شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2017-06-18 15:30:32

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

به گروه تلگرامِ انجمن های آرچ لینوکس پارسی بپیوندید.

درود.

پس از گذشت کمتر از دو سال از آغاز به کارِ این انجمن که به صورت رسمی با هماهنگیِ انجمن اصلی آرچ شروع به کار کرده است، ما اعضای انجمن به این نتیجه رسیدیم که اکنون موقعِ آن است تا گروهی را برای گردآوری و آشنائیِ کاربران این توزیعِ گنو/لینوکس و توزیع های وابسته به آن در تلگرام ایجاد کنیم[1]. گرچه عضویت هر یک از دوستان دیگرِ غیرِکاربرْ در این گروه بلامانع بوده و صدالبته که باعث افتخار ما خواهد بود. 

برای ما جای خوشوقتی است که پیوند زیر را گشوده و در این گروه با ما همراه شوید.

گروهِ تلگرام انجمن های آرچ لینوکس پارسی

همچنین می توانید با گشودن پیوند زیر در کانال این انجمن نیز عضو شوید.

کانالِ تلگرام انجمن های آرچ لینوکس پارسی

*) لطفا به خاطر داشته باشید که رعایت فرهنگ و ادب برای همهٔ ما در این گروهْ الزامی است. مشخصا این یک یادآوری برای وضعیت هائی است که بخاطرِ صمیمیتْ ممکن است سخن به فکاهه گشوده شود. پسْ هرچه در اینمورد، رعایت کنیم کمتر است.

**) تعارفات و مخصوصا هر آنچه تنها مربوط به دو شخص می باشند، باید در صفحه های خصوصی تبادل شوند.

***) پیگیریِ پرسش هایی که پاسخ به آنها به صورت سطحی امکان پذیر نیست، قطعا در انجمنْ نتیجهٔ مفیدتری در پی خواهد داشت[2].

==================پانویس
۱- گرچه قبلا این پیشنهاد مطرح شده بود، اما بخاطر اولویت های دیگرمان، وقوعِ آن را به آینده موکول کردیم.

2- یک نگاهِ گذرا به بسیاری از پرسش های ایجاد شده نشان میدهد که حجم بسیار بالائی از آنها حل شده و بدون انحراف از موضوعْ پاسخ قاطعی یافته اند. گرچه انگیزه هائی نظیر ارائهٔ صحیح پرسش از عوامل تاثیرگذار همیشگی اند.

آخرین ویرایش توسط Arcush (2017-11-27 20:16:40)

آفلاین

#2 2017-06-19 01:31:34

AmiNimA
عضو
ثبت شده: 2015-11-27
وب سایت

پاسخ: به گروه تلگرامِ انجمن های آرچ لینوکس پارسی بپیوندید.

انشاالله موفق باشید در زمینه گروه.
ولی به نظر من برای یک وبسایت فروم ایجاد یک گروه تلگرامی برای پرسش و پاسخ، خودکشی است! رفته رفته چه بخواید چه نخواید سوالات در گروه پرسیده و جواب داده میشن، درنتیجه از حجم مراجعات به سایت کم خواهد شد.

دلایل دیگه:
دو مرجع پاسخ بوجود خواهد آمد. در نتیجه یکپارچگی این فروم از بین خواهد رفت.
از اونجایی که جست و جو در تلگرام بسیار یک چیز ابتداییه و زمان زیادی میگیره تا آدم بخواد دونه دونه مطالبی رو که پیدا کرده بره بالا ببینه، پس جست و جوی سوالات یه چیز غیر منطقی ای خواهد بود. بنابراین گروهی که ساختید تبدیل میشه به یک پرسش و پاسخ سریع و گذرا که فقط برای پاسخ گیرنده مفید بوده و برای سایرین که بعدها میتونن بیان استفاده کنن فایده ای نخواهد داشت.
پس دیگه آرشیو مرتب و درستی مثل چیزی که در این فروم هست در گروه تلگرام وجود نخواهد داشت و سوالاتی ممکنه بارها و بارها پرسیده بشه.

ممکنه بگید هدف شما این نیست که گروه تلگرام جایگزین فروم بشه و فعالیت و هدفش جدا از سایته. اما باید در جواب این سخن احتمالی بگم که وقتی گروه تلگرامی با عنوان کاربران آرچ ساختید، همه ی این اتفاقاتی که عرض کردم به مرور خواهد افتاد. مگه اینکه یک عنوان کلی ای داشته باشه مثل سوال و جواب لینوکسی، که کلا ارتباطی با موضوع این سایت پیدا نکنه. تا کمتر تاثیر منفی روی سایت داشته باشه.

تلگرام باعث مرگ وبلاگ نویسی فارسی شده. دیگه وبلاگ ها بروز نمیشن. همه یه کانال و گروه زدن و دارن مطالبشون رو توش میذارن. بدون اینکه توجه کنن یه روزی ممکنه تلگرام بگه آقا ما خسته شدیم خداحافظ! یا یه روزی تلگرام توی این مملکت فیلتر بشه. یا مردم ذائقه جدیدی پیدا کنن. مگه وایبر نبود؟ واتساپ نبود؟ لاین نبود؟ مردم دیگه به ندرت میرن سراغ اونها. یه روزی هم همین اتفاق برای تلگرام خواهد افتاد. و شما میمونید و انبوهی از مطالب مفیدی که از دست میدید و آرزو میکنید کاش اونها رو در آرشیو سایت میداشتید.

بهرحال شما مدیر سایت هستید و صلاح مملکت خویش خوسروان دانند. بنده تجربه ای که در این زمینه داشتم خدمتتون عرض کردم. چون این سایت رو دوست دارم و نمیخوام این حرکتی که شروع شده ابتر بمونه.

آخرین ویرایش توسط AmiNimA (2017-06-19 01:36:06)

لینوکس یک فرهنگ است. یک فرهنگ خوب

آفلاین

#3 2017-06-19 08:14:49

Arcush
Moderator

درود امین عزیز. اجازه بدید من از آخر شروع کنم. بدون هیچ شعاری، مدیریت اینجا با تمام مشارکت کنندگان هست. وقتی بحث قراره به نتیجه ای برسه، صراحت بهترین چیز ممکنه. انجمن ما در مقایسه با شبه انجمن های معروفِ دیگه که حتی قدمت بسیار بیشتری دارن در عملکرد، پایبند بودن به اهداف و یکسان نگری (و اخیرا فایده) بسیار برتره. این فراتر از یک نظر شخصیه.  اما دلیلْ به نظر من این هست که مدیریت اینجا برعهده  همه ماست. نظرها به شور گذاشته میشه، علمی نگری، اخلاق و یکسانیِ تلاش ها در اولویته و همه از ته دل مایه میذارن. 

راجع  به تلگرام من هم با شما همدرد ام. ضربه ای که این پیام رسان ها و مخصوصا تلگرام داره به ما میزنه واقعا ممکنه غیرقابل درمان باشه. از تضعیفِ نوشتار گرفته تا پر کردن اوقات مردم با موضوعات سطحی که بسیاری از اونا حتی سندیت هم نداشته و گاهی به غلط هم ریفرنس میشن.  ممکنه مزایایی هم داشته باشه.  اما در یک  جمع بندی، نتایجِ  منفی هم حاصل خواهد شد. همون موضوعِ پرسش و پاسخ  که فرمودید باعث می شد که ما برای ایجاد چنین گروهی تعلل کنیم. بنابراین سه گروه آزمایشی داشتیم که در اونها مشغول بررسی ایجاد چنین گروهی بودیم. یک گروه مختص افرادی بود که مشارکت بالایی در انجمن داشتند و قرار بود/هست که در تابستان کار اصلی خودش رُ شروع کنه. گروه دوم مربوط می شد به اطلاع رسانی های انجمن که تعداد اعضاش بیشتر بود. محدودیت ما در این گروه عدم پرسش و پاسخ بود و تقریبا رعایت میشد (در اواخرْ کاملا رعایت می شد). گروه سومی هم تشکیل داده بودیم برای گپ و گفت های روزانه که کاملا جای چیزی مثل تالار off-topic رُ می گرفت. بنده به شخص شما هم و برخی دوستن دیگه برای عضویت در این گروه ها ایمیل زدم ولی متاسفانه پاسخی دریافت نشد (که اگر میشد باعث افتخار ما بود). آزمایش های ما نشون دادند که میتونیم مسالهٔ پرسش و پاسخ رُ کنترل کنیم و در حادترین شرایط (وقتی گروه تبدیل به جایگاهی برای پرسش و پاسخ بشه) اگر نتونیم جلوی این رُ بگیریم قطعا منحل خواهد شد (چرا که اصل اول برای انجمن هست). ما حدس میزنیم میتونه جای تالار off-topic رُ بگیره و در این مدت کم، حدس ما کار کرده. گرچه باید ببالیم  که شما این تذکر رُ به ما دادید. این نشون میده انجمن برای شما مهم هست و تلاش هامون رُ برای ادامه ش و پیشرفتش بیشتر خواهیم کرد.

راجع به تالارِ off-topic یا چیزی که مشهور به کافه هست، قبلا پیشنهادش توسط آرش رد شد. دلیل اول هم این بود که معمولا بحث های این چنینی در انجمن های مشابه به نزاع و توهین به افکار منتهی میشه (تجربه ای کاملا مشهود از وضعیتی مشابه در فروم های دیگه). دلیل دومْ مطابق با استدلال قوی شما بود که برمبنای اصلیت پرسش و پاسخ در انجمن هست: در وضعیتی که ما هستیم، تالارِ کافه باعث واگرائیِ ما از اهداف اصلیمون میشه. بنابراینْ در یک جمع بندی، این گروه قرار هست نقشِ یک کافه رُ بازی کنه که ممکنه گاهی پرسشی هم در اون انجام بشه.

آخرین ویرایش توسط Arcush (2017-06-19 08:23:36)

آفلاین

#4 2017-06-19 09:52:18

AmiNimA
عضو
ثبت شده: 2015-11-27
وب سایت

ممنون از پاسختون.
من ایمیلی دریافت نکردم در این خصوص!

امیدوارم بتونید مدیریت گروه رو همین طور که میگید کنترل کنید تا لطمه ای به حرکت سایت نزنه. آفرین.

لینوکس یک فرهنگ است. یک فرهنگ خوب

آفلاین

#5 2017-06-19 14:47:11

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18

با نظر امین 100٪ موافقم.بیاین یکم قضیه رو موشکافی کنیم.حاضرید؟
به نظرتون چرا علاقه ایرانی ها انقد به تلگرام زیاد شده؟یه آماری میخوندم میگفت از زمانی که تلگرام و کانال ها و گروه هاش اومده سرانه مطالعه ایرانی ها افزایش پیدا کرده.(البته اگه اسمِ این روش از  خوندن رو که از دید عیسی به "سطحی" و "فاقد سندیت" تعبیر شدن و من هم باهاش موافقم، بذاریم مطالعه!)
اینکه بلاگ ها دارن نابود میشن شاید اجتناب ناپذیر باشه امین جان.اما با این بخش از حرفت شدیدااا موافقم که:

اگه تلگرام یه روزی کاسه کوزه شو جمع کرد و رفت چی؟اون وقت، همه ی سوال و جواب هایی که تو گروه ها شده بودن، پودر میشن میرن هوا.

به نظر من اینکه مِدیا(یه روزی پوست آهو بود، یه روزی روزنامه، یه روزی وبلاگ و در آینده مردم ممکنه به هوا نگاه کنن و کلمات روبروشون حک بشه!)داره تغییر میکنه خطرناک نیست.اون چیزی که خطرناکه اینه که زمانی برسه که ما دیگه کنترلی روی دیتاهامون نداشته باشیم.(چند سالی هست این دوره به صورت نرم آغاز شده و شبکه های اجتماعی، عملا کل دیتاهای دنیا رو تو چنته خودشون دارن.)
اما من واسه این راه حل دارم.خیلی وقته دارم فکر میکنم چرا مردم دوست دارن اخبار رو توی کانال های تلگرام بخونن تا اینکه به سایت همون خبرگزاری مراجعه کنن.امروزه سایت اکثر خبرگزاری ها خالی از بازدیدکننده شده و برعکس، کانال هاشون به شدت مورد استقبال قرار می گیرن.
دلیل شو در سادگی کار با کانال ها میدونم.آدما علاقه زیادی به لَختی دارن.اینکه طرف زور بزنه پاشه لب تابو روشن کنه که میخواد خبرگزاری مهر رو بخونه مثلا.خوب چه کاریه میره تو کانالش عضو میشه همون خبرا رو میگیره.البته یکی از دلایل مهم دیگه ش اینه که ما هنوز تو "عصر دسکتاپ" به سر میبریم و متوجه این موضوع نشدیم که ذایقه کاربرا تغییر کرده.اونا دوست دارن همه کارهاشون رو توی گوشی شون انجام بدن.و دلیل دیگه ش اینه که اکثر سایت هامون واسه نمایش در موبایل بهینه نیستن.این موضوع در مورد انجمن خودمون هم صادقه.
اما راه حل چیه؟

ساخت اپلیکیشن موبایل انجمن.

دیگه خبری از ناپدیدشدن تلگرام نیست.دیگه به کسی وابسته نیستیم.مدیریت مطالب راحت تره.تمام سوال و جواب ها هم میتونه تو همون اپلیکشین انجام بشه و به صورت مستقیم این وب سایت آپدیت میشه.
بدون اینکه نگران از دست دادن اطلاعات مهم باشیم.

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2017-06-19 15:24:00)

"Enough!!!Don't Use "DEFAULTS" Any More..."make it simple stupid

آفلاین

#6 2017-06-19 15:24:15

Arcush
Moderator

سعیدجان، آیا من درست فهمیدم؟ منظورت از اپلیکیشن چیزی شبیه به
http://bbs.archusers.ir/viewtopic.php?id=1044
هست که البته توسعه ش توسط مظهر فعلا متوقف شده (بخاطر امتحاناتش)؟

هم چنین آماری که فعلا ما از گروه به دست آوردیم اینه که تقریبا تمام افرادی که به گروه پیوستن، توی انجمن عضو نیستند.

آفلاین

#7 2017-06-19 15:27:59

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18

آره عیسی جان.دقیقا.
میتونیم سازوکاری داشته باشیم که روند ثبت نام رو تسهیل کنه.بهر حال هدف عمده مون اینه که دیتاها تو کنترل خودمون باشن و از همه مهم تر "نظم" داشته باشن.
چیزی که به هیچ عنوان در تلگرام دیده نمیشه.

"Enough!!!Don't Use "DEFAULTS" Any More..."make it simple stupid

آفلاین

#8 2017-06-19 16:02:01

Arcush
Moderator

البته همونطور که من اشاره کردم، گروه مذکور حکم یه کافه رُ داره بازی می کنه (ما نباید فراموش کنیم که ایده تشکیل این انجمن از یه گروه ۲۴ نفرهٔ تلگرام شکل گرفت). ولی کاملا نگرانیِ شما و امین رُ (نه تنها در موردِ تلگرام بلکه در همون حالت کلی که  مدّنظر دارید) می فهمم.

اگر بتونیم به سرعت توسعهٔ اون اپلیکیشن رُ تموم کنیم، خیل زیادی از این نگرانی ها کاسته میشه. این به مساعدت اپلیکشین  کارهای انجمن نیاز داره.

آفلاین

#9 2017-06-20 11:03:00

atilaa
عضو
ثبت شده: 2016-09-10

متاسفانه این گروه هم به نظر نمیاد بتونه در قالب تخصصی بحثی رو پیش بگیره و صرفا عنوان لینوکسی داره. خاصیت گروههای تلگرامی همین هست از صد تا پیام شاید دو تا پیام مرتبط پیدا بشه که از حوصله منی که تازه کار هستم خارج.

آفلاین

#10 2017-06-20 11:16:31

Arcush
Moderator

بله؛ و امکان هم نداره. البته ما یه کم بیش از حدِ معمول، مثبت گرا هستیم. اندیشهٔ ما این هست که بعد از مدتی بحث های حاشیه ای کمتر میشن و همونطور که عرض کردم گروه تبدیل به یه کافه میشه. اما نه جائی مثلا برای صحبت کردن راجع به فیلم هایی که دیدیم. بلکه پوششِ موضوعات حاشیه ای پیرامون جامعه مون (جامعه آرچ لینوکس) که از اخبار گرفته تا راهنمائی های کلی.

فیدبکِ شما هم نشون میده که مراقب انجمن هستید و شاید این کار، بکر بودنِ انجمن رُ داره بهم میزنه. باید مرهون چنین نگرش هایی بود. کمی زمان و البته چنین نظراتی (تابحال شما و سعید و امین) آینده رُ مشخص خواهد کرد.

آفلاین

#11 2017-11-27 01:51:59

mehranzolghadr666
عضو
از : پشت کامپیوتر :)
ثبت شده: 2017-11-27

لینک گروه خرابه sad

گنو/لینوکس و دیگر هیچ smile ...

آفلاین

#12 2017-11-27 20:17:39

Arcush
Moderator

درود. پیوند بازسازی شد.

آخرین ویرایش توسط Arcush (2017-11-27 20:20:29)

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB