شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2016-10-21 16:31:07

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18
وب سایت

راهنمایی در مورد میزان افزایش رم سیستم[حل شد]

عرض ادب
دوستان بنده در حال توسعه برنامه های اندرویدی هستم.به دلیل وجود مصرف رم بالای شبیه ساز  و همین طور خود Android Studio (که مجموعا 4/5 گیگ رو اشغال میکنند)عملا از سیستم 6 گیگی من دیگه چیزی باقی نمی مونه و سیستمم به شدت کند میشه!!
تصمیم گرفتم رم لب تابمو افزایش بدم.و از اون جایی که باید میزان حداکثر رم قابل افزایش رو از قبل در می آوردم این شد که به وب سایت لب تابم یه سری زدم و متوجه شدم که حداکثر تا 8 گیگ ساپورت میکنه مادربردم.

DDR3 1333 MHz SDRAM, 2 x SO-DIMM socket for expansion up to 8 G SDRAM

از طرفی جایی خونده بودم میشه با یه سری از دستورات تو لینوکس فهمید میزان حداکثری ساپورت رم توسط مادر بورد چقدره.اینجوری:

❯ sudo dmidecode -t 16                                              [15:24:50]

# dmidecode 3.0
Getting SMBIOS data from sysfs.
SMBIOS 2.7 present.

Handle 0x003D, DMI type 16, 23 bytes
Physical Memory Array
	Use: System Memory
	Error Correction Type: None
	Maximum Capacity: 16 GB
	Error Information Handle: 0x003E
	Number Of Devices: 4

اینجا نشون میده که تعداد اسلات ها واسه جاگذاری رمم چهار تاست و حداکثر تا 16 گیگ رم ساپورت میشه توسط سیستمم.
حالا من این وسط گیر کردم.حرف سازنده رو گوش بدم یا به آماری که بالا بدست اومده اکتفا کنم؟

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2016-10-25 13:26:22)

"Enough!!!Don't Use "DEFAULTS" Any More..."make it simple stupid

آفلاین

#2 2016-10-21 17:42:43

mazhar
عضو
ثبت شده: 2016-08-01

پاسخ: راهنمایی در مورد میزان افزایش رم سیستم[حل شد]

لپلاپ های ایسوس کانفیگ های خیلی متفاوتی داره. کانفیگ دقیق لپتاپتونو گیر بیارید و به مشخصاتی جایی که ازش خریدین اکتفا کنین. مثلا یه مدل ux ایسوس هست که کانفیگ ایرانش با هارد HDD همراه هست اما کانفیگ اروپا SSD داره. این تفاوت ها رو دقت کنین. معمولا هر اسلات رم ۴ گیگ پشتیبانی میکنه. به نظر من اگر براتون ممکنه ویدیو های یوتیوب رو دنبال کنین که لپتاپ ها رو باز میکنن شاید لپتاپ شما هم یکی از اونایی باشه که دل و رودشو بیرون ریخته باشن تو یوتیوب. این دستوری که زدین ۲ ارور هم داشته زیاد قابل اعتماد نیست فکر کنم.

آفلاین

#3 2016-10-21 18:02:40

LinArcX
عضو
وب سایت

اینکه میگین کانفیگ دقیق رو در بیارم از کجا باید اینکارو کنم؟
همینطوری نرم افزاری یا به مشخصاتی که سازنده داده اکتفا کنم؟
یعد یه سوال.من اگه یه هشت گیگ دیگه رو این بندازم به نظرتون مشکلی پیش نمیاد؟
چجوری باید مطمین بشم تا 16 واقعا ساپورت میکنه؟

آفلاین

#4 2016-10-21 18:39:38

mazhar
عضو

کانفیگ دقیق منظورم اینه مثلا اگه از یه سایت اینترنتی خریدید برید اونجا مشخصاتی که خریدید رو گیر بیارید یا اگه از بازار خریدید به فروشنده مراجعه کنید. اگر هم به یاد ندارید برید تو دیجیکالا و تمام لپتاپ هایی که مدل لپتاپ شما رو دارن پیدا کنید ( مثلا g501 دارید ولی میبینید g501jw و g501vw رو لیست کرده) و اونی که بیشترین هماهنگی رو با لپتاپتون داره (از لحاظ cpu, gpu و مقدار رم موجود و ...)(کانفیگ نزدیک به کانفیگ شما) در نظر بگیرید. حالا تا هر مقدار که نوشته میتونید رم اضافه کنید (البته اگر ۲ اسلات داشته باشید و یکیش ۴گیگ یکیش۲گیگ باید اون ۲گیگ رو بیخیال بشید چون مجبورید یه ۴گیگ دیگه جایگزین کنید). قابل اعتماد ترین روش اینه.

اینکه لپتاپ تا چه اندازه میتونه پشتیبانی کنه به چند عامل بستگی داره:

۱- مادربورد - که خودش دو عامل داره: الف) تعداد slot ها   ب)ظرفیت انتقال اطلاعات هر slot (که منجر میشه به حجم هر کدوم از رم ها)
۲- نوع معماری سیستم عامل: سیستم های ۳۲ بیت فقط تا ۴ گیگ رم رو پشتیبانی میکنن. البته امروزه دیگه ۳۲ بیت عملاً منسوخ شده.

مورد اول رو جمعاً به عنوان حداکثر رم مینویسن تو وبسایت ها.
مورد دوم هم دست خودتونه. احتمال زیاد هم الان آرچ ۶۴ بیت دارین.

ویرایش: الان سیستم خودم رو هم چک کردم دقیقاً دوبرار نوشته تو این دستور dmidecode hmm درحالی که همه ی سایت ها خلافشو میگن

آخرین ویرایش توسط mazhar (2016-10-21 19:03:48)

آفلاین

#5 2016-10-25 13:25:34

LinArcX
عضو
وب سایت

mazhar نوشته است که:

این دستوری که زدین ۲ ارور هم داشته زیاد قابل اعتماد نیست فکر کنم.

دقیقا درست گفتین.وقتی درب پشتی لب تاب رو باز کردیم تا رم جدید رو جاساز کنیم متوجه شدیم که دو تا اسلات بیشتر نداره!!همین جا بود که فهمیدم این دستورات و خروجی هاشون چندان هم قابل اعتماد نیستن.دیروز تقریبا به چهار تا مغازه مراجعه کردم و همگی متفوق القول گفتن که سیستمم تا 8 گیگ رم بیشتر ساپورت نمیکنه.
یه  رم سامسونگ 4 انداختم بهش و خدا رو شکر فعلا که جواب داده.مثل سابق هنگ نمیکنه اما یکی از فروشنده ها هم یه پیشنهاد جالب بهم داد.اینکه DVD-Writer مو در بیارم و جاش یه هارد مثلا 240 گیگی SSD بندازم.میگفت تو سرعت خیلی تاثیر گذاره.
حالا این چند وقتو بگذرونم اگه باز اذیت کرد مجبورم برم سمت SSD.
مظهر جان ممنون از اطلاعاتت.

آفلاین

#6 2016-10-25 21:31:46

mazhar
عضو

خیلی خوشحالم که مشکلتون حل شده. بله ایشون درست میگن، یکی از دوستان من لپتاپش ۲۵۶ ssd داره پیشفرض و سرعت بوتش باور نکردنی زیاده در حد ۸ ثانیه کل سیستمش بالا میاد (تا display manager) تازه ویندوز ۱۰ هم نصب داره smile فقط یکم قیمت زیادی دارن. در هر صورت تبریک smile

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB