شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2017-03-03 16:48:11

سعید محجوب
عضو
ثبت شده: 2017-03-03

بعد از ارچ......

سلام
همه ما از یه جایی با رایانه اشنا شدیم رشد کردیم و به اینجا رسیدیم
احتملا همه ما اوایل ویندوز (شاید هم داس) در رایانه خودمون داشتیم و بعد به هر نحوی با لینوکس اشنا شدیم
ممکنه از ابونتو  ردهت  مینت و یا حتی خود ارچ شروع کرده باشیم
اکثر کسانی که به لینوکس میان شاید از ویندوز خسته و یا در اون استاد شده باشن
به هر حال روزی هم می رسه که اونا تو لینوکس هم استاد بشن
اما بعد از اون به کدوم سیستم (سیستم عامل) برن ؟

آفلاین

#2 2017-03-03 20:59:06

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

پاسخ: بعد از ارچ......

درود و خوشامد. این "استاد شدن" خیلی سخته  و حتی با داشتن مدرکی خاص هم نمیشه اندازه ش گرفت. در فروم های آرچ [اصلی] و جنتو سؤالات بی پاسخ و یا در نهایت "بدون هیچ راه حل" بسیار زیادی باقی موندن. قطعا در بسیاری موارد، دولوپرها اونها رو دیدن ولی احیانا جواب مفیدی نداشتن. حتی خود ویندوز -صرف نظر از هرگونه تعصب بیجا- هم در این مساله صدق می کنه (گرچه بسیار کمتر). اما بهرحال، این موضوع عوض کردن سیستم عامل -به نظر من- مثل وارد شدن به مراحل سخت تر یک بازی کامپیوتری نیست. بلکه اهداف اشخاص اونها رو به سمت چیزی/چیزهائی که لازم دارن و حداکثر نیازهای اونها رو رفع میکنه سوق میده. اگر هدف شخص یادگیری پلتفرم ها و توزیع های مختلف باشه و یا بخاطر مثلا شغلش بایستی اونها رو یاد بگیره، خب مسلّمه که باید یادشون بگیره. درغیر اینصورت، شاید بخاطر کنجکاوی و اوقات فراغت بسمت چیزهای جدید بره.

آفلاین

#3 2017-03-03 22:26:52

سعید محجوب
عضو
ثبت شده: 2017-03-03

خوب برای بعضی ها مثل من مثل جهش در دنیای رایانه است
البته مسلط شدن در سیستم مینت (مثالی ساده) مدت ها زمان می برد اما حتما ما نیز کاملا در ویندوز مسلط نشدیم
با مثالی ساده برایتان شرح می دهم :
شما در کار خانه کار می کنید که باید بعد از دیدن جعبه دگمه ای را بفشارید
....خوب مسلما بعد از یادگیری نیازی به تمرین ندارید
من هم دنیای رایانه را به این شکل می بینم مسلط شدن به همه چیز در هر کجا مثلا من برای مسلط شدن به توزیع های لینوکس هر ۲ هفته توزیع خود را تغییر می دهم که برایم عادی است
"من با رایانه ها به صورت پراکنده کار می کنم اما در زندگی خود اینگونه نیستم "

آفلاین

#4 2017-03-10 16:12:10

alireza_amirsamimi
عضو
از : شیراز
ثبت شده: 2015-11-04
وب سایت

این نظر شخصی من هست البته .
به نظر من وقتی سیستم عامل مورد علاقتون رو پیدا کردید ، مثل این هست که به جعبه ابزار مورد علاقتون رسیدید و حالا وقتش هست که ازش استفاده کنید و چیزهای جدید خلق کنید ، نه اینکه عوضش کنید. به نظر من اگر که شخص سیستم عامل مورد علاقش رو پیدا کنه ، بهتر هست که پا به عرصه گسترش نرم افزار آزاد بذاره که ممکنه شاخه های مختلفی داشته باشه . از ویکی و نوشتن آموزش و معرفی به دیگران بگیرید تا نوشتن نرم افزارهای جدید یا توسعه نرم افزار های فعلی و ...

آفلاین

#5 2017-03-10 16:44:48

mazhar
عضو
ثبت شده: 2016-08-01

با سلام
با نظر دوستان موافقم، من همین چند ماه اخیر رو به تعویض و تست توزیع های مختلف گذروندم، به این نتیجه رسیدم :
فرض کن تمام توزیع های لینوکس رو کار کرده باشی و گلیم خودتو هم از آب بکشی، آخرش که چی؟
در بهترین صورت میشی یکی از اونایی که هر سوالی رو در مورد تفاوت توزیع ها بپرسن بتونی جواب بدی.
ممکنه [[مسلط شدن در مینت]] دو هفته طول بکشه، ولی این مسلط شدن موضعیه، یعنی شما اگه لینوکس بلد نباشی این مسلط شدن خلاصه میشه به همون شناختن ابزار ها (مثلا سیستم من از system V استفاده میکنه و سیستم دوستم از upstart و سیستم آقای فلان از systemd).
توزیع بلد بودن یه چیزه، لینوکس بلد بودن یه چیز دیگه! دوره های LPIC رو که میگذرونی نمیان بگن ما اوبونتو درس میدیم، یا مینت یا هرچی، میان دستوراتی رو یاد میدن که رو همه ی این توزیع ها هست، مفاهیم کرنل رو شرح میدن، ابزار های پروژه ی گنو و ...
ولی اینو در نظر بگیر که همه ی این توزیع ها ابزارن برای براورده کردن نیاز ها.
من شخصا وقتی اولین باز اومدم سراغ آرچ این در ذهنم بود که حرفه ای بشم (حرفه ای به معنی یه آدم خفن نه اینکه یه حرفه ای رو یاد بگیره). درسته، با اومدن به آرچ مجبوری بعضی چیزا رو یاد بگیری، ولی اگه روحیه ی تشنگی دانش رو نداشته باشی یه آرچ کانفیگ میکنی و دیگه همونجا میمونی.
در نقطه ی مقابل اگه اوبونتو داشته باشی (که متاسفانه به چشم توزیع تازه کار ها شناخته میشه) یا هر توزیع دیگه، ولی این روحیه ی دانش پذیری رو حفظ کنی میتونی خیلی از کاربر هر توزیع دیگه دانشمند تر بشی (دانش-مند).
اگه میخوای بیشتر یاد بگیری برو سراغ جنتو (میشینی چندین روز سورس رو کامپایل میکنی). مرحله ی بعد برو سراغ LFS(Linux From Scratch) یه کتابه! راهنمای ساختن و سر هم کردن یه لینوکس در سطح خیلی نزدیک به سخت افزاره.

در نهایت باید این سوالو بپرسی، چی میخوای؟ کسی که لینوکس یاد میگیره هدف لینوکس محض نیست (مگه اینکه بخوایی sysadmin بشی). راه رو دقیق تر مشخص کن و برو جلو smile برای درک بهتر لینوکس هم کتاب

How Linux Works By Brian Ward

رو مطالعه کن.
ولی اینکه سیستم عامل بعدی؟! انتخاب ها خیلی زیاد نیستن BSD ها رو میتونی ببینی، Unix در معنای خالص big_smile ، ...
این صفحه در ویکی خودمون رو از دست نده. smile

آخرین ویرایش توسط mazhar (2017-03-10 16:53:21)

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB