شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2016-09-14 23:47:46

AraaX
Administrator
ثبت شده: 2015-09-13

یک سال در کنار هم در انجمن های آرچ لینوکس پارسی

سلام

انجمن آرچ یوزرز پشتیبان آرچ لینوکس یک ساله شد .

یک سال پیش همین موقع با تمام سختی ها تونستیم دور هم جمع بشیم و به دنیای آزاد و متن باز کمک کنیم یک سالی که در شادی ها و مشکلات در کنار هم بودیم دوستان خیلی زیادی به ما کمک کردن که یه جامعه ی کاربری کوچک اما فوق العاده داشته باشیم .

بعد از گذشت یکسال در انجمن ۱۵۷ کاربر ثبت شده ۷۹۱ موضوع و  بیش از ۴۹۰۰ پاسخ همچنین در ویکی ۳۸ کاربر ۴۹ صفحه ی محتوایی و بیش از ۱۷۰۰ ویرایش داشته باشیم.
افتخار میکنم در کنار شما عزیزان هستم امیدوارم بتونیم در کنار هم جامعه ای فعال و مفید داشته باشیم .

با تشکر و احترام
آرش شمس
۲۴ شهریورماه ۱۳۹۵

آفلاین

#2 2016-09-15 04:13:39

alireza_amirsamimi
عضو
از : شیراز
ثبت شده: 2015-11-04
وب سایت

پاسخ: یک سال در کنار هم در انجمن های آرچ لینوکس پارسی

تبریک و خسته نباشید ویژه به تو آرش جان و بقیه عزیزان که بسیار برای این انجمن تلاش میکنید.
واقعا جای یه انجمن مستقل برای آرچ خالی بود.
انشالله ده سالگی انجمن رو جشن بگیریم smile

آفلاین

#3 2016-09-15 10:11:43

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

AraaX نوشته است که:

یه جامعه ی کاربری کوچک اما فوق العاده

این عبارت دارای یک حقیقت صددرصدیه. هدف ما این بود که نظم، صمیمیت و دانش رو به ترتیب همین اولویت در کنار هم قرار بدیم و ثابت کردیم که این کار، ممکنه. یک سال پر از تجربیات خیلی خوب و زمان هایی که تک تک عزیزان گذاشتن تا یک بنای مستحکم بسازیم، گذشت. برای ما خیلی مهم بود که پایه های یک پایگاه (هرچند کوچک) علمی رو بصورت صحیح پی ریزی کنیم که خوشبختانه تونستیم این کار رو انجام بدیم. ترجمه و یا حتی تالیف صفحات معتنابهی در ویکی، ایجاد محتواهای آموزشی در انجمن که منحصر به آرچ (بیس ها) هستن و افزایش سطح دانش و شناخت نسبت به گنو/لینوکس سه هدف عمده ما بودن که عین سه تاشون رو محقق کردیم (اونهم با تعداد افراد خیلی کم). نگاهی به دیالوگ های انجمن نشون میده ما ارسال های پوچ و خطای حداقلّی داشتیم و این بمعنی وجود یک جامعه آگاه و منطقی هست.  بنابراین ما باید خوشوقت باشیم و البته توقع هم داشته باشیم که در سال آینده رشد بسیار بیشتری کنیم.   

تا که قبول افتد.

آفلاین

#4 2016-09-16 08:11:27

morealaz
عضو
از : کرمان
ثبت شده: 2016-03-19

خسته نباشید به همه دوستان به خصوص آرش و عیسی عزیز.
امیدوارم که روز به روز انجمن پر بار تر و حرفه ای تر بشه و بتونیم به عنوان مرجعی برای تمام علاقه مندان به یادگیری لینوکس در بیاییم.
امیدوارم که بتونیم ویکی خودمون رو قوی تر از قبل بکنیم و از همه دوستان درخواست می کنم که تجربیان مفید خودشون رو از طریق صفحات ویکی در اختیار بقیه قرار بدهند.
متاسفانه مستندات قوی و به روز در مورد لینوکس به زبان فارسی کمه و ویکی ما این قابلیت رو دارد که بتونه به عنوان یک مرجع مفید و به روز برای همه علاقه مندان فارسی زبان عمل کنه.
عملکرد ما در مورد ویکی توی این یک سال خوب بوده ولی باید بیشتر بشه. خیلی از سوالاتی که در انجمن پرسیده می شد می تونست از طریق یک ویکی قوی جبران بشه که دوستانی که تازه وارد آرچ می شوند بتونند به راحتی بدون نیاز به بقیه با راهنمایی های دیگران برای اولین بار آرچ رو نصب کنند.
صفحه راهنمای تازه کاران ما در ویکی باید کاملتر بشه و از یک ترجمه صرف صفحه ویکی انگلیسی تبدیل بشه به یک راهنمای جامع برای کاربران فارسی زبان. از همه دوستان می خواهم که این صفحه رو بازبینی کنند و تجربیات خودشون و اصلاحاتی که بنظرشون میرسه رو در این صفحه قرار بدهند تا این صفحه رو کاملتر و بهتر بکنیم.

آفلاین

#5 2016-09-16 11:19:56

Arcush
Moderator

morealaz نوشته است که:

صفحه راهنمای تازه کاران ما در ویکی باید کاملتر بشه و از یک ترجمه صرف صفحه ویکی انگلیسی تبدیل بشه به یک راهنمای جامع برای کاربران فارسی زبان. از همه دوستان می خواهم که این صفحه رو بازبینی کنند و تجربیات خودشون و اصلاحاتی که بنظرشون میرسه رو در این صفحه قرار بدهند تا این صفحه رو کاملتر و بهتر بکنیم.

درود و خسته نباشید محمد عزیز. ویکی نویسی واقعا یک از خودگذشتگی میخواد. در چنین جوامعی مشارکت ها در گرو قدردانی اتفاق نمی افتن و بیشتر برحسب یک لذت و رسیدن به یک رضایت درونی اتفاق میفتن. اما به نظرم افراد باید نسبت به دوستانی که در ویکی وقت میذارن سپاسگزار باشن. همونطور که گفتین ما [بواسطه پشتوانگی ویکی اصلی] به شدت دارای یک پتانسیل بالا برای ساختن مفصّل ترین دیتابیس گنو/لینوکس هستیم.  خوشبختانه توی چند سال اخیر یک جهش عالی برای استفاده از گنو/لینوکس بین نوجوانان شکل گرفته. امیدوارم تلاش ما بتونه منجر به این بشه که وقتی این افراد دنبال منابع فارسی توی وب میگردن لینک هایی که پیشنهاد داده میشه به اونها این رو القا کنه که "چه خوب، قبلا به فکر ما بودن". لینکی که با تیزهوشی دادین احتمالا پایه ای ترین صفحه ویکی ما هست و با این پیشنهادتون قطعا مورد توجه بیشتری از طرف دوستان قرار خواهد گرفت.

آفلاین

#6 2016-09-16 12:15:59

mazhar
عضو
ثبت شده: 2016-08-01

با سلام. نوشتن و تهیه ی ویکی واقعا کار بزرگیه ولی خب همه ی ما اگه بشینیم یه صفحه رو ترجمه کنیم ( یا بهتر خودمون یه چیز بهتر بنویسیم ) اول از همه وقت زیاد میخواد که واقعا اکثر دوستان ندارن و همچنین پروسه ی طاقت فرسایی میشه ( دفعات اول با لذت انجام میشه ولی کم کم که عادی بشه زیاد شوق انجامش نمیمونه ). من یه پیشنهاد دارم که در صورت موافقت شما میتونیم یه راه حل بهتر برای نوشتن و اماده ی ویکی پیش بگیریم. پیشنهاد من اینه که هر صفحه ای که میخوایم ترجمه کنیم به صورت یک مطلب تو انجمن بذاریم و هرکسی یه قسمتیشو ادامه بده، فرضاً اقای x شروع به ترجمه صفحه ی راهنمای تازه کاران کرده و یک پاراگراف ترجمه شده. بیاد بنویسه تو انجمن که فلان قسمت ترجمه شد حالا نفر بعدی بیاد و ادامه ی همونو ( یک پاراگراف فقط ) ترجمه کنه. در این صورت وقت یک نفر گرفته نمیشه برای تمام یک صفحه و روند انجام و تکمیل ویکی خیلی سریع تر اتفاق میفته.

آخرین ویرایش توسط mazhar (2016-09-16 14:26:49)

آفلاین

#7 2016-09-16 15:58:37

Arcush
Moderator

درود مظهر عزیز.  پیشنهاد شما دقیقا منطبق بر پیشنهاد سعید هست (که متاسفانه فعالیتش بسیار کم شده). بذارید من به یک سال پیش برگردم. اولین هدف ما این بود که انجمن قبلی رو احیا کنیم که متاسفانه هیچ همکاری نشد. همین موضوع باعث شد تا ما مجبور بشیم وقت خیلی زیادی رو خرج از اول ساختن کنیم (احتمالا در جریان هستید که انجمن اوبونتو یک زیرانجمن آرچ هم داره ولی صرف نظر از اینکه خود این موضوع یک تناقضه، همواره باعث خواهد شد تا یک توزیع محور باشه و بقیه توزیع ها در سایه قرار بگیرن. حداقل اتفاقی که میفته جدال توزیع ها هست که به صورت رسمی صورت خوشایندی نداره). بهرحال، صرف نظر از انتقاداتی که برای ساختن یک انجمن وجود داره (مثلا تعداد کم کاربرها یا قدیمی شدن سوال و جواب متناوب، به زعم بسیاری از کاربران)، ما ترجیح دادیم تا مثل بسیاری از کشورها یک چنین انجمنی رو بسازیم (جالبه که حتی تعداد کاربرهای انجمن اصلی آرچ فقط چند برابر کاربرهای انجمن اوبونتوی ایرانه). همونطور که شما هم به نتیجه رسیدید، ترجمه صفحات بسیار مفصل ویکی آرچ طاقت فرسا بود. مخصوصا اینکه افراد از جایی به بعد نمیتونن از وقت زندگی اصلیشون صرف کنن. اما خوشبختانه پیش بینی ما درست از آب در اومد (هر هفته یک صفحه) و یک نکته هم اینکه خیلی از صفحات مهم ترجمه شدن (گرچه برخیشون هنوز کامل نشدن). متاسفانه پیشنهاد سعید بین شلوغی های ترجمه و رشد خود انجمن گم شد. اما الان که شما احیاش کردید بسیار عالیه که انجامش بدیم. ما میتونیم برای هر صفحه توی تالار "ویکی و انجمن ها" یک تاپیک باز کنیم و مشارکت جمعی رو بصورت بروز دز اونجا گزارش کنیم.

آفلاین

#8 2016-09-16 16:11:42

mazhar
عضو
ثبت شده: 2016-08-01

چه جالب! خیلی عالی. واقعا ممنون از تلاش همگی و به نظر من این مسیر هم خیلی بهتر از زیر مجموعه ی اوبونتو بودنه. راستش ترجمه ی صفحات ویکی هم خودش خیلی خوبه، هم اینکه ترجمه که میکنیم و زبان انگلیسیمون تقویت میشه و هم اینکه شاید صفحاتی رو ترجمه کنیم که قبلا به هر دلیلی نخونده باشیم و خودش یادگیری رو میبره بالا. پس من با اجازتون میگردم و یکی از مطالب رو پیدا میکنم که شاید از بقیه مهم تر باشه و شروع میکنم smile راستی برای نظم بیشتر هم میشه بعد اتمام ترجمه، صفحه ی مرتبط در انجمن رو حذف کرد.

آخرین ویرایش توسط mazhar (2016-09-16 16:13:49)

آفلاین

#9 2016-09-16 16:22:00

Arcush
Moderator

دقیقا. برداشت شما عالیه.

اولین عامل بازدارنده از ترجمه صفحات این بود که یک کاربر آرچ باید از عهده خوندن صفحات اصلی بربیاد (ما به چیزی بدیهی تر ایمان داریم. درواقع یک نوجوان باید در حال حاضر به زبان انگلیسی تسلط نسبی داشته باشه چه از آرچ استفاده کنه و چه نه). از طرفی بسیاری این جو رو راه انداختن که توزیع هایی مثل آرچ حرفه ای هستن و دست نیافتنی. صرف نظر ازینکه این جمله کلا غلطه (گرچه درعین حال ما معتقدیم بهیچ وجه برای شروع مناسب نیست) ویکی کشورهای غیر انگلیسی زبان نشون میده اونها چقدر به ترجمه مستندات به زبان خودشون اهمیت میدن (تا وقتی محتوای یک جریان علمی به زبان یک کشور ترجمه نشه اون جریان هیچوقت نمیتونه نقش اصلی بازی کنه).   متاسفانه این دوتا عامل، باعث شدن رشد ویکی و انجمن ازین سریعتر نشه. neutral

آخرین ویرایش توسط Arcush (2016-09-16 16:23:31)

آفلاین

#10 2016-09-16 21:09:46

BoBzBoB
عضو
از : کانادا
وب سایت

با سلام
آرش جان از اینکه این پایگاه آرچی رو راه انداختی واقعا ازت ممنونم.
امیدوارم در سالهای بعدی تعداد یوزرها هم بالاتر بره.
به همین روش ادامه بدین.
این انجمن رو اگر با انجمن های فارسی دیگه در زمینه گنو/لینوکس مقایسه کنیم متوجه سطح اعتبار مطالب و دوستی بین کاربران میشید.
تو این انجمن و تو یک سال گذشته من هنوز یک مورد ندیدم که کسی اینجا منم منم کرده باشه و همه در کنار هم با رفاقت تموم علمشون رو با هم به اشتراک میزارند که این خودش نشون دهنده سطح فرهنگ بالای کاربران انجمن است.
از همه دوستانی هم که در کنار آرش این انجمن رو روی پا نگهداشتند واقعا تشکر میکنم.
هرچند که خودم فعالیتی توی انجمن ندارم اما سعی میکنم از دور جویای اخبارش باشم. سعی کردم تو سال گذشته حداقل شده با انجام مصاحبه انجمن رو از طریق مجله قبیله گیک ها به دیگران معرفی کنم در سال گذشته فقط آرکوش قبول زحمت کرد و با من مصاحبه کرد. امیدوارم امسال دوستان دیگه فعال در انجمن وقت داشته باشند تا با معرفی انجمن و زحمتهایی که توش کشیده میشه دیگران رو هم مطلع کنند.
هنوز توی گروههای تلگرامی بعضی افراد هستند که با آرچ کار میکنند ولی هنوز در مورد این انجمن اصلاعی ندارند باید برای این مسئله هم فکری کنید.
در کل موفق باشید و امیدوارم ۱۰۰ سال دیگه هم اینجا دور هم جمع باشیم و به هم تبریک بگیم.

تخیل مادر علم  و تجربه پدر علم است.
به پدر و مادر علم احترام بگذاریم.

آفلاین

#11 2016-09-18 20:41:32

Arcush
Moderator

درود بابک عزیز. در رابطه با اطلاع رسانی که اشاره کردید درحال حاضر، وبسایت ها و وبلاگ های کاربران فعال انجمن، بازوهای اصلی تبلیغات انجمن محسوب میشن درکنار اینکه با بالارفتن تعداد ارسال ها در انجمن، لینک های انجمن خودبخود توی موتورهای سرچ بالا میان [از هرگونه پیشنهاد عملی دیگری استقبال میشه]. حتی توی خود انجمن اوبونتو هم، حسین دیباپور یک تاپیک باز کرد و رسما دعوت به مشارک در ترجمه ویکی  کرد. بهرحال، ما دعوتمون رو از تمام عزیزان انجام دادیم و از فعالیت و مشاوره هرکدوم از دوستانی که کاربر آرچ (بیس ها) هستن استقبال می کنیم. پیونستن تک تک این عزیزان به انجمن و فعالیت (مستمر) اونها برای تک تک اعضای حاضر باعث افتخاره. برای ما بسیار مهمه که *همیشه* بعنوان یک مجموعه باقی بمونیم و بتونیم این مجموعه رو گسترش بدیم.

آفلاین

#12 2016-09-19 19:26:37

Риал Краесис
عضو
از : تهران
ثبت شده: 2015-09-16

فقط میتونم در یک کلام بگم خوشحالم که عضو کوچکی از این جامعه بزرگ و عالی هستم.

*** I FIGHT FOR USERS ***

آفلاین

#13 2016-09-20 15:02:57

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18
وب سایت

من هم به نوبه خودم به تمامی بچه های انجمن تبریک میگم.یه خسته نباشید هم به آرش میگم به خاطر تمام زحمت هاش واسه سرپا نگه داشتن این انجمن و امیدوارم، همون طور که بابک و عیسی عزیز تاکید داشتن، این انجمن برای سال های سال به فعالیتش با قدرت ادامه بده.
سرفراز باشید smile

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2016-09-20 15:04:53)

"Enough!!!Don't Use "DEFAULTS" Any More..."make it simple stupid

آفلاین

#14 2016-10-03 17:14:57

pharbod
عضو
از : /
ثبت شده: 2016-08-31
وب سایت

بار اولی که دیدم آرچ لینوکس انجمن فارسی داره خوشحال شدم و البته یکم هم تعجب. مستندات آرچ توی دنیای متن باز یکی از کاملترین و بهترین مستندات بحساب میاد تا جایی که بقیه توزیع ها هم از این مستندات آرچ استفاده میکنند. بنظر شخصیم دوستان باید بیشتر همت کنند و کمکهایی به مستندات بکنند که البته خودم شخصا هم به احتمال زیاد در آینده نزدیک حرکتهایی میکنم.
راستی دوستان، نظرتون راجب یک کانال IRC چیه؟
درکل، هرچند یکم دیر رسیدم. ولی تبریک میگم به همه دوستان و انجمن هروز پربارتر و قویتری برای همه مون آرزومندم. wink

آخرین ویرایش توسط pharbod (2016-10-03 17:32:22)

آفلاین

#15 2016-10-03 18:48:36

Arcush
Moderator

گرچه به نظر یک اولویت حاد نیست [بخاطر تعداد کم ما فعلا] ولی یک کانال irc محمد عزیز زحمت کشیده و ساخته. همونطور که شما هم احساس می کنید ویکی هم یک برگ برنده آرچ هست و هم یک منبع آموزش عالی (تقریبا بهترین). هدف اصلی ما ویکی هست گرچه تعداد نویسندگان و مشارکت کنندگان کمه. اما خود انجمن هم مثل سایر کشورهای غیرانگلیسی زبان هم میتونه باعث مشارکت های بیشتر باشه و مهم تر بعنوان یک خاستگاه برای استفاده کنندگان ازین خانواده این توزیع. بهرحال، رشد ما در سال گذشته صعودی بود و حدس میزنیم که ادامه پیدا کنه. منتها قطعا اگر سرعت رشد بیشتر نشه نمیتونیم در سال بعد هم اینقدر ببالیم. بنابراین حتما باید هم ویکی و هم انجمن رو با مشارکت بیشتری رشد بدیم. باعث خوشحالیه که شما هم هستید.

آفلاین

#16 2016-12-25 09:31:14

hurd
عضو
از : همدان
ثبت شده: 2015-12-27

سلام
خسته نباشید آرش خان و بقیه دوستان خوشحالم که خیلی زود به شما پیوستم و در بهترین زمان یعنی دقیقا زمانی که اراده کردم آرچ کار کنم به موقع با این فرم آشنا شدم
و آرچ نصب شدم از اون زمان که شروع کردم با شما تا الان تمیز دقیق و خیلی خوب کار کرده و ازش رازیم خوشحالم در بهترین زمان یعنی دقیقا زمان تصمیم به کار با آرچ این فرم را اندازی شد و من استفاده وافر بردم از علم و اطلاعات دوستان دانا و مشفق خسته نباشید به امید پرباری بیشتر انجمن

اول قوانین خدا را به طور کامل رعایت کنیم بعد انتظار حمایت کامل رو از خدا داشته باشیم.

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB