شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2015-12-11 17:35:32

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18

حذف بسته ای که به صورت ناقص از مخازن aur نصب شده است

عرض ادب خدمت دوستان
بچه ها من خیلی واسم پیش اومده که یه بسته ای رو داشتم از مخازن aur میگرفتم..اول رفته تو فایل pkgbuild ش..دیپندنسی هاشو نصب کرده..اما به نصب خود بسته که رسیده به هر دلیلی نتونسته فایل رو نصب کنه و عملیات نصب نصفه کاره رها شده..بعد منم بیخیال ش شدم و بسته های orphan ای که توی سیستمم همینجوری رها شدن به حال خودشون..
میخواستم ببینم تو این جور موارد دستور خاصی هست که یه جورایی عملیات رو برگردونه به حالت اول..یعنی اون دیپندنسی ها رو پاک کنه؟
بعد یه سوال دیگه کنم ..دیگه نمیخوام تاپبیک جدا بزنم براش..فک کنم جوابش کوتاه باشه.واسه حذف دایمی بسته های aur هم مثل بسته های مخازن رسمی از سوییج Rnsc- استفاده میشه؟

"Enough!!!Don't Use "DEFAULTS" Any More..."make it simple stupid

آفلاین

#2 2015-12-11 17:42:22

حسین حیدری
عضو
از : اصفهان
ثبت شده: 2015-09-16

پاسخ: حذف بسته ای که به صورت ناقص از مخازن aur نصب شده است

سلام سعید جان

Rnsc- حذف دائمی نیست حذف کل دیپندسی ها و خود بسته هست و فایل های مرتبطش هست هر آپشنی توی pacman هست توی yaourt هم هست  برای اون بسته ها هم اسم هر کدوم را با سوییج Rs- بزن تا خودشون و دیپندسی هاشون را پاک کنه

Just an anime fan

آفلاین

#3 2015-12-11 17:46:50

LinArcX
عضو

اخه مشکل اینکه که اسم بسته هایی که نصب شده رو نمی دونم..یه زمانی هست 30 تا دیپندنسی لیست میکنه برام.من که نمیام بشینم تک تک حفظ کنم اسماشون رو که!
به امید این که بسته در نهایت به همراه وابستگی هاش به درستی نصب خواهد شد.اما وابستگی ها نصب میشن خود بسته نه...
تو اینجور موارد باید چه کاری کرد؟

آفلاین

#4 2015-12-11 19:12:54

حسین حیدری
عضو
از : اصفهان
ثبت شده: 2015-09-16

خب اون سوییچ برای اینه که شما نخوای یکی یکی حفط کنی دیگه !!!
خودش دیپندسی ها را پیدا و پاک میکنه ! برای مثال یه بسته نصب کردید الان میخواید خودش را با پیش نیاز هاش پاک کنید Rnsc- خودش کاملا پاک میکنه هم خود بسته را هم هرچی بش مربوط بشه که شامل دیپندسی ها هم میشه.

Just an anime fan

آفلاین

#5 2015-12-11 22:08:01

LinArcX
عضو

حسین مثل اینکه متوجه نشدی من چی گفتم اصلا!
من میگم دیپندنسی ها نصب میشن اما خود بسته نه.تا وقتی خود بسته نصب نشده باشه،.پکمن از کجا بفهمه دیپندنسی هاش چی بودن که بره پاکشون کنه؟!..بسته ها یتیم می مونن تو سیستم (orphan packages)

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2015-12-11 22:08:27)

آفلاین

#6 2015-12-11 22:59:48

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

معمولا برای اینکار از دستور

$ pacman -Rs $(pacman -Qqdt)

استفاده می کنن.

راجع به تک تک این فلگ ها توی منوال پکمن توضیح داده شده. این دستور، امنه. منتها موضوعی که وجود داره این هست که optional dependencyها هم پاک میشن ( به فلگ t دقت کنید). البته چون optional هستن مورد حادی پیش نمیاد. اما اگه بخواید خیلی دقیق باشید و حتی optional dependencyها پاک نشن، من شخصا ندیدم چنین چیزی رو. البته یکی دو تا اسکریپت دیدم که دقیقا برای اینکار نوشته شدن و optional dependencyها حذف نمیشن. اما من شخصا در اینمورد اینقدر وسواس ندارم. چراکه کش پکمن رو پاک نمی کنم هیچوقت و بنابراین هرگز نگران از دست رفتن بسته ها به اشتباه نیستم.

ویرایش: راجع به تیکه دوم سوالتون هم جواب، مثبته؛ البته اگه صورت سوال رو اصلاح کنیم و تمام 'بسته ها' رو تبدیل به 'بسته های نصب شده' کنیم. درحقیقت چیزی که از مخازن نصب شده(چه رسمی و چه AUR)، حاوی pkgbuild هست و بنابراین توسط پکمن فیلتر شده. چیزی مثل yaourt فقط یک aur-helper هست و به نوعی نماینده پکمن در AUR. یک تفاوت جزئی رو البته فراموش نکنیم. پکمن در حالت پیشفرض به مخازن aur دسترسی نداره. تصور کنید که قراره چیزی رو از مخازن AUR نصب کنید و اون چیز حاوی دیپندنسی هایی هست که در مخازن رسمی نیستن. makepkg که ایزار پکمن هست هیچ فلگی برای نصب اینها نداره. بنابراین بایستی از یک aur-helper استفاده کنید و یا جداگانه اونها رو نصب کنید. اینا همه بخاطر این هست که یک مرز مشخص هنگام نصب بسته بین مخازن رسمی و aur وجود داره. منتها برای حذف و درحالت حذف، چنین مرزی نیست و با پکمن میشه هردوی چنین بسته هایی رو که از مخازن رسمی و یا aur نصب شدن حذف کرد.

پ ن: منظور ما از 'حذف'، درحالیکه ابهامی نباشه آنینستال کردن هست و ربطی به پاک کردن بسته pkgشده در کش پکمن نداره.

آخرین ویرایش توسط Arcush (2015-12-11 23:10:31)

آفلاین

#7 2015-12-11 23:08:27

LinArcX
عضو

مرسی راهنمایی،عیسی عزیز.فقط یه چیزی..این دستوری که شما گفتی بسته های orphan رو پاک میکنه دقیقا؟
راستی من توی pkgBrowser داشتم چرخ میزدم با انواع مختلفی از بسته ها مواجه شدم:
۱-upgrad
2-orphan
3-optional
4-installed
5-dependency
jsoh_screenshot_from_2015-12-11_22-04-12.png
من چک کردم حدود 15 تا بسته orphan دارم که احتمالا هر کدومشون چند تا دیپندنسی هم دارن.میشه این بسته ها رو کلا پاک کرد یا نه؟در موردشون یکم توضیح میدی؟

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2015-12-11 23:57:43)

آفلاین

#8 2015-12-11 23:56:41

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

بله. اون دستور دقیقا بسته های orphan رو پاک می کنه. برای اطلاعات دقیقتر کلمه orphan رو در این دو صفحه سرچ کنید:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Pa … and_tricks
https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman
درواقع چیزی که مساله رو پیچیده کرده آرایه optdepends در pkgbuild هست که optional dependencyها رو در اون قرار میدن. یک دنباله از سه بسته در نظر بگیرید که اولی optional dependency    دومی هست و دومی هم optional dependency بسته سوم. درسته که ممکنه بسته سوم جدیدتر نصب شده باشه ولی امکان داره که نسبت به بسته اول کمتر از optional dependency استفاده کرده باشه. ولی باز در اینمورد، شاید وسواس بیمورد باشه. چراکه در بدترین حالت، دوباره بسته رو نصب می کنید. من شخصا راه حل صریحی  در اینمورد ندیدم. اما بهرحال، این وسواس رو میشه با لیست کردن بسته های orphan توسط دستور

$ pacman -Qdt

و چک کردن کارائی حال حاضر تک تک این بسته ها پاسخ گفت. گرچه ممکنه وقت گیر باشه. بهرحال من شخصا مبادرت به حذف می کنم و نگران هم نخواهم بود.

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB