شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2017-07-10 00:32:09

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18
وب سایت

RetroArch، شبیه سازِ کنسول های خاطره ساز

اگه از خیلی ها بپرسین واسه بازی کردن تو لینوکس چکار میکنید معمولا همگی متفق القول میگن استیم نصب میکنیم و بازی میکنیم.
پیدا میشن افرادی که سعی میکنن با نصب wine یا اعوان و انصارش هم چون PlayOnLinux، بازی های ویندوزی رو به لینوکس بیارن.یه سری از افراد هم عاشق بازی های اندرویدی هستن و با کلنجار رفتن با شبیه ساز هایی هم چون جنی موشن یا Anbox سعی میکنن ساعات فراغت شونو با گیم های اندرویدی پر کنن.اگر شما هم مثل من، گاهی وقت ها گرافیک بازی ها واستون مهم نیست و دوست دارید به خاطرات خوبِ گذشته برگردید چی بهتر از شبیه سازی کنسول هایِ قدیمی!
البته که این کار در سیستم عامل های دیگه هم شدنیه.اما معمولا شبیه سازهایی که کنسول های نسل های اولیه رو شبیه سازی میکنن تکّه پاره هستن.یعنی شما برای نینتندو باید یه شبیه ساز نصب کنی، واسه سگا همین طور و الخ.
مثلا من قبل ترها از Fceux برای شبیه سازی نینتندو و Gens/Gsبرای کنسول سگا استفاده میکردم.خوب اگه یه روزی میخواستم مثلا PS1هم بازی کنم باید یه شبیه ساز دیگه نصب می کردم!
با اندکی جستجو به libretro رسیدم که قادره طیف گسترده ای از کنسول های پیش کسوت رو شبیه سازی کنه.RetroArch که نقش FrontEnd شو بازی میکنه به شما یه پوسته گرافیکال میده.با کلی تنظیمات که احتمالا تو شبیه سازهای دیگه نخواهید دید!
هرچند ویکی آرچ تو ارایه اطلاعات صحیح زبانزد هست اما تو این موردِ خاص، توصیه میکنم به ویکی مراجعه نکنید،چون گیج میشید!بذارید ابتدا چند کلیدواژه مهم رو درباره RetroArch بگم که فضا روشن تر باشه براتون:
۱-Core: هر کدوم از شبیه سازهایی که در آینده به Retro اضافه میکنید به اصطلاح Core نامیده میشن.بچه های آرچ زحمت کشیدن و به ازای هر CoreEmulator یه پکیج تو مخزن Community ساختن.دست شون هم درد نکنه اما به شما خواهم گفت نیازی به این بند و بساط های گیج کننده ندارین.در واقع اگه به PKGBUILD های اون بسته ها توجه کنید می بینید که دو فایل:یکی با پسوند info. و دیگری که خودِ فایل کور هست با پسوند so. رو، تو دو دایرکتوریِ مختلف میریزن.از اونجایی که تو نسخه های جدید Retro، همه ی آپدیت ها از داخلِ محیط گرافیکی، به راحتی صورت میگیره، نیازی به اون بسته ها هم نخواهید داشت.
۲-Content:محتوای قابل بازی کردن رو بهش میگن Content.کانتنت ها میتونن فایل هایی با پسوند nes. ، bin. یا cue. باشن.
برای نصب RetroArch مراحل زیر رو طی کنید:
۱-بسته retroarch که در مخازن اصلی وجود داره رو دانلود کنید.
۲-یه پوشه با نام retroarch در دایرکتوری config. هومِ یوزر جاری تون بسازید.
۳-رترو به صورت پیش فرض تمام کانفیگ هاشو از فایلی به نام retroarch.cfg که در مسیر  /.config/retroarch~ قرار داره میخونه.پس این فایل رو بسازید.
۴-این بخشِ مهم فایل کانفیگ من هست.(جایی که باید آدرس قسمت های مختلف رو بدید)میتونید ازش استفاده کنید:

core_updater_buildbot_url = "http://buildbot.libretro.com/nightly/linux/x86_64/latest/"
core_updater_buildbot_assets_url = "http://buildbot.libretro.com/assets/"
libretro_directory = "~/.config/retroarch/cores"
libretro_info_path = "~/.config/retroarch/info"
content_database_path = "~/.config/retroarch/database/rdb"
assets_directory = "~/.config/retroarch/assets"
video_shader_dir = "~/.config/retroarch/shaders"
rgui_config_directory = "~/.config/retroarch/config"
rgui_browser_directory = "/mnt/D/Game/Consoles"
system_directory = "~/.config/retroarch/system"
cheat_database_path = "~/.config/retroarch/cheats"
input_remapping_directory = "~/.config/retroarch/config/remaps"
video_filter_dir = "~/.conifg/retroarch/filters"
core_assets_directory = "~/.config/retroarch/downloads"
dynamic_wallpapers_directory = "~/.config/retroarch/dynamicwallpapers"
thumbnails_directory = "~/.config/retroarch/thumbnails"
playlist_directory = "~/.config/retroarch/playlists"
audio_filter_dir = "~/.config/retroarch/audiofilter"
savefile_directory = "default"
savestate_directory = "default"
cursor_directory = "~/.config/retroarch/database/cursors"
screenshot_directory = "~/.config/retroarch/screenshots"
overlay_directory = "~/.config/retroarch/overlay"
screenshot_directory = "~/.config/retroarch/screenshots"
content_history_path = "~/.config/retroarch/content_history.lpl"
content_music_history_path = "~/.config/retroarch/content_music_history.lpl"
content_video_history_path = "~/.config/retroarch/content_video_history.lpl"
content_image_history_path = "~/.config/retroarch/content_image_history.lpl"
joypad_autoconfig_dir = "~/.config/retroarch/autoconfig"

*بقیه کانفیگ ها رو میتونید ازطریق واسط کاربری دستکاری کنید و مستقیما همینجا اعمال بشه.
**یادتون باشه آدرس ها رو محلی (نه آدرس های روت) بدید.اینکار کمک میکنه بعدا بتونید یه کپی از کل دایرکتوری تنظیمات رتروتون داشته باشید.
۵-بعد از دانلود ملاحضه میکنید که یه ظاهر نسبتا گرافیکیِِ کرو کثیف جلوتون ظاهر میشه.این به خاطر این هست که هنوز Asset های رترو رو دانلود نکردین.وارد رترو بشین و تو MainMenu به بخش Online Updater برید.و Update assets رو بزنید.محتوای assets که حاوی یک سری فایل برای نمایش صحیح منوی XMB هست براتون اعمال خواهد شد.(یه بار خارج بشید تا تغییرات رو ببینید.)
۶-تو همون منوی Online Updated بمونید و به بخش Core updated برید.اینجا جایی هست که میتونید شبیه سازهای موردعلاقه تونو دانلود کنید.شبیه سازهای معروف اینان:
*Nes/Famicom(Nestopia UE) --> شبیه ساز کنسول نینتندو
*PlayStation(Bettle PSX) --> شبیه ساز پلی وان
*Sega/MS/MD/CD/32X(PicoDrive) --> شبیه ساز سگا
۷-خوب الان همه چی آماده ست.فقط کافیه یه سری بازی مختص کنسول هایی که گرفتین رو دانلود کنید و برین به تب Import Content و آدرس دایرکتوری ای که تمام بازی هاتون توش هست رو بهش بدین و گزینه Scan Directory رو بزنید.بعد چند لحظه یه سری تب به انتهای منوی رترو اضافه میشه.شروع کنید به بازی!
*واسه راحتی کار یه سایتی بهتون معرفی میکنم که برای اکثر کنسول های کهن، رام هاشو گذاشته.به آدرس:freeroms .
fugk_screenshot_from_2017-07-09_23-41-07_thumb.png

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2017-07-10 11:46:06)

"Enough!!!Don't Use "DEFAULTS" Any More..."make it simple stupid

آفلاین

#2 2017-07-10 13:43:38

mazhar
عضو
ثبت شده: 2016-08-01

پاسخ: RetroArch، شبیه سازِ کنسول های خاطره ساز

درود سعید عزیز
من مراحلی رو که گفتی انجام دادم ولی به ارور

Task Failed - Download Failed

بر میخورم (هم برای assets هم برای core ها)
در هرصورت بسته ی retroarch-assets-xmb رو نصب کردم و مشکل assets رفع شد ولی core ها هنوز کار نمیکنن ( دستی خودم دانلود کردم و unzip کردم توی cores و downloads واقع در دایرکتوری داخل هوم ولی بازم کار نکرد). یه بار هم دقیق از روی ویکی رفتم باز مشکل حل نشد. سرچ هم کردم ولی راه حلی پیدا نکردم hmm

ویرایش: neutral با اینترنت تلفن همراه کار میکنه با ADSL ارور میده lol

آخرین ویرایش توسط mazhar (2017-07-10 14:11:34)

آفلاین

#3 2017-07-10 23:59:40

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18
وب سایت

درود بر مظهر عزیز.
والا من همین الان shaderها رو بدون مشکل دانلود کردم.حدس میزنم مشکل از ISP گرامیت باشه.در هر صورت میتونی با مراجعه به این آدرس:
https://buildbot.libretro.com/assets/frontend/
تمامی assetsها، کورها و shader ها رو بگیری.واسه کور ها یه پوشه مثلا به نام cores درست کن تو همون پوشه تنظیمات رترو.منتهی یادت نره که تو فایل retroarch.cfg آرایه ی

libretro_directory = "~/.config/retroarch/cores"

رو به درستی آدرس دهی کنی.تصویر زیر شمایی ست از هر آنچه در مسیر  /.config/retroarch~ من میگذره:
esq_screenshot_from_2017-07-10_23-58-09_thumb.png

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2017-07-11 00:02:01)

"Enough!!!Don't Use "DEFAULTS" Any More..."make it simple stupid

آفلاین

#4 2017-08-15 19:41:14

Риал Краесис
عضو
از : تهران
ثبت شده: 2015-09-16

درضمن این برنامه نسخه مخصوص همه سیستم عامل ها رو داره!
حتی بلکبری!

*** I FIGHT FOR USERS ***

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB