شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2016-11-26 15:33:21

baysan
عضو
ثبت شده: 2016-08-28

خطا هنگام نصب sublime text در ترمینال

سلام دوستان من وقتی خواستم sublime text رو از طریق  AUR نصب کنم  دستور زیر رو وارد کردم :

sudo yaourt -S sublime-text-dev

و بعدش که شروع کرد به بررسی ودانلود بسته  بعد از اینکه yes رو زدم با وضعیت زیر مواجه شدم و برنامه نصب نشد

==> Downloading sublime-text-dev PKGBUILD from AUR...
x .SRCINFO
x PKGBUILD
x sublime-text-dev.install
x sublime_text_3.desktop
lonaowna commented on 2016-10-17 08:34			 
The first line of the .install file is no longer needed. It's function is already handled by /usr/share/libalpm/hooks/gtk-update-icon-cache.hook

sender commented on 2016-10-20 16:19			 
@lonaowna Thanks for mentioning this. When it's time for a new release, I'll take this into account.

Commod0re commented on 2016-11-10 20:28			 
This package should probably be marked as conflicting with sublime-text, as trying to install this alongside it causes errors

trojkat commented on 2016-11-19 19:52			 
Please add binutils to dependencies.

Marcel_K commented on 2016-11-19 23:42			 
That package is in base-devel; people who are building packages in the AUR are supposed to have the base-devel group installed: https://wiki.archlinux.org/index.php/Arch_User_Repository#Prerequisites

sublime-text-dev 3.3126-1  (2016-09-24 12:23)
( Unsupported package: Potentially dangerous ! )
==> Edit PKGBUILD ? [Y/n] ("A" to abort)
==> ------------------------------------
==> y

Please add $VISUAL to your environment variables
for example:
export VISUAL="vim" (in ~/.bashrc)
(replace vim with your favorite editor)

==> Edit PKGBUILD with:  

/usr/lib/yaourt/util.sh: line 227: PKGBUILD: command not found
==> ERROR: Running makepkg as root is not allowed as it can cause permanent,
catastrophic damage to your system.
Unable to read PKGBUILD

لطفا برای حل این مشکل کمک کنید
در ضمن یه مدتی هستش اصلا هیچ برنامه ای رو نمیتونم نصب کنم حتی با اینکه سورس لیست رو از اول اصلاح کردم باز نمیتونم نصب کنم

آفلاین

#2 2016-11-26 16:17:09

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

پاسخ: خطا هنگام نصب sublime text در ترمینال

هیچ مشکلی وجود نداره . هر سؤالی که توش Edit باشه رو با n جواب بدید (این موضوع نشون میده به فرآیند ساخت بسته در آرچ آشنایی ندارید. لطفا در مورد makepkg و آپشن U در پکمن مطالعه کنید. درواقع، ترجیح صحیح اینه که وقتی از یک aur-helper استفاده کنید که میتونید با اون دو مورد یک بسته رو نصب کنید).

اما درمورد اینکه گفتید هیچ برنامه ای رو نمیتونید نصب کنید و به سورس لیست اشاره کردید، من منظورتون رو از سورس لیست متوجه نمیشم. لطفا خروجی های

$ cat /etc/pacman.d/mirrorlist

و

$ cat /etc/pacman.conf

رو قرار بدید تا ببینیم چه شکلی هستن.

ویرایش: من پایین کد رو ندیدم. پیغام

نشون میده که دارید با کاربر روت بسته رو نصب می کنید. با sudo و کاربر غیر ریشه ای که اجازه نصب رو داره انجام بدید.

آخرین ویرایش توسط Arcush (2016-11-26 16:49:25)

آفلاین

#3 2016-11-28 09:13:12

morealaz
عضو
از : کرمان
ثبت شده: 2016-03-19

در مورد پیغام زیر:

for example:

چون ادیتور پیش فرض سیستمتون رو ست نکردید برنامه yaourt نتونسته که فایل PKGBUILD رو برای شما نشون بده. برای این کار بهتره ادیتور پیش فرضتون و برنامه ای که میخواهید برای دیدن فایل متنی به صورت پیش فرض ازش استفاده کنید رو ست کنید. به عنوان نمونه اگر از شل Bash استفاده میکنید میتونید برنامه nano رو که به صورت پیش فرض رو سیستم شما نصب شده با ویرایش فایل bashrc./~ خودتون و اضافه کردن خطوط زیر به اون به این صورت ست کنید:

export EDITOR='nano'
export VISUAL='nano'

نکته بعدی اینکه همونجور که عیسی عزیز گفتند اگر با PKGBUILD آشنایی ندارید و نمیدونید چیه نیازی به دیدن و ویرایش اون هم ندارید پس موقع ساخت بسته ها بهتره جواب No به پیغام نمایش دادن اون بدید.
در مورد پیغام:

Unable to read PKGBUILD

همونجور که پیغام خودش توضیح میده برنامه makepkg برای ساخت بسته نباید با کاربر ریشه اجرا بشه. برای همین شما نباید برنامه yaourt رو با دستور sudo اجرا کنید. این برنامه خودش برای نصب بسته از دستور sudo استفاده میکنه. برای نصب یک بسته با برنامه yaourt نیازی به اجرای دستور با sudo نیست:

$ yaourt -S sublime-text-dev
baysan نوشته است که:

در ضمن یه مدتی هستش اصلا هیچ برنامه ای رو نمیتونم نصب کنم حتی با اینکه سورس لیست رو از اول اصلاح کردم باز نمیتونم نصب کنم

در این مورد توضیح بیشتر بدید که دقیقا چه خطاهایی دریافت میکنید.

آفلاین

#4 2016-11-28 19:52:54

baysan
عضو

Arcush نوشته است که:

هیچ مشکلی وجود نداره . هر سؤالی که توش Edit باشه رو با n جواب بدید (این موضوع نشون میده به فرآیند ساخت بسته در آرچ آشنایی ندارید. لطفا در مورد makepkg و آپشن U در پکمن مطالعه کنید. درواقع، ترجیح صحیح اینه که وقتی از یک aur-helper استفاده کنید که میتونید با اون دو مورد یک بسته رو نصب کنید).

اما درمورد اینکه گفتید هیچ برنامه ای رو نمیتونید نصب کنید و به سورس لیست اشاره کردید، من منظورتون رو از سورس لیست متوجه نمیشم. لطفا خروجی های

$ cat /etc/pacman.d/mirrorlist

و

$ cat /etc/pacman.conf

رو قرار بدید تا ببینیم چه شکلی هستن.

ویرایش: من پایین کد رو ندیدم. پیغام

نشون میده که دارید با کاربر روت بسته رو نصب می کنید. با sudo و کاربر غیر ریشه ای که اجازه نصب رو داره انجام بدید.

سلام و عرض ادب

ممنون از راهنمایی خوبتان  مشکل تا حدود زیادی حل شد
آیا منبع فارسی مناسب و خوبی در مورد makepkg و آپشن U در پکمن  سراغ دارید  تا من بتونم از آن بخوبی یاد بگیرم ؟

آفلاین

#5 2016-11-28 19:55:32

baysan
عضو

morealaz نوشته است که:

در مورد پیغام زیر:

for example:

چون ادیتور پیش فرض سیستمتون رو ست نکردید برنامه yaourt نتونسته که فایل PKGBUILD رو برای شما نشون بده. برای این کار بهتره ادیتور پیش فرضتون و برنامه ای که میخواهید برای دیدن فایل متنی به صورت پیش فرض ازش استفاده کنید رو ست کنید. به عنوان نمونه اگر از شل Bash استفاده میکنید میتونید برنامه nano رو که به صورت پیش فرض رو سیستم شما نصب شده با ویرایش فایل bashrc./~ خودتون و اضافه کردن خطوط زیر به اون به این صورت ست کنید:

export EDITOR='nano'
export VISUAL='nano'

نکته بعدی اینکه همونجور که عیسی عزیز گفتند اگر با PKGBUILD آشنایی ندارید و نمیدونید چیه نیازی به دیدن و ویرایش اون هم ندارید پس موقع ساخت بسته ها بهتره جواب No به پیغام نمایش دادن اون بدید.
در مورد پیغام:

Unable to read PKGBUILD

همونجور که پیغام خودش توضیح میده برنامه makepkg برای ساخت بسته نباید با کاربر ریشه اجرا بشه. برای همین شما نباید برنامه yaourt رو با دستور sudo اجرا کنید. این برنامه خودش برای نصب بسته از دستور sudo استفاده میکنه. برای نصب یک بسته با برنامه yaourt نیازی به اجرای دستور با sudo نیست:

baysan نوشته است که:

در این مورد توضیح بیشتر بدید که دقیقا چه خطاهایی دریافت میکنید.

سلام و عرض ادب

همانطور که گفتید بدون از استفاده از کاربر ریشه تونستم با دستور

مشکل رو حل کنم ، ممنونم
ولی چطور میتونم ادیتور پیش فرض سیستمتون رو ست کنم ؟ لطفا کمک کنید

آفلاین

#6 2016-11-28 21:57:54

Arcush
Moderator

درود baysan@ عزیز. خوشحالم که حل شده. اما لازم هست که چند تا نکته رو ذکر کنم. اول اینکه مقداری از جملات من صحیح نبودن که البته محمد عزیز به صورت کاملا صحیحی اونها رو مجدد بیان کردن. درواقع، انجام یک کار با "دسترسی ریشه" فقط باید موقعی انجام داده بشه که لازمه و انجام یک کار با "خود کاربر ریشه" درموارد بسیار نادری لازم هست. بعلاوه، aur-helperها معمولا کمتر برای نصب مستقیم بسته ها مورد استفاده قرار میگیرن و ضمنا موقعی که لازمه خودشون درخواست دسترسی ریشه رو از طرف "فرآیند نصب" بیان می کنن. بنابراین همونطور که محمد عزیز گفتن بدون عبارت sudo ازونها استفاده کنید (و منظور من هم همین بود که بصورت ناشیانه ای بیانش کردم). مورد دوم اینکه منظورتون ازینکه "تا حدود زیادی حل شد" چیه؟ این جمله باعث میشه ما ندونیم که مشکل حل شده یا نه. درمورد خطاهای نصب بسته ها درحالت های دیگه که محمد عزیز خواستن هم خطاها رو نگذاشتید (همچنین دوتا خروجی رو که ازتون درخواست کردم). درمورد منبع برای makepkg و آپشن U در پکمن علاوه بر man-page خودشون که با

$ man pacman  | grep upgrade

و

$ man makepkg

در دسترس هستن میتونید به اینجاها هم مراجعه کنید:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Makepkg
http://wiki.archusers.ir/index.php?title=Makepkg
http://wiki.archusers.ir/index.php?title=Pacman
پ.ن: به نظر شخصی من بهتره فقط وقتی نقل قول کنیم که لازمه تا طول تاپیک کمتر باشه و مطالعه اش ساده تر.

آخرین ویرایش توسط Arcush (2016-11-28 22:04:32)

آفلاین

#7 2016-11-28 22:14:06

morealaz
عضو
از : کرمان
ثبت شده: 2016-03-19

baysan نوشته است که:

چطور میتونم ادیتور پیش فرض سیستمتون رو ست کنم ؟ لطفا کمک کنید

تو جواب قبلیم روشش رو گفتم. با ست کردن متغیر های محیطی VISUAL و EDITOR:

morealaz نوشته است که:

به عنوان نمونه اگر از شل Bash استفاده میکنید میتونید برنامه nano رو که به صورت پیش فرض رو سیستم شما نصب شده با ویرایش فایل bashrc./~ خودتون و اضافه کردن خطوط زیر به اون به این صورت ست کنید:

export EDITOR='nano'
export VISUAL='nano'

آفلاین

#8 2016-11-29 00:05:10

baysan
عضو

Arcush نوشته است که:

درود baysan@ عزیز. خوشحالم که حل شده. اما لازم هست که چند تا نکته رو ذکر کنم. اول اینکه مقداری از جملات من صحیح نبودن که البته محمد عزیز به صورت کاملا صحیحی اونها رو مجدد بیان کردن. درواقع، انجام یک کار با "دسترسی ریشه" فقط باید موقعی انجام داده بشه که لازمه و انجام یک کار با "خود کاربر ریشه" درموارد بسیار نادری لازم هست. بعلاوه، aur-helperها معمولا کمتر برای نصب مستقیم بسته ها مورد استفاده قرار میگیرن و ضمنا موقعی که لازمه خودشون درخواست دسترسی ریشه رو از طرف "فرآیند نصب" بیان می کنن. بنابراین همونطور که محمد عزیز گفتن بدون عبارت sudo ازونها استفاده کنید (و منظور من هم همین بود که بصورت ناشیانه ای بیانش کردم). مورد دوم اینکه منظورتون ازینکه "تا حدود زیادی حل شد" چیه؟ این جمله باعث میشه ما ندونیم که مشکل حل شده یا نه. درمورد خطاهای نصب بسته ها درحالت های دیگه که محمد عزیز خواستن هم خطاها رو نگذاشتید (همچنین دوتا خروجی رو که ازتون درخواست کردم). درمورد منبع برای makepkg و آپشن U در پکمن علاوه بر man-page خودشون که با

$ man pacman  | grep upgrade

و

$ man makepkg

در دسترس هستن میتونید به اینجاها هم مراجعه کنید:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Makepkg
http://wiki.archusers.ir/index.php?title=Makepkg
پ.ن: به نظر شخصی من بهتره فقط وقتی نقل قول کنیم که لازمه تا طول تاپیک کمتر باشه و مطالعه اش ساده تر.

درود و عرض ادب
ممنونم از پاسخ ها و راهنمایی های خوبتان
منظور بنده این بود که مشکل نصب نرم افزار ها حل شد ولی خب مشکل من اینه که هنوز نتونستم اون سواد و مهارت کافی رو برای مدیریت سیستم و کاربا ترمینال رو کسب کنم و جسته گریخته و گاها ناقص بودن مطالب و منابع باعث میشه نتونم راحت و درست یاد بگیرم
مثلا برای نصب یک نرم افزار تو نت روشها و توضیحات مختلف و متفاوتی پیدا میکنم  که حتی گاها بعضی جاها میان بجای اون نرم افزار  یک نرم افزار دیگه معرفی میکنند که نصب و راه اندازی اون نرم افزار به طبع سخت و پیچیده تر میشه
مثلا بعضی نرم افزار ها گاها پیش نیاز های خاصی دارند که رو سیستم نصب نیست و من اصلا نمیدونم چجور و از کجا اون پیش نیازها رو نصب کنم
این ها مشکل زیادی برا من که کاربر تازه واردی هستم ایجاد میکنه
اغلب اوقات وقتی دنبال چیزی هستم تو منابع و صفحات فارسی  نمیتونم پیدا کنم و مجبور میشم به ویکی اصلی آرچ سر بزنم اونجاهم معمولا بجای راه حل ، ساختار یا امکانات رو توضیح میده و باعث سر درگمی میشه
مثلا من چند مدته نتونستم لایبر آفیس یا اوپن آفیس رو نصب کنم
هر دستوری هم میزنم نصب نمیشه و میگه یافت نشد  حتی تو فروم هم نتونستم دستور نصبش رو پیدا کنم
این رو میزنم
yaourt -S oppenoffice

در جواب
target not found: oppenoffice

مشکلی که مونده اینجور مسائل هستش

آفلاین

#9 2016-11-29 00:09:50

baysan
عضو

morealaz نوشته است که:
baysan نوشته است که:

چطور میتونم ادیتور پیش فرض سیستمتون رو ست کنم ؟ لطفا کمک کنید

تو جواب قبلیم روشش رو گفتم. با ست کردن متغیر های محیطی VISUAL و EDITOR:

morealaz نوشته است که:

به عنوان نمونه اگر از شل Bash استفاده میکنید میتونید برنامه nano رو که به صورت پیش فرض رو سیستم شما نصب شده با ویرایش فایل bashrc./~ خودتون و اضافه کردن خطوط زیر به اون به این صورت ست کنید:

export EDITOR='nano'
export VISUAL='nano'

سلام و عرض ادب

ممنونم از پاسخ و راهنمایی هاتون  طبق گفته 
زدم
nano ~/.bashrc
و کدهایی رو که گفته بودین به اخر فایل اضافه کردم

آفلاین

#10 2016-11-29 00:24:01

Arcush
Moderator

من اصلا قصد و علاقه موضع گرفتن شبیه به یک دانای کل رو ندارم. حقیقت اینه که وقتی در مرحله شروع هستید دچار چنین سردرگمی هایی میشید. بمرور اگر دوتا نکته رو رعایت کنید روی منحنی یادگیری حرکت خواهید کرد و بعدا وقتی به گذشته نگاهمی کنید میبینید که چقدر موضوع ساده ای بوده و چه راه حل ساده ای داشته:
۱- دیر یا زود به این نتیجه میرسید که ویکی آرچ بهترین منبعه (حتی غیرآرچی ها هم چنین نظری دارن). مطالعه ش رو شروع کنید. این واقعا بهترین راه حله. به اضافه اینکه ما درحال حاضر میتونیم ادعا کنیم انجمن تبدیل به یک دیتابیس مفید شده و مطالعه بحث هاش خیلی میتونه در یادگیری مفید باشه. وقت زیادی هم از شما نخواهد گرفت. وبلاگ های دوستانتون رو که دارن خوب فعالیت می کنن مطالعه کنید. اکثرا توی امضاشون در انجمن آدرس های وبلاگ ها رو قید کردن.
۲- سطح توقعتون رو از خودتون بالا ببرید و به صورت علمی برخورد کنید. گنو/لینوکس هر نقصی داشته باشه یکی از بزرگترین نقاط قوتش اینه که پیغام های خطا شما رو به صورت شفافی در یک رابطه تعاملی با سیستم قرار میدن و بر اساس اونها میتونید شروع به حل مساله کنید. درمورد نصب و حذف بسته ها ویکی و انجمن رو بگردید. اگر نیاز دارید تا ساده تر براتون عنوان بشه در انجمن از دوستانتون بخواید تا تجربه شون رو بیان کنن. روش استفاده شما از yaourt اشتباهه و این بخاطر اینه که درموردش مطالعه نکردید.

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB