important than science
به بلاگ من سر بزنید smile
به اینستاگرام من سر بزنید smile

آفلاین

#4 2015-10-09 11:10:19

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

این "مورد تایید بودن" مقدار زیادیش بستگی به خودتون داره. ما می تونیم یه فرمول درست کنیم: اگر من دنبال یک بسته هستم، اول در مخازن اصلی دنبالش بگردم. اگه پیدا نشد، از AUR برش دارم. بهرحال، صحیح این هست که برای نصب هرچیزی، از یک PKGBUILD استفاده شده باشه. پکمن کنترل تغییراتی رو میتونه در دست داشته باشه که از مسیرش عبور کردن. بنابراین در دو حالت، اگر مشکلی بوجود بیاد، نمیتونیم از پکمن برای حلش استفاده کنیم و باید شخصا وارد عمل بشیم: حالت اول موقعی هست که تغییراتی مبتنی بر شخصی سازی روی یک نرم افزار اعمال می کنید. این تغییرات، در فایل های مخفی در پوشه خانگی ذخیره میشن و ارتباطی به پکمن ندارن. حالت دوم، موقعی هست که یک بسته رو بدون استفاده از PKGBUILD بنابراین بدون استفاده از makepkg که یکی از ابزارهای پکمن هست، شخصا از سورس کامپایل کرده باشین. در اینصورت پکمن اصلا نمیدونه که این بسته نصب شده و بنابراین حتی در لیست برنامه ها هم نخواهد بود.  حالت اول  کاملا تحت کنترله. اما کنترل روی حالت دوم کمی سخت میشه. یک ایده مناسب برای نصب از AUR این هست که snapshot بسته رو از صفحه aurش برداریم و فایل pkgbuild رو یک بار بخونیم. استانداردهایی در اینمورد وجود دارن:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Ar … _standards
میشه این استانداردها رو در فایل PKGBUILD چک کرد.

بهرصورت، اگر آرچ توزیع اصلی شما هست، دیر یا زود باید با PKGBUILD و مسایل مربوط به اون آشنا بشید.

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB