شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2015-09-16 02:09:20

BoBzBoB
عضو
از : کانادا
ثبت شده: 2015-09-15
وب سایت

چرا آرچ لینوکس؟

با سلام
قصد داریم در این تاپیک به بررسی این موضوع بپردازیم که "چرا از بین توزیعات متفاوت لینوکس شما آرچ لینوکس را انتخاب کرده اید؟"
چه نیازهای شما را به سوی آرچ جذب کرد؟

تخیل مادر علم  و تجربه پدر علم است.
به پدر و مادر علم احترام بگذاریم.

آفلاین

#2 2015-09-16 03:14:52

Риал Краесис
عضو
از : تهران
ثبت شده: 2015-09-16

پاسخ: چرا آرچ لینوکس؟

سلام.
مهمترین نیاز به روز بودن اون و عدم نیاز به بازنصب آن در هر ارائه ورژن جدید.
و البته مهمترین دلیل اون سبکی و به نظر من راحتی نصب.

آخرین ویرایش توسط Риал Краесис (2015-09-16 03:31:05)

*** I FIGHT FOR USERS ***

آفلاین

#3 2015-09-16 03:26:20

BoBzBoB
عضو
وب سایت

من هم به شخصه بخاطر سبک بودن و استفاده بهینه از ریسورسهای سیستم و همچنین بروز بودنش (بخاطر غلطان بودن) ازش استفاده میکنم.

آفلاین

#4 2015-09-16 10:15:43

AraaX
Administrator
ثبت شده: 2015-09-13

اصلی ترین دلایل منم رولینگ بودن آرچ هست و AUR

آفلاین

#5 2015-09-16 12:45:39

حسین حیدری
عضو
از : اصفهان

من بخاطر اینکه به دنیایی جدید تر بیام اومدم.

Just an anime fan

آفلاین

#6 2015-09-16 19:34:41

javad
عضو

منم بخاطر اینکه چیز اضافه ای روی سیستم عاملم نصب نمیشه و هرچی میخوام هستش نصب کردم :دی

آفلاین

#7 2015-09-16 21:52:06

Arcush
Moderator

آرچ از همون ابتدا مینیمال بودن خودش رو به رخ می کشه ( البته قضیه LFS  جداست). اون از پکیج منیجرش با سوییچ های متنوعش که با نوشتن کمترین تعداد کاراکتر، وظایفش رو سریع و دقیق انجام میده. اون از مخازن رسمیش که تمام بسته هاشون از فیلتر مخازن testing  عبور داده شدن و به روز و پایدارن. اون از مخازن aurاش که هرچیزی داخلشون پیدا میشه. اون از ویکی قدرتمندش که گاهی حتی کاربران سایر توزیع ها هم برای حل مشکلشون از کمکش استفاده می کنن. هیچکس نمی تونه منکر فوق العاده بودن آرچ بشه. به اضافه اینکه آرچ واقعا ناپایدار نیست. بلکه درصورت استفاده صحیح و ناشی از آگاهی با کمترین تلاش بیشترین خدمات رو ارائه میده.

آفلاین

#8 2015-09-19 13:04:11

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18
وب سایت

چند تا دلیل عمده داره:
1-بهت تحمیل نمیکنه چی نصب کنی از اول..دست تو واسه کاستومایز کردن بازه..مثل بازی لگو میتونی یه مکعب کوچیک باهاش بسازی یا حتی میتونی یه خونه چند طبقه رو بنا کنی.
2-رولینگ ریلیز بودنش یکی دیگه از ویژگی های غیرقابل انکارشه.به روز بودن و پایداری نتیجه مستقیم ش میتونه باشه.
3-یکی دیگه از دلایل ش عریان بودن بیش از حد این توزیعه..همه چی جلوت بازه ..تو فقط باید بدونی چی میخوای و طریقه استفاده شو بلد باشی.به قول سازنده ش:"لایه های انتزاعی که باعث مخفی کردن داخل میگردند، هیچگاه چیز خوبی نبوده اند. در مقابل، مسائل داخلی باید به نحوی طراحی گردند که به هیچگونه مخفیسازی نیاز نباشد."— ایرون گریفن

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2015-09-19 13:09:29)

"Enough!!!Don't Use "DEFAULTS" Any More..."make it simple stupid

آفلاین

#9 2015-09-19 13:24:01

Arcush
Moderator

کاملا موافقم. البته سازنده اصلی آرچ، Judd Vinet هست.

Inspired by CRUX, another minimalist distribution, Judd Vinet started Arch Linux in March 2002. Vinet led the project until 1 October 2007, when he stepped down due to lack of time, transferring control of the project to Aaron Griffin.

https://en.wikipedia.org/wiki/Arch_Linux#cite_note-14

آفلاین

#10 2015-09-19 13:52:02

HDArtworks
Moderator
از : خوزستان
وب سایت

یکی از اصلی ترین دلایل من فرار از ppa بوده smile
پکمن و aur واقعا عالیه.
و البته مینیمال و سبک بودن آرچ هم دلیل دیگه ای هست که باعث شد آرچ رو انتخاب کنم. smile

آفلاین

#11 2015-09-22 16:13:03

amir5200
عضو
از : کاشان

تجربه ای جدید و قدرتمند از نظر بسته ها و بروزرسانی ها ....
و فرار از توزیع های ضعیف

آفلاین

#12 2015-10-03 01:25:33

Programmer
عضو
از : root/
ثبت شده: 2015-10-01

آرچ عالیه ! نه فقط بخاطر رولینگ بودن و یا سبک بودن و یا قدرت شخصی سازی بالایی که داره و یا حتی ویکی فوق العادش ! بلکه بخاطر اینکه وقتی با آرچ کار می کنی حس می کنی نبض کل سیستم رو در دست داری و این تو هستی که داری سیستم رو هدایت می کنی و نه سیستم تو رو !!! بخاطر اینکه خیلی خالصانه سعی می کنه تا همه چیز رو بهت یاد بده ! سعی می کنه تا بهت ماهی گیری رو یاد بده و ماهی رو حاضر و آماده در دستت نذاره . این ویژگی آرچ هست که باعث میشه من به طرفش کشیده بشم .

Impossible Impossible
Imagination is more important than science
به بلاگ من سر بزنید smile
به اینستاگرام من سر بزنید smile

آفلاین

#13 2015-12-01 19:22:08

AmiNimA
عضو
ثبت شده: 2015-11-27
وب سایت

علاوه بر چیزهایی که دوستان گفتن، به نظر من آرچ دردسر کمتری نسبت به بقیه توزیع های پر زرق و برق داره. خیلی از توزیع ها خیلی شیک و پر سر و صدا هستن، اما وقتی باهاشون یکم کار کنی هی یکی یکی ایرادهای غیر قابل بخششون معلوم میشه. آرچ اما این طوری نیست. یه base اصلی پایدار بهت میده، که تو هر کاری که دلت خواست طبق آموزش های موجود انجام بده و نتیجه رو ببین.
به نظرم آرچ حس دنیای  open source بهتری به آدم میده تا بقیه توزیع ها.
من که خیلی باهاش راحتم. هرچند نه برنامه نویسم نه چیزی از عمق لینوکس میدونم. بلکه یه کاربر خونگی ام که بعد از آزمودن لینوکسهای مختلف به آرچ رسیدم. اکوسیستم دوست داشتنی و پایدار و بروز و رو به رشد خودم رو توش ساختم. با هم دوستیم!

لینوکس یک فرهنگ است. یک فرهنگ خوب

آفلاین

#14 2015-12-04 01:01:24

آرچیار
عضو
از : KarMayShen
ثبت شده: 2015-12-03

فکر میکنم هرچه میخواستم بگم رو دوستان گفتن، بهرحال:

۱. KISS، سادگی از نوع آرچ، شفاف بودن، میشه اینجور تعبیر کرد که قیاس آرچ با اکثر توزیعها مثل قیاس اندروید خالص با تاچویز سامسونگه!!

۲. در آرچ ۱۰ برابر بیشتر یاد گرفتم، ۱۰۰ برابر بیشتر لذت بردم

۳. ویکی قدرتمند

۴. سیستم pacman  و مخزن AUR که واقعا عالی هست. (تجربهی قابل ذکری نداشتم ولی شاید فقط جنتو بتونه مقایسه بشه نه rpm/yum و نه deb/apt-get هیچکدوم به خوبی پکمن نیستن)

۵. غلتان بودن که دوستان کامل گفتن

۶. نصب و فلسفهی مینیمالیستی

۷. جامعهی کاربری که آرچ داره خیلی سطح بالاتری نسبت به فدورا و اوبونتو داره (منظورم لیدرهاشون هست) و باز فقط جنتو رو میشه مقایسه کرد که اونم اینقدر یوزربیس نداره

۸. یه جورائی همون ۱ ولی به نظر من با آرچ طعم لینوکس خوشتره، پکیجها با کمترین دستکاری و با با خلوص بالا (از تولید به مصرف) در اختیارتون هستن و بیخودی پیچیده نشده

۹. در آرچ در جای درستش و به نحو خوبی کاربر به سمت محیط متنی سوق داده میشه و هیچ ابائی ازش نیست. هرجا کار با محیط متنی، تنظیم با محیط متنی راحتتره، پس هست

۱۰. آرچ لزوما اسب رامتری نیست ولی قطعا مسئولیت کاربر بیشتره و البته توانائی فرمانپذیری اسب (این اسب به تعبیری خیلی رام هست اتفاقا و به تعبیر دیگه نه لزوما)

خب اینا به ذهنم رسید که البته مشخصه که همپوشانیش هم زیاده...

آخرین ویرایش توسط آرچیار (2015-12-04 01:03:45)

آفلاین

#15 2015-12-04 13:05:19

Arcush
Moderator

تمام ۱۰ موردی رو که بیان کردید عالی بودن. مخصوصا راجع به شماره ۱۰ به عقیده من این یکی از موازنه های اصلی هست که کاربر هنگام انتخاب یا در مرحله بعد یعنی تصمیم گیری برای موندن روی آرچ انجام میده. ما نمیتونیم افرادی رو که آرچ رو کنار میگذارن یا انتخاب نمی کنن تخطئه کنیم. اما به نظرم میتونیم افرادی رو که آرچ رو انتخاب می کنن و باهاش ادامه میدن تحسین کنیم. این یک نظر کاملا شخصیه: آرچ دروازه مناسبی برای ورود به دنیای توزیع های گنو/لینوکس نیست اما یکی از سه ایستگاه آخره. big_smile

آفلاین

#16 2015-12-04 16:59:40

silver
عضو
از : اصفهان
ثبت شده: 2015-12-03
وب سایت

من بعد از شش سال کار کردن با فدورا (ی هنوز عزیز) به آرچ مهاجرت کردم و سه دلیلی که نگهم داشت :
رولینگ بودن
مخازن AUR
ویکی قوی

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ (1).اقُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ(2). اللَّهُ الصَّمَدُ (3).لمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ(4). وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُوًا أَحَدٌ(5)
http://lidora.blog.ir
علیرضا پژوهش

آفلاین

#17 2016-08-03 12:10:21

mazhar
عضو
ثبت شده: 2016-08-01

من به ارچ اومدم چون این مشکلاتم رو حل کرد:
۱- متنفر بودم و هستم از اینکه ویندوز ۱۰ چطور از سیستم من به عنوان سرور استفاده می کرد(حجم ترافیک نت که دیگه داغون شده بود)
۲- ویندوز پیش فرض برات تصمیم میگیره که چی باید دوست داشته باشی و اصلا دستت باز نیست که چه DE - WM ی انتخاب کنی
۳- ارچ مثل این اسباب بازی های چیدنیه smile هرجور دوست داری بسازش. امکانش خیلی کمه که سیستم دو نفر که ارچ دارن مثل هم باشه.
۴- ارچ بهینه س
۵- ارچ یه چیز دیگه س big_smile

آفلاین

#18 2016-08-03 13:27:13

Gimel
عضو
از : isfahan
ثبت شده: 2016-02-26

با سلام ، من قصدم به چالش کشیدنه smile ضمن احترام به همه اساتید ، من خودم آرچی ام

من جدیدا شاهد این بودم که سری افراد فقط به این دلیل میان سمت گنو/لینوکس (البته همه توزیع ها) که بگن ما خیلی خفنیم و با بقیه فرق داریم ! تو توزیع های گنو/لینوکس افراد حرفه ای و خفن از آرچ استفاده میکنن (البته نه اینکه کسی که خفنه الزاما از آرچ استفاده میکنه) و آرچ به دلیل محیطش که حس خفن بودن به کاربر میده خیلی ها رو جذب کرده (البته عرض میکنم آرچر الزاما یه کاربر خفن نیست) و به نظر شخصی من این مهم ترین دلیل جذب کاربران به سمت آرچ هست. یا مثلا چون آرچ با خط فرمان نصب میشه عالیه و اوبونتو که با 4 تا کلیک نصب میشه خیلی ضایع است

مسئله نصب آرچ یکی دیگه از دلایلی هست که باعث شده کاربر یا خیلی از آرچ خوشش بیاد یا خیلی از آرچ بدش بیاد ! به دلیل مراحل غیر ساده نصب آرچ کاربران آماتور از این توزیع فاصله گرفتند ! نصب کردن آرچ بدون دیدن ویدیو های آموزشی موجود و مطالعه ویکی تقریبا غیر ممکنه ! در حین نصب آرچ برای بیشتر کاربران باید دستورات مورد نیاز نصب رو جلوشون داشته باشن !حالا فرض کنید در حین نصب یکی از کد ها رو نزنی یا اشتباه بزنی ، چنان ضربه روحی بهت وارد میشه که ... ! بد ترین مرحله نصب آرچ اون قسمتیه که باید به نت وصل بشیم و یک بسته رو دانلود کنه ، خب چرا خو ؟ اومدیما خواستم برا یه بنده خدا تو یه جایی آرچ نصب کنم !

رولینگ ینی چی ؟ در مخازن رولینگ برنامه ها یا توسط خود برنامه نویس یه سری تست اولیه میشن یا در بیشتر مواقع  اصن تست نمیشن برای همین احتمال وجود باگ بسیار بالاست ! این مورد گاهی باعث بوجود اومدن مشکلات خیلی عجیبی میشه که آدم شاخ در میاره !

کلا سیستم یونیکس بر پایه KISS هست و گنو/لینوکس هم که شبه یونیکسه تماما بر اساس KISS هست

امنیت و قابل اعتماد بودن مخازن AUR هم نسبت به ppa قابل بحثه ! برای من خیلی پیش اومده که بخوام یه چیزی از aur نصب کنم ولی گیر داده ، البته اگه سرچ میکردم میشد راه حل براش پیدا کنی ...

به دلیل اینکه اوبونتو توزیعی هست که اکثرا با این توزیع میان سمت گنو/لینوکس افراد مبتدی و آماتور توشون کم نیست ، این برای افراد حرفه شاید آزاد دهنده باشه ولی همه ما بالاخره از یه جایی شروع کردیم ! نه ؟

بهترین مورد آرچ ویکی اونه ، این مورد کاملا مشخصه و قابل بحث نیست

یه مورد دیگه که شاهدش بودم تعصب شدید کاربران آرچ هست و پدر کشتگی که با اوبونتو دارن ! اصن ما تو همه ی توزیع های گنو/لینوکس هیچ وقت یادم نمیاد که بگن فلان توزیع بهتره ! مشخصه که هر توزیعی هدفی و فلسفه خودش رو داره و از بین بیش از  1000 توزیع از گنو/لینوکس چجوری میشه گفت یه توزیع بهترینه ؟ اگه اینطور بود دیگه هیچ توزیعی ساخته نمیشد و همه از یک توزیع استفاده میکردند

دوستان بازم میگم من خودم کاربر آرچ هستم و ارادت خدمت تمامی دوستان ، قصدم فقط به چالش کشیدن هست smile

آفلاین

#19 2016-08-03 14:25:53

Arcush
Moderator

شخصا ازین چالش شما استقبال می کنم و معتقدم باعث میشه عمیق تر به هر سیستم عاملی که روی دستگاهمون نصبه نگاه کنیم. ولی ایکاش لغت "اساتید" رو استفاده نمی کردید. من به صراحت میگم که وقتی ارسال ها و موضوعات خودمون رو با انجمن اصلی آرچ مقایسه می کنم اگه به اونها بیست بدم (که میدم)، به خودمون چیزی بیشتر از یک نمیدم. در رابطه با فروم های دیگری هم که در کشورمون درحال فعالیت هستن، از دیدگاه من این نمره بالاتر نمیره. به نظرم همه متفق القول هستیم روی این نمره. ممکنه عده ای از ما کاربرهای خوبی باشیم ولی با احترام به همه عزیزان، اینجانب استادی توی هیچ فرومی در کشور ندیدم.

من راجع به تابوی "من گنو/لینوکس دارم، پس من خفن ام" که به شدت مد شده و درمورد توزیع هایی مثل آرچ/جنتو/اسلکویر/... بیشتر شایعه کاملا باهاتون موافقم و پررنگ ترین دلیلش رو شبکه های اجتماعی می بینم. درواقع، وقتی من دارم مثلا توی تلگرام یا فروم با شما صحبت می کنم، گوگل جلوم بازه و بنابراین من میتونم ادعاهای بزرگی کنم و خب ممکنه حتی با نخوت یا سری سنگین توی بحثی شرکت کنم. این بیماری روانی در همه ما در یک بازه صفر تا یک وجود داره و انکارناپذیره. متاسفانه شایع تر بودنش در مورد کاربرهای توزیعی که انجمن ما پیرامونش شکل گرفته باعث شده تا این توزیع علیرغم برتری های بی نظیرش "توزیع کاربرهای پرمدعا" قلمداد بشه.  گرچه ما توی انجمن تاحالا چنین رفتارهایی نداشتیم و این باعث افتخارمونه. بنده میخوام اظهار نظر شخصی کنم: این نوع کاربرها، کاربرهای fake هستن و دو اتفاق ممکنه راجع بهشون بیفته. یا اینکه اصلاح میشن و تجدید نظر می کنن و یا اینکه بعد از مدتی جامعه توزیع رو رها می کنن/ جامعه توزیع اونها رو رها می کنه. بنابراین در اینمورد، نگرانی وجود نداره و زمان جامعه رو پالوده می کنه. من خودم تا میبینم شخصی داره از توزیع هایی مثل کالی/بلکآرچ/... صحبت می کنه دیگه جدیش نمیگیرم (چون میدونم در چنین حالتی قرار داره و باید بهش زمان داد).

به صورت پیشفرض؛ بله. باید برای نصب آرچ بسته ها رو از اینترنت بگیرید. اما میشه با روش های دیگری این سیاست پیشفرض رو دور زد (استراتژی های نصب آفلاین که متعدد هم هستن و با یه سرچ کوچیک میشه بهشون دسترسی پیدا کرد) که خب چون بحث فنی نیست من تا همین جاش رو ترجیح میدم. بهرحال، اگه فقط راجع به آرچ بحث نمیکردیم، توزیع های آفلاین کمتر-مینیمال برپایه آرچ هم قابل پیشنهاد بودن. اما صریح اینکه نحوه نصب روتین  آرچ یکی از اصول ایدئولوژی های آرچه و بنابراین اشکالی نمیشه بهش وارد کرد (چون یک ویژگیه). راجع به رولینگ بودن هم همینطور (حتی توسعه دهندگان آرچ خیلی به مخازن دلتا هم علاقه مند  نیستن). گرچه اگه ما اینترنت درست و حسابی داشتیم، امکان داشت برای ما هم مهم نباشه. باگ ها رو باید به دو دسته تقسیم کرد: باگ توی بسته و باگ توی فرآیند نصب بسته. نوع اولش به توزیع کمترین ارتباط رو داره و نوع دومش محدود میشه به اسکریپت های نصب بسته توی aur. در اینجا ایديولوژی، استفاده اگاهانه هست و بنابراین کاملا به شخص برمیگرده. به جرات میتونم بگم توزیعی مثل اوبونتو چنین صراحتی رو -بهر دلیلی- کمتر عنوان می کنه.

اگر اصل کیس رو از دیدگاه آگاهی کاربر نسبت به وضعیت/تعداد/دلیل نصب بسته های روی سیتم، نحوه مدیریت بسته ها و استقلال از یک رابط گرافیکی روی توزیع های دبیان-مینیمال و اوبونتو، جنتو و سابایون و آرچ و مانجارو اعمال کنیم، موضوع کمی شفاف تر میشه. dpkg اونقدر پیچیده هست که برای یه کاربر تازه کار یا حتی متوسط فهم دستورات، نامگذاری اونها و فرآیند مدیریتش روی بسته ها کاملا گیج کننده هست. مرکز نصب نرم افزاری در اوبونتو سعی می کنه این پیچیدگی رو پنهان کنه (ساده کنه؟). اما وقتی این رابط gui به دلایل شایع کار نمیکنه، کاربر معتاد به gui با ترس یه ترمینال باز می کنه و دستوراتی رو توش میزنه که احتمالا برای دفعه بعد هم باید دنبالشون بگرده. این ویژگی ( = نقیصه؟) در آرچ با سادگی فوق العاده بالای پکمن درجا خفه شده. big_smile  حتی توی مشتقاتش هم کمتر دیدم شخص از رابط gui برای مدیریت بسته استفاده کنه.

در این پاراگراف من واقعا قصد یک ترولینگ زیرپوستی رو ندارم. کاملا معتقدم هرچقدر یه توزیع بیشتر مبتنی بر gui باشه، اتفاقا بیشتر حرفه ای تره. چراکه حین استفاده، رابط های گرافیکی مثل لایه هایی عمل کردن که نحوه فعالیت سیستم عامل رو -بهر دلیلی- از دید کاربر مخفی کردن. بنابراین کاربر -از نظر من واقعا حرفه ایه- وقتی مثلا بعد از آپگرید، سیستم بالا نیاد و بتونه درستش کنه.

آرچ واقعا مناسب افرادیه که دوستش دارن، واقعا هر توزیعی مناسب هر شخصیه که دوستش داره و این همخوانی با سلیقه و خواسته به نظرم اولویت اول توی انتخاب توزیع هست. بهرحال، من از جانب خودم از شما سپاسگزارم بخاطر این  بحث.

آفلاین

#20 2016-08-04 14:07:58

amirdj
عضو
ثبت شده: 2015-12-06

برای این ارچ نصب کردم بیشترین شباهت به جنتو داره و  این دلیل جنتو دوست داشتنی روی همه PC هام نصب نمیکنم ( 3 عدد ) به دلیل اینکه حجم بیشتر دانلود و مدت زمان کامپایل بیشتر ( ولی اگه کسی جنتو کار بشه دیگه هیچ توزیعی به دلش نمیشینه )

اما ارچ هم عالی هستش در دنیای لینوکس دنیای انتخاب هستش و این شمایید که احساس میکنید با کدوم توزیع راحت ترین

آفلاین

#21 2016-08-12 06:21:13

BoBzBoB
عضو
وب سایت

سلام.
شما لطفا خواستید چالش برگزار کنید یه تاپیک براش بزنید. تو این تاپیک هدف ما این بود که دلایل استفاده دوستانی که از آرچ استفاده میکنند رو مطلع بشیم که متاسفانه هنوز دلیل شما رو ندیدیم!!!!
در موارد دیگه من با نظرات آرکوش کاملا موافقم و فقط یک نکته رو اضافه کنم.
بی سوادی من  و امثال من دلیلی بر سخت بودن و یا ناکارآمدی آرچ نیست.

موفق باشید.

Gimel نوشته است که:

با سلام ، من قصدم به چالش کشیدنه smile ضمن احترام به همه اساتید ، من خودم آرچی ام

من جدیدا شاهد این بودم که سری افراد فقط به این دلیل میان سمت گنو/لینوکس (البته همه توزیع ها) که بگن ما خیلی خفنیم و با بقیه فرق داریم ! تو توزیع های گنو/لینوکس افراد حرفه ای و خفن از آرچ استفاده میکنن (البته نه اینکه کسی که خفنه الزاما از آرچ استفاده میکنه) و آرچ به دلیل محیطش که حس خفن بودن به کاربر میده خیلی ها رو جذب کرده (البته عرض میکنم آرچر الزاما یه کاربر خفن نیست) و به نظر شخصی من این مهم ترین دلیل جذب کاربران به سمت آرچ هست. یا مثلا چون آرچ با خط فرمان نصب میشه عالیه و اوبونتو که با 4 تا کلیک نصب میشه خیلی ضایع است

مسئله نصب آرچ یکی دیگه از دلایلی هست که باعث شده کاربر یا خیلی از آرچ خوشش بیاد یا خیلی از آرچ بدش بیاد ! به دلیل مراحل غیر ساده نصب آرچ کاربران آماتور از این توزیع فاصله گرفتند ! نصب کردن آرچ بدون دیدن ویدیو های آموزشی موجود و مطالعه ویکی تقریبا غیر ممکنه ! در حین نصب آرچ برای بیشتر کاربران باید دستورات مورد نیاز نصب رو جلوشون داشته باشن !حالا فرض کنید در حین نصب یکی از کد ها رو نزنی یا اشتباه بزنی ، چنان ضربه روحی بهت وارد میشه که ... ! بد ترین مرحله نصب آرچ اون قسمتیه که باید به نت وصل بشیم و یک بسته رو دانلود کنه ، خب چرا خو ؟ اومدیما خواستم برا یه بنده خدا تو یه جایی آرچ نصب کنم !

رولینگ ینی چی ؟ در مخازن رولینگ برنامه ها یا توسط خود برنامه نویس یه سری تست اولیه میشن یا در بیشتر مواقع  اصن تست نمیشن برای همین احتمال وجود باگ بسیار بالاست ! این مورد گاهی باعث بوجود اومدن مشکلات خیلی عجیبی میشه که آدم شاخ در میاره !

کلا سیستم یونیکس بر پایه KISS هست و گنو/لینوکس هم که شبه یونیکسه تماما بر اساس KISS هست

امنیت و قابل اعتماد بودن مخازن AUR هم نسبت به ppa قابل بحثه ! برای من خیلی پیش اومده که بخوام یه چیزی از aur نصب کنم ولی گیر داده ، البته اگه سرچ میکردم میشد راه حل براش پیدا کنی ...

به دلیل اینکه اوبونتو توزیعی هست که اکثرا با این توزیع میان سمت گنو/لینوکس افراد مبتدی و آماتور توشون کم نیست ، این برای افراد حرفه شاید آزاد دهنده باشه ولی همه ما بالاخره از یه جایی شروع کردیم ! نه ؟

بهترین مورد آرچ ویکی اونه ، این مورد کاملا مشخصه و قابل بحث نیست

یه مورد دیگه که شاهدش بودم تعصب شدید کاربران آرچ هست و پدر کشتگی که با اوبونتو دارن ! اصن ما تو همه ی توزیع های گنو/لینوکس هیچ وقت یادم نمیاد که بگن فلان توزیع بهتره ! مشخصه که هر توزیعی هدفی و فلسفه خودش رو داره و از بین بیش از  1000 توزیع از گنو/لینوکس چجوری میشه گفت یه توزیع بهترینه ؟ اگه اینطور بود دیگه هیچ توزیعی ساخته نمیشد و همه از یک توزیع استفاده میکردند

دوستان بازم میگم من خودم کاربر آرچ هستم و ارادت خدمت تمامی دوستان ، قصدم فقط به چالش کشیدن هست smile

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB