شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2017-11-03 18:57:35

behnam
عضو
از : Tehran
ثبت شده: 2017-06-25

ماونت نشدن پارتیشن مشترک با ویندوز

سلام

احتمالا تو این پست اشتباهات زیادی داشته باشم لطفا اگر موضوعی بود بفرمایید تا تصحیحش کنم

هفته ی گذشته تصمیم گرفتم نسخه خانگی و رایگان ویندوز رو هم روی کامپیوترم داشته باشم.
بعد از نصب ویندوز و کانفیگ گراب که برعکس تصورم کار ساده ای بود به این مشکل خوردم که پارتیشن مشترکی که برای فایلهام استفاده میکنم که NTFS هم هست داخل آرچ به صورت Read only ماونت میشد

برای درست کردنش چندتا کار لازم شد انجام بدم که اینجا میذارم تا هم شاید به درد کسی خورد هم احتمالا خودم در آینده بهش نیاز پیدا میکنم.

اول اینکه بسته ی ntfs-3g باید برای ماونت کردن NTFS نصب باشه

ntfs-3g

مورد بعدی اینکه باید از ویندوز Fast startup رو غیرفعال کنیم:

How do I enable or disable fast startup?

Type Control Panel in the search box.
    Click Control Panel.
    Click Power Options.
    Click Choose what the power buttons do.
    Click Change settings that are currently unavailable.
    Scroll down to Shutdown settings and uncheck Turn on fast startup.
    Click Save changes.

و باید دقت کنیم که تا وقتی که ویندوزمون Hibernate هست مشکل با ماونت کردن پارتیشن های مشترک وجود داره پس اگر لازمه که از لینوکس استفاده کنیم حتما باید کاملا خاموش یا ری استارت کنیم.

اما کارهایی که تو آرچ باید انجام بشه:

با فرض اینکه پارتیشن مشترکمون sda1 و NTFS هست من فایل fstab رو اینطوری تغییر دادم:

# <file system> <dir>   <type>  <options>       <dump>  <pass>

# /dev/sda1
UUID=2132903B76127C26   /internal       ntfs-3g         uid=behnam,gid=users    0 0

دلیل اینکه با UUID ماونت کردم اینه که ویندوز بعد یه آپدیت کلی که حدودا ۳ گیگ دانلود کرد برای آپدیت خودش یه پارتیشن ۱ گیگی اضافه کرد و به همین خاطر اسم پارتیشن ها هم جابه جا شد و باعث شد که تو یوز لینوکسم نتونم لاگین کنم چون مثلا پارتیشن هوم که sda3 بود حالا شده بود sda4 و ادامه داستان... برای بدست آوردن UUID پارتیشن ها از blkid استفاده کردم

sudo blkid

و بخش مهم دیگه ای که تو فایل fstab باید دقت کنیم <options> هست که من چون کامپیوترم شخصی هست از این استفاده کردم شما بنابر شرایط خودتون تغییرش بدید:
https://wiki.archlinux.org/index.php/NT … oup.2Fuser

Allowing group/user
====================
In /etc/fstab you can also specify other options like those who are allowed to access (read) the partition. For example, for you to allow people in the users group to have access:

/dev/NTFS-partition  /mnt/windows  ntfs-3g   gid=users,umask=0022    0       0
--------------------------------------------------
By default, the above line will enable write support for root only. To enable user writing, you have to specify the user who should be granted write permissions. Use the uid parameter together with your username to enable user writing:

/dev/NTFS-partition  /mnt/windows  ntfs-3g   uid=username,gid=users,umask=0022    0       0
--------------------------------------------------
If you are running on a single user machine, you may like to own the file system yourself and grant all possible permissions:

/dev/NTFS-partition  /mnt/windows  ntfs-3g   uid=username,gid=users    0       0

تا اینجا اصولا باید بعد از یک بار ری استارت کردن همه چیز درست شده باشه ولی ممکنه که ویندوز فایلهای Hibernate رو جا گذاشته باشه smile و باز اختلال در ماونت کردن ایجاد بکنه برای همین میتونیم از این دستور استفاده کنیم:

sudo mount -t ntfs-3g -o remove_hiberfile /dev/sde1 /internal

که برای خودم یه اسکریپت کوچیک ازش درست کردم و تو استارت آپ میزکارم گذاشتم تا حتی اگر مشکلی بود متوجه اش نشم ولی خب مطمئن نیستم برای بقیه هم کار کنه

echo YOUR_PASSWORD | sudo -S mount -t ntfs-3g -o remove_hiberfile /dev/sda1 /internal/ || echo YOUR_PASSWORD | sudo -S umount /internal &&  echo YOUR_PASSWORD | sudo -S mount -t ntfs-3g -o remove_hiberfile /dev/sda1 /internal/

و اون رو تو مسیر زیر قرار دادم (میزکارم KDE Plasama هست)

~/.config/autostart-scripts/

و بهش دسترسی اجرایی دادم

https://wiki.archlinux.org/index.php/NTFS-3G
https://askubuntu.com/questions/204166/ … -partition
https://askubuntu.com/questions/175739/ … read-write

آفلاین

#2 2017-11-09 16:14:45

AmiNimA
عضو
ثبت شده: 2015-11-27
وب سایت

پاسخ: ماونت نشدن پارتیشن مشترک با ویندوز

ویندوز اومده پروسه خاموش کردن رو با hibernate مخلوط کرده. بنابراین اونجایی که نوشتین ویندوز باید خاموش یا ری استارت بشه، خاموش نه، چون باز هم مشکل پیش میاد. حتما باید ری استارت بشه.
برای همینه که وقتی ویندوز رو خاموش میکنین و بعد روشن میکنین زود میاد. (با هایبرنیت مخلوط شده این پروسه). ولی وقتی ری استارت میکنین باید سه سری چای بخورین تا تازه عکس کاربر بیاد روی صفحه، دو سری چای دیگه هم بخورین تا دسکتاپ بیاد.

آخرین ویرایش توسط AmiNimA (2017-11-09 16:15:04)

لینوکس یک فرهنگ است. یک فرهنگ خوب

آفلاین

#3 2017-11-20 02:57:40

behnam
عضو
از : Tehran
ثبت شده: 2017-06-25

AmiNimA نوشته است که:

ویندوز اومده پروسه خاموش کردن رو با hibernate مخلوط کرده. بنابراین اونجایی که نوشتین ویندوز باید خاموش یا ری استارت بشه، خاموش نه، چون باز هم مشکل پیش میاد. حتما باید ری استارت بشه.
برای همینه که وقتی ویندوز رو خاموش میکنین و بعد روشن میکنین زود میاد. (با هایبرنیت مخلوط شده این پروسه). ولی وقتی ری استارت میکنین باید سه سری چای بخورین تا تازه عکس کاربر بیاد روی صفحه، دو سری چای دیگه هم بخورین تا دسکتاپ بیاد.

درسته، دقیقا تو قسمت بالایی نوشتم که اول باید Fast Startup رو خاموش کنیم(که اگر اینکار انجام بشه دیگه مشکلی با خاموش کردن نیست):

مورد بعدی اینکه باید از ویندوز Fast startup رو غیرفعال کنیم:

How do I enable or disable fast startup?

Type Control Panel in the search box.
    Click Control Panel.
    Click Power Options.
    Click Choose what the power buttons do.
    Click Change settings that are currently unavailable.
    Scroll down to Shutdown settings and uncheck Turn on fast startup.
    Click Save changes.

و باید دقت کنیم که تا وقتی که ویندوزمون Hibernate هست مشکل با ماونت کردن پارتیشن های مشترک وجود داره پس اگر لازمه که از لینوکس استفاده کنیم حتما باید کاملا خاموش یا ری استارت کنیم.

معلومه از اون کامپیوتر ذغالی ها استفاده میکنید. big_smile

12681d1424033491-turn-off-fast-startup-windows-10-a-cold_hybridboot.png

آفلاین

#4 2017-11-21 11:08:33

AmiNimA
عضو
ثبت شده: 2015-11-27
وب سایت

behnam نوشته است که:

معلومه از اون کامپیوتر ذغالی ها استفاده میکنید. big_smile

یه لپتاپ داریم که هارد SSD داره، اون مشکلی نداره. یه لپتاپ هم داریم که هارد HDD داره. لپتاپ خوبی هم هست. Ideapad z410 که core i5 میباشد حتی. اما ویندوز قر و فرش زیاده. تا حاضر شه طول میکشه wink وگرنه لینوکس به سرعت لود میشه روش.

لینوکس یک فرهنگ است. یک فرهنگ خوب

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB