شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2016-09-17 13:46:20

adavari
عضو
ثبت شده: 2015-09-25

معرفی کتابهای مفید

سلام

اگر دنبال کتابی در زمینه کامپیوتر باشید بعد از کمی جستوجو متوجه خواهید شد که اکثر کتابهایی که در محیط وب فارسی معرفی شدند یک تم کلی دارند : آموزش زبان برنامه نویسی فلان ، تعمیرکار رایانه باشید یا شبکههای کامپیوتری و ... .
اگر دنبال کتابهای که درباره مفاهیم ، تئوریها یا تاریخچه (یا مطالبی از این دست) باشید، اصولا چیز خاصی پیدا نمیکنید. هدف این تاپیک معرفی این کتابهاست.
با توجه به توضیحات بالا، بهترین و جذابترین کتاب هایی که خواندید (مشخصا در زمینه کامپیوتر) چه کتابهایی بودند؟
به طور مثال یکی از کتابهای جالب از نظر من :

نقشی بر سنگ: مبانی مفهومی کامپیوتر
نوشته :  W.Daniel Hillis و ترجمه : بهروز بیات
این کتاب مفاهیم کامپیوتری را به زبان بسیار ساده توضیح داده است. مفاهیمی مثل محاسبات کوانتمی ، ماشین های حالت متناهی ، جهانشمولی تورینگ ، شبکه نورونی  و ...
توضیحات بسیار خوب و ترجمه روانی دارد  و توسط فرهنگ معاصر منتشر شده است.

آفلاین

#2 2016-09-17 15:29:49

morealaz
عضو
از : کرمان
ثبت شده: 2016-03-19

پاسخ: معرفی کتابهای مفید

تاپیک بسیار مفید و جذابی هست. فقط یک نکته اینکه من نمی دونم آیا فقط کتابهای فارسی رو توی این تاپیک معرفی می کنید یا می تونیم کتابهای انگلیسی رو هم معرفی کنیم؟
کتابی رو هم که معرفی کردید کتاب بسیار جالبیه و منم اون رو به همه دوستان توصیه می کنم.

آفلاین

#3 2016-09-17 15:54:35

adavari
عضو
ثبت شده: 2015-09-25

هر کتابی که به نظرتون مفیده رو معرفی کنید. فارسی یا انگلیسی.

آفلاین

#4 2016-09-20 11:23:49

morealaz
عضو
از : کرمان
ثبت شده: 2016-03-19

کتابی رو که می خوام معرفی کنم اسمش هست Introducing Linux Distros که در مورد توزیع های مختلف لینوکسه و برای آشنایی و کسب اطلاعات در مورد توزیع های اصلی لینوکس کتاب بدی نیست. یکی از فصل های کتاب هم در مورد آرچ هست و در مورد اون توضیح داده شده.
linux distro

آفلاین

#5 2016-10-14 00:10:22

pharbod
عضو
از : /
ثبت شده: 2016-08-31
وب سایت

کتابهای مربوط به لینوکس:

۱. The Linux Command Line نوشته Wiliam Shotts که از اسمش هم معلومه و آموزش Command Line میپردازه البته همش به همین ختم نمیشه و کنترل و کار با چیزهایی مثل شبکه، نوشتن شل اسکریپت و یکم هم کار با vim رو آموزش میده. (نسخه رایگان این کتاب رو میتونید از سایت رسمیش دانلود کنید.)
 FluxBB

۲. Linux in a nutshell نوشته Ellen Siever, Stephen Figgins, Robert Love, Arnold Robbins این کتاب شبیه به کتاب بالاییه ولی بردار بزرگش به حساب میاد چون با جزئیات همه چیز رو توضیح داده طوری که سوییچ دستورات رو گفته و به عنوان یه مرجع شناخته میشه.
 FluxBB

۳. Linux Kernel Development نوشته Robert Love بیشتر مطالب این کتاب راجب طراحی و توسعه کرنل لینوکسه.
 FluxBB

۴. How Linux Works نوشته Brian Ward تابحال براتون پیش اومده از خودتون بپرسید این لینوکس واقعا چطور کار میکنه؟ چطور پروسه هارو مدیریت میکنه؟ اصلا چطوره که ۲۲ میلیون خط کد رو کنار هم گذاشته؟ اصلا فلسفه اش چیه؟ جواب شما همگی توی این کتاب کوچیکه smile
 FluxBB

۵. Unix and Linux System Administration Handbook نوشته Evi Nemeth, Garth Snyder, Trent R. Hein, Ben Whaley. این کتاب فکر کنم از انتشاراتش یعنی O'Reilley قدیمیتره(اتفاقا پیش گفتارش رو هم Tim O'Reiley نوشته) اولین نسخه اش به سالهای نزدیک 1983 برمیگرده. کتاب انحصارا برای کسانی که sysadmin هستن نوشته شده و به یک توزیع خاص محدود نیست و به Ubuntu, OpenSuse, Red Hat, Solaris, HP-UX, AIX پرداخته و واقعا کتاب عظیم و فوق العاده محشریه.
 FluxBB

کتابهای مربوط به علوم رایانه:

۱. Computer Science: An Overview نوشته Glenn Brookshear اولین ویرایشش مربوط به 1985 و آخرین ویرایشش یعنی ویرایش ۱۲م هم تازه منتشر شده. این کتاب به صورت کلی مفاهیم علوم کامپیوتر مثل حافظه ها، دستکاری داده ها، سیستم عاملها، شبکه و اینترنت، الگوریتمها زبانهای برنامه نویسی و مهندسی نرم افزار، هوش مصنوعی،رو بررسی میکنه کتاب بسیار خوبیه برای کسی که میخواد مسائل علوم کامپیوتر به صورت کلی دستش بیاد.
 FluxBB

۲. Introduction to Computing نوشته David Evans. این کتاب مثل کتاب قبلی به مسائل علوم رایانه مثل زبان، منطق و ماشین میپردازه ولی ظاهرا عمده تفاوتش با کتاب قبلی اینه که این کتاب روی مسئله برنامه نویسی و الگوریتم با استفاده از شبه کد پرداخته. این کتاب به صورت رایگان قابل دریافته.
 FluxBB

کتابهای دنیای جادویی:
کتابهای که غیر تکنیکی هستن و مربوط به دنیای جادویی کامپیوترها میشن.

۱. Hackers And Painters نوشته Paul Graham. از این کتاب چی میتونم بگم آخه؟ این کتاب یکی از بهترین کتابهای غیر تکنیکیِ که راجب کامپیوتر خوندم. کتاب راجب همه چیزه، از فرهنگ گیک/نردها گرفته تا تجربه نویسنده از راه اندازی استارت آپها، تاریخ کامپیوترها، و حتی راهی برای پولدار شدن! (اشتباه برداشت نکنید! این کتاب از اون کتابهای زردِ "پولداری در ۵ دقیقه" نیست. درواقع میخواد کامپیوتر رو به عنوان یه سرمایه شخصی بررسی بکنه که خوندن این بخشش شدیدا پیشنهاد میشه.) این کتاب بلاخص اگه مثل من عاشق هنر و نقاشی باشید یک دنیای دیگه ای میشه براتون.
 FluxBB

۲. Ghost In the Wires نوشته Kevin Mitnick. کتابِ اخیرا منتشر شده از یکی از معروفترین هکرهای جهان یعنی Kevin Mitnick. یک بخشهایی ازش خوندم، راجب خودش و صد البته هکهای خفنشه. هکهایی که با ارسال سوت توی تلفن انجام میگرفتن (یک رنج از صدای خاص که دستور خاصی اجرا میکنه و مربوط به سیستم مخابرات های قدیمیه). کتابیه بس خوندنی.
 FluxBB

(این ارسال رو به مرور تکمیل میکنم. اگه راجب موضوع خاصی کتاب میخواید از طریق بخش ایمیل برام اسم موضوع رو ارسال کنید.)

آخرین ویرایش توسط pharbod (2016-10-15 20:14:48)

آفلاین

#6 2016-10-16 09:35:01

Arch313
عضو
ثبت شده: 2016-09-20

سلام کتابهاتون عالی هستن...واقعا دستتون درد نکنه
فقط یه مشگلی وجود داره اونایی ک انگلیسی شون ضعیفه مثل من  چ کنن ؟ neutral

در کوی نیک نامان ما را گذر ندادند / گر تو نمی پسندی تغییر کن قضا را ...

ألـلَّـھُـمَــ ؏َـجِّـلْ لِوَلـیِـڪْ ألْـفَـرَج

آفلاین

#7 2017-11-09 15:43:09

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

با پوزش از متخصصین C++ که چنین جسارتی می کنم. به نظر من نوشتن کد در C++ بسیار دشوار هست (منظورم کدیه که بمعنی واقعی در C++ نوشته شده باشه). کتاب هایی که در ادامه معرفی می کنم به نظر میرسه "بهترین" کتاب ها در زمینه پیاده سازی تفکرات ریاضی در C++ باشند (منظورم بحث های الگوریتمی نیست).

آ) کاربردی ترین مسایل طبیعت (مخصوصا به زبان فیزیک و مکانیک) معمولا به حل دستگاه هایی از معادلات دیفرانسیل (با مشتقات جزئی) منتهی میشن که اولین سؤال پس از انتخاب روش حل مناسب راجع به اونها اینه: این زبانی که باهاش میخوای این دستگاه رُ حل کنی چقدر سریعه. در اینجا باتوجه میزان گسترش و پیشینهٔ زبان دو  انتخاب (بدون اولویت ترتیب) در معرض نگاه قرار می گیرند: ۱- C++ و 2- فرترن.
کتاب زیر بهترین چیزی بوده که من تابحال در مورد حل و پیادهسازی الگوریتم حل چنین دستگاه هایی در C++ دیدم و اصلا دیدگاه من رُ در رابطه با زبان برنامه نویسی عوض کرده.
udl.png

ب) بسیاری از عملکردهای پشت پرده در فرآیندهای کامپیوتری (مثلا پردازش تصویر) از طریق محاسبات وابسته به پیاده سازی صحیح و قوی ای از ماتریس ها و تانسورها که در بستری معروف به نام فضای برداری اتفاق میفتن، انجام میشن. فضاهای برداری و تغییرات خطی توابع روی این فضاها همیشه مثل آبی بر روی آتش در حل بسیاری از مسائل ریاضی عمل می کنن. در کتاب پائین درمورد ساختن موجودات چنین فضاهائی به تفصیل بحث شده و شخصا نمونهٔ مشابهی ازون ندیدم که تا این حد با جزئیات، شمرده-شمرده و پله-پله این ساختارها رُ مثل تکه های آجر در کنار هم بچینه.
udl.png

پ) گرچه ابدا برنامه نویس نیستم ولی من باید اعتراف کنم که تابحال چیزی مثل pointerها من رُ به چالش نکشیده. وقتی داشتم به دنبال منبعی برای استفاده می گشتم که کمترین استفاده  رُ از پوینترها کرده باشه به تصادف این منبع رُ پیدا کردم (که جالبه نویسنده ش تقریبا چنین عقیده ای داره). بجز رمان، این کتاب جزو  معدود کتاب هائیه که در عمرم تا آخر خوندم و ایکاش ۱۰ سال پیش میخوندمش.  جالبتر اینکه به نظر من اتفاقا یکی از بهترین تفسیرها درمورد پوینتر هم اتفاقا در همین کتاب یافتنی هست.
udl.png

ت) این کتاب گرچه به صورت تخصصی وارد مسائل ریاضیات مالی نشده، اما نوع آموزشش روان و کاملا هدفمند هست. این کتاب به اضافهٔ کتاب پ چیزهایی هستند که مطالعهٔ اونها رُ بشدت به افرادی که میخوان C++ رُ شروع کنن پیشنهاد می کنم (رک به پ.ن.).
udl.png

در اینجا مایل ام تا به نکته ای اشاره کنم. قشری از کاربران کامپیوتر رشته تحصیلی شون خود کامپیوتر نیست. من هم از جملهٔ همین ها هستم. اگر برنامه نویسی هستید که رشتتون کامپیوتر بوده لطفا روی این جملات من خیلی فکر کنید: تحصیلات در یک رشتهٔ آکادمیک خاص، منجر میشه بعد از مدتی یه سبک فکریِ خاص هم پیدا کنید که در اثر عادت به درگیری با همون رشتهٔ تحصیلیتون بوده. اگر در مقام مشورت دهی به شخصی (که رشته تحصیلش کامپیوتر نیست) قرار گرفتید که میخواد یک زبان و یا منبعی برای مطالعهٔ یک زبان انتخاب کنه لطفا به این فکر کنید که احتمالا اون شخص میخواد نیازهای آکادمیک خودش رُ با اون زبان  حل کنه (حداقل فرض کنیم که چنین هست). در اینصورت، احتمالا معرفی کتاب Stroustrup و یا Schildt ممکنه مثل یک زهر برای اون شخص باشه و شما ناخودآگاه ضربهٔ بزرگی به یادگیریِ اون شخص بزنید. بنابراین سعی کنید (اگر میتونید) مدتی با کفش های اون شخص راه برید و سپس اگر تونستید یک منبع به وی معرفی کنید. در غیر اینصورت به نظرم بهتره که سکوت کنید و یا همین بحث رُ باهاش انجام بدید که: مراقب منبعی که انتخاب می کنی باش!

پ.ن: مجموعهٔ کتاب هایی که در بالا ملاحظه می کنید برای افرادی که رشتهٔ تحصیلشون ریاضی هست "میتونه" بسیار مفید باشه ولی برای اشخاص دیگه ممکنه که نه! big_smile

ویرایش:
آ
ب
پ
ت

آخرین ویرایش توسط Arcush (2017-11-09 15:52:35)

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB