شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2017-09-02 13:26:37

semicolon
عضو
ثبت شده: 2017-08-31

افزایش سرعت نصب بسته ها از Aur

بسته های زیادی برای دپنیسی های بسته های aur توی خودش موجوده . این کار ممکنه زمان زیادی بگیری روشی برای بهبود اون سراغ دارید؟ مثلا تنظیم gcc ?

pacman.blog.ir
----------------------------------------------
Level UP!

آفلاین

#2 2017-09-02 14:25:44

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

پاسخ: افزایش سرعت نصب بسته ها از Aur

از دیدگاهی میشه فرآیند نصب از AUR رُ به سه گام تقسیم کرد:

گام ۱- بارگیریِ لوازم و فایل های نرم افزار.

گام ۲- تبدیل این لوازم به بسته ای که پکمن قادر هست تا اون رُ روی سیستم نصب کنه.

گام ۳- نصب این بسته از طریق ابزارهای پکمن.

تقریباً تمام این مراحل بهینه شده هستند. گرچه ممکنه مرحلهٔ بارگیری کمی قابل تسریع باشه. بنابراین انجام کارهائی از قبیل تنظیم و تغییر (مثلا فلگ های پیشفرضِ ) کامپایلر نه تنها این رویه رُ تسریع نمی کنه بلکه ممکنه به شرایطی که توسط دولوپرها بهینه شده، آسیب برسونه. البته فرض من این هست که شما قراره توسط یه AUR-helper مبادرت به نصب چیزی از AUR کنید. من دقیقاً نمیدونم که چقدر در رابطه با فرآیند نصب بسته ها در آرچ آشنائی دارید. همچنین مشخص نیست که در رابطه با ساز وکار AUR و اینکه PKGBUILD ها چه هستند، اطلاع دارید (برخی از مفصل ترین بحث های ما در انجمن به این موضوعات پرداختند). بهرحال، به عنوان کاربران عادی، ابتدا باید به چیزی که جاری هست تسلط بیابیم و سپس هرگونه اندیشه ای در جهت بهبود، قابل بررسی و اشتراک گذاری خواهد بود.

ویرابش: از نظر من (و با یک اطمینان بالا تمام کابران فعال انجمن)، نصب بسته ها در آرچ خیلی سریع انجام میشه (حداقل در مقایسه با توزیع های معروفی مثل اوبونتو). ریپوها هم عملکردهای خیلی بهتری برای من (و با یک اطمینان بالا تمام کابران فعال انجمن) داشتند. سخت گیری ها برای میرورها در ایجاد یک چنین سرعتی بی تاثیر نبوده (گرچه طبیعیه که AUR در این مورد، مستقل عمل می کنه). بدون اغراق،  آرچ یکه تاز سرعت هست. مضافاً پیشنهاد می کنم در رابطه با کلیدواژه هائی مثل PKGBUILD که اسکریپت های سادهٔ شل هستند، مطالعه کنید و کدهای درون برخی از اونها رُ مرور کنید. بزودی مجاب میشید که راز این سرعت، در سادگیِ رویهٔ نصب نهفته است.

آخرین ویرایش توسط Arcush (2017-09-02 14:33:37)

آفلاین

#3 2017-09-03 16:13:16

Риал Краесис
عضو
از : تهران
ثبت شده: 2015-09-16

پاسخ: افزایش سرعت نصب بسته ها از Aur

به تمام حرفای ارکوش جان ریپو های غیر رسمی(غیر از AUR) رو هم اضافه کنید!
میتونید بیشتر بستههایی که نیاز به نصب از AUR دارن رو در این ریپو ها به صورت کامپایل شده پیدا کنید.
برای اطلاعات بیشتر پیج Unofficial user repositories رو بررسی کنید!

*** I FIGHT FOR USERS ***

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB