شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2016-12-29 16:09:50

morealaz
عضو
از : کرمان
ثبت شده: 2016-03-19
ارسال ها: 298

استفاده از پروتکل https برای انجمن و ویکی

همونجور که میدونید استفاده از پروتکل HTTPS سبب بالا بردن امنیت ارتباط و رمزنگاری ترافیک میشه. برای استفاده از این پروتکل نیاز به گواهی دیجیتال هست که تعدادی شرکت در سطح دنیا با گرفتن هزینه ای این گواهی ها رو صادر می کنند. چند وقتی هست که پروژه ای تحت نام Let’s Encrypt شروع به کار کرده که گواهی دیجیتال رایگان ارائه میده. این پروژه یک پروژه اپن سورس هست که سازمانهای زیادی از اون حمایت میکنند و تحت حمایت بنیاد لینوکس (The Linux Foundation) و بنیاد قلمرو الکترونیکی (Electronic Frontier Foundation) کارش رو انجام میده. فرایند دریافت گواهی دیجیتال به صورت کاملا اتوماتیک و برمبنای مالکیت نام دامنه انجام میشه و برای اینکار از پروتکلی به نام ACME استفاده می شود. برنامه های مختلفی جهت کار با این پروتکل و دریافت گواهی دیجیتال وجود داره که در حال حاضر برنامه رسمی که از اون استفاده میشه برنامه ای تحت نام certbot هست که وظیفه دریافت و نصب و به روزرسانی خودکار گواهی دیجیتال رو انجام میدهد. البته برای استفاده از این برنامه بایستی به خط فرمان سرور دسترسی داشت و در صورت عدم دسترسی امکان دریافت گواهی دیجیتال به صورت دستی و قرار دادن اون در سرور نیز وجود داره.
در حال حاضر ویکی و انجمن اصلی آرچ با استفاده از گواهی دیجیتال منتشر شده توسط Let’s Encrypt از پروتکل HTTPS استفاده می کنند.  به نظرم جامعه کاربران فارسی زبان آرچ که ماها میشیم هم بد نیست که از این تکنولوژی استفاده کنیم و به عنوان نمونه ای موفق از استفاده آگاهانه از تکنولوژیهای اپن سورس جهت بهبود کیفیت ارتباطات دیجیتال معرفی بشیم.
همینجا از آرش عزیز می خوام که در صورتی که امکانش وجود داره برای ویکی و انجمن گواهی دیجیتال بگیره و استفاده از https رو برای انجمن و ویکی فعال کنه.

برای اطلاعات بیشتر به صفحات زیر مراجعه کنید:
Let's Encrypt Documentaions
Certbot (official client)
Let's Encrypt Arch wiki page

نمایش گواهی دیجیتال ویکی آرچ در مرورگر فایرفاکس

آخرین ویرایش توسط morealaz (2016-12-29 16:42:20)

آفلاین

#2 2017-03-21 10:28:59

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18
ارسال ها: 759

پاسخ: استفاده از پروتکل https برای انجمن و ویکی

این پیشنهاد محمد ستودنیه و من هم باهاش موافقم.
به نظرم اگه دوستان لطف کنن و پیگیری بکنن همه مون از این اقدام نفع خواهیم برد.امیدوارم مراحل کارش به زودی انجام بشه.

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB