شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2018-02-23 12:26:20

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18

خداحافظ بلاگ های سنتی، درود بر گیت هاب!

من قبلا توی بیان می نوشتم. فک میکنم سه سال پیش بود که اولین پست هامو اونجا گذاشتم. سرویس شون نسبتا خوب بود. مخصوصا ادیتورشون که کار نوشتار رو تسریع میکرد. گذشت و گذشت و من هم چنان می نوشتم.
بعد از یه مدت یه سری سوالات ذهنمو درگیر می کرد:
۱. چی میشه اگه یه روزی بیان نخواد دیگه بهمون سرویس بده؟
2. اگه مورد بالا اتفاق بیفته، اطلاعات من به چه سرنوشتی دچار میشن؟ (البته میدونم که امکان بک-آپ گیری در سرویس های بلاگ وجود داره. اما اومدیم و یه تنبلی مثل من یادش رفت از اطلاعاتش بک آپ بگیره. اون موقع چی میشه؟!)
3. آیا از امنیت اطلاعاتم مطمئنم؟ (چه کسانی در پشت پرده میتونن به پست های من نگاه کنن؟ اصولا پشت پرده سرویس دهنده های بلاگ چه خبره؟!)

بعد از مدتی با این پست خوب از آقای مهدی صادقی آشنا شدم. در اونجا خیلی مفصل توضیح داده شده که چطوری میشه بدون هیچ ارایه دهنده سرویس وبلاگی و حتی بدون اجاره هاست و پرداخت هزینه ای اضافی، یه وبلاگ رو به وسیله جکیل+گیت هاب راه انداخت.
خوب در نگاه اول شگفت انگیز بود!
تلاش کردم همین ایده رو برای خودم پیاده کنم اما چندتا مشکل(از نظر من البته!) به چشم میخورد:
1. جکیل یه سری دیپندنسی های روبی داره. دقیق یادم نیست اما حدود 40، 50 تا بسته باید نصب میکردم تا بتونم چند خط بنویسم!
2. به شخصه از اینکه بخوام برم روبی هم یاد بگیرم حالم بهم میخوره دیگه(شما هم احتمالا بعد از خوندن 4،5 تا زبان این حس بهتون دست میده و دوست دارین با آموخته های قبلی تون، کاراتونو راه بندازین.)

پس یکمی دست نگه داشتم و بازم تحقیق کردم. دنبال راهکارهایی میگشتم که بصورت همزمان ویژگی های زیر رو برام به ارمغان بیاره:
۱. نیازی به خرید هاست نداشته باشم.
2. حتی الامکان سایت رو بشه روی گیت هاب یا سایت های مشابه بالا آورد.(اینکار چندتا مزیت داره. 1. مکانیزم نگهداری اطلاعات شفافه. 2. اگه گیت هاب هم یه روزی از کار بیفته یه نسخه لوکال از وبلاگ رو همواره خواهید داشت. 3. بقیه هم میتونن تو بلاگ نویسی مشارکت کنن باهاتون.)
3. افزونه و دیپندنسی و نیاز به یادگیری زبان جدید نداشته باشه.
4. با زبان فارسی مشکلی نداشته باشه.

گشتم و گشتم تا به یه سری از سایت سازهای استاتیکی هم چون این لیست طویل برخوردم. اینجا مثلا علاوه بر جکیل که بر اساس تعداد ستاره هاش رتبه یک رو داره Hexo نظر منو به خودش جلب کرده. چون از زبان جاوااسکریپت استفاده میکنه که خوب تا حدی باهاش آشنایی دارم.

شروع کردم به نصب و ور رفتن با hexo. کار کردن باهاش انصافا لذت بخش و شیرینه اما یه مشکلی که وجود داره اینه که تعداد تمپلیت هایی که زبان فارسی و راست به چپ رو براش مهیا میکنه، خیلی کمه و من نتونستم درست و حسابی یه تمپلیت فارسی براش گیر بیارم.
آستین ها رو بالا زدم و شروع کردم به نوشتن یه شبه-هگزویِ فارسی. قصدم این بود اولین "سایت ساز استاتیک متن باز فارسی" رو منتشر کنم. با استفاده از node.js و angular یه سری کارا کردم. تقریبا شاید دو ماه داشتم تلاش میکردم برای بالا آوردن این سایت ساز. اما انقد چالش و مشکلات سر راهم بود و به شخصه وقت توسعه شو نداشتم که نیمه کاره رهاش کردم.

یک بار دیگه نشستم با خودم فک کردم آیا راه ساده تری برای نگهداشت اطلاعاتم وجود داره؟ من از یه وبلاگ چی میخوام؟
با خودم گفتم چرا از امکانات خود گیت هاب استفاده نکنم. یعنی زبان شیرین و به شدت ساده مارک داون بدون اضافات دیگه. حاصل کارهامو در قالب پروژه ای به نام Blogit منتشر کردم. و البته یه سری قرارداد تا این شبه-بلاگ شبیه یه وبلاگ واقعی به نظر بیاد.
1. در صفحه اصلی لینکی به تمامی صفحات قرار دادم. (مشابه نمودار درختی که در سایت ها می بینید.)
2. متاسفانه در گیت سیستم کامنت گذاری ای وجود نداره. اما قرار داد میکنم که هر کسی سوالی داشته باشه میتونه از بخش isuue ها بعنوان پرسخ و پاسخ استفاده کنه.(با تگ question میشه یه ایشو رو بعنوان پرسش/پاسخ تگ گذاری کرد.)
3. معمولا توی سایت ها بخش جستجویی وجود داره. در گیت هاب هم خوشبختانه این قابلیت هست. میتونید توی یه ریپوزیتوری جستجو کنید.
و اما مزیت های این روش نسبت به روش های سنتی و hexo/jekyll:
1. سادگی: تنها چیزی که باید بلد باشین کار با گیت و مارک داون هست.
2. حذف دیپندنسی-یادگیری تکنولوژی/زبان جدید: نیازی نیست مثلا برین انگولار یادبگیرین یا روبی. و البته نیازی نیست کلی دیپندنسی به سیستم تحمیل کنید. برای چی؟ برای اینکه فقط میخواید "بنویسید"!
3. امکان مشارکت همگانی: در بیان یا سرویس دهنده های مشابه امکان مشارکت چند نفره یا وجود نداره یا مکانیزم مشارکت شفاف نیست. در این روش تنها کاری که باید بکنید اینه که پروژه رو فورک کنید و به جمع نویسندگانش اضافه بشید.
پیشنهاد: میشه همین ایده رو برای گسترش سیستم های مشابهی هم چون سیستم های ویکی-نویسی بکار گرفت. مثلا میشه ویکی خودمونو کلا برد روی گیت هاب و با مارک داون شروع کرد به نوشتن. حداقل خود من که تجربه ور رفتنِ بیشمار با ویکی فعلی مونو دارم میدونم نوشتن تو این سیستم منسوخ چقدر زجر آوره و تا چه حد میتونه مشارکت افراد رو پایین بیاره.

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2018-02-23 13:00:13)

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB