شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2017-09-12 14:07:23

mazhar
عضو
ثبت شده: 2016-08-01

لذت بخش ترین لحظاتی که با لینوکس داشتیم!

همه ی ما تحت تاثیر بایاس های طبیعی و ذاتی خومدون هستیم. خوشحال میشیم چون کسی از ما تعریف میکنه، غمگین میشیم چون نادیده گرفته میشیم و ....
گاهی همین بایاس ها باعث میشن بهترین حس های جهان به شخص منتقل بشه، گاهی هم دور از بایاس ها شادیم، برای خودمون و به خاطر خودمون.
در هر صورت همه مون لحظاتی داشتیم که واقعا شاد بودیم و ازش لذت بردیم، حالا ما که تو دنیای لینوکس هستیم و به خودمون میبالیم که سیستم عاملی رو میفهمیم که شاید خیلی ها ازش هیچی ندونن! همین موارد میتونه شادی های بی نظیری القا کنه، همین که ما ها بیشتر بلدیم (هر کدوم به نسبت خودمون) میتونه شادی آور باشه برامون.
بیایم شادی هایی رو که داشتیم با لینوکس به اشتراک بذاریم، از هر نوع و هر رویدادی.

به عنوان مثال یکی از شاد ترین لحظاتی که داشتم، زمانی بود که مجبور بودیم توی یک اتاق کنفرانس اطلاعات یک فلش دیسک رو استفاده کنیم و ۲۱ سیستم که دستمون بود همه از بایوس قفل شده و فقط یه ویندوز روشون بود، این فلش دیسک ما یه ویروس عجیب داشت اون موقع، تا وصلش میکردیم سیستم رو به فنا میبرد، ولی چون فریز کرده بودیم سیستم از اول بالا میومد اما همین که فلش رو وصل میکردیم بازم نابود میشد. تا اینکه با لپتاپ خودم اطلاعات رو به ساده ترین شکل ممکن کپی کردم رو سیستم لینوکسی خودم (اون زمان تازه آرچر شده بودم) و پس از فرمت فلش همون رو باز منتقل کردم و خیال خیلی از برگزار کنندگان مراسم راحت شد. مساله خیلی ساده و ابتدایی بود ولی لذتی که اون موقع داشت برامون از هر چیز بهتر بود.

یا اینکه یه بار دیگه یه دیسک قدیمی رو که قابل خوندن نبود با دستور dd ازش ایزو گرفتیم و خوشبختانه اطلاعات رو نجات دادیم، اطلاعاتی که منحصر به فرد و غیر قابل جایگزینی بود.

مطمئنم چنین لحظاتی رو هممون داشتیم. به امید هرچه بیشتر شدن این دقایق.

آفلاین

#2 2017-09-12 19:36:20

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

پاسخ: لذت بخش ترین لحظاتی که با لینوکس داشتیم!

mazhar نوشته است که:

همین که ما ها بیشتر بلدیم (هر کدوم به نسبت خودمون) میتونه شادی آور باشه برامون.

دقیقا. اصولا دانش از هر چیز دیگری هیجان انگیزتره. ابن سینا نمونه ای از مردانی است که بقول یکی از دوستانم ممکنه هر ده هزار سال یک بار در جهان بدرخشند. این شخص که در توانائی های علمی و نبوغش بهیچ وجه نمیشه شک کرد، جمله ای در رابطه با تحلیل منطقیِ موسیقی داره که میگه: "و اینک علم، کو مَرد؟". به نظرم، این جمله هیجان درونی شخص رُ در مواجهه با دانش و حل سوالات پیش رو کاملا نمودار می کنه. من صراحتا میخوام بگم که انسان در مجموع، به دنبال قدرته و دانش بیش از یک دریچه، بلکه بستر قدرته. این میل غریزیِ انسان به قدرت (یقینا نه به معنای تحکم و بلکه بمعنای توانایی) به بهترین شکل میتونه از طریق دانش ارضا بشه. اینکه شما قادر اید موضوع فلش رُ براحتی با سیستم عاملی که برای همگان کمتر شناخته شده هست، حل کنید یک نوع ارضای حس قدرتمندیه و بهمین خاطر، لذت بهمراه داره.

وقتی بیشتر فکر می کنم، به این نتیجه میرسم که حاضرم (حاضریم) زمان زیادی بدم (بدیم) تا به یادگیری بپردازم (بپردازیم). حتی اگر، خروجی مالی هم برای من بهمراه نداشته باشه، کاملا لذتبخشه. چرا که قدرت رُ معادل با توانائی تعریف می کنم. در اینجا، شاید لازم باشه تا رویکرد جدیدی رُ که در همین جامعهٔ مثلا گنو/لینوکس شکل گرفته کمی نقد کنیم. جدیدا مُد شده که معیار یادگیری و وقت گذاشتن برای یادگیری کسب درآمد هست (گرچه بی تعارف لازمه ولی تبدیل به هدف شده و این موضوع باعث میشه شخص پژوهشگر و یادگیرنده در کانالی که خودش انتخاب نمی کنه به یادگیری بپردازه) و بهمین علت یادگیری لذت خودش رُ از دست میده. نمیدونم دقیقا باید در اینجا چیکار کرد ولی مطمئن ام که روند خوبی نیست (که به جامعهٔ گنو/لینوکس هم سرایت کرده).

برای خود من، دیدن اتفاقات پشت پرده به صورت خیلی شفاف تر نسبت به مثلا ویندوز لذت هر روزه ای هست که میبرم. همین هم هست که باعث میشه با جسارت بیشتری به یادگیری بپردازم و جسارت در یادگیری عنصر پیش برندهٔ اصلی هست.

پ.ن: شخصا از تاپیکی که ایجادکردید، لذت بردم. سپاس.

آفلاین

#3 2017-09-12 21:31:04

mazhar
عضو
ثبت شده: 2016-08-01

عالی بود آرکوش عزیز، واقعاً عالی بود. دقیقاً همینطوره، و به نظر من هم بزرگترین اتفاقات جهان همون هایی هستن که از دانش سرچشمه گرفتن (یه مثال ناسا و علم فیزیک). واقعاً میشه افتخار کرد به علم، مثل یه غول میمونه، روی دوشش سوار شد و کار هایی که هیچ قدرت دیگه ای نمیتونه رو انجام داد.

آفلاین

#4 2017-09-12 23:07:08

AmiNimA
عضو
ثبت شده: 2015-11-27
وب سایت

من هم شادی دارم هم غم!

من کلا از حل یک مشکل لذت میبرم. لزوما نمیشه اسمش رو گذاشت مشکل، ممکنه یک روش خلاقانه برای راحت تر کردن یک کار باشه. توی لینوکس من به این دست پیدا میکنم. از اینکه برای کارهام شیوه هایی پیدا میکنم و یا ایجاد میکنم که اونها رو راحت تر و بامزه تر انجام بدم کیف میکنم. همیشه به دوستام گفتم: بدون ویندوز، یا بهتر بگم با لینوکس زندگی با مزه تره! و اینکه در لینوکس این شمایید که تصمیم میگیرید چه کاری رو چه طوری انجام بدید، کامپیوتر برای شما تصمیم نمیگیره. و این خودش نوع دیگری از لذته.

اما غم بزرگ و بسیار بزرگ من اینه که من به دلیل شرایط حرفه ام نمیتونم مثل خیلی از شماها که با کدنویسی و shell و غیره آشنایی خوبی دارید وقت بذارم و اینها رو اصولی یاد بگیرم. و این افسوسی است برای من... مثل کسی میمونم که بهترین ابزار در اختیارش قرار گرفته، اما فقط بلده با پیچ گوشتی و آچر کار کنه.

یه خاطره هم دارم از دوران دانشگاه، کنفرانس ارائه ی یک موضوعی رو داشتم که خب چون با LibreOffice اسلایدهام رو درست کرده بودم لپتاپ خودم رو برده بودم. کنفرانسم تموم شد و نشستم سر جام. دیگه معطل نکردم که لپتاپ رو بردارم بیام. اون موقع اسکرین سیور من matrix بود. بعد از ۵ دقیقه یهو تصویر لپتاپ که روی پرده افتاده بود رفت و ماتریکس شروع شد. همه هاج و واج که این چیه الان!!! چرا اینجوری شد! یکی گفت لپتاپت ترکید زودباش... جالب بود واکنش بقیه smile)

لینوکس یک فرهنگ است. یک فرهنگ خوب

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB