شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2016-09-02 21:59:17

enghamid
عضو
از : Tehran
ثبت شده: 2016-06-17
وب سایت

انتی ویروس در ارچ لینوکس (نظر سنجی)

با سلام و درود فراوان
ایا لزوم میبینید که انتی ویروس در ارچ نصب بشه؟ من انتی ویروس کومودو رو نصب کردم اما انرژی نسبتا زیادی از سیستمم میگیره میخوام ببینم که ایا راهی هست که انتی ویروس نریزیم ولی امنیت سیستم بالا باشه؟
با سپاس فراوان

آخرین ویرایش توسط enghamid (2016-09-02 22:54:26)

وسعت دنیای هر کس به اندازه تفکر اوست
آدم های  بزرگ  دنیای  بزرگی  دارند
کسی را با کوتاه  فکری از خود نمی رنجانند
http://enghamid.ir

آفلاین

#2 2016-09-02 22:34:14

mazhar
عضو
ثبت شده: 2016-08-01

پاسخ: انتی ویروس در ارچ لینوکس (نظر سنجی)

تا جایی که من میدونم خیالتون راحت باشه از بابت ویروس. تعداد ویروس های موجود در گنو/لینوکس در مقایسه با ویندوز اصلا به حساب نمیاد و میتونین بگین اصلا ویروس نداره مهم ترین دلیلش هم فکر های روشن لینوکسی ها است الان همه ی ما دور هم انجمن داریم و بدون چشم داشتی از نظر مالی به همدیگه کمک می کنیم، کمتر پیش بیاد اینجور آدمایی بخوان با یه برنامه مخرب همدیگرو آزار بدن. در تجربه ی شخصی هم من مدتیه که اوبنتو داشتم و این تابستون به ارچ اومدم و تا الان به هیچ موردی بر نخوردم smile خیلی جای خوشحالی داره big_smile ببخشید زیاد حرف زدم lol

آفلاین

#3 2016-09-02 22:50:49

enghamid
عضو
وب سایت

mazhar نوشته است که:

تا جایی که من میدونم خیالتون راحت باشه از بابت ویروس. تعداد ویروس های موجود در گنو/لینوکس در مقایسه با ویندوز اصلا به حساب نمیاد و میتونین بگین اصلا ویروس نداره مهم ترین دلیلش هم فکر های روشن لینوکسی ها است الان همه ی ما دور هم انجمن داریم و بدون چشم داشتی از نظر مالی به همدیگه کمک می کنیم، کمتر پیش بیاد اینجور آدمایی بخوان با یه برنامه مخرب همدیگرو آزار بدن. در تجربه ی شخصی هم من مدتیه که اوبنتو داشتم و این تابستون به ارچ اومدم و تا الان به هیچ موردی بر نخوردم smile خیلی جای خوشحالی داره big_smile ببخشید زیاد حرف زدم lol

پس عالیه تقریبا خیالم راحت شد و انتی ویروس رو پاک میکنم

آفلاین

#4 2016-09-03 01:07:56

FFiruzi
عضو
ثبت شده: 2016-07-14
وب سایت

سلام. درباره بحث امنیت در لینوکس میشه ساعتها صحبت کرد. به طور خلاصه ایمنسازی سیستم فقط در نصب آنتیویروس خلاصه نمیشه. مواردی که من در سیستم خودم پیادهسازی کردم اینها هست:

اول اینکه تمام سیستم رو رمزگذاری کنید. اگر لپتاپ یا سیستم شما دزدیده بشه برای سارق این امکان هست که بدون دونستن پسورد به اطلاعات شما دسترسی پیدا کنه. تا جایی که اطلاع دارم در اوبونتو و فدورا گزینه ای هست که در زمان نصب شما میتونید تمام هارد رو رمزگذاری کنید.

دوم انتخاب رمز عبور مناسب که شامل کاراکترهای خاص باشه.

سوم اینکه سیستم خودتون رو به طور مرتب بهروز بفرمایید. در آرچ تقریبا هر روز اپدیتهایی برای سیستم عرضه میشه که در امنیت سیسستم نقش دارند. به عنوان مثال اپدیت فایرفاکس یا فلش یا پیدیاف خوان.

چهارم اینکه از دیواره ضدآتش یا فایروال استفاده کنید. درواقع یاد بگیریم که از iptables و UFW  چطور استفاده کنیم.

پنجم اینکه از امنیت مرورگر غافل نباشید. من در مرورگر فایرفاکس از افزونههای امنیتی زیر استفاده میکنم:

HTTPS-Everywhere
    Adblock Plus
    NoScript
    Ghostery
    Disconnect
    Blure 
    Link Checker
    Wot

ششم اینکه از انتیویروس در لینوکس استفاده کنید. به دو دلیل و اولی اینکه هیچ سیستمعاملی نیست که ویروس یا بدافزاری برای اون طراحی نشده باشه و دلیل دوم اینکه درست هست که ویروسهای لینوکس بسیار کم و نادر هستند اما برای ویندوز اینطور نیست. اگر شما در کنار لینوکس از ویندوز هم برای مصارف خاص استفاده میکنید نصب آنتیویروس روی لینوکس برای تامین امنیت ویندوز لازم هست. حتی اگر از ویندوز هم استفاده نمیکنید باز بنا بر فلسفه لینوکس بهتر هست که شما بخشی از راه حل باشید و نه بخشی از مشکل و با نصب آنتیویروس از گسترش مخربها جلوگیری کنید یعنی یک قدم به سمت اینترنت پاک. من بهشخصه فکر میکنم که اگر تصور شما این هست که چون تعداد مخربها در لینوکس خیلی ناچیز هست و به همین سبب احتیاجی به نصب آنتیویروس ندارید,  هکرها و مهاجمان از قبل ذهن شما رو هک کردند و با ایجاد این تصور درواقع یک گام به سمت جلو برداشتند.

اینها مواردی هست که به ذهن من رسید. پیروز و شادمان باشید.

آفلاین

#5 2016-09-03 08:16:02

mazhar
عضو
ثبت شده: 2016-08-01

کاملا درست می فرمایید smile ولی تا این حد اهمیت دادن افراطه دیگه. لازم نیست خودرومونو با فولاد بپوشونیم تا آسیب نبینه، مهم اینه درست رانندگی کنیم تا تصادف نکنیم. بهتون قول میدم هیچ کدوم از این نرم افزار ها قدرت این رو ندارن که شما رو ۱۰۰ درصد ایمن نگه دارن، یه fake page ساده (در صورتی که بی توجهی بکنیم) می تونه خیلی ساده باعث هک شدنمون بشه. ولی باز هم این مطلب نظر شخصیه، هزاران نوع رانندگی داریم که به تصادف نمی انجامن. smile

آفلاین

#6 2016-09-03 09:47:13

AmiNimA
عضو
ثبت شده: 2015-11-27
وب سایت

بابا بیخیال. اینهمه لایه های امنیتی برای چی؟! مگه از پنتاگون محافظت میکنین؟! یه کامپیوتر خونگیه که توش چند تا عکس و فیلمه دیگه. سند توسعه ملی که توش نیست.
تمام هارد رو رمزنگاری کنیم؟! اونوقت اگه یه روزی روزگاری یادمون نباشه و یا مجبور بشیم سیستم عامل رو عوض کنیم تمام اطلاعاتمون از بین میره و دیگه نمیتونیم بهش دسترسی داشته باشیم. 
کافیه حواسمون باشه و فریب نخوریم فقط. همین برای یه کاربر معمولی کافیه.
من ۱۲ ساله از لینوکس استفاده میکنم نه آنتی ویروس داشتم نه فایروالی تنظیم کردم. هیچی. تازه ویندوز هم که وقتی مجبوری هر ماه یه بار نصبش کنی دیگه آنتی ویروس میخواد چی کار smile)

لینوکس یک فرهنگ است. یک فرهنگ خوب

آفلاین

#7 2016-09-03 11:12:48

enghamid
عضو
وب سایت

در کل راست میفرمایید هم نیاز داره هم نه اول اینکه تا شما نخواید نمیتونید امنیت ایجاد کنید به نظر من این موارد لازمه اول encrypt کردن هارد به این دلیل که انگار رمز نداره و راحت با دیسک لایو میشه به هوم و روت سیستم عامل دسترسی داشت دوم نصب برنامه فایر وال معمولی سوم نصب انتی ویروس clamav که سبکه و رایگان گاهی میتونه مارو از وجود ویروسی با خبر کنه که به طور غیر منتظره وارد سیستم شده خب به همراه اینا باید چند تا از موارد مواردی که میگم رعایت بشه اول اینکه از دستور su - سعی کنیم استفاده نکنیم چرا که اون ترمینال همیشه به روت دسترسی پیدا میکنه هر کدی بزنید مخرب باشه میتونه منجر به خرابکاری بشه دوم هر کسی کدی میده از روت اجراش نکنیم و حتما بدونید chmod چطور کار میکنه بعد اینکه دستورایی که rm داره رو با دقت بزنیم ممکنه چیزی پاک کنه مورد بعد اینکه تور نصب کنیم بعضی سایتارو با اون بزنیم مورد بعدی هم اینکه فایل های اجرایی لینوکس رو از سایت های معتبر بگیریم مورد بعد رو هر لینکی کلیک نکنید و اینو بدونید که بیشتر کار هکر ها مهندسی اجتماعیه تا هک    راستی میدونستین که تلگرام رو کسی نتونسته هک کنه؟ پس چطور شده که چند تا از کاربرای تلگرام هک شدن ؟به خاطر کدی که میفرسته تلگرام و مهندسی اجتماعی شده و کاربرا گول خوردن برای همینه تلگرام گفته که فعال سازی دولایه ای رو فعال کنیم
دقت بیشتر امنیت بهتر
اینارو هم از شما یاد گرفتم

آخرین ویرایش توسط enghamid (2017-04-12 21:57:20)

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB