شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2016-03-25 22:19:33

pmzt
عضو
از : tehran
ثبت شده: 2016-03-13
وب سایت

arch یا freebsd

سلام

می خواستم نظر شما رو درباره تفاوت ها وشباهت های این دو سیستم عامل رو بدونم
و اینکه استفاده از کدوم و چرا مناسب تره؟
جوابشون رو میدونم من خودم 3 ماه با Freebsd 10.2 کار کردم (همین الان کنار آرچ نصبه) ولی می خوام نظر کاربران آرچ رو بدونم

آخرین ویرایش توسط pmzt (2016-03-25 23:23:36)

Network Administrator
Moesakaru sekai ni

آفلاین

#2 2016-03-25 23:51:16

حسین حیدری
عضو
از : اصفهان
ثبت شده: 2015-09-16

پاسخ: arch یا freebsd

بهتر بود میپرسیدی آرچ لینوکس یا PacBSD!
اون موقع میگفتیم جفتشون یکی هستند با کرنل های متفاوت! ببین باید سیستم عاملی را با آرچ مقایسه کنی که از خانوادهی آرچ باشه در این صورت هم میتونی آرچ لینوکس را با PacBSD مقایسه کنیم smile

Just an anime fan

آفلاین

#3 2016-03-26 01:09:52

pmzt
عضو
از : tehran
ثبت شده: 2016-03-13
وب سایت

حسین حیدری نوشته است که:

بهتر بود میپرسیدی آرچ لینوکس یا PacBSD!
اون موقع میگفتیم جفتشون یکی هستند با کرنل های متفاوت! ببین باید سیستم عاملی را با آرچ مقایسه کنی که از خانوادهی آرچ باشه در این صورت هم میتونی آرچ لینوکس را با PacBSD مقایسه کنیم smile

می دونم عزیز ولی اگر منظورم archbsd یا اسم جدیدش pacbsd بود می گفتم این دو فرقشون چیه ولی می گم:archlinux با freebsd
اصل منظور من رو شما متوجه نشدی منظور من اصل BSD ها با لینوکسی ها صرفا توزیع Arch بود.

Network Administrator
Moesakaru sekai ni

آفلاین

#4 2016-03-26 03:21:44

amirdj
عضو
ثبت شده: 2015-12-06

به عقیده بنده شما اصل BSD ها باید با Gentoo لینوکس مقایسه کنید چون از بعضی لحاظ شبیه هم هستند حتی Gentoo freebsd هم داریم بنظرم ارچ خیلی لینوکسی هست

لینک زیر میتونن کمک تون کنن
https://wiki.gentoo.org/wiki/Gentoo_FreeBSD/
http://www.garyshood.com/freebsdvsgentoo//
اما اینکه چی مناسب شماست بستگی کامل به خود شما و خواسته هاتون داره

آفلاین

#5 2016-05-28 08:45:25

morealaz
عضو
از : کرمان
ثبت شده: 2016-03-19

pmzt نوشته است که:

سلام

می خواستم نظر شما رو درباره تفاوت ها وشباهت های این دو سیستم عامل رو بدونم
و اینکه استفاده از کدوم و چرا مناسب تره؟
جوابشون رو میدونم من خودم 3 ماه با Freebsd 10.2 کار کردم (همین الان کنار آرچ نصبه) ولی می خوام نظر کاربران آرچ رو بدونم

به نظر من جفتشون عالی هستند. هر دو شون اختیار سیستم رو به کاربر میدن و این کاربر هست که باید سیستم رو مطابق خواسته های خودش تنظیم کنه و برنامه های مورد نیازش رو خودش نصب و تنظیم کنه. این بدین معنیه که با هر دوی اونا میشه یه تجربه غنی رو داشت. مکانیزم ساخت و نصب بسته اونا هم نکته بعدی مثبت در مورد این دو سیستم عامله. در FreeBSD از سیستم port برای ساخت و نصب برنامه ها استفاده میشه و در آرچ هم از PKGBUILD ها استفاده میشه که در واقع از همون سیستم port الهام گرفته شده، البته جفت اونا از بسته های باینری هم استفاده می کنند که در اینجا pacman یه سر و گردن از برنامه pkg سیستم freebsd بالاتر قرار می گیره البته pkg هم به نوبه خود کارش رو درست انجام میده و خوبه. اگرچه آرچ یه توزیع غلطانه و مشکل خاصی برای آپگرید نداره ولی Freebsd هم با مکانیزم سر به راه و ساده ای که برای آپگرید داره به راحتی آپگرید میشه و خیلی بهتر از بسیاری از GNU/Linux ها این کار رو انجام میده. در زمینه بروز بودن بسته ها البته پرچم آرچ همیشه بالاست ولی در FreeBSD هم تا حد امکان بسته ها بروز میشه ولی معمولاً نصبت به آرچ دیرتر و اونم بیشتر بدلیل سازگار کردن بسته ها با محیط FreeBSD می باشد.
یکی از نکته های مثبت دیگه در مورد جفت این سیستم ها documentation قوی اوناست. Arch با ویکی قوی و کاملی که داره و freebsd با فایلهای manual کامل و عالی که داره کاربر رو با دنیایی از اطلاعات جهت یادگیری مواجه می کنند و تقریبا کمبودی برای کاربر باقی نمی گذارند. یکی از نکات مثبت Freebsd لایسنس BSD اونه که یه لایسنس فوق آزاده. بطوریکه به شرکتهایی مثل Apple این اجازه رو داده که به راحتی از هسته freebsd برای هسته Darwin خودش که در OSX و IOS استفاده می شه، استفاده کنه.
خلاصه کلام اینکه این دو سیستم عامل دو تا سیستم عالی هستند که هر کسی که می خواد کار با یونیکس و سیستم های شبه یونیکس رو به مفهوم عالی تجربه کنه باید از اونا استفاده کنه.

آفلاین

#6 2016-10-13 21:04:24

pharbod
عضو
از : /
ثبت شده: 2016-08-31
وب سایت

این دو سیستم عامل(مخصوصا خود آرچ و BSD) شباهتهای زیادی با هم دیگه دارن که morealaz عزیز بهشون اشاره کرد - اما و اما مسئله ای که باید بهش توجه کرد اینه که خانواده لینوکس شبه یونیکسی هستن ولی خانواده BSD مستقیما از خود یونیکس کلاسیک اومدن و حتی هنوزم کدهای یونیکسی توی BSD موجوده. و همین مسئله باعث میشه که بعضی از بسته ها برای BSD موجود نباشه (البته فکر کنم کم پیش بیاد چون شنیدم نزدیک به ۱۰هزار بسته داره توی مخازنش freeBSD) بهرحال اینم مسئله ایه که باید بهش توجه کرد و منظور اصلی تفاوت هسته هستش. نکته دیگه یکپارچگی این دو سیستم عامله. بصورتی که خانواده BSD پیرو فلسفه یونیکس تمام اجزای سازنده base systemش برای خود سیستم عامل هستن (مثلا ls توی BSD انحصارا مال خود BSDهستش و از جای دیگه به سیستم عامل اضافه نشده) که این مورد توی لینوکس زیاد بهش توجهی نمیشه و اجزای متفاوتش از جاهای مختلف میان. دلیل استفاده OSX(سابقا، الان بهش میگن macos) از BSD هم همون مسئله لایسنس BSD هستش که میگن "Do whatever the hell you want with the code, just give us credit for writing it".
درکل اینکه BSD تجربه یونیکسی خالصتر و "آکادمیکتری" نسبت به لینوکس به کاربر میده. و بنظر شخصیم BSD دیگه اونقدرها توی سیستمهای دسکتاپ استفاده نمیشه و بیشتر برای مقاصد خاص کاربرد داره (شبکه، امنیت، سرور) و اگه استفاده ات همین مقاصد خاص هستن چرا که نه.

اگه اطلاعات کاملتر راجب BSD بخونی این صفحه رو پیشنهاد میکنم، فقط بگم که این نوشته ظاهرا در جاهایی جانبدارانه نوشته و از طرفی قدیمی شده و باید حواست به بعضی نکاتش باشه:
لینک

آخرین ویرایش توسط pharbod (2016-10-14 02:12:01)

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB