شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2017-06-25 23:13:57

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18

ماجرای نیم روز!

اشتباه نکنید!اینجا نمیخوایم درباره سینمای ایران حرف بزنیم.میخوایم تجربیاتی (عمدتا سخت افزاری) رو که به دنیای لینوکس و نرم افزار ربطی نداره اما به نحوی رو عملکرد سیستم هامون تاثیر میذاره رو به اشتراک بذاریم.
اگه تا حالا سیستم ترکوندید.سی.پی.یو سوزوندید یا هر تجربه ی سخت افزاریِ دیگه ای دارید که فکر میکنید گفتنش میتونه گره از کارِ عزیز دیگه ای باز کنه، "اینجا جای حرفای شماست".

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2017-06-26 00:50:24)

آفلاین

#2 2017-06-25 23:21:34

LinArcX
عضو

پاسخ: ماجرای نیم روز!

اولین تجربه رو خودم به اشتراک میذارم.و علت اینکه اسم تاپیک رو گذاشتم ماجرای نیم روز، چون این اتفاق دقیقا حول و حوش ساعت 12 ظهر برام افتاد!
چند مدتی بود سیستم رو به دقت رصد میکردم.هر از گاهی به طرز عجیبی فن لب تابم می چرخید و شدیدا سیستم داغ میکرد.(در حالی که هیچ برنامه ای بالا نبود)با qps پروسه ها رو چک کردم.اما خبری از برنامه هایی که رم رو اشغال کرده باشن نبود.تنها بسته ای هم که داشت سی.پی.یو رو میخورد، سینمون بدبخت بود.اونم 1٪ !!!
یکم سرچ کردم و فهمیدم مشکل میتونه سخت افزاری باشه.احتمالا فن لب تاب دچار گرد و خاک های 6 ساله ای شده که هیچ وقت به دادشون نرسیدم.بله!دقیقا من 6 سال هست درب لب تابمو باز نکرده بودم.(بجز برای تعویضِ رم.میدونم اشتباه کردم.خواهشا شما دیگه از این کارا نکنید D:)
از اونجایی که تخصص من تو سخت افزار نزدیک به صفره و فقط بلدم کیبورد رو باز و بسته کنم، تصمیم گرفتم برای جلوگیری از نترکیدن اجزای سخت افزاری، ببرمش پیش یه تعمیر کارِ درست درمون.کار خاصی نکرد.یه مشت پیچ باز کرد و فن رو تمیز کرد.همینجوری آشغال بود که میریخت بیرون ازش.D:
الانم سیستمم سرحال شده ماشاله و خبری از چرخش های ناگهانی فن نیست.

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2017-06-25 23:43:13)

آفلاین

#3 2017-06-25 23:40:15

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

درود سعیدجان. بشخصه دوست داشتم روایتی که کردی، ادامه پیدا کنه. چون زیبا نوشته شده و بسیار لذتبخش. من زیاد اهل خوردن دم نوش هستم. باری، یکیشون ریخت روی کیبوردم و الان دکمهٔ C روی کیبوردم عملکرد خوبش رُ از دست داده (به نحوی که باید مراقب باشم که به صورت کاملا عمودی بهش ضربه بزنم تا فرو نره و بعد بخوام درش بیارم). خوشبختانه کیبوردْ به PC وصله و کمی دلهره دارم ازین که کیبورد رُ از پشت باز کنم و شاید درستش کردم. اصلا بیخیال، این هفته بازش می کنم. big_smile

آفلاین

#4 2017-06-25 23:49:37

LinArcX
عضو

big_smile
روایتت عالی بود.من وسط راه که داشتم میرفتم تعمیرگاه، همه ش پیش خودم میگفتم این سخت افزارِ بدبخت چقد مظلومه.از بس که غرقِ کد و کانفیگ و نرم افزار شدیم اصلا یادمون رفته بابا اینا هم به مراقبت و توجه نیاز دارن.
یهویی میشه وسط کار دستمون رو میذارن تو حنا.دیگه بیا و درستش کن!
پ.ن:پیرو روایتت از دکمه C کیبوردت، باید بگم منم الان دوتا دکمه رو کاملا از دست دادم.(left-Alt,left-Shift)الان کیبوردم شبیه ذرتی شده که موش خوردتش.تایپ میکنم یه نیمچه الکتریسیته ای میره تو بدنم! big_smile

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2017-06-25 23:53:04)

آفلاین

#5 2017-06-26 00:11:57

behnam
عضو
از : Tehran
ثبت شده: 2017-06-25

منم یه لپ تاپ داشتم بیچاره خیلی بلا سرش اومد sad

بار اول که اومدم تو اتاقم دیدم لامپ بالا سرش از سرپیچ جدا شده و افتاده رو صفحه نمایش و دو جاش سوخته!

چند روز بعد هم که چایی ریخت روی صفحه کلیدش اومدم سریع به دادش برسم سشوار گرفتم روش دکمه هاش آب شد sad

دست آخر هم مجبور شدم برای تعویض صفحه نمایش و کیبورد ببرمش تعمیرگاه که قیمتهای بالایی گفتن که باعث یه تجربهی خوب شد برام

اومدم خونه و یه جستوجوی ساده یوتیوب:
How to reassemble n43sl

بعد هم رفتم قطعات رو خریدم و خودم درستش کردم.

آفلاین

#6 2017-06-26 00:37:14

AmiNimA
عضو
ثبت شده: 2015-11-27
وب سایت

چندین سال پیش من یه مادربورد MSI داشتم که خیلی خوب با قطعات دیگه کانفیگ شده بود. یه روز تصمیم گرفتم بایوس رو آپدیت کنم. طبق اصول گفته شده رفتم جلو. یادش بخیر، اون موقع هنوز فلاپی وجود داشت و عملیات آپدیت از روی فلاپی انجام شد.
سیستم رو ری استارت کردم و دیگه بالا نیومد. حتی به لحظه چک سخت افزارها هم نمیرسید.
بردمش اونجایی که ازش خریده بودیم. چند روزی موند، مادربورد رو فرستاد تهران. دکترای اونجا گفتن نمیتونیم هیچ کاری بکنیم. خلاصه اینکه سری رو که درد نمیکنه دستمال نباید بست! مجبور شدیم کلا یه کیس دیگه بگیریم.

لینوکس یک فرهنگ است. یک فرهنگ خوب

آفلاین

#7 2017-08-15 20:07:17

Риал Краесис
عضو
از : تهران
ثبت شده: 2015-09-16

سلام
ماجراهای من زیادن نمیدونم اول کدومو بگم!
خب بذارید یکی از ترسناکترینا رو بگم!
من معمولا لپتاپمو زیاد باز میکنم بگم زیاد به پی سیم کار ندارم و البته هم نباید داشته باشم اون بنده خدا معمولا 365 روز و 24 ساعت روشنه و داره ران میگیره حالا بماند که اونم زدم ترکوندم!
بگذریم، لپتاپو باز کردم و تمیز کاری بعد سرهم کردم زدم بوت بشه دیدم یه پیچ کنار پام مونده(من عادت دارم رو زمین مخصوصا رو کاشی قطعات رو باز میکنم) بعد از بررسی دیدم پیچه برای پشت لپتاپ زیر دربشه بستمش و دوباره زدم سیستم روشن بشه و هر کاری کردم رمز وارد نمیشد خیلی ترسیده بودم چون تا حالا اونجوری نشده بود پس دوباره دست به کار شدم و سیستم رو کامل باز کردم به طوری که فقط یه پوسته باقی موند حتی مونیتور و تاچ پد و مادربرد و همه چیزش رو ریختم بیرون چک کردم درست بود دوباره بستم بازم کیبرد کار نمیکرد دیگه قطع اومید کرده بودم که گفتم بذار کابل ربانی کیبرد رو چک کنم و در کمال تعجب اونو وصل نمیکردم سرجاش! sad big_smile
حالا جالبتر اینکه سیستم بوت شد و وارد محیط کاربری شدم و تصویر یهویی بهم ریخته شد و فقط خطوط افقی با رنگ هایی عجیب غریب بود هیچ چیزی دیده نمیشد دیگه سکته ناقص رو زدم و گفتم باز 200 تومن ال ای دی رو افتادم(قبلا صفحه رو به خاطر اسیب عوض کرده بودم) باز سیستم رو باز کردم و اینبار هم کابل اتصال صفحه نمایش رو بد وصل کرده بودم خلاصه وقتی وسایل رو باز میکنید مواظب این کابلای جیگر باشید که یه وقت ناز نکنن و قهر نکنن! smile
ترکوندن پی سیم هم سرفرصت تعریف میکنم اونجا که کلا یه دور سکته کامل زدم چون قیمتش واقعا کمر شکنه! lol

آخرین ویرایش توسط Риал Краесис (2017-08-15 20:09:42)

*** I FIGHT FOR USERS ***

آفلاین

#8 2017-08-31 19:59:46

semicolon
عضو
ثبت شده: 2017-08-31

من اینو یه بار زدم

$ sudo dd if=ubuntu-12.04-desktop-amd64.iso of=/dev/sda bs=100M 

ته داستان بازه -ـ-

آخرین ویرایش توسط semicolon (2017-08-31 20:03:08)

pacman.blog.ir
----------------------------------------------
Level UP!

آفلاین

#9 2018-05-11 20:40:30

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

semicolon@ عزیز، این تاثیری بوده که به عمد و توسط نرم افزارْ روی سخت افزار گذاشتید و شاید توی ژانری که مد نظر سعید بوده نگنجه. tongue

چون این تاپیک توی یه تاپیک دیگه اشاره شد، به یادش افتادم و میخوام آخرین تجربه ام را در این مورد، به اشتراک بذارم. PC دوست داشتنیم که سال ۸۹ جمع شده بود ماه گذشته ریق رحمت را سر کشید. مدتی بود که پس از روشن کردنش، قبل ازینکه به مرحلهٔ BIOS برسه خاموش می شد و هیچ صدائی هم تولید نمی کرد. با هر تقریبن ۱۰ بار (و یا بیشتر) روشن کردن دکمهٔ Power، بگونه ای شانسی وارد سیستم می شد و البته پس از چند دقیقه (کمتر از ۱۰ دقیقه) خاموش می کرد. مشکل از Power برق بود یا خنک کنندهٔ CPU، نمی دونم. ولی هرچه بود، ترجیح دادم دیگه زجر نکشه و الان توی انباریِ خونه راحت گرفته. درسته که اینها چیزهای بیجان استند، ولی وقتی به یاد این میفتم که چقدر به من کمک کرده و سالها بدون اعتراض در خدمت ام بوده و با تمام وجود کلی مسأله برام حل کرده، ناخودآگاه بهش احترام میذارم و مایل ام نگهش دارم. گرچه در کُل، نمی دونم در کشور ما جائی برای اینکه این چیزها بعنوان زباله هایی خاص تحویل گرفته بشن وجود داره یا نه.

چون به لحاظ اقتصادی حل مشکل به صرفه نبود،  با ۷۰۰۰۰۰تومن یه دونه از این مینبی کِیس های  استوک معروف به A10 را خریدم که تبلیغِ فروشنده ش موقع فروش، مبنی بر اینکه حین استفادهْ از ساعت دیوار صدا در میاد ولی ازین نه، کاملن درموردش حقیقت داره. رادیو، همیشه رادیوست. کِیس هم برای من، همینطورْ. این لپتاپ های لوس هیچ وقت نمیتونن جای کِیس را برای من بگیرن. lol

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB