شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2016-12-14 00:48:20

farid
عضو
از : شیراز
ثبت شده: 2016-05-27

شیوه ی عملکرد سرویس ها در ایجاد log

سلام دوستان. من امروز با سوالی مواجه شدم که جوابی براش پیدا نکردم. در حال کار کردن با سرویس vsftpd بودم و نیاز داشتم به اسامی کاربرهایی که به ftp وصل هستند، متاسفانه تنها راه و سریعترین راه در آن زمان یا استفاده از log سرویس vsftpd در مسیر /var/log/ بود یا استفاده از دستور

systemctl status vsftpd

در هر صورت با استفاده از بسته ها و دستورات کار من انجام شد. اما سوالی که بعدا ذهن من را درگیر کرد این بود که logهای هر سرویس که توسط خود سرویس ایجاد میشوند از چه مسیری جمع آوری شده اند. یا اطلاعات نمایش داده شده توسط دستور

systemctl status vsftpd

از چه راهی گرد آوری میشوند.
پیشاپیش از راهنمایی شما ممنونم.

آفلاین

#2 2016-12-14 17:18:52

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

پاسخ: شیوه ی عملکرد سرویس ها در ایجاد log

اونچه  که من از طریق man-page مربوط به systemd خوندم، این هست که journal این اطلاعات رو از سرتاسر سیستم جمع آوری میکنه و لاگ ها به systemd فرستاده میشن. ولی ازین جهت که دقیقا این اتفاق چطوری میفته برای من مبهمه. گرچه مطمئن ام فرآیند ساده ای نیست و درک جزئیاتش برام احتمالا سخت خواهد بود.

آفلاین

#3 2016-12-14 18:34:00

farid
عضو

Arcush نوشته است که:

اونچه  که من از طریق man-page مربوط به systemd خوندم، این هست که journal این اطلاعات رو از سرتاسر سیستم جمع آوری میکنه و لاگ ها به systemd فرستاده میشن. ولی ازین جهت که دقیقا این اتفاق چطوری میفته برای من مبهمه. گرچه مطمئن ام فرآیند ساده ای نیست و درک جزئیاتش برام احتمالا سخت خواهد بود.

بسیار بسیار ممنونم Arcuchجان. درسته من متاسفانه به man page مربوط به systemd مراجعه نکردم ولی احتمال خیلی زیاد می دادم که این فرایند از طریق journal اتفاق میفته که با صحبت های شما به یقین رسیدم. ولی من مشتاق بودم که با مکانیزم این فرآیند آشنا بشم. مثلا اگر خود journal به شکل مستقل این کار رو انجام میده آیا به چه مسیرهایی مراجعه می کنه؟ مسیرهایی مثل proc یا sys یا ... و اگر journal وابسته به logهاست خود این logها از چه مسیرهایی جمع آوری می شوند. برای این کار مجبور شدم با grep تمام سیستم را اسکن کنم و به دنبال کلید واژه ای که به grep معرفی کردم، بگردم ولی نتیجه ای حاصل نشد.البته شاید این کار من زیاد عاقلانه و اصولی نبوده باشه

آفلاین

#4 2016-12-14 18:47:39

Arcush
Moderator

فرید عزیز، من مطمئن ام که جواب اینجا هست:
https://www.balabit.com/documents/syslo … urnal.html
و همونطور که حدس میزدم، فهمیدنش برای من ساده نیست. لطفا اگر در مورد فرآیندش اطلاعات شسته و رفته ای و (ساده تر بیان شده ای) پیدا کردید، اونها رو به اشتراک بذارید.

آفلاین

#5 2016-12-14 18:54:20

farid
عضو

Arcush نوشته است که:

فرید عزیز، من مطمئن ام که جواب اینجا هست:
https://www.balabit.com/documents/syslo … urnal.html
و همونطور که حدس میزدم، فهمیدنش برای من ساده نیست. لطفا اگر در مورد فرآیندش اطلاعات شسته و رفته ای و (ساده تر بیان شده ای) پیدا کردید، اونها رو به اشتراک بذارید.

خیلی لطف کردید. اگر برای شما ساده نیست قطعا برای من غیر ممکنه. در هر حال خیلی خیلی لطف کردید. میخونم حتما

آخرین ویرایش توسط farid (2016-12-14 18:57:35)

آفلاین

#6 2016-12-14 19:02:32

Arcush
Moderator

این رو در بهترین حالت میتونم به حساب تعارف و همچنین تواضع شما بذارم فرید عزیز. بهرصورت، احتمالا دوستان دیگه مون هم تاپیک رو ببینن.

اما خالی از لطف نیست که اینجا رو هم که شاید اسمش رو گذاشت کمپین مخالفت با systemd ببینیم big_smile :
http://without-systemd.org/wiki/index.php/Main_Page

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB