شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2015-10-07 23:44:55

Programmer
عضو
از : root/
ثبت شده: 2015-10-01

نصب yaourt

دوستان میشه لطف کنید و بنده رو راهنمایی کنید تا بتونم از yaourt استفاده کنم ؟!

Impossible Impossible
Imagination is more important than science
به بلاگ من سر بزنید smile
به اینستاگرام من سر بزنید smile

آفلاین

#2 2015-10-07 23:53:35

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

پاسخ: نصب yaourt

https://archlinux.fr/yaourt-en

لینک بالا بهترین راهنمای نصب یااورت هست. البته packer رو هم میشه پیشنهاد کرد که حسین عزیز یک راهنمای عالی برای نصبش اینجا نوشته:

http://hdartworks.blog.ir/post/install-packer-howto

پ ن: حتی المقدور از مخازن AUR استفاده نکنید.

آفلاین

#3 2015-10-08 21:12:43

Programmer
عضو

Arcush نوشته است که:

https://archlinux.fr/yaourt-en

لینک بالا بهترین راهنمای نصب یااورت هست. البته packer رو هم میشه پیشنهاد کرد که حسین عزیز یک راهنمای عالی برای نصبش اینجا نوشته:

http://hdartworks.blog.ir/post/install-packer-howto

پ ن: حتی المقدور از مخازن AUR استفاده نکنید.

دوست عزیز چرا از AUR حداقل استفاده رو کنیم ؟! آیا باعث Unstable شدن سیستم میشن این مخازن ؟!

Impossible Impossible

آفلاین

#4 2015-10-08 22:36:10

Arcush
Moderator

آفلاین

#5 2015-12-01 01:44:07

AmiNimA
عضو
ثبت شده: 2015-11-27
وب سایت

اتفاقا AUR که خیلی خوبه. هزار و یک چیز به درد بخور داره. البته در مورد بسته هایی که میان جایگزین بسته های اصلی و مهم سیستم میشن بله، استفاده نکنید. به دردسر میفتید. اما در مورد برنامه های کاربردی چرا که نه!

لینوکس یک فرهنگ است. یک فرهنگ خوب

آفلاین

#6 2015-12-04 00:15:54

آرچیار
عضو
از : KarMayShen
ثبت شده: 2015-12-03

به نظر من (به تجربه) و نظر بسیاری از حرفهایهای آرچ، حتیالمقدور از yaourt استفاده نکنید. واقعا هم خلاف فلسفهی آرچ هست و هم گاهی آسیبزاست و هم باعث ابهام و عدم یادگیری میشه.
چیزی که خود آرچیها توصیه میکنند cower (و اگر واقعا لازم میدونید ابزارهای مبتنی بر اون با پیچیدگی بالاتر) هست. توی کاور شما فقط یه منشی واسه AUR دارید و بعد مستقیم از makepkg استفاده میکنید، هم ساده هست و هم آموزنده. کاور کمک میکنه لیست پکیجهای نصب شده از AUR رو مدیریت کنید بینشون جست و جو کنید و دانلود کنید اما نصب رو از دید کاربر پنهان نمیکنه. گاهی لازمه راجع به پکیجهائی که نصب میکنید با دقت بیشتری کار کنید.

برای همین هست که حدس میزنم دوستمون کلا AUR رو توصیه نکرده، این منبع منبع فوقالعاده و میشه گفت اجتنابناپذیری هست. بسیاری از پکیجها در مخزنهای رسمی و معمول نیستن و باید از سورس نصب بشن که AUR فراهم میکنه. منتهی استفاده از yaourt باعث میشه شما به سیستمتون و چیزی که نصب میکنید مسلط نباشید و ازین طریق احتمال آسیب زدن و آسیب دیدن به سیستم زیاده....

آفلاین

#7 2016-01-21 10:48:20

Programmer
عضو

خب یک راه ساده برای نصب آرچ پیدا کردم گفتم به اشتراک بذارم :
ابتدا فایل زیر رو باز کنید . (من با nano باز کردم شما با هر editor دیگه ای که دوست داشتید باز کنید) :

sudo nano /etc/pacman.conf

و در آخر فایل کدهای زیر رو اضافه کنید :

[archlinuxfr]
 SigLevel = Never
 Server = http://repo.archlinux.fr/$arch

و حالا فقط کافیه در ترمینال کد زیر رو اضافه کنید !

sudo pacman -Sy yaourt

به همین راحتی

Impossible Impossible

آفلاین

#8 2016-01-21 10:50:46

Programmer
عضو

آرچیار نوشته است که:

به نظر من (به تجربه) و نظر بسیاری از حرفهایهای آرچ، حتیالمقدور از yaourt استفاده نکنید. واقعا هم خلاف فلسفهی آرچ هست و هم گاهی آسیبزاست و هم باعث ابهام و عدم یادگیری میشه.
چیزی که خود آرچیها توصیه میکنند cower (و اگر واقعا لازم میدونید ابزارهای مبتنی بر اون با پیچیدگی بالاتر) هست. توی کاور شما فقط یه منشی واسه AUR دارید و بعد مستقیم از makepkg استفاده میکنید، هم ساده هست و هم آموزنده. کاور کمک میکنه لیست پکیجهای نصب شده از AUR رو مدیریت کنید بینشون جست و جو کنید و دانلود کنید اما نصب رو از دید کاربر پنهان نمیکنه. گاهی لازمه راجع به پکیجهائی که نصب میکنید با دقت بیشتری کار کنید.

برای همین هست که حدس میزنم دوستمون کلا AUR رو توصیه نکرده، این منبع منبع فوقالعاده و میشه گفت اجتنابناپذیری هست. بسیاری از پکیجها در مخزنهای رسمی و معمول نیستن و باید از سورس نصب بشن که AUR فراهم میکنه. منتهی استفاده از yaourt باعث میشه شما به سیستمتون و چیزی که نصب میکنید مسلط نباشید و ازین طریق احتمال آسیب زدن و آسیب دیدن به سیستم زیاده....

بجای استفاده از yaourt شما چه چیز دیگه ای رو پیشنهاد میدید عزیز ؟! آیا راه دیگه ای برای نصب بسته های که نیاز داریم بجز yaourt هستش ؟! (makepkg همون چیزی هست که yaourt هم داره ازش استفاده می کنه ؟! من برداشتم از حرفاتون این بود که ما خودمون می تونیم کارهایی رو که yaourt انجام میده رو انجام بدیم اما بصورت دستی ! درسته ؟!)

Impossible Impossible

آفلاین

#9 2016-01-21 12:00:36

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18
وب سایت

منظورشون استفاده از جایگزین های yaourt هست..cower هم خودش یه aur helper هست.aur helper های زیادی با خواص مختلفی توسعه داده شدن.در اینجا می تونید یه لیست بلند بالا ازشون رو ببینید.(مخصوصا اون جدولی که مقایسه کرده بینشون میتونه در انتخاب aur helper مناسب بهتون کمک کنه)
از معروف ترین هاشون همین cower,packer و aura هستن.

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2016-01-21 12:02:54)

"Enough!!!Don't Use "DEFAULTS" Any More..."make it simple stupid

آفلاین

#10 2016-01-24 22:09:51

Arcush
Moderator

Programmer نوشته است که:
آرچیار نوشته است که:

بجای استفاده از yaourt شما چه چیز دیگه ای رو پیشنهاد میدید عزیز ؟! آیا راه دیگه ای برای نصب بسته های که نیاز داریم بجز yaourt هستش ؟! (makepkg همون چیزی هست که yaourt هم داره ازش استفاده می کنه ؟! من برداشتم از حرفاتون این بود که ما خودمون می تونیم کارهایی رو که yaourt انجام میده رو انجام بدیم اما بصورت دستی ! درسته ؟!)

کاملا صحیحه. همونطور که سعید عزیز لینک دادن، AUR-helperها تنوع زیادی دارن و آرچیار عزیز نمونه فوق العاده ای رو معرفی کردن. حتی برخی از اونها یک رابط متنی- گرافیکی هم دارن (مثلا yaourt-gui رو ببینید). درمجموع، فرآیند نصب در توزیع هایی مثل آرچ، اسلکویر و جنتو بیشتر قابل روئته تا توزیع های مطرح و متدوال دیگه. بهمین خاطر، کاربر این توزیع ها زودتر درگیر فرآیند نصب میشه و در جریان مراحلی قرار میگیره که شاید (و البته احتمالا حتما) در توزیع های دیگه ممکنه سال ها بگذره و متوجه این فرآیند نشه. توصیه شدیدی که درمورد شروع کار با آرچ وجود داره - همونطور که آرچیار عزیز گفتن-، استفاده نکردن از AUR-helperها هست؛ مگر موقعی که شخص از فرآیند نصب/ریمو مطلع باشه کاملا و دراینصورت احتمالا دراین حالت به aur-helperها بیشتر به دید یک ابزار سرچ پکیج نگاه خواهد کرد. البته اجباری برای پذیرش این حرفا وجود نداره. اما روشی که توسط باتجربه ها در اینمورد به ما توصیه میشه همین هست.

آخرین ویرایش توسط Arcush (2016-01-24 22:10:42)

آفلاین

#11 2016-01-25 11:35:16

Programmer
عضو

Arcush نوشته است که:
Programmer نوشته است که:
آرچیار نوشته است که:

کاملا صحیحه. همونطور که سعید عزیز لینک دادن، AUR-helperها تنوع زیادی دارن و آرچیار عزیز نمونه فوق العاده ای رو معرفی کردن. حتی برخی از اونها یک رابط متنی- گرافیکی هم دارن (مثلا yaourt-gui رو ببینید). درمجموع، فرآیند نصب در توزیع هایی مثل آرچ، اسلکویر و جنتو بیشتر قابل روئته تا توزیع های مطرح و متدوال دیگه. بهمین خاطر، کاربر این توزیع ها زودتر درگیر فرآیند نصب میشه و در جریان مراحلی قرار میگیره که شاید (و البته احتمالا حتما) در توزیع های دیگه ممکنه سال ها بگذره و متوجه این فرآیند نشه. توصیه شدیدی که درمورد شروع کار با آرچ وجود داره - همونطور که آرچیار عزیز گفتن-، استفاده نکردن از AUR-helperها هست؛ مگر موقعی که شخص از فرآیند نصب/ریمو مطلع باشه کاملا و دراینصورت احتمالا دراین حالت به aur-helperها بیشتر به دید یک ابزار سرچ پکیج نگاه خواهد کرد. البته اجباری برای پذیرش این حرفا وجود نداره. اما روشی که توسط باتجربه ها در اینمورد به ما توصیه میشه همین هست.

Arcush جان برداشت من از صحبت های شما و دوستان دیگه این بود که از aur helper ها سعی کنیم استفاده نکنیم و بجای اون خودمون بیاییم و با makepkg این کار رو انجام بدیم و بصورت کاملا دستی بسته ها رو نصب کنیم تا در روند کامل نصب و اجرای بسته ها رو سیستم کاملا کنترل داشته باشیم (که بنظرم خیلی عالیه اگه اینطور باشه) و صرفا از aur helper ها برای جستجو اینکه چه بسته هایی وجود دارند و یا اینکه یک بسته از چه نیازمندی هایی تشکیل شده استفاده کنیم ! و بعد خودمون بقیه کار رو انجام بدیم ! آیا برداشتی که داشتم از حرفاتون درسته ؟!

Impossible Impossible

آفلاین

#12 2016-01-25 12:15:19

Arcush
Moderator

مهردادجان، اگه "صرفا" رو از جملاتتون حذف کنیم، بله. دیدگاه آرچ همینه که بیشترین احاطه رو بر اونچه میگذره (بخصوص از مخازن غیررسمی) داشته باشیم. البته اجباری در اینمورد هم وجود نداره و گاهی گذر زمان بهترین عامل رسیدن به این دیدگاهه.

آفلاین

#13 2016-01-28 11:33:51

Programmer
عضو

خب این واقعا عالیه ! من این رو درباره آرچ نمی دونستم smile  . خب برای اینکار نیاز هست تا چه صفحاتی از ویکی رو مطالعه کنم تا بتونم خودم بسته های مورد نیازم رو بسازم ؟!

Impossible Impossible

آفلاین

#14 2016-01-28 23:29:43

Arcush
Moderator

صفحات makepkg و pacman کافی هستن. درصورتی که ابهامی وجود داره، میتونیم در تاپیک جداگانه ای بهش بپردازیم.

آفلاین

#15 2016-02-02 02:26:26

Риал Краесис
عضو
از : تهران
ثبت شده: 2015-09-16

https://github.com/rmarquis/pacaur
سلام.
کسی میدونه این کمک کننده رو چجوری نصب میکنیم؟

البته اینو یکی از دوستان پیشنهاد داد ولی خطا میده!
https://gist.github.com/rumpelsepp/d646 … -pacaur-sh

اینم تصویر خطا!

2uf2_1.jpg

آخرین ویرایش توسط Риал Краесис (2016-02-02 02:30:45)

*** I FIGHT FOR USERS ***

آفلاین

#16 2016-02-02 21:48:13

Arcush
Moderator

حداقل اینه که یه مشکل در مورد cower وجود داره. cower یکی از دیپندنسی های pacaur هست. اون رو مستقیم نصب کنید:
https://aur.archlinux.org/packages/cower/

آفلاین

#17 2016-02-04 07:16:13

Риал Краесис
عضو
از : تهران
ثبت شده: 2015-09-16

Arcush نوشته است که:

حداقل اینه که یه مشکل در مورد cower وجود داره. cower یکی از دیپندنسی های pacaur هست. اون رو مستقیم نصب کنید:

مشکل از این فایله که دانلود نمیشه.
http://code.falconindy.com/archive/cowe … -14.tar.gz

*** I FIGHT FOR USERS ***

آفلاین

#18 2016-02-04 14:04:08

Arcush
Moderator

snapshotش رو از اینجا بردارید و برای نصب، makepkg رو توریفای کنید. من امتحان کردم و هیچ مشکلی نداشت.

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB