شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2015-09-17 11:12:57

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

توصیه هایی برای پیشگیری از مشکلاتی که اصلا نباید بوجود می آمدند.

بسیاری از مشکلاتی که توی آرچ با اونها مواجه میشیم راه حل های ساده ای برای پیشگیری دارن. من دسته ای از اونها رو که به ذهنم رسیدن اینجا لیست کردم. خوشحال میشم اگه دوستانم پیشنهاد های در این رابطشون رو به اشتراک بگذارن.

۱− هرگز با کاربر روت لاگین نکنید. چه برسه به اینکه با  دقیقا کاربر روت بسته ای رو حذف یا نصب کنید. طبیعی و منطقی اینه که به کاربر دسترسی sudo داده بشه. اگه بسته ای حین نصب اعلام می کنه که دقیقا خود کاربر روت رو میخواد درموردش تحقیق کنید که چه دلیلی برای این درخواست داره. اگر قانع شدید با احتیاط و آگاهی خواستش رو انجام بدید. 

۲− اگه قراره بسته یا نرم افزاری رو نصب کنید مخازن اصلی آرچ که پکمن به اون ها دسترسی داره در اولویت هستن. تمام چیزهایی که وارد این مخازن میشن قبلا از ریپوی testing  عبور کردن. درواقع سورس این بسته ها و هم چنین PKGBUILDشون با دقت مورد بررسی قرار گرفتن. استفاده از pacman برای مدیریت بسته ها فقط با دسترسی sudo  امکانپذیره. ما قبلا حتما این دسترسی رو به یوزر دادیم تا از root  استفاده نکنیم.  اگه بسته شما توی مخازن رسمی نیست به مخازن AUR  سری بزنید. بسته های AUR ممکنه به اندازه بسته های مخازن اصلی پایدار و یا تکامل یافته نباشن. ابزارهایی مثل yaourt، packer و چندتای دیگه با سینتکسی مشابه سینتکس پکمن به مخازن AUR  دسترسی دارن. ازین ابزارها بدون sudo  استفاده کنید( البته درغیر اینصورت خودبخود پیغام مبنی بر همین مساله داده خواهد شد). حین نصب، دقیقا جایی که به دسترسی سوپریوزر نیاز باشه به شما اطلاع داده میشه. اگر بسته موردنظر توی AUR  نباشه( که البته خیلی بعیده) باید از روی  سورس کامپایلش کنید. اما پیشنهاد میشه که بجای اینکه این کار رو انجام بدین یک PKGBUILD  بنویسین و با یکی از ابزارهای قدرتمند پکمن یعنی makepkg  اون رو اجرا کنید. در اینصورت با پر کردن آرایه بسته های لازم و ملزوم این بسته بعدا حین نصب و حذف بسته میتونید از ابزارهای پکمن استفاده کنید.

۳− سوییچ های پکمن رو به درستی بشناسید. حداقل سوییچ های معروفش رو کاملا باهاشون آشنا باشید. تفاوت بین سوییچ هایی مثل S، Sy، Syu، R، Rd، Rs  و ازین قبیل.

۴− خیلی از مشکلاتی که حین استفاده از پکمن و yaourt و هم خانواده هاش وجود دارن بخاطر آپدیت نبودن مخازن اصلی و AUR  هستن. خیل دیگری ازین مشکلات هم بخاطر بروز نبودن آرچ شما هست. آپدیت کردن مخازن حجم بسیار کمی رو از ترافیک اینترنت لازم داره. اما بروز کردن سیستم ممکنه گاهی حجم زیادی رو لازم داشته باشه. مخصوصا اگه بی پروا بسته های غیرلازم رو نصب کرده باشیم. با توجه معضل اینترنت در ایران، حداقل هفته ای یکبار  که میتونه در ساعات رایگان استفاده از اینترنت باشه سیستم رو بروز کنید.

۵− خود من روی تعداد بسته هایی که روی سیستمم نصب هستن خیلی حساسم. بخاطر اینکه سیستم قوی ای ندارم و بیخود هم نمیخوام حجم اینترنتم رو برای بروزآوری بسته هایی که لازم ندارم مصرف کنم. دستورهایی مثل

pacman -Q | wc -l

تعداد بسته های نصب شده روی سیستم شما رو نشون میدن. به نظرم بهتره یه رقابت ایجاد کنیم برای اینکه عدد خروجی کد بالا برای چه کسی از همه کمتره. big_smile

آخرین ویرایش توسط Arcush (2015-09-17 11:26:38)

آفلاین

#2 2015-09-18 04:53:38

BoBzBoB
عضو
از : کانادا
وب سایت

پاسخ: توصیه هایی برای پیشگیری از مشکلاتی که اصلا نباید بوجود می آمدند.

Arcush نوشته است که:

۵− خود من روی تعداد بسته هایی که روی سیستمم نصب هستن خیلی حساسم. بخاطر اینکه سیستم قوی ای ندارم و بیخود هم نمیخوام حجم اینترنتم رو برای بروزآوری بسته هایی که لازم ندارم مصرف کنم. دستورهایی مثل

pacman -Q | wc -l

تعداد بسته های نصب شده روی سیستم شما رو نشون میدن. به نظرم بهتره یه رقابت ایجاد کنیم برای اینکه عدد خروجی کد بالا برای چه کسی از همه کمتره. big_smile

با سلام
البته طبق پیشنهاد خودت بهتره این دستور از طریق root اجرا نشه(البته خطری نداره اما حرف aما نقض میشه) پس دستور بالا بهتره به صورت زیر وارد بشه :

sudo pacman -Q | wc -l

تخیل مادر علم  و تجربه پدر علم است.
به پدر و مادر علم احترام بگذاریم.

آفلاین

#3 2015-09-18 13:43:44

Arcush
Moderator

BoBzBoB نوشته است که:
Arcush نوشته است که:

pacman -Q | wc -l

با سلام
البته طبق پیشنهاد خودت بهتره این دستور از طریق root اجرا نشه(البته خطری نداره اما حرف aما نقض میشه) پس دستور بالا بهتره به صورت زیر وارد بشه :

sudo pacman -Q | wc -l

خیر. فلگ Q به تنهایی هرگز به سطح دسترسی sudo  نیاز نداره.

آفلاین

#4 2015-09-18 21:32:03

farvahar
عضو
ثبت شده: 2015-09-16

[far@far ~]$ pacman -Q | wc -l]
[1238

من احتمالا آخرم .خخخ.......۱۲۳۸ تا کمه یا زیاد؟

آفلاین

#5 2015-09-28 02:14:05

Риал Краесис
عضو
از : تهران

Arcush نوشته است که:

بسیاری از مشکلاتی که توی آرچ با اونها مواجه میشیم راه حل های ساده ای برای پیشگیری دارن. من دسته ای از اونها رو که به ذهنم رسیدن اینجا لیست کردم. خوشحال میشم اگه دوستانم پیشنهاد های در این رابطشون رو به اشتراک بگذارن.

۱− هرگز با کاربر روت لاگین نکنید. چه برسه به اینکه با  دقیقا کاربر روت بسته ای رو حذف یا نصب کنید. طبیعی و منطقی اینه که به کاربر دسترسی sudo داده بشه. اگه بسته ای حین نصب اعلام می کنه که دقیقا خود کاربر روت رو میخواد درموردش تحقیق کنید که چه دلیلی برای این درخواست داره. اگر قانع شدید با احتیاط و آگاهی خواستش رو انجام بدید. 

۲− اگه قراره بسته یا نرم افزاری رو نصب کنید مخازن اصلی آرچ که پکمن به اون ها دسترسی داره در اولویت هستن. تمام چیزهایی که وارد این مخازن میشن قبلا از ریپوی testing  عبور کردن. درواقع سورس این بسته ها و هم چنین PKGBUILDشون با دقت مورد بررسی قرار گرفتن. استفاده از pacman برای مدیریت بسته ها فقط با دسترسی sudo  امکانپذیره. ما قبلا حتما این دسترسی رو به یوزر دادیم تا از root  استفاده نکنیم.  اگه بسته شما توی مخازن رسمی نیست به مخازن AUR  سری بزنید. بسته های AUR ممکنه به اندازه بسته های مخازن اصلی پایدار و یا تکامل یافته نباشن. ابزارهایی مثل yaourt، packer و چندتای دیگه با سینتکسی مشابه سینتکس پکمن به مخازن AUR  دسترسی دارن. ازین ابزارها بدون sudo  استفاده کنید( البته درغیر اینصورت خودبخود پیغام مبنی بر همین مساله داده خواهد شد). حین نصب، دقیقا جایی که به دسترسی سوپریوزر نیاز باشه به شما اطلاع داده میشه. اگر بسته موردنظر توی AUR  نباشه( که البته خیلی بعیده) باید از روی  سورس کامپایلش کنید. اما پیشنهاد میشه که بجای اینکه این کار رو انجام بدین یک PKGBUILD  بنویسین و با یکی از ابزارهای قدرتمند پکمن یعنی makepkg  اون رو اجرا کنید. در اینصورت با پر کردن آرایه بسته های لازم و ملزوم این بسته بعدا حین نصب و حذف بسته میتونید از ابزارهای پکمن استفاده کنید.

۳− سوییچ های پکمن رو به درستی بشناسید. حداقل سوییچ های معروفش رو کاملا باهاشون آشنا باشید. تفاوت بین سوییچ هایی مثل S، Sy، Syu، R، Rd، Rs  و ازین قبیل.

۴− خیلی از مشکلاتی که حین استفاده از پکمن و yaourt و هم خانواده هاش وجود دارن بخاطر آپدیت نبودن مخازن اصلی و AUR  هستن. خیل دیگری ازین مشکلات هم بخاطر بروز نبودن آرچ شما هست. آپدیت کردن مخازن حجم بسیار کمی رو از ترافیک اینترنت لازم داره. اما بروز کردن سیستم ممکنه گاهی حجم زیادی رو لازم داشته باشه. مخصوصا اگه بی پروا بسته های غیرلازم رو نصب کرده باشیم. با توجه معضل اینترنت در ایران، حداقل هفته ای یکبار  که میتونه در ساعات رایگان استفاده از اینترنت باشه سیستم رو بروز کنید.

pacman -Q | wc -l

عزیزم کمتر بودن اصلا دلیل بر بهتر بودن نیست.
خیلی از ما ها بنا به شرایط کاری و نیاز هامون به بسته هایی احتیاج داریم حالا میتونه تعدادشون کم باشه یا زیاد و صرف اینکه تعداد بسته ها کم باشه دلیل بر اینکه اون کاربر شرایطش از باقی کاربرا بهتر هست نمی باشد.
مثلا من میتونم کلا دور رابط کاربری یعنی چیزی نزدیک به ۵۰۰ بسته رو خط بکشم و خیلی راحت حدود ۲۰۰تا۳۰۰ بسته داشته باشم اما با توجه به یه سری صلاح دید ها مثل امکان استفاده نفر دوم از سیستم نمیشه.

*** I FIGHT FOR USERS ***

آفلاین

#6 2015-09-28 03:00:46

Arcush
Moderator

علیرغم اینکه کل پست من رو نقل قول کردین ولی فکر می کنم منظورتون شماره های ۴ و ۵ بوده.

دقیقا بخاطر اینکه نیازهای کاربرها به نرم افزارها یکسان نیست (و فعلا نه با درنطر گرفتن هیچ خاطر دیگه ای) پس تعداد بسته های نصب شده از این نظر نمیتونه معیاری برای قضاوت خاصی باشه و ممکنه بحثی مفصل (و در عین حال شاید بی نتیجه ای) رو باعث بشه. منم سعی کردم با استدلال روی مشکل ترافیک اینترنت و حجم مصرفی وارد این بحث نشم. نمیدونم چرا برداشت دیگری کردید. اما بهرصورت، حتی عقیده دارم کمتر بودن تعداد بسته ها دلیل بر بهتر بودنه. درواقع هرچقدر تعداد بسته ها روی سیستم شما کمتر باشه، باگ ها کمتر میشن، سازگاری ها بیشتر میشن، کنترل شما روی سیستمتون بیشتره، سرعت سیستم بیشتره، هارد کمتری مصرف میشه و شاید نتایج خوب دیگه ای رو هم بشه بیان کرد. اینکه یک کاربر نیاز به بسته های بیشتری نسبت به یک کاربر دیگه داره، موضوع جدایی هست. اما اگر اصرار بر کنار هم قرار دادن این دوتا موضوع داریم، مساله بهینه کردن سیستم مطرح میشه به این معنی که "کاربر با آگاهانه ترین عملکرد، تمام نیازهاش رو با سیستمش رفع کنه و درعین حال هیچ بسته اضافی روی سیستمش نصب نباشه." یک کاربر همیشه باید به سوال پاسخ بده: چرا این بسته روی سیستم من نصبه؟

آفلاین

#7 2015-09-28 21:00:14

Риал Краесис
عضو

خب ممکنه تعداد بسته های رو سیستم کاربر که با توجه به اون سوال چرا این بسته رو سیستم من نصبه جواب مناسبی داشته باشن زیاد باشه و اونوقت که اون تعداد زیاد بسته نه تنها بد نیست بلکه خوب هم هست.

*** I FIGHT FOR USERS ***

آفلاین

#8 2015-09-30 01:28:33

Arcush
Moderator

من یه سری پیشنهاد دیگه هم دارم:

۱- نصب یه آرچ توی ویرچوال باکس. این برمبنای تجربه شخصیمه. اگه قراره کاری رو انجام بدم که نسبت بهش درصدی مشکوک هستم یا قراره چیزی رو امتحان کنم، اول ترجیح میدم اون رو توی ویرچوال باکس انجام بدم. آرچ هرچقدر هم قوی، ولی بالاخره یک سیستم عامل ساخته دست بشره و من هم یک کاربر که در حال یادگیریم. بنابراین احتمال اشتباه من یا احتمال عدم کارکرد صحیح آرچ (اونهم بخاطر اشتباهات قبلی من) وجود دارن.

۲- هر دستوری رو که توی اینترنت دیدیم، به صورت طوطی وار، کپی - پیست نکنیم توی ترمینال. این کار از دو جهت نفی میشه: اول اینکه: انجام دادن یه کار بدون دونستن دلیل، خردمندانه نیست. دوم اینکه ممکنه عواقب بدی رو به دنبال داشته باشه. خط به خط دستورهایی رو که وارد ترمینال می کنیم، دلیل دارن و باید بر ای وارد کردن اونها هم دلیل داشته باشیم. به اضافه اینکه همه این دستورات در یک منبع معتبر ذکر شده باشن. مخصوصا درمورد آرچ، این یک حقیقته که ویکی آرچ ما را بس است big_smile.

آفلاین

#9 2015-10-01 22:00:08

Programmer
عضو
ثبت شده: 2015-10-01
وب سایت

پست مفیدی بود ! البته بنظرم دلیل اینکه ما سراغ آرچ میریم اینه که اولا با سیستم بیشتر ما رو آشنا می کنه و مطالب بیشتری رو یاد می گیریم درباره نحوه عملکرد سیستم ! و دومین مورد اینه که ما می تونیم فقط همون بسته هایی رو که نیاز داریم روی سیستم به اصطلاح نصب کنیم و نه چیز اضافه تری که حاصل بهینه بودن سیستم میشه ! و دوباره بنظر من این همون نقطه قوت آرچ نسبت به اوبونتو هستش !

Impossible Impossible
Imagination is more important than science
به سایت ما سر بزنید smile
به اینستاگرام من سر بزنید smile

آفلاین

#10 2015-10-06 15:10:29

Arcush
Moderator

Programmer نوشته است که:

ما می تونیم فقط همون بسته هایی رو که نیاز داریم روی سیستم به اصطلاح نصب کنیم و نه چیز اضافه تری که حاصل بهینه بودن سیستم میشه ! و دوباره بنظر من این همون نقطه قوت آرچ نسبت به اوبونتو هستش !

البته بالاخص خود اوبونتو یک مدیای مینیمال هم داره. بنابراین شخص میتونه از اون استفاده کنه و اونچه رو که نمیخواد نصب نکنه. درحقیقت از یه جایی به بعد، فقط سلیقه حکمرانی خواهد کرد. اما راجع به توزیع هایی که با حداقل بسته ها نصب میشن، یک خصوصیت مشترکه و اون تروبل-شاتینگ ساده تر هست. اگه حین نصب بسته حتی دچار افراط شده باشیم، مثلا با نگاه کردن به چیزهایی مثل لاگ پکمن براحتی میشه (به درستی) حدس زد که مشکل از کجا ناشی شده یا روشهای دیگه ای که میشه شمرد. همه این ها بخاطر اینه که شما از همون روز اول میدونید چی رو سیستمتون نصبه.

آفلاین

#11 2015-10-13 10:30:39

Arcush
Moderator

کش پکمن رو پاک نکنید. پکیجهایی که پکمن نصب کرده به اضافه ویرایش های قبلی اون هایی که آپدیت شدن در کش پکمن وجود دارن. لاگ پکمن هم حاوی تمام دستوراتی هست که با پکمن داده شدن. اگر هر مشکلی بوجود اومد که سیستم بالا نمیاد، میشه با یک مدیای آرچ، chroot کرد. در اینصورت، دیگه نگرانی وجود نداره و میشه سیستم رو احیا کرد.

آفلاین

#12 2015-11-24 20:21:58

kourosh
عضو
ثبت شده: 2015-11-24

893 تا الان :دی

Just ArchLinux

آفلاین

#13 2015-12-04 00:47:50

آرچیار
عضو
از : KarMayShen
ثبت شده: 2015-12-03

1. وقتی در آرچ هستید به KISS هم فکر کنید برای همین سراغ Yaourt نرید. مستقیم خودتون نصب کنید و makepkg رو یاد بگیرید (هیچوقت با روت اینکار رو نکنید). اگر ابزاری میخواید جهت ترک و مدیریت بستههای AUR، از cower استفاده کنید. سعی کنید پکیجها رو بشناسید حتی راجع بهشون تحقیق کنید، فکر کنید و بعد نصب کنید. یاآورت فرصت همهی این کارهای مفید رو ازتون میگیره و فقط بهتون کمی سادگی ظاهری میده که خلاف فلسفهی آرچ هست.

۲. همونطور که گفته شد و مخالفت شد، باز تاکید میکنم توی آرچ سعی کنید بیخودی سیستم رو با پکیجهائی که اصلا نیاز ندارید پُر نکنید. مثل یک معمار متناسب با نیازتون سیستم رو آجر به آجر بچینید

۳. از ranger استفاده کنید و تمام فایل منیجرهای بد و اغلب clunky رو کنار بگذارید. این همیشه قانونه، چیزای خیلی خوب Learning Curve دارن ولی وقتی ازون منحنی بالا رفتین دیگه ابزارهای پیچیده (ولی به ظاهر ساده) نظرتون رو جلب نمیکنه. من شخصا از وقتی به ranger سوئیچ کردم دیگه فکر هیچ سیستمعامل دیگهای رو نمیتونم بکنم. خیلی خیلی راحت و سریع میشه و کار با فایل (مونت کردن، خط فرمان، باز کردن سند ووووو) همه به بهترین شکل انجام میشه

۴. آرچ از بی توجهی خوشش نمیاد. هم سعی کنید به روز باشه و هم سعی کنید آگاهانه به روزش کنید (اینجوری لذت یک توزیع غلتان دو چندان میشه)

۵. نقطهی قوت آرچ ویکی اون هست، همیشه به ویکی مراجعه کنید و سعی کنید بخونیدش.

۶. اخلاق نرمافزار آزادی: پایبندی به فلسفهی آزادی نرمافزار، مشارکت، کمک کردن و گزارش دادن باگها و...

آفلاین

#14 2015-12-04 14:43:18

Programmer
عضو
ثبت شده: 2015-10-01
وب سایت

آرچیار نوشته است که:

1. وقتی در آرچ هستید به KISS هم فکر کنید برای همین سراغ Yaourt نرید. مستقیم خودتون نصب کنید و makepkg رو یاد بگیرید (هیچوقت با روت اینکار رو نکنید). اگر ابزاری میخواید جهت ترک و مدیریت بستههای AUR، از cower استفاده کنید. سعی کنید پکیجها رو بشناسید حتی راجع بهشون تحقیق کنید، فکر کنید و بعد نصب کنید. یاآورت فرصت همهی این کارهای مفید رو ازتون میگیره و فقط بهتون کمی سادگی ظاهری میده که خلاف فلسفهی آرچ هست.

۲. همونطور که گفته شد و مخالفت شد، باز تاکید میکنم توی آرچ سعی کنید بیخودی سیستم رو با پکیجهائی که اصلا نیاز ندارید پُر نکنید. مثل یک معمار متناسب با نیازتون سیستم رو آجر به آجر بچینید

۳. از ranger استفاده کنید و تمام فایل منیجرهای بد و اغلب clunky رو کنار بگذارید. این همیشه قانونه، چیزای خیلی خوب Learning Curve دارن ولی وقتی ازون منحنی بالا رفتین دیگه ابزارهای پیچیده (ولی به ظاهر ساده) نظرتون رو جلب نمیکنه. من شخصا از وقتی به ranger سوئیچ کردم دیگه فکر هیچ سیستمعامل دیگهای رو نمیتونم بکنم. خیلی خیلی راحت و سریع میشه و کار با فایل (مونت کردن، خط فرمان، باز کردن سند ووووو) همه به بهترین شکل انجام میشه

۴. آرچ از بی توجهی خوشش نمیاد. هم سعی کنید به روز باشه و هم سعی کنید آگاهانه به روزش کنید (اینجوری لذت یک توزیع غلتان دو چندان میشه)

۵. نقطهی قوت آرچ ویکی اون هست، همیشه به ویکی مراجعه کنید و سعی کنید بخونیدش.

۶. اخلاق نرمافزار آزادی: پایبندی به فلسفهی آزادی نرمافزار، مشارکت، کمک کردن و گزارش دادن باگها و...

میشه کمی از دید خودتون و تجربه کاربریتون درباره cower بگید ! و همینطور درباره ranger ! ممنون میشم عزیز . ترجیحا هم برای هر کدوم یک تاپیک جدید ایجاد کنید تا بتونیم دربارشون صحبت کنیم .

Impossible Impossible
Imagination is more important than science
به سایت ما سر بزنید smile
به اینستاگرام من سر بزنید smile

آفلاین

#15 2015-12-27 04:34:00

root
عضو
ثبت شده: 2015-12-27

Arcush نوشته است که:

۱− هرگز با کاربر روت لاگین نکنید. «چه برسه به اینکه با  دقیقا کاربر روت بسته ای رو حذف یا نصب کنید.»

مرسی از شما برای این نکات مهم.
میشه لطف کنید این موضوع یکمی باز کنید؟ (چرا با کاربر root پکیج نصب نکنیم؟)

و یک سوال، من بیشتر پکیج ها رو موقع نصب خود آرچ نصب کردم. مثلا:

# pacstrap /mnt base base-devel xf86-video-intel mesa-libgl xf86-input-synaptics wpa_supplicant................

و خوب طبیعتا root بوده.
این روش ایرادی داره؟

آخرین ویرایش توسط root (2015-12-27 04:46:55)

"Hello Cruel World"

آفلاین

#16 2015-12-27 21:13:35

Arcush
Moderator

البته منظور اصلی من موقعی هست که شخص با کاربر روت لاگین کرده و بنابراین دسکتاپش روت هست یا shellش روت هست. در اینصورت علیرغم اینکه ممکنه با اجرا کردن یه برنامه بواسطه باگ احتمالی که داره تاثیرات منفی روی قسمت هایی از سیستم مخصوصا فایل های سیستمی گذاشته بشه. مثلا من شخصا راجع به اوپرا همیشه بدشانس بودم. آخرین بارش هم برمیگرده به چند روز پیش که کش اش رو از طریق ترمینال پاک کردم ولی کل پوشه کش پاک شد. بعد سرچ کردم و دیدم که ظاهرا یه باگه. خب این اتفاق میتونست برای یه پوشه دیگه هم بیفته (یا اتفافی از این نوع). مخصوصا اگر اون پوشه حاوی فایل های سیستمی باشه و با کاربر روت لاگین شده باشم سیستمم از دست میره. حالت دیگری رو هم میشه تصور کرد. مخصوصا موقع ساخت بسته ها هست. فرض کنید نصب  یک بسته با  PKGBUILD نه چندان خوب یا یک اسکریپت نصب نه چندان خوب در محیط روت انتخاب شما باشه. در اینصورت، یه خط کد میتونه گاهی کل سیستم رو به فنا بده. مخصوصا پوشه های usr/ و bin/ دو پوشه خیلی حیاتی برای بسته ها هستن که تغییر و حذف و اضافه در اونها با فقط دسترسی روت امکان پذیره. بنابراین اینجا منطقی اینه که فرآیند نصب در یک محیط غیر روت انجام بشه و فقط موقعی که نیازه کاربری که دسترسی sudo بهش داده شده فرا خونده بشه تا آخرین مرحله نصب رو انجام بده. در اینصورت احتمال خطر به کمترین مقدار ممکن میرسه. البته وقتی تعداد کاربرها زیاد هستن نباید در مورد دادن دسترسی سودو به اونها افراط کرد. sudo دسترسی روت رو به کاربر از پیش تعیین شده در یک شل غیر روت میده. البته کنار اومدن با این مساله مخصوصا برای افرادی که تازه از ویندوز به گنو/لینوکس مهاجرت می کنن کمی سخته (چون قراره خلاف عادت رفتار کنن). بنابراین توزیع های متداول تر کاربر روت رو به صورت پیشفرض قفل کردن. از طرفی رسیدن به چنین نتیجه ای بصورت تجربی مستلزم هدررفت زمان هست. من تجربه تلخ دیگری هم دارم. نصب starcal در محیط روت که بعد از ریستارت، کل رابط گرافیکیم رو از دست داده بودم. بنابراین عدم استفاده مستقیم از روت، لااقل یک دلیل بسیار عمده داره و اون کمترین استفاده از دسترسی ریشه هست تا خطرات پیش بینی نشده و یا حتی احتمالی به کمترین مقدار خودشون برسن. گرچه دلایل امنیتی هم ذکر میشه. مخصوصا طرفداران قفل کردن پیشفرض کاربر روت در برخی توزیع ها، علاوه بر این سری دلایل، یک استدلال دیگه هم دارن و اون بی اطلاع تر موندن یک خرابکار یا هکره نسبت به کاربر ریشه و این چنین چیزهایی.

راجع به نصب بسته ها از ریپوهای اصلی مقدار نگرانی بسیار کمه. بنابراین، خودبخود مقدار حساسیت هم کمتر میشه. ولی مطمینا به صفر نخواهد رسید.

آفلاین

#17 2016-05-20 17:35:53

Arcush
Moderator

از چیزی مثل

$ sudo chattr +i <file or directory>

برای محافظت فایل یا دایرکتوری که ممکنه به دلایل ناخواسته ای حذف بشه استفاده کنید، علی الخصوص برای دایرکتوری Home کاربر جاری و زیردایرکتوری های اون. از مود i- هم میشه برای خنثی کردن دستور قبل استفاده کرد.

آفلاین

#18 2016-07-29 02:06:52

enghamid
عضو
از : Tehran
ثبت شده: 2016-06-17
وب سایت

[hamid@Hamid ~]$ pacman -Q | wc -l
1082

وسعت دنیای هر کس به اندازه تفکر اوست
آدم های  بزرگ  دنیای  بزرگی  دارند
کسی را با کوتاه  فکری از خود نمی رنجانند
http://enghamid.ir

آفلاین

#19 2017-06-03 18:02:49

سندباد
عضو
ثبت شده: 2016-04-10

[ho3ein@funlife ~]$ sudo pacman -Q | wc -l
724

آفلاین

#20 2017-06-04 12:51:32

atilaa
عضو
ثبت شده: 2016-09-10

خب تعداد بسته های من ۱۲۰۸ تا! با توجه به اینکه من یک کاربر بسیار عادی هستم... این خیلی زیاده نه؟
چطوری با خیاال راحت و بی خطر ، چیزهایی که لازم نداریم حذف کنیم؟

آفلاین

#21 2017-06-04 15:47:23

Arcush
Moderator

درود. این موضوعِ نسبی هست و وابسته به میزان نیازهای افرادْ متفاوته. هدف من از این شمارش، فقط یادآوری این موضوع بود که بهتره آمارِ بسته های سیستم رُ داشته باشیم و یک دیدگاه مینیمال نیست به اونچه روی سیستم میخوایم نصب کنیم، پیش بگیریم. 

اما راجع به  بسته های غیرلازم، اگه کاملا بی خطر و باخیالت راحت میخواید حذفشون کنید، آپشن R کفایت می کنه.

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB