شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2017-03-13 12:14:23

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18
وب سایت

ساخت ساب تایتل بدون خونریزی!

ahrp_example_original.jpg
اگه طرفدار پروپا قرص مجموعه های آموزشی یوتیوب باشید بعد یه مدت یه خلایی تو آموزش هاش احساس میکنید.نمیگم بَدَن.ابدا.اما مجموعه هایی هم هستن شبیه lynda,pluralsight و یا udemy که به مدد پشتوانه مالی خوب شون میتونن دوره های آموزشی پویا تر و با کیفیت تری رو تولید کنن.یه توصیه ای که همیشه برنامه نویس های خبره به جوون تر ها میکنن اینه که سعی کنید کتاب رفرنس یه مطلب رو بخونید.نه ترجمه هایِ نسبتا بدِ فارسی.اما به شخصه واسه خودم پیش اومده دوره های آموزشی ویدیویی ای رو دیدم که اثراتشون کمتر از خوندن کتاب های مرجع همون مطلب بخصوص نبوده.اینو بذارین گوشه ذهن تون.
من زبانم در حد معمولیه.نه اونقد قوی که بتونم مکالمه روزمره داشته باشم، نه اونقدر ضعیف که نتونم چهار کلمه بخونم و ترجمه کنم.اما خوب دامنه لغاتم نسبتا محدوده.واسه همین موقع دیدن ویدیو های آموزشی(خصوصا اونایی که از یوتیوب میگیرم) همیشه سعی میکنم یه کپشن بندازم اون زیر:) اینجوری حس ملموس تری از درس دارم و اگه جایی نکته ای گفته بشه و من متوجهش نشم راحت میتونم مطلب رو بگیرم.به قولی listening من در حد reading من هنوز قوی نشده!
واسه یوتیوب رسمم بر این بود که همیشه می رفتم تو سایت http://downsub.com لینک ویدیوی مد نظرمو میذاشتم اونجا و بهم یه ساب به زبان های مختلف میداد.(فارسیش افتضاحه!!!)
مشکلم از جایی شروع شد که شروع کردم دوره های مثلا pluralsight رو دیدم.کیفیت تدریس این مجموعه های آموزشی فوق العاده ست.ولی..یه مشکلی داشتم با این مجموعه ها.
پیدا کردن کپشن واسه ویدیوهاشون، شبیه پیدا کردن سوزن تو انبار کاه می موند!!!
تا اونجایی که مجبور شدم یه آموزش تو وبلاگم واسه کپشن های سایت pluralsight بنویسم که خوب مراحلش نسبتا پیچیده بود.بعد یه مدتی یه دوره ای از udemy چشم مو به خودش گرفت.بدبختی داستان اینجا بود که فرآیند کپشن گیری ش کلا با پلورال متفاوت بود.یکی از روش های دم دستی این هست که صوت ویدیو هاتون رو جدا کنید،اونا رو آپلود کنید تو یوتیوب و بقیه کارو بسپارید بهش.اما این کارِ حضرت فیله نه من!اینجا یه سری روشِ کَر و کثیف رو می تونید ببینید برای حل این مسیله خاص!
این بود که یه لحظه به دیوار تکیه دادم و به خودم گفتم:
"واسه هر دوره آموزشی یا هر ویدیویی که میخوای سابتایتل هاشو بدست بیاری میخوای یه روش منحصر بفرد کشف کنی؟؟!چرا یه روش "منسجمِ همگانی" رو نمی یابی؟"
یکم تحقیق کردم و متوجه شدم که این سایت downsubو خود یوتیوب و بقیه سایت های مشابه برای ساخت کپشن هاشون از فناوری تشخیص صدا بهره می برن.به قول خارجکی ها:greate!!!
کار تمومه!فقط کافیه(مثل همیشه) پروژه ای رو درگیت هاب بیایم که رو پردازش صدا و تبدیل اون به متن (یا احتمالا سابتایتل) کار کرده باشه که با autosub آشنا شدم.این ابزار در پشت صحنه از موتور پردازش صدای گوگل (Google Web Speech API) استفاده میکنه.اگه Google Translate API key دارین که فبه المراد!فارسی نسبتا سلیس رو بهتون تحویل میده!
جالبی کار ایجاست که نه تنها فرمت رایج srt رو تحویل میگیرین،بلکه میتونید خروجی json از ساب تون داشته باشین.(راستِ کار برنامه نویسها)
کار کردن باهاش خیلی راحته.فقط یه نکته ریز داره.اونم اینه که موقع نصب از طریق pip از ورژن دو اون استفاده کنید:

sudo pip2 install autosub  

بعدش می تونید آپشن های مختلفی رو بهش پاس بدین.از قبیل زبان مبدا،زبان مقصد،فرمت زیر نویس خروجی و الخ.
اما من که خسته تر از این حرفام.بیام تک تک ویدیو هامو اینجوری ساب بسازم?عمرنات:).این شد که به این فکر افتادم تو راست کلیک فایل منیجرم یه میانبر براشون درست کنم.تو نمو کار سر راسته.کافیه اولش در مسیر:

.local->share->nemo->actions

فایلی دلخواه که به nemo_action ختم میشه رو بسازید.من اسمشو میذارم AutosubThis.nemo_action. و بعد محتویات زیر رو داخلش کپی کنید:

[Nemo Action]

Name=AutosubThis
Comment=Autosub This!
Quote=double
Exec=autosub %F
Icon-Name=closed-captioning
Selection = any
Extensions=wmv;mp4;avi;

حالا رو هر ویدیویی خواستید راست کلیک کنید و AutosubThis!!!
پ.ن:
*زمان نسبتا زیادی واسه ساخت ساب هر ویدیو بسته به حجم اون ویدیو و فشردگی مکالمات وجود داره.از جمله دلایلش:۱-اتصال به api گوگل که خودش یه زمانی رو تلف میکنه.۲-پردازش ثانیه به ثانیه ویدیو و صدای اون و تبدیل اونا به متن.مثلا من، سابتایتلِ یه ویدیوی 20 مگی رو تو 40 ثانیه گرفتم.یکم صبوری کنید!
*تجربه های خونریزی که بقیه، واسه حلِ هم چین مشکلی داشتن:
۱-فوروم سافت 98
2-.Net Tips
*آیکون راست کلیک که با نام closed-captioning هست(و پسوند png. هم داره) رو از اینجا دانلود کنید و تو مسیر زیر بذاریدش:

.local/share/icons/ 

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2017-03-13 23:12:32)

"Enough!!!Don't Use "DEFAULTS" Any More..."make it simple stupid

آفلاین

#2 2017-03-13 13:17:08

ehsan_faal
عضو
از : تهران
ثبت شده: 2015-10-02

پاسخ: ساخت ساب تایتل بدون خونریزی!

فوق العاده ست.
واقعا مفیده، آموزش به این میگن.

Mahatma Gandhi - The weak can never forgive. Forgiveness is the attribute of the strong

آفلاین

#3 2017-03-13 22:15:20

grayneo
عضو
ثبت شده: 2016-11-22

خیلی ممنون  عالی بود

آخرین ویرایش توسط grayneo (2017-03-13 22:22:46)

Friends help friends use Gnu/Linux

آفلاین

#4 2017-03-13 23:10:20

ehsan_faal
عضو
از : تهران
ثبت شده: 2015-10-02

راهی نداره دقتش رو زیادتر کرد؟
من اکثر ویدیوهایی که دارم و از یوتیوب گرفتم خیلی خودمونی صحبت میکنن و این زیرنویس ها در مقابل چیزی که واقعا داره گفته میشه یه جورایی طنز حساب میشه.

Mahatma Gandhi - The weak can never forgive. Forgiveness is the attribute of the strong

آفلاین

#5 2017-03-13 23:16:52

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18
وب سایت

ehsan_faal نوشته است که:

راهی نداره دقتش رو زیادتر کرد؟
من اکثر ویدیوهایی که دارم و از یوتیوب گرفتم خیلی خودمونی صحبت میکنن و این زیرنویس ها در مقابل چیزی که واقعا داره گفته میشه یه جورایی طنز حساب میشه.

چون autosub داره از موتور پردازش صدای گوگل استفاده میکنه، عملا کنترل پردازش و تبدیل به متنش دست ما نیست.مگه اینکه کسی پیدا بشه موتور طبیعی تری بنویسه!(یا بگردید ببینید موتور دیگه ای وجود داره که پردازشش بهتر از گوگل باشه)
یه کاری میتونید انجام بدین.اون ویدیوی مد نظرتونو یه بار با این روش ازش ساب بسازین و یه بار از طریق سایت downsub ساب شو بگیرین و مقایسه کنید.البته همین الان یه ویدیوی بدلهجه ی انگلیسی دارم می بینم.(طرفم خیلی تند حرف میزنه) و تقریبا تمام کلمات رو تونسته دیتکت کنه.در صورتی که از همون سایت downsub وقتی زیر نویس می گرفتم،تعداد کلماتی که نمی تونست تشخیص بده یا بد تشخیص میداد بیشتر بود.

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2017-03-14 02:06:59)

"Enough!!!Don't Use "DEFAULTS" Any More..."make it simple stupid

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB