شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2016-06-20 13:34:53

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18

تفاوت بین انواع لایسنس های متن باز چیست؟

دوستان من چند وقتیه  درگیر نوشتن یه سری برنامه هام و میخوام از مجوزهای متن باز واسه انتشارشون استفاده کنم.اما بین انبوه لایسنس ها راستشو بخواین یکم سردرگمم.مثلا apache.2 بهتره یا gpl.v3؟
چجوری باید بفهمم کدوم یکی به درد چه نوع پروژه ای میشه؟
فرق بین mit و gpl و lgpl و apache چیه؟
یکی بیاد ما رو روشن کنه.خدا خیرتون بده smile

"Enough!!!Don't Use "DEFAULTS" Any More..."make it simple stupid

آفلاین

#2 2016-06-20 14:01:12

morealaz
عضو
از : کرمان
ثبت شده: 2016-03-19

پاسخ: تفاوت بین انواع لایسنس های متن باز چیست؟

سعید جان این صفحات رو ببین شاید بدردت بخوره:
Comparison_of_free_and_open-source_software_licenses
choosealicense

آفلاین

#3 2016-06-20 15:20:42

LinArcX
عضو

ممنونم ازت محمد عزیز.بخصوص لینک دومت بسیار عالی بود و مختصر مفید

آفلاین

#4 2016-06-20 20:12:13

LinArcX
عضو

البته من دوست داشتم بیشتر از اینکه لینک رد و بدل بشه بابی باز بشه واسه گفتگو درباره لایسنس ها. فک کنم جز موضوعاتی هست که کمتر بهش پرداخته میشه تو جوامع گنو لینوکسی. در عین حال بحث بسیار کاربردی ای هم هست.

آفلاین

#5 2016-06-20 22:03:40

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

سعیدجان من یه مدت مشغول یادگیری راجع به این موضوع لایسنس های اوپن سورس شدم. تعاریف خیلی ساده بیان شدن و تعداد اونها اونقدری نیست که باعث بشه شخصی که مطالعه می کنه زمان زیادی رو صرف یادگیری تعاریف کنه. عمده ِ موضوع اینه که در اینجا تعاریف، دربرگیرنده مفاهیم ایدئولوژیک هم هستن (هم، در اینجا من مراقب هستم که اگر میشه و حتی اجازه اش رو هم دارم، اسم فلسفه رو به زبان نیارم. البته گاهی فقط معنای سطحی این کلمه عاریه گرفته میشه تا برخی مفاهیم غیرعمیق رو پوشش بده. اما تعداد بازی با این مفاهیم بقدری زیاد شده تا جائیکه برخی افراد، معنای برخی کلمات رو از روی چنین مفاهیمی که اونها باهاشون تشریح شدن برمیدارن). بزرگترین چالش، موقعی شروع میشه که قرار هست حقوق تجاری در حداکثر گستره خودش،  در کنار حقوق معنوی قرار بگیره و (حتی مقداری هم از) تعریف اوپن سورس راجع به اون نرم افزار فرو نریزه (تا جائیکه فقط ممکنه موقع شکنجه به اوپن سورس بگم "کدباز" big_smile ). اما نتیجه ای که گرفتم این بود که هر مجموعه قوانین در این زمینه، اگر بخواد به دور از برداشت های متفاوت، به عنوان یک ساختار صحیح کار کنه، "عملا" یک ساختار خودمتناقضه و اما چیزی که کمک می کنه این تناقض ها تو ذهن اشخاص حل بشن، امکان برداشت های متفاوت هست از موضوع (من شخصا هرگز باور نخواهم کرد که در رابطه با این موضوعات شخصی بیاد صحبت بکنه و تمام افرادی که دارن گوش میدن، برداشت یکسانی داشته باشن و همونطوری که گفتم، این بخاطر ماهیت موضوعه). درسته که گفتید کمتر لینک بدیم و بیشتر مایل به بحث بودید، اما دعوتتون می کنم که این جا رو بخونید (به همراه یه نگاه به صفحات سؤالات):
https://opensource.org/licenses
برخاسته از همون سایت، همچنین اینجا رو:
https://opensource.org/approval
علی الخصوص، یه نگاهی هم به این دو دسته بندی داشته باشید:
https://opensource.org/licenses/alphabetical
https://opensource.org/licenses/category
توی دوتا لینک اخیر، قطعا نمیشه براحتی همه رو خوند و البته لازم هم نیست (مگر در مواقع مقایسه). اما تکذیب نامه ها میتونن یه دیدگاه سریع به خواننده بدن.

آفلاین

#6 2016-06-20 23:21:47

morealaz
عضو
از : کرمان
ثبت شده: 2016-03-19

stackoverflow نوشته است که:

البته من دوست داشتم بیشتر از اینکه لینک رد و بدل بشه بابی باز بشه واسه گفتگو درباره لایسنس ها. فک کنم جز موضوعاتی هست که کمتر بهش پرداخته میشه تو جوامع گنو لینوکسی. در عین حال بحث بسیار کاربردی ای هم هست.

بسیار موافقم و عذرخواهی میکنم که تو پست قبلیم فقط لینک دادم.
اگه بخواهیم لایسنس های اپن سورس رو دسته بندی کنیم میتونیم اونا رو به دو دسته کلی لایسنسهای کپی لفت (Copy left) و لایسنسهای مجاز (Permissive) دسته بندی کنیم. اصطلاح کپی لفت و هدف کپی لفت که اگه اشتباه نکنم استالمن اونو اولین بار استفاده کرد اینه که اپن سورس بودن کد به صورت زنجیره وار ادامه داشته باشه و هر کدی هم که از کدهای دارای این لایسنس مشتق میشه به صورت اپن سورس و رایگان در اختیار دیگران قرار بگیره در عوض لایسنس های مجاز یا آزاد (اگه درست ترجمه کرده باشم) مفهوم آزادی و رایگان بودن رو تا جایی پیش میبرند که اجازه میدن کسی که از کدهای دارای این لایسنس استفاده میکنم هرجور که دلش میخواد از کد استفاده کنه، حتی اگر این به معنی استفاده از کد و ایجاد برنامه ای با کد بسته و غیر رایگان باشه.
تو هر دو دسته لایسنسهای محبوبی داریم که از اونا استفاده زیادی میشه حالا با کمی تفاوت در جزئیاتشون. از GPL و LGPL گرفته در یک طرف تا BSD و MIT و Apache در طرف دیگه.
این وسط هم لایسنسهای دیگه ای وجود داره که برخی جزئیاتشون فرق میکنه و به قول عیسی عزیز «مفاهیم ایدئولوژیک» هم در تفکیک و تنوع اونا بی تأثیر نیست.
و به قول علیرضا امیرصمیمی عزیز البته این نظر شخصی منه wink.

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB