شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2015-12-07 01:28:29

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18
وب سایت

نکات،ترفند ها و الگوهای بکار رفته در ویکی

همون طور که همه دوستان مستحضر هستند ویکی آرچ به موازات انجمن داره کارشو پیش میبره و خدا رو شکر تا حالا صفحه های خوبی هم ترجمه شده.
منتهی برای کسانی که اولین بار میخوان با ویکی کار کنند و یا اصلا تجربه ویکی نویسی ندارند یه مقدار(البته در شروع کار)کار سخت و گنگ به نظر میاد.من این تاپیک رو باز کردم تا هر چی نکته و ترفند و الگو و احتمالا سوالی توی ذهنمون شکل میگیره با هم در میون بذاریم تا سریع تر بتونیم با ویکی مچ بشیم و ان شاالله مطالب مون هر چه پربارتر باشه.
خودم اولین نکته رو میرم و استارت کار رو میزنم smile
با هماهنگی های خوبی که آرش عزیز با سران اصلی آرچ انجام داده و موافقتی که حاصل شده از این به بعد صفحه هایی که ترجمه میکنیم رو میتونیم داخل خود ویکی اصلی لینک فارسی شو بدیم.به این کار میگن InterLanuage کردن.
کار سختی نیست.فقط کافیه هر صفحه ای که میخواین ترجمه کنید اول برید تو ویکی اصلی سرچ کنید.صفحه شو باز کنید بعد برید تو تب edit.خطوط بالایی فایل معمولا چیزی شبیه زیره:

[[Category:Desktop environments]]
[[es:Desktop environment]]
[[it:Desktop environment]]
[[ja:デスクトップ環境]]

در واقع این تگ ها سازنده ستون سمت چپ هر صفحه هستن که میتونین بین زبان های مختلف در اون موضوع خاص سوییچ کنید و مطالبشو بخونید.حالا برای اینکه فارسی رو هم بتونم اضافه کنم به ویکی اصلی تکه کد زیر رو(البته با رعایت ترتیب الفبایی)به کدهای بالا اضافه میکنم:

[[fa:Desktop environment]]

و حاصل کار چیزی شبیه زیر است:

[[Category:Desktop environments]]
[[es:Desktop environment]]
[[fa:Desktop environment]]
[[it:Desktop environment]]
[[ja:デスクトップ環境]]

نکته اصلی ای که باید رعایت بشه اینه که هیچ موقع اول نرید تو ویکی فارسی و صفحه رو باز کنید واسه ویرایش.اینترلنگویج رو ایجاد کنید و فقط کافیه رو لینکش کلیک کنید.به صفحه ای خالی توی انجمن خودمون منتقل می شید که خالیه.حالا شروع کنید به نوشتن.:)

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2015-12-07 01:31:29)

"Enough!!!Don't Use "DEFAULTS" Any More..."make it simple stupid

آفلاین

#2 2015-12-07 15:50:24

Риал Краесис
عضو
از : تهران
ثبت شده: 2015-09-16

پاسخ: نکات،ترفند ها و الگوهای بکار رفته در ویکی

سلام خیلی عالی!
متاسفانه تو ویکی اصلی آرچ صفحه «راهنمای تازه کاران» به یه صفحه اشتباه دیگه لینک شده با نام «راهنمای تازه کارها» که باید تصحیح بشه!
حالا یا اسم صفحه یا لینک
خب منم منبع ترفند ها رو میگم.
https://wiki.archlinux.org/index.php/Help:Template
تو این صفحه بسیاری از نوع نگارش های متفاوت ویکی رو توضیح داده!
حتما یه سر بهش بزنین.

*** I FIGHT FOR USERS ***

آفلاین

#3 2015-12-07 19:20:11

HDArtworks
Moderator
از : خوزستان
ثبت شده: 2015-09-16
وب سایت

Риал Краесис نوشته است که:

سلام خیلی عالی!
متاسفانه تو ویکی اصلی آرچ صفحه «راهنمای تازه کاران» به یه صفحه اشتباه دیگه لینک شده با نام «راهنمای تازه کارها» که باید تصحیح بشه!
حالا یا اسم صفحه یا لینک
خب منم منبع ترفند ها رو میگم.
https://wiki.archlinux.org/index.php/Help:Template
تو این صفحه بسیاری از نوع نگارش های متفاوت ویکی رو توضیح داده!
حتما یه سر بهش بزنین.

این صفحه خیلی کاملی هستش.
من چند وقت پیش در حال ترجمه همین صفحه بودم.
http://wiki.archusers.ir/index.php/%D8% … A%AF%D9%88

ولی متاسفانه کمبود وقت همه کارهام رو خراب کرده. sad

آفلاین

#4 2015-12-08 20:37:25

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

یکی از مسائلی که حین ترجمه ممکنه آزاردهنده باشه، راست چین شدن کدها هست. برای چپ چین کردن یک کد، کافیه که اون کد رو بین تگ

<div align=left dir=ltr>

</div>

قرار بدیم.

آفلاین

#5 2016-01-18 02:25:12

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

برای شروع به کار، لطفا این صفحه رو بخونید:
http://wiki.archusers.ir/index.php/%D8% … 8%B1%DA%86

مخصوصا برای ایجاد صفحه جدید، در همون صفحه بالا توضیح داده شده که کافیه روی لینک زیر کلیک بشه و ویرایش و ...:

http://wiki.archusers.ir/index.php/%D8% … 9%85%D9%86

آفلاین

#6 2016-01-20 00:42:43

LinArcX
عضو
وب سایت

Arcush نوشته است که:

یکی از مسائلی که حین ترجمه ممکنه آزاردهنده باشه، راست چین شدن کدها هست. برای چپ چین کردن یک کد، کافیه که اون کد رو بین تگ

<div align=left dir=ltr>

</div>

قرار بدیم.

نکته قشنگی بود..منتهی من اینو تستش کردم در شرایطی که هم میخوایم یه کد چپ چین باشه و هم وسط یه متن فارسی!
همین کاری که شما گفتی رو انجام میدیم منتهی این بار کد و متن فارسی رو "با هم" توی تگ div قرار میدیم.به جز div از بقیه تگ های html هم میشه استفاده کرد.مثلا p.یه نمونه ش رو ببینید:

<p align=right dir=ltr>آریا2 فایل{{ic|~/.aria2/aria2.conf}}را جهت بازبینی مجموعه ای از گزینه های پیکره بندی که به صورت پیش فرض برایش ست شده است،چک میکند.</p>

آفلاین

#7 2016-01-20 00:54:12

LinArcX
عضو
وب سایت

البته یه مشکلی که یادم رفت بگم اینه که بعضی وقت ها مسیرها (که چپ چین هستن به صورت پیش فرض) و نام فایل های انگلیسی که راست چین هستند، به همراه متون فارسی(که اونها هم راست چین هستند) در هم آمیخته می شوند و فرض کنید چندین خط این منوال رو خواهید داشت!! دیگه روش بالا که گفتم جواب نمیده. sad sad
ای کاش یه فکر اساسی به حال ادیتور ویکی بشه و این مشکلاتش حل بشه..
به نظر من ویکی نویس به جای اینکه با این مشکلات دست و پنجه نرم کنه باید تمرکزشو بذاره رو نوشتارش و شکل صحیح نوشتن ش...اینجوری هم تمرکز گرفته میشه از فرد،هم وقت،هم انرژی، و گاهی موارد هم انگیزه متاسفانه sad
امیدوارم آرش عزیز یه فکر اساسی به فکر ادیتور ها،چه ادیتور ویکی و چه ادیتور انجمن داشته باشن. smile

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2016-01-20 00:55:31)

آفلاین

#8 2016-07-01 18:32:09

morealaz
عضو
از : کرمان
ثبت شده: 2016-03-19

سلام به همه
یکی از مشکلاتی که در ویکی وجود داشت عدم نمایش صحیح جهت کدها بود. چون جهت پیش فرض ویکی از راست به چپه همین هم باعث میشه که کدهای برنامه از راست به چپ به جای چپ به راست نمایش داده بشه.
ویکی اصلی آرچ چندتا الگو یا template داره که برای نمایش کد تو حالتهای مختلف از اونها استفاده میشه. ما هم این الگوها رو داریم و من یکم با استفاده از CSS در اونها تغییر ایجاد کردم که جهت نمایش کدها در ویکی ما درست بشه. شما میتونید برای نمایش کد در صفحات ویکی از این الگوها به صورت زیر استفاده کنید:

• برای نمایش کدهای درخط یعنی کد و دستوری که میخواهید در کنار بقیه متن نمایش داده بشه از الگوی:

{{ic|code}}

استفاده کنید. و به جای عبارت code هر کد و دستور و یا اسم و آدرس فایلی که میخواهید نمایش داده بشه رو قرار بدهید. مثلا فرض کنید میخواهید در ویکی دستور pacman رو در داخل متن نشون بدید به این صورت عمل کنید:

{{ic|pacman}}
  • برای نمایش یک بلاک کد و یا محتوای یک فایل از الگوی:

{{bc|block}}

استفاده کنید و به جای عبارت block متن مورد نظر خودتون رو وارد کنید. به عنوان نمونه فرض کنید من میخواهم چند دستور رو که کاربر باید اجرا کنه نمایش بدم به این صورت عمل میکنم:

{{bc|
    # mkswap /dev/sdxY
    # swapon /dev/sdxY
    }}

این الگو سبب میشه که محتوای مورد نظر شما به صورت یک بلاک جدا نمایش داده بشه نه به صورت inline و در کنار بقیه متن.

• برای نمایش یک بلاک کد که نیاز به نمایش یک header یا سرتیتر دارد (به عنوان مثال نمایش محتوای یک فایل که میخواهید اسم فایل رو هم در ابتدا نشون بدید) از الگوی:

{{hc|header|code}}

استفاده کنید. به جای عبارت header عنوان مورد نظر خودتون مثلاً اسم فایلی که میخواهید محتوای اون رو نشون بدید، وارد کنید و به جای code هم محتوای کد یا فایلی که میخواهید نمایش داده بشه. مثلاً فرض کنید که من میخواهم محتوای فایل bashrc رو نشون بدم به این صورت عمل میکنم:

{{hc|~/.bashrc| 
    export EDITOR='nano'
    export VISUAL='vim'
    }}

طریقه نمایش این الگو به این صورته که در یک بلاک جداگانه ابتدا header نمایش داده میشه بعد در خط بعد یک خط نقطه چین نشون داده میشه و بعد از اون هم در خط بعد محتوای code نشان داده میشه.

نکات خیلی مهم
به هنگام استفاده از این الگوها به نکات زیر توجه کنید:
شکل کلی الگوها به صورت زیر است:

{{template|param1|param2|...}}

به طوریکه template نام الگوست مثلاً ic و param1 و param2 و غیره پارامترهای الگو هستند که بسته به تعریف الگو تعداد پارامترها متفاوته. پارامترها و الگو توسط علامت «|» پایپ از هم جدا می شوند. نکته مهمی که در اینجا وجود داره اینه که اگر در مقداری که برای پارامترها وارد میکنید علامت مساوی «=» وجود داشت باید حتماً قبل از وارد کردن اون پارامتر شماره ترتیب پارامتر به همراه یک علامت مساوی رو وارد کنید. به عنوان نمونه مثالی که من در بالا برای الگوی hc نوشتم چون در پارامتر دومش علامت مساوی استفاده شده، اگر به همین صورت استفاده بشه باعث بروز خطا میشه و باید به صورت زیر نوشته بشه:

{{hc|1= ~/.bashrc|2= 
export EDITOR='nano'
export VISUAL='vim'
}}

میبینید که من برای پارامتر اول عدد ۱ و برای پارامتر دوم عدد ۲ رو به همراه یک علامت مساوی «=» قبل از پارامتر نوشتم.
نکته مهم بعد اینکه بدلیل اینکه بعضی کاراکترها مثل «{» و یا «}» در ویکی مفهوم خاصی دارند. اگر در پارامترهای الگو از این کاراکترها استفاده شده بود حتماً آن پارامتر را داخل تگ <nowiki></nowiki> بنویسید تا مشکلی در نمایش الگو ایجاد نشود. به عنوان نمونه:

{{bc|1=<nowiki>
\subsubject{List of Formulas}

\placelist[formula]
[criterium=text,alternative=c]

\subsubject{Formulas}

\placenamedformula[one]{First listed Formula}

\startformula a = 1 \stopformula \endgraf

\placeformula

\startformula a = 2 \stopformula \endgraf

\placenamedformula{Second listed Formula}{b}

\startformula a = 3 \stopformula \endgraf
</nowiki>}}

در مثال بالا بدلیل اینکه در پارامتر از علامت «=» استفاده شده قبل از پارامتر شماره ترتیب آن که ۱ است به همراه علامت «=» وارد شده، همچنین چون در پارامتر از علامتهای «{» و «}» استفاده شده، پارامتر داخل تگ <nowiki></nowiki> قرار گرفته است.
برای نمونه ای از استفاده از این الگوها به صفحه Context_Parsi مراجعه کنید. البته در این صفحه در حال حاضر فقط از الگوهای ic و bc استفاده شده است.

آخرین ویرایش توسط morealaz (2016-10-09 21:16:42)

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB