شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2017-12-07 17:21:51

ALipAkrohk
عضو
از : بوشهر
ثبت شده: 2017-09-07

مشکل من و شناخت گرافیکم.

به نام خدا

درود دوستان.
امید دارم که خوب باشید.

من یه لبتاب دارم با مشخصات تغریباً خوب.
مدل لبتاب من Asus N551zu هستش.
که دوتا گرافیک AMD  در کنار هم داره.
یکی AMD R7 Peimre و یه AMD R9 M280x .
خوب تا اینجا که نباید مشکلی باشه.
ولی مشکل من از اونجایی شروع شد ، که Neofetch رو تست کردم و دیدم گرافیک من رو به شکل زیر نمایش داده.

aat_screenshot_20171207_161535_thumb.png

اول فکر کردم این باگ برای Neofetch هست و زیاد حساس نشدم ولی وقتی دیدم سیستم من با HDMI مشکل داره.
واقعا برام  عجیب شد.
و به تازگی فهمیدم که بلندر هم اجرا نمیشه.
من  در OpenSuse و Ubuntu مشکلی با گرافیک نداشتم.
من از درایور آزادِ  xf86-video-amdgpu   استفاده می کنم.

آخرین ویرایش توسط ALipAkrohk (2017-12-08 15:32:54)

با هم بیاموزیم به هم نیاموزیم.
پاک روح.(آپاراک).

آفلاین

#2 2017-12-07 20:35:37

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

پاسخ: مشکل من و شناخت گرافیکم.

درود. به دو نکته توجه کنید:
۱- مدتی هست که برامون جدی شده که تصاویر ارسالی رُ ایمبد کنیم و به صورت کوچیک بهشون لینک بدیم. بنابراین شما هم این کار را انجام بدید.
۲- پیش ازین هم بهتون عرض کرده بودم که اشتباهات نگارشیِ خودتون را اصلاح و مرتفع کنید. بذارید تا توضیح بدم و سپس در صورتی که در آینده رعایت نشه، با کمال پوزش کل ارسال حذف خواهد شد (رعایت قوانین بدیهی یک جامعه برای زندگی در اون جامعه لازم هست):
من از درایور آزاده --> من از درایور آزادِ --> من از درایور آزاد

درحقیقت، "ه"ای که به "آزاد" چسبونده شده اون را به یک اسم جدا تبدیل می کنه و در قوانین فارسی ما به صورت زیر خونده میشه:
من از درایور آزاده ی فلان استفاده می کنم که خب غلطه.
===
ارسال من پس از ویرایش ارسالتون پاک میشه.
===

آخرین ویرایش توسط Arcush (2017-12-07 20:39:19)

آفلاین

#3 2017-12-08 02:06:17

AmiNimA
عضو
ثبت شده: 2015-11-27
وب سایت

@Arcush
پیشاپیش بابت نوشته ی بی ربط خودم با این تاپیک عذر میخوام. ولی چون چندین بار دیدم که این موضوع رو در جای جای فروم مطرح کردید، علی رغم میل باطنی ام خواستم که در این مورد بنویسم.

آقای مدیر عزیز، شیوه ی نگارش فارسی چیزی نیست که لازم باشه شما هر جا دیدی یکی داره غلط مینویسه (چه از نظر شخصی شما، چه از نظر قواعد و اصول) هی تذکر بدی. و تهدید هم بکنی که ارسال پاک خواهد شد. اصولا شما حق این رو ندارید ارسالی رو که از نظر محتوایی خلاف چیزی نیست کلا پاک کنید. به نظر من این سخن شما به ایشون، خطاب به همه ی اعضا تلقی میشه.

شیوه ی نوشتن چیزیه که باید در مدرسه یاد داده بشه. و به اندازه کافی هم یاد داده میشه. فارسی مثل انگلیسی نیست که یک چهارچوب تغییرناپذیر داشته باشه. همین که گاهی مینویسیم (می نویسیم)، گاهی میگیم خانه ی، گاهی میگیم خانهٔ، و هنوز نمیدونیم بنویسیم را یا رو یا رُ، و ده ها مثال دیگه، نشون میده که هنوز یک شیوه ی استاندارد برای این کار تعیین نشده. و اصلا تعیین هم بشه این یک فرایند پیچیده ی زبانی است که رعایت کردن یا نظر دادن راجع بهش اصلا به ماها ربطی نداره. (همین ماها گفتن غلطه، ولی میگیم. هیچ اشکالی هم نداره)
شخصا دیگه تمایلی ندارم در جامعه ای که کسی در مقام مدیر اون جامعه بر خودش حق و لازم میدونه در خصوص چنین مسائل غیر ضروری با کاربرانش تهدید آمیز صحبت کنه (هرچند مودبانه، اما بالاخره تهدیده) فعالیت کنم.

ضمنا نگارش خودتون هم کم ایراد نداره.

موفق باشید. خدانگهدار دوستان.

لینوکس یک فرهنگ است. یک فرهنگ خوب

آفلاین

#4 2017-12-08 02:09:24

mazhar
عضو
ثبت شده: 2016-08-01

من نمیفهمم! چه مشکلی داره الان؟! این که بیجاره داره میگه هردو گرافیک شناخته شده و کار میکنه.
مشکل بلندر رو میتونین با اجرا کردن از ترمینال متوجه بشید که از کجاست.
برای مشکل hdmi هم میتونید نرم افزاری مثل arandr رو نصب و استفاده کنید و در صورت باقی ماندن مشکل به دنبال مشکل گرافیک بگردید.

@AmiNimA
این که شما جایی باشید کاملاً نظر شخصیه و علاقه ی خودتون، تهدید نکنید! شما نباشید افراد دیگه هستن! منم نباشم کسای دیگه ای هستن که اینو بهتون یادآوری کنن.
و فکر میکنم کسی که زیر ساختی رو  بدون هیچ انتظار مالی از دیگران آماده میکنه میتونه هروقت بخواد سرویسش رو برداره. همچنین همین افراد مدیر های فروم رو تعیین کردن، پس اگر مدیری چیزی رو میگه باید در چارچوب قوانین انجمن باشه که من فکر میکنم قواعد نگارشی جز چنین قوانینی هست.
نه شما به کسی بدهکارید نه کس دیگه ای به شما.

آخرین ویرایش توسط mazhar (2017-12-08 02:23:09)

آفلاین

#5 2017-12-08 11:00:50

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

امین عزیز، به خاطر چنین تذکری از شما تشکر می کنم. پس از چند بار خوندن ارسال ام، متوجه شدم که مقداری هم هیجان بهش اضافه شده بود. بنابراین بهمین خاطر، از ALipAkrohk@ عزیز و هر یک از دوستان دیگر انجمن صمیمانه پوزش میخوام (دقیقتر اینکه، من حق دارم درمورد اشتباهات "صریح" نگارشی یادآوری کنم[1] ولی تهدید به حذف ارسال که بحث علمیِ اون از مبنا ربطی به شیوهٔ نگارش نداره، غلط و به طور یقین باعث تاسف در قبال شخصیه که این تهدید رُ انجام داده). به علاوه، درمورد ادعای شما درقبال ایرادات نگارشیِ خودم، بعضی از ارسال هام رُ دیدم و در این مورد هم صحیح هست. بنابراین، تمام دوستان بار این پوزش رُ دوچندان درنظر بگیرید. اما درمورد ادامهٔ فعالیتتون، همونطور که مظهر عزیز گفتند، این وابسته به تصمیم خودتون هست و ربطی به بقیه نداره (گرچه این تصمیم به بخاطر عملکرد من بوده). یک رویهٔ صحیح بجای خارج شدن از انجمن میتونه تذکر به من باشه.

[1] در مورد این یادآوری باید تصریح کنم که در قوانین انجمن "به عمد" فقط درخواست سعی بر صحیح نوشتن انجام شده تا مسؤلیت نگارش بیشتر بر عهدهٔ خود شخص باشه.

آفلاین

#6 2017-12-08 15:15:17

ALipAkrohk
عضو

@mahzar
عزیز بله هر دو گرافیک فعال هستند ولی مدل رٌ به درستی نشناخت.
در عکس همانطور که می بینید.
AMD R9 M270x  به جای AMD R9 M280x نام برده شده.
در رابطه با بسته هایی که برای کمک  نام بردید ممنون هستم.
برای نرم افزار بلندر هم قبلا این کار را انجام دادم و به درایور گرافیک رسیدم خطارا قرار میدم شاید من نتوانستم درست درکش کنم.

amdgpu_device_initialize: DRM version is 2.50.0 but this driver is only compatible with 3.x.x.
Writing: /tmp/blender.crash.txt
Segmentation fault (core dumped)

آخرین ویرایش توسط ALipAkrohk (2017-12-08 15:21:17)

پاک روح.(آپاراک).

آفلاین

#7 2017-12-08 17:35:57

mazhar
عضو
ثبت شده: 2016-08-01

بسیار عالی
من یه سرچی کردم و طبق این صفحه متوجه شدم که باگ درایودر amd هست.
البته تو همین صفحه توضیح داده شده که با بلک لیست کردن ماژول رادئون مشکل حل میشه.
این خط

blacklist radeon

رو به فایل

/etc/modprobe.d/blacklist-radeon.conf

اضافه کنید و با دستور زیر initramfs رو اپدیت کنید

sudo update-initramfs -u -k all

آفلاین

#8 2017-12-09 16:38:04

ALipAkrohk
عضو

تشکر فراوان از کمک شما دوست عزیز.
ولی سوال اصلی من در مورد درایور بود.

درایور AMDGpu-Pro ریسک بزرگی هستش.
Fps  من در بازی 0ad فقط 60 است و این واقعا من رُ آزار میده.

آیا باید منتظر ابدیت درایور بمونم.
یا منتظر پایدار شدنه نسخه amdgpu-pro

دوست من دستورات در آرچ کاریی ندارند.
این بخش رو خودم تکمیل می کنم.
اگه میشه لطفا توی خود درایور به من کمک کنید.

sudo: update-initramfs: command not found

آخرین ویرایش توسط ALipAkrohk (2017-12-09 19:37:42)

پاک روح.(آپاراک).

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB