شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2016-05-31 16:06:49

Programmer
عضو
از : root/
ثبت شده: 2015-10-01

کدام توزیع لینوکس برای یک تازه کار مناسب است ؟!

درود
دوستان من می خوام برای برادر کوچیکترم لینوکس نصب کنم روی کامپیوتر خونه ! اما نمی دونم مانجارو نصب کنم یا اوبونتو ! هیج تجربه ای با لینوکس نداره !با ویندوز هم در حد بازی کردن و کار با آفیس ماکروسافت و رایت و ... کلا همین کارهای ساده دیگه . الان می خوام به لینوکس عادت کنه و ازش لذت ببره ! اما خب تجربه اول میدونید که خیلی مهمه . راهنمایی کنید تا بتونم براش ی تجربه شیرین رو بسازم با لینوکس . ۱۵ سالش هم هست (هم سن حسین خودمونه smile ) . پیشاپیش از کمکی که می کنید سپاسگزارم

آخرین ویرایش توسط Programmer (2016-06-01 10:03:58)

Impossible Impossible
Imagination is more important than science
به بلاگ من سر بزنید smile
به اینستاگرام من سر بزنید smile

آفلاین

#2 2016-05-31 16:42:54

حسین حیدری
عضو
از : اصفهان
ثبت شده: 2015-09-16

پاسخ: کدام توزیع لینوکس برای یک تازه کار مناسب است ؟!

به نظر من اوبونتو! هم جامعه ی فارسی قویای داره هم اینکه مانجارو توزیع دلنشینی نیست چون هر یه روز باید یه مشکل را حل کنی توی این آرچ بیس ها فقط خود آرچ خوبه و بس! همون اوبونتو به نظرم بهترینه big_smile

Just an anime fan

آفلاین

#3 2016-05-31 17:45:07

AmiNimA
عضو
ثبت شده: 2015-11-27
وب سایت

قدیما من همیشه پیشنهاد میکردم برای شروع پارسیکس نصب کنن. چون بر خلاف اوبونتو از نظر مولتی مدیا مشکلی نداشت و فایلهای صوتی و تصویری رو پخش میکرد. و لازم نبود کدکها رو نصب کنی. برنامه های فارسی هم داشت مثل دیکشنری اش. روی هم رفته برای شروع و چشیدن طعم یک لینوکس بی دردسر خوب بود.
در مرحله ی بعد وقتی کم کم به محیط لینوکس و کلا زندگی در این دنیا عادت کرد، لینوکسمینت گزینه ی خوبی است.
وقتی حرفه ای تر شد و قشنگ با چم و خم ماجرا آشنا شد، توزیعهای دیگه رو امتحان کنه. مثل مانجارو.

کلا برای شروع پیشنهاد نمیکنم کاربر با یه چیز خام مثل اوبونتو یا آرچ مواجه بشه. چون سر در نمیاره و میذارتش کنار.

لینوکس یک فرهنگ است. یک فرهنگ خوب

آفلاین

#4 2016-06-01 00:44:17

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

البته اوپنسوزی هم پیشنهاد قابل مطرح شدنیه. من توی فامیل برای یه خانواده این کار رو کردم و بسیار راضین. از شما چه پنهون، این توزیع دل من رو برده. big_smile  همه چیز هم در دسترسه (هم سهل و هم ممتنع).

آفلاین

#5 2016-06-01 00:51:08

silver
عضو
ثبت شده: 2015-12-03
وب سایت

برای تازه واردها من همیشه Open SUSE رو پیشنهاد میکنم که معمولا جواب میده.
برای تازه کارها چند تا چیز مهمه :
۱- زیبایی : SUSE با KDE بی نظیر خودش و رنگ سبز زیباش به دل هر کسی میشینه.
۲- Out of box: اینم که دیگه از تخصص های این توزیعه. هر چیزی رو از کدک گرفته تا درایور میتونید با روش One click install مخصوص SUSE به راحتی نصب کنید.
۳- مرکز کنترل : معمولا تازه واردها توی لینوکس به دنبال Control Panel ویندوز میگردن و در اکثر مواقع هیچی پیدا نمیکنن. انصافا با YUST بی نظیر یه تازه وارد میتونه توی چند دقیقه کل سیستمش رو کانفیگ کنه

<<<نظر شخصی>>> من اینه که شروع با توزیع های اوبونتو، آرچ و فدورا یه فاجعه برای تازه وارد خواهد بود.

آخرین ویرایش توسط silver (2016-06-01 00:52:42)

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ (1).اقُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ(2). اللَّهُ الصَّمَدُ (3).لمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ(4). وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُوًا أَحَدٌ(5)
http://lidora.blog.ir
علیرضا پژوهش

آفلاین

#6 2016-06-01 01:07:03

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

silver نوشته است که:

<<<نظر شخصی>>> من اینه که شروع با توزیع های اوبونتو، آرچ و فدورا یه فاجعه برای تازه وارد خواهد بود.

نظر شخصی منم همینه. آرچ که قطعا خط میخوره. اطرافیان من تقریبا همشون محیط های گنوم و یونیتی رو محیط های پردردسر و محل قرارگیری اشیای گرافیکی رو توی این محیط ها غیرمنطقی میدونن. من به اونها خیلی حق میدم. چون اونها ناخودآگاه دارن با محک ویندوز همه چیز رو میسنجن. موضوع دیگه رفتن توی ترمیناله. به نظر من کاربر باید "بموقع" احساس کنه که الان وقتشه و من باید برم توی ترمینال و نه اینکه از همون ابتدا سوقش بدیم توی ترمینال. این "موقع" برای افراد مختلف، متفاوته. ما میدونیم جریان چیه و اگه صحیح برخورد کنیم، اون هم بعد از چندماه یکی از ماها خواهد شد به لحاظ نگرش. ولی برخورد ناصحیح و شتابزده و از یاد بردن دورانی که خودمون طی کردیم قطعا به نتیجه گیریش آسیب میزنه. منم مثل علیرضا موافقم که اوپن سوزی در این موارد کاملا داره کمک می کنه تا این دوره برای کاربر تازه وارد سریع تر و صحیح تر طی بشه.

آفلاین

#7 2016-06-01 01:30:29

alireza_amirsamimi
عضو
از : شیراز
ثبت شده: 2015-11-04
وب سایت

البته این نظر شخصی منه smile
با توجه به کانفیگ سیستمش ubuntu یا xubuntu یا ubuntu mate  براش کانفیگ کنید و بدید باهاش شروع کنه
یا اگه وقت کانفیگ کردن ندارید مینت گزینه خوبی هست برای تازه کار !

آفلاین

#8 2016-06-01 07:20:55

morealaz
عضو
از : کرمان
ثبت شده: 2016-03-19

اینجا دو تا بحث پیش میاد: یکی اینکه توزیع لینوکسی رو انتخاب کنیم که برای کاربرای تازه کار راحت تر باشه و دوم اینکه از محیط دسکتاپی استفاده کنیم که برای کاربرای ویندوز کار آشنا تر باشه.
برای توزیع لینوکس من خودم به شخصه اوبونتو و لینوکس مینت رو توصیه می کنم و برای محیط دسکتاپ هم دسکتاپ KDE رو پیشنهاد می کنم چون به محیط ویندوز شبیه تره.
در نتیجه با ترکیب این دو من kubuntu یا لینوکس مینت نسخه KDE رو پیشنهاد می کنم. دسکتاپ سینامون هم البته گزینه بدی نیست.
به قول علیرضا عزیز البته این نظر شخصی منه smile

پ.ن. : یه نکته دیگه اینکه به نظرم عنوان این بحث رو عوض کنی و بگذاری «کدام توزیع لینوکس برای شروع به کار با لینوکس مناسب تر است؟» یا همچین چیزی بد نباشه. بهتر موضوع بحث رو مشخص می کنه.

آخرین ویرایش توسط morealaz (2016-06-01 07:26:55)

آفلاین

#9 2016-06-01 09:39:29

alireza_amirsamimi
عضو
وب سایت

morealaz نوشته است که:

اینجا دو تا بحث پیش میاد: یکی اینکه توزیع لینوکسی رو انتخاب کنیم که برای کاربرای تازه کار راحت تر باشه و دوم اینکه از محیط دسکتاپی استفاده کنیم که برای کاربرای ویندوز کار آشنا تر باشه.
برای توزیع لینوکس من خودم به شخصه اوبونتو و لینوکس مینت رو توصیه می کنم و برای محیط دسکتاپ هم دسکتاپ KDE رو پیشنهاد می کنم چون به محیط ویندوز شبیه تره.
در نتیجه با ترکیب این دو من kubuntu یا لینوکس مینت نسخه KDE رو پیشنهاد می کنم. دسکتاپ سینامون هم البته گزینه بدی نیست.
به قول علیرضا عزیز البته این نظر شخصی منه smile

پ.ن. : یه نکته دیگه اینکه به نظرم عنوان این بحث رو عوض کنی و بگذاری «کدام توزیع لینوکس برای شروع به کار با لینوکس مناسب تر است؟» یا همچین چیزی بد نباشه. بهتر موضوع بحث رو مشخص می کنه.

محمدرضا جان راستش اول میخواستم کوبونتو رو پیشنهاد بدم ولی دوستانی که کوبونتو ۱۶.۰۴ نصب کردند خیلی از ناپایداری اون شاکی هستند

آفلاین

#10 2016-06-01 10:14:56

Programmer
عضو

سپاس از همه دوستان . نکاتی رو اشاره کردید که از دید من پنهان بود . یک موضوع دیگه که دیشب متوجهش شدم اینه که برادرهای کوچیک تر من شدیدا براشون مهمه که بتونن هر بازی رو که روی ویندوز بازی می کنن روی لینوکس هم بازی کنن ! یعنی دیشب که من می خواستم دس به کار بشم اجازه ندادن و گفتن خواهشا طرف این یکی نیا ! همون واس خودت رو خراب کردی بسه (منظورشون این بود که زدی لب تاپ رو لینوکس کرد نمیشه باهاش بازی کرد) حالا من می خوام اون توزیع لینوکسی که براشون نصب می کنم اولا خیلی پایدار باشه که به مشکل نخوره . در مرحله بعد خیلی ساده باشه و مثل ویندوز که راحت باهاش ارتباط برقرار کنن (زبان انگلیسیشون هم ضعیفه آخه) و سریع بتونن بازی هاشون رو نصب کنن و در مرحله بعد به راحتی به اینترنت برن (که خب این آخری فکر کنم مشکلی نداشته باشه) و فیلم و آهنگ و .... اینا هم که جای خودش رو داره ! با این توضیحات جدید که دیشب به دستم رسید ! کدوم توزیع رو پیشنهاد میدید ؟! (تاکید می کنم بازی کردن از اینکه خودم سیستم هم روشن بشه الان مهم تره smile )
میگم برای نصب بازی ویندوز روی لینوکس همون راه حل wine رو باید استفاده کنم ؟!

ویرایش : کلمه ای رو اشتباه نوشته بودم . smile

آخرین ویرایش توسط Programmer (2016-06-01 10:16:22)

Impossible Impossible

آفلاین

#11 2016-06-01 10:46:03

silver
عضو
وب سایت

به جز wine میتونید از Steam هم استفاده کنید اما اینا اپ هستند و ربطی به توزیع ندارن. البته توزیع های مخصوص بازی رو هم میتونید توی دیستروواچ جستجو کنید.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِيمِ (1).اقُلْ هُوَ اللَّهُ أَحَدٌ(2). اللَّهُ الصَّمَدُ (3).لمْ يَلِدْ وَلَمْ يُولَدْ(4). وَلَمْ يَكُن لَّهُ كُفُوًا أَحَدٌ(5)
علیرضا پژوهش

آفلاین

#12 2016-06-01 11:10:13

alireza_amirsamimi
عضو
وب سایت

اگه اهل گیم هستند توصیه من اینه که دست به ویندوزشون نزن smile
بذار با همون بازی کنن
کنار ویندوز براشون یه توزیع نصب کن و زیبا! کانفیگ کن و تشویقشون کن برای کارهای به غیر از گیم ازش استفاده کنن

آفلاین

#13 2016-06-01 11:17:56

silver
عضو
وب سایت

smile منم موافقم با علیرضا

علیرضا پژوهش

آفلاین

#14 2016-06-01 11:29:20

morealaz
عضو
از : کرمان
ثبت شده: 2016-03-19

alireza_amirsamimi نوشته است که:

اگه اهل گیم هستند توصیه من اینه که دست به ویندوزشون نزن smile
بذار با همون بازی کنن
کنار ویندوز براشون یه توزیع نصب کن و زیبا! کانفیگ کن و تشویقشون کن برای کارهای به غیر از گیم ازش استفاده کنن

silver نوشته است که:

smile منم موافقم با علیرضا

me three

آخرین ویرایش توسط morealaz (2016-06-01 11:29:47)

آفلاین

#15 2016-06-01 12:34:21

AmiNimA
عضو
ثبت شده: 2015-11-27
وب سایت

بازی؟! شما برای نصب هر بازی ای روی لینوکس باید ساعتها وقت بذاری تا با wine و چیزای دیگه بالاخره بتونی اجراش کنی. یا تصویرش بده، یا صدا نداره، یا تصویر نداره، هزار و یک دردسر. اگه فقط برای بازی میخوان، براشون یک عدد کنسول بازی بخرید، بشینن تا دلشون میخواد بازی کنن.
لینوکس یک فرهنگه، یک تفکره، این تفکر باید توی ذهن آدمها بشینه تا ازش استفاده کنن. سالها بود روی لپتاپ خواهرم لینوکس ریخته بودم و باهاش کار میکرد. هیچ مشکلی هم نداشت. اما برای پایاننامه اش توی writer به مشکل بر میخورد، خیلی شیک رفت لپتاپشو داد ویندوز ریختن روش، گفت لینوکس هم دیگه نمیخوام! neutral
یکم زوده برای بچه های ۱۵ ساله درک آزادی نرم افزار

لینوکس یک فرهنگ است. یک فرهنگ خوب

آفلاین

#16 2016-06-01 13:34:52

Programmer
عضو

اکی . پس فعلا میذارم با همون ویندوز کار کنن تا بزرگ تر بشن و به چیزهای دیگه به جز بازی کردن فکر کنن . چون من نیتم بود از الان با لینوکس آشنا بشن اما نمیشه ظاهرا

Impossible Impossible

آفلاین

#17 2016-06-01 13:42:15

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18
وب سایت

AmiNimA نوشته است که:

بازی؟! شما برای نصب هر بازی ای روی لینوکس باید ساعتها وقت بذاری تا با wine و چیزای دیگه بالاخره بتونی اجراش کنی. یا تصویرش بده، یا صدا نداره، یا تصویر نداره، هزار و یک دردسر. اگه فقط برای بازی میخوان، براشون یک عدد کنسول بازی بخرید، بشینن تا دلشون میخواد بازی کنن.
لینوکس یک فرهنگه، یک تفکره، این تفکر باید توی ذهن آدمها بشینه تا ازش استفاده کنن. سالها بود روی لپتاپ خواهرم لینوکس ریخته بودم و باهاش کار میکرد. هیچ مشکلی هم نداشت. اما برای پایاننامه اش توی writer به مشکل بر میخورد، خیلی شیک رفت لپتاپشو داد ویندوز ریختن روش، گفت لینوکس هم دیگه نمیخوام! neutral

فوق العاده بود این جمله..به اندازه هزار تا تاپیک می ارزه.
واقعا لینوکس یه تفکره..شخصا پیشنهاد میکنم اگه میخواید کسی رو لینوکسی کنید اول فرهنگ لینوکسو براش جا بندازید..حرفای استالمنو براش پخش کنید..از آزادی نرم افزار و به اشتراک گذاری دانش براش بگین و بگین قدم گذاشتن تو این راه سختی های خاص خودشو داره..اگه دیدین داره پس میزنه، اجبارش نکنید..اون متعلق به این جامعه نیست.همین!

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2016-06-01 13:42:49)

"Enough!!!Don't Use "DEFAULTS" Any More..."make it simple stupid

آفلاین

#18 2016-06-01 13:51:02

حسین حیدری
عضو

AmiNimA نوشته است که:

ویرایش:

اینطور نیست!

انسان ها را از روی سنشون قضاوت نکنید!
@مهرداد

برای بازی ویندوز دوال بوت کن, برای گنو/لینوکس هم استیم هست دیگه میاد با خودمون سه تایی دوتا2 بازی میکنم من شخصیت Axe را به عنوان هیرو انتخاب میکنم big_smile

آخرین ویرایش توسط حسین حیدری (2016-06-01 15:15:19)

Just an anime fan

آفلاین

#19 2016-06-01 14:43:52

Риал Краесис
عضو
از : تهران

AmiNimA نوشته است که:

مخالف صد درصد تفکرتم!
کاربر در بیشتر مواقع میخواد کارش بی دردسر انجام بشه و همه علاقه ندارن که بعد از روزها بیخوابی کشیدن و جستجو توی نت اخرش مشکلشون حل نشه(هممون این شرایط رو حد اقل یک بار داشتیم)
پس به خواهرتون خرده نگیرید در واقع به خودتون خرده بگیرید که چرا از لیبره که بسیار داغون هست استفاده کردید!(جرات دارید به لیبره اینتر فیس فارسی اضافه کنید تا ببینید چه میشه)
تا اینجا جواب این دوست عزیزمون بود
==========================================================================
اینجا هم خطاب به باقی شرکت کنندگان تاپیک!
استیم هم مثل لیبره و اوبونتو داغونه!
زرت و زرت کرش میکنه!
نمونش سیستم بابز!+ سیستم خودم که استیم اصلا بالا نمیاد!
به نظر من فرقی بین نرم افزار ازاد و غیر ازاد نیست تا جایی که حریم خصوصی کاربر حفظ بشه(لطفا حرف های نامربوط به اینکه نمیدونی اون پشت چی میگذره و از این جور ******* بهم تحویل ندید) با توجه به قوانین سرسخت اخیر در مورد حریم شخصی مشکلی از این بابت نیست!
لطفا به خودتون زحمت گفتن اینکه ویندوزی هستی و غیره ندید!
مثل امضام من برای کاربر میجنگم!

آخرین ویرایش توسط Риал Краесис (2016-06-01 14:48:40)

*** I FIGHT FOR USERS ***

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB