شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2017-06-03 11:55:12

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18
وب سایت

مشکلات متعدد پس از توقف در حین آپدیت سیستم

دوستان سلام.
5روز پیش بود.اواخر شب سیستم رو گذاشتم واسه آپدیت.رفتم تو پذیرایی و با گوشی ور رفتم و سرگرم شدم واصلا یادم رفته بود که سیستم داره آپدیت میشه.بعد تقریبا 40 دقیقه رفتم و سیستم رو خاموش کردم.صبح بیدار شدم و دیدم سیستم بالا نمیاد و با هم چین اروری مواجه شدم:

sh:can't access tty .job control turned off.you enter to emergency area.

کلا کیبورد کار نمی کرد.به tty هم دسترسی نداشتم.تنها کاری که به ذهنم رسید این بود که chroot بزنم به سیستم.زدم و مشکل رو تونستم حل کنم.اما مشکلات تازه شروع شد بعد از این مرحله.اول اینکه ظاهر دستکاتپم یکم عوض شده بود.کانکی ها بزرگ تر از حالت قبل و نامنظم شده بودن.فونت ترمینال عوض شده بود و بزرگ تر.(در حالی که چک کردم و نوع فونت و سایزش همونی بود که قبل از ایجاد مشکل بوده)
خواستم تور رو راه بندازم اما کلا sudo کار نمی کرد.سیستم رو نمی تونستم آپدیت کنم چون سودو کار نمی کرد.با su وارد شدم و اقدام به نصب مجدد sudo با آپشن فورس کردم و به ارورهای زیادی مبنی بر اینکه یه سری فایل so. درسیستم وجود دارن که empty هستن مواجه شدم.فهمیدم که باید با pkgfile بگردم و نام بسته شونو پیدا کنم و دوباره با آپشن فورس نصب شون کنم.تقریبا از تعداد 40 ارور مشابهی که داشتم همه رو برطرف کردم اما این چند تا موندن:

filesystem: 777  package: 700                                                   
ldconfig: File /usr/lib/libqbscore.so.1 is empty, not checked.                  
ldconfig: File /usr/lib/libqbsqtprofilesetup.so.1.8 is empty, not checked.      
ldconfig: File /usr/lib/libqbscore.so.1.8.0 is empty, not checked.              
ldconfig: File /usr/lib/libqbsqtprofilesetup.so.1 is empty, not checked.        
ldconfig: File /usr/lib/libqbsqtprofilesetup.so.1.8.0 is empty, not checked.    
ldconfig: File /usr/lib/libruby.so.2.3 is empty, not checked.                   
ldconfig: File /usr/lib/libqbsqtprofilesetup.so is empty, not checked.          
ldconfig: File /usr/lib/libqbscore.so is empty, not checked.                    
ldconfig: File /usr/lib/libqbscore.so.1.8 is empty, not checked. 

با pkgfile که دنبال بسته های این so فایل ها میگردم اکثرا اشاره میکنن که مربوط به بسته qt creator هستن.qt creator رو با آپشن فورس نصب کردم اما افاقه نمیکنه.کسی تا حالا به این مشکلات برخورده؟

"Enough!!!Don't Use "DEFAULTS" Any More..."make it simple stupid

آفلاین

#2 2017-06-03 12:19:41

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

پاسخ: مشکلات متعدد پس از توقف در حین آپدیت سیستم

درود بر سعید عزیز.
چه وضعیت وحشتناکی. big_smile

به نظرِ من این  وضعیت با delete کردن اون فایل ها بدتر نمیشه. مخصوصا اینکه اشاره کردید به qt qreator مربوط میشن (و بنابراین خود پکمن و sudo با پاک کردن اونها آسیب نخواهند دید). پس یک ایده این هست که تمامشون رُ پاک کنید و بعدْ درحالیکه سیستم آپگرید هست، qt creator رُ نصب کنید.

ویرایش: درکل، خاموش کردن (شدن) سیستم موقع انجام چنین کارهائی (که به نظرِ من بروزرسانی سیستم مهم ترین کاری هست که میشه روی سیستم انجام داد) بسیاری از مواقع به چنین حالت هائی منجر میشه. خارج از بحث تعصبْ -به نظر من- این یک نقطه ضعف هست برای سیستم عامل (ما میدونیم که دررابطه با ویندوزْ وضعیت های وحشتناک تری رخ میدهند ولی درکل، برای مواقعی که کارهای واجب تری از کانفیگ مثلا i3 داریم، این رویداد بهیچ وجه قابل دفاع نیست).

آخرین ویرایش توسط Arcush (2017-06-03 12:23:35)

آفلاین

#3 2017-06-04 12:14:33

LinArcX
عضو
وب سایت

آره عیسی جان.همین کارو کردم و دیگه اون ارورها نمیان.الان باز یه مشکل جدید پیدا کردم.برنامه هایی که به نحوی دارن از لایبری های پایتون استفاده میکنن بریک شدن.نمونه ش Deluge, Persepolis, tvdoon:
Deluge:

❯ deluge                                                            [12:10:52]                                  
Traceback (most recent call last):                                                                               
  File "/usr/bin/deluge", line 11, in <module>                                                                   
    load_entry_point('deluge==1.3.15', 'gui_scripts', 'deluge')()                                                
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/deluge/main.py", line 137, in start_ui                                  
    UI(options, args, options.args)                                                                              
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/deluge/ui/ui.py", line 152, in __init__                                 
    from deluge.ui.gtkui.gtkui import GtkUI                                                                      
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/deluge/ui/gtkui/__init__.py", line 1, in <module>                       
    from gtkui import start                                                                                      
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/deluge/ui/gtkui/gtkui.py", line 50, in <module>                         
    reactor = gtk2reactor.install()                                                                              
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/twisted/internet/gtk2reactor.py", line 99, in install                   
    reactor = Gtk2Reactor(useGtk)                                                                                
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/twisted/internet/gtk2reactor.py", line 71, in __init__                  
    import gtk as _gtk                                                                                           
  File "/usr/lib/python2.7/site-packages/gtk-2.0/gtk/__init__.py", line 40, in <module>                          
    from gtk import _gtk                                                                                         
AttributeError: 'module' object has no attribute 'CAPI' 

Persepolis:

❯ persepolis                                                                                         [12:11:15] 
  File "./Persepolis Download Manager", line 84, in <module>                                                     
    from mainwindow import MainWindow                   
  File "/usr/share/persepolis/mainwindow.py", line 27, in <module>                                               
    from text_queue import TextQueue
  File "/usr/share/persepolis/text_queue.py", line 25, in <module>
    import spider
  File "/usr/share/persepolis/spider.py", line 20, in <module>
    from requests.cookies import cookiejar_from_dict
ImportError: cannot import name 'cookiejar_from_dict'

Tvdoon:

❯ tvdoon                                                                                             [12:11:21] 
  File "/usr/bin/tvdoon", line 24, in <module>          
    import pytvmaze         
  File "/usr/lib/python3.6/site-packages/pytvmaze/__init__.py", line 3, in <module>                              
    from pytvmaze.tvmaze import *                       
  File "/usr/lib/python3.6/site-packages/pytvmaze/tvmaze.py", line 7, in <module>                                
    from requests.packages.urllib3.util.retry import Retry                                                       
ModuleNotFoundError: No module named 'requests.packages.urllib3'                                                 

آفلاین

#4 2017-06-04 12:53:03

LinArcX
عضو
وب سایت

python-requests رو با آپشن فورس نصب کردم و پرسپولیس و تی.وی.دون مشکل شون حل شد.اما دیلاگ هم چنان بالا نمیاد.

آفلاین

#5 2017-06-04 23:02:50

AmiNimA
عضو
ثبت شده: 2015-11-27
وب سایت

کلا دستوری از پکمن نیست که همه ی پکیج ها رو با فورس نصب کنه؟! اینجوری هر لحظه باید آماده ی یه خطا باشین که!

لینوکس یک فرهنگ است. یک فرهنگ خوب

آفلاین

#6 2017-06-05 11:32:06

LinArcX
عضو
وب سایت

میشه از pacman -Syu --force استفاده کرد اما ویکی و من پیجِ خود پکمن به شدت این کارو نهی میکنن.چون کار آپشن فورس اینه که کانفیلیکت ها رو نادیده بگیره و اونا را بازنویسی کنه.

Bypass file conflict checks and overwrite conflicting files. If the package that is about to be installed contains files that are already installed, this option will cause all those files to be overwritten. Using --force will not allow overwriting a directory with a file or installing packages with conflicting files and directories. This option should be used with care, ideally not at all. 

الان مشکل من دقیقا اینجاست که نمیدونم کدوم بسته ها حین نصب، متادیتاشون در مسیر:

/var/lib/pacman/local

به درستی ساخته نشدن.خود آرچ هم هیچ مکانیزمی واسه اینکه بهت بگه فلان پکیج الان کار نمیکنه یا از کار افتاده، نداره.(حداقل من بلدش نیستم.کسی بلده راهنمایی کنه!) تا زمانی که از اون بسته استفاده کنی و بهت ارور بده!!!
اینکه یه روز یا دو روز کاملمو اختصاص بدم به مشکلی که به نظر من از سهل انگاری سازنده های یه توزیع یا سیستم عامل نشات میگیره واقعا جای حرص خوردن داره. حالا اینجا من خودم سهوا سیستمو خاموش کردم.فرض کنید باطری لب تابم تموم شده بود یا اصلا برق کوچه مون قطع شده بود.انتظار ندارم هر سری با یه سیستمی مواجه بشم که به هر جاش دست میزنی break بشه.
من سیستم عامل نویس نیستم.اما فک نمیکنم پیاده سازی ایده زیر کار سختی باشه:

موقع بروز رسانی، این عملیات رو در بالاترین سطح اولویت قرار بده. یک وضعیت امن و سالم از سیستم در خود نگهدار.در صورت بروز هرگونه مشکل، به وضعیت امنِ قبلی برگرد.

دوستانی که دیتابیس خوندن میدونن که یه مفهومی داریم به نام تراکنش و rollback.ایده ش هم اینه که تا زمانی که تمام اجزای یه تراکنش، کارهاشون انجام نشده اون تراکنش حق کامیت شدن(commit) نداره.اگه وسط کار برق شهر بره یا سیستم بپوکه یا هر بلای دیگه ای از آسمون نازل بشه، همیشه سیستم یه وضعیت امنِ قبلی از خودش داره که بتونه بهش رول بک کنه.
واقعا نمیدونم سازنده های سیستم عامل و توزیع ها از عمد نمیخواستن این قابلیت رو به سیستم هاشون اضافه کنن یا اینم بخشی از سیاستDo it yourself شون هست. sad

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2017-06-05 11:40:56)

آفلاین

#7 2017-06-05 13:09:06

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

من فعلا فرصت نکردم تا این دو لینک رُ مطالعه و آزمایش کنم:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Pa … l_database
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?pid=670876
که البته شاید انچنان مرتبط نباشن.

به نظر من (و کاملا تاکید می کنم نظر و انتظارِ یک کاربر هست) که هیچ سیستم عاملی فعلا نمیتونه ادعای کامل بودن کنه. خوشبختانه فعلا توی آرچ چنین اتفاقی برای من نیفتاده (اما به این معنی نیست که نخواهد افتاد). یادم هست دلیل اصلی کنار گذاشتنِ اوبونتو برای منْ چندین بارْ رخدادِ بالا نیومدنِ سیستم بعد از آپگرید بود (کاملا مطمئن ام که اظهارِ این موضوع، در یک جامعه متعصب بازخوردهای غیرمنطقی و پاسخ هائی از قبیل "من که مشکلی تابحال نداشتم"، "باید مطالعه ت رُ بیشتر کنی" و "خودت دست به کار شو و فرآیند رُ بهترش کن، این یک جامعهٔ بازه" در پی خواهد داشت). ایمان دارم که چنین مشکلاتی برای همهٔ ما اتفاق افتادن و بهمین  خاطرْ در اینجا مایل ام تا مرز بین واقعیت و کتمان واقعیت در فضای مجازی رُ یادآور بشم که امروزه باریک تر از موی شده. من هنوز دوستدارِ شیوهٔ مدیریت سیستم عاملْ از دیدگاهِ آرچ هستم (حتی درحال حاضرْ سابایون رُ هم دارم که اگر قرار به ترجیح باشه آرچ انتخاب اصلیِ من هست) اما چیزائی که شما گفتید، در بقیه سیستم های عامل دیگه هم وجود داره. شاید نقصِ دانش دانشمندای علوم رایانه دلیل اصلی چنین کاستی هایی باشه. و البته غرور (نک به تابع آکِرمَن  که باری چنین غروری رُ درهم شکست) که باعث اصلی عقب موندگی قلمداد میشه. بهرصورتْ من خیلی امیدوارم که روزگاری یک سیستم عامل کامل در اختیارم باشه که با لذت و بی دغدغه ازش استفاده کنم (گرچه به قول امین عزیزْ در آینده ای نه چندان دور باید تصور ما از سیستم عامل عوض بشه).

آفلاین

#8 2017-06-05 15:29:13

LinArcX
عضو
وب سایت

مشکل deluge هم حل شد.داشتم دوباره سیستم رو به روز میکردم که گیر داد بسته cairo وجود داره.بسته python2-cairo  رو با آپشن فورس مجدد نصب کردم.سیستم به روز شد و deluge هم درست شد!
خیلی شرایط قشنگ شده.هر سری آپدیت میکنم باید برم دستی یه سری بسته رو مجدد نصب کنم. big_smile
از لینک خوبت ممنونم عیسی.سرفرصت ایشاله میخونمش.فک کنم لینک اولی بیشتر به دردم بخوره.

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2017-06-05 15:30:13)

آفلاین

#9 2017-08-15 18:51:55

Риал Краесис
عضو
از : تهران
ثبت شده: 2015-09-16

سلام
اول اینکه خب هر سیستم عاملی حین اپدیت خاموش بشه فرایند نیمه کاره میمونه و همچین مشکلاتی رو میبینم من حدس میزنم تو مرحله نصب بوده که اینجوری شده!(فارغ از نوع سیستم عامل واگر دقت کنید گوشی ها و تبلت ها درصورتی که باتری زیر درصد خاصی باشه اودیت نمیشن)
پکمن یه اپشنی داره که میاد تموم بسته های تو کش رو از نو نصب میکنه(اگه چند نسخه باشه فقط نسخه آخر رو) از این اپشن میتونستی کمک بگیری.
البته من پیشنهاد میکنم اپدیت کنی بعد با اون اپشن پکمن همه بسته ها رو ری اینستال کنی!

*** I FIGHT FOR USERS ***

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB