شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2015-11-23 15:56:11

حسین حیدری
عضو
از : اصفهان
ثبت شده: 2015-09-16

تنظیم مخازن

سلام

امروز داشتم یه مطلب می نوشتم که خب به مشکل برخوردم.

همون طور که می دونید مخازن آرچ در نوعهای مختلف به چند دسته تقسیم میشن.
مثلا مخازن رسمی و غیر رسمی یا مخزان core و multilib و ... از یه نوع دیگه هم مخازن آرچ به سه دسته تقسیم میشن :

testing
stable
unstable

میخوام بدونم چجوری توی آرچ میشه طوری فیلتر کرد که مثلا بستههای مخازن unstable را نگیر.

Just an anime fan

آفلاین

#2 2015-11-23 16:07:51

Риал Краесис
عضو
از : تهران

پاسخ: تنظیم مخازن

سلام
خیلی ساده
ابتدا فایل pacman.conf رو باز میکنی در انتهای اون خطوط مربوط به مخازن مورد نیاز رو ان کامنت میکنی!(# رو حذف میکنی)
درضمن معمولا مخازن ناپایدار رو اضافه نمیکنن.

*** I FIGHT FOR USERS ***

آفلاین

#3 2015-11-23 16:14:34

حسین حیدری
عضو

سلام

ممنون به خاطر پاسخ گویی اما قبلا اونجا رفته بودم اون فایل متنی مال فیلتر کردن
core
extra
community
و.. هست.

من مانجارو دارم شاید چون مانجارو اعلام جدایی از آرچ کرده فایل من فرق داشته باشه که بعید میدونم. چون حتی بستههای مخازن مانجارو با آرچ فرق دارن بعضی اوقات میبینم توی بستهی نصب I3 کلمهی مانجارو هست یا ....

Just an anime fan

آفلاین

#4 2015-11-23 16:41:26

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

اینکه برخی بسته ها برای توزیع مانجارو شخصی سازی شدن موضوعی نیست که بخواد جواب به پرسش شما رو تحت تاثیر قرار بده. این بسته ها بالاخره در حداقل یک ریپو ست شدن که اون ریپوها در میرور مورد استفاده شما قرار گرفتن. چیزی که در درجه اول اهمیت قرار داره فایل کانف پکمن هست که مجتبی عزیز اشاره کردن. پکمن ریپوهایی رو که در فایل کانفیگش لیست شدن میخونه و به میرور اونها فچ می کنه و وقتی قرار شده بسته ای رو بگیره به ترتیبی که ریپوها توی فایل کانف لیست شدن، به دنبال اون بسته با اون ترتیب در ریپوها میگرده. پکمن مانجارو هم به همین شکل عمل خواهد کرد. چون این یک اصل بنیادین پکمن هست و حتی مانجارویی که از آرچ فورک شده این اصل رو در رابطه با پکمن زیرپا نمیگذاره. موقع آپدیت هم ملاحظه کردید که ریپوها طبق لیستی که در فایل کانف مرتب شدن آپدیت میشن و بنابراین ازین جهت باید جواب سوال رو خودتون حدس بزنید.  اگر شما ریپویی رو در کانف پکمن قرار بدید پکمن اون رو خواهد خواند. ولی این کار پیشنهاد نمیشه. درواقع دستکاری هر فایل مرتبط با پکمن پیشنهاد نمیشه. مگر اینکه دلیل عمده ای داشته باشین. این دلیل که شما میگید عمده نیست و مورد توجه خیلی از کاربران هم قرار نمی گیره. درواقع ترجیح اصلی اینه که به محتویات فایل کانف پکمن دست نزنید و اون رو به صورت پیشفرض رها کنید. علاوه بر موضوعی که راجع به مانجارو عنوان کردید، هنوز هم جواب همونی هست که مجتبی گفت.

ویرایش: پوزش؛ در بعضی جاها به اشتباه بجای ریپو، میرور بکار برده بودم. چند غلط املایی هم تصحیح شدند.

آخرین ویرایش توسط Arcush (2015-11-23 19:27:10)

آفلاین

#5 2015-11-23 17:54:35

حسین حیدری
عضو

بله خودم هم گفتم احتمالا ربطی نداره اما موضوع اصلا این نیست !!!

همونطور که گفتم مخازن آرچ از هر نظر دسته بندی میشه مثلا از یه نظر ارچ دو نوع مخزن داره یا رسمی هستند و یا غیر رسمی که همون AUR هست از یه نظر دیگه مخازن آرچ چهار دسته هستند که همون
core
extra
community
multilib
هست و از یه نظر دیگه مخازن آرچ سه دسته هستند در حال تست و پایدار و ناپایدار حالا چیزی که من میخوام اینه که چجوری میشه فهمید سیستم من از این نظر سوم یعنی پایدار و .. از کدوم مخازن استفاده میکنه و چجوری میشه فیلتر کرد که دیگه از مخازن پایدار استفاده نکن.(مثال بود مخازن پایدار)

Just an anime fan

آفلاین

#6 2015-11-23 18:36:55

Arcush
Moderator

جواب باز همینه، البته بشرطیکه من درست منظور شما رو متوجه شده باشم. big_smile

ببینید، این تکه ای از یک کامنت در فایل /etc/pacman.conf من هست:

# The testing repositories are disabled by default. To enable, uncomment the
# repo name header and Include lines. You can add preferred servers immediately
# after the header, and they will be used before the default mirrors.

و چند خط پایین تر، مخازن تستینگ به صورت کامنت شده لیست شدن:

#[testing]
#Include = /etc/pacman.d/mirrorlist
#[multilib-testing]
#Include = /etc/pacman.d/mirrorlist
بخشي از دستورات

برای استفاده ازین مخازن باید اون ها رو آنکامنت کنید و سپس لیست مخازن رو بروز کنید. تازه اگر مخازن تستینگ مولتی لیب و کامیونیتی رو میخواید آنکامنت کنید و بنابراین به لیست ریپوهاتون اضافشون کنید، لازم هست که حتما مخزن تستینگ رو هم انکامنت کنید.  گرچه بهیچ وجه پیشنهاد نمیشه که هیچکدوم ازین ها رو به لیست مخازن اضافه کنید. این نوت رو من ازین جا نقل می کنم:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Of … positories

Note: testing is not for the "newest of the new" package versions. Part of its purpose is to hold package updates that have the potential to break the system, either by being part of the core set of packages, or by being critical in other ways. As such, users of testing are strongly encouraged to subscribe to the arch-dev-public mailing list, watch the testing repository forum, and to report all bugs.

بنابراین مخازن تستینگ فقط حاوی آپدیت ترین بسته ها نیستند. بلکه دلیل اصلی اکراه برای اضافه کردن این مخازن تستینگ ازین جهت هست که اونها حاوی بسته های مشکوک به موجب شدن ناپایداری سیستم هستند. بنابراین این کار توصیه نمیشه.

اما بهرحال اگر قرار هست از یک مخزن محلی مثلا برای نصب چیزی استفاده کنید، اون مخزن رو هم باید به فایل کانف پکمن اضافه کنید. برای توضیحات مفصل در اینمورد به اینجا مراجعه کنید:
https://www.archlinux.org/pacman/pacman … y_sections

ویرایش: پکمن فقط و فقط به ریپوهایی در میرور شما دسترسی داره که اون ها رو تنها در فایل

/etc/pacman.conf

براش لیست کرده باشین. اما ترجیح این هست که این فایل رو رها کنید و تنها موقعی که دلیل بسیار موجهی دارین ریپوهاش رو تغییر بدین. مثلا ما از یک دولوپر یا trusted user نمیتونیم هرگز ایراد بگیریم که چرا مخازن تستینگ رو فعال کردی؟ اما اون میتونه از ما بپرسه که تو چرا مخازن تستینگ رو فعال کردی؟ big_smile

ویرایش': اگر مفهوم خطر رو ناپایداری سیستم به دلیل نصب بسته های با پتانسیل ناپایداری معنی کنیم، فعال کردن ریپوهای تستینگ این خطر رو بهمراه خواهد داشت. چراکه این ریپوها در لابلای دیگر ریپوها قرار گرفتن. بنابراین اگر میخواید این ریپوها رو هم فعال کنید اونها رو در اخر قرار بدید و بعد از تمام ریپوهای دیگه تا پکمن دیرتر به اونها برسه. گرچه درمورد بسته های با چند ویرایش در ریپوهای مختلف، بخاطر اینکه این ریپوها آپدیت تر هستن، باز این خطر وجود داره. چون پکمن بسراغ اونها خواهد رفت. اگر هم قرار هست با فداکاری یک باگ ریپورتر باشید یا بهر دلیلی پذیرفتید که فقط از ریپوهای تستینگ استفاده کنید، خب براحتی سایر ریپوها رو کامنت و ریپوهای تستینگ رو انکامنت کنید. گرچه من فکر می کنم بجز اطلاع عمومیتون دلیل دیگه ای وجود نداره.

آخرین ویرایش توسط Arcush (2015-11-23 19:35:45)

آفلاین

#7 2015-11-23 19:33:47

حسین حیدری
عضو

اوکی ممنون.

مانجارو فرق داره پکمن کانفش برا همین گیج شدم اما خب اون موقع داشتم آرچ نصب میکردم توی ورچوال گذرم به این پرونده خورد و همین طوری بود.

Just an anime fan

آفلاین

#8 2015-11-23 19:41:58

Arcush
Moderator

درمورد آنترگوس میدونم گه فقط ریپوی آنترگوس اضافه بر چیزهایی هست که توی کانف پکمن خود آرچ قرار دارن. بنابراین با کامنت کردن این ریپو در آنترگوس، عملا کاربر سیستم خودش رو تبدیل به آرچ می کنه. گرچه این حرف با تقریب هایی زده شده. همینطور به عکس، با اضافه کردن این ریپو به آرچ، کاربر آرچ خودش رو به آنترگوس تبدیل می کنه. این حرف هم با تقریب های جزئی زده شد. اما در مورد مانجارو اطلاعی ندارم که آیا به این سادگی هست یا نه. لطفا اگر متفاوته توضیح بدید.

آفلاین

#9 2015-11-24 05:39:04

حسین حیدری
عضو

نه من فقط میخواستم ببینم چجوری هست همین.

مانجارو یه سری چیزهاش فرق داره توی ویکی دارم یه صفحه راجع مشتقات و تفاوت هاشون می نویسم تقریبا مشتقات آرچ به 5 قسمت تقسیم میشن.

Just an anime fan

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB