شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2017-12-31 13:03:44

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18

Gnulium نسخه 2.0.0 منتشر شد.

درود به همه دوستان عزیز.
همه مون این جمله معروفو شنیدیم که میگن:
دنیای گنو/لینوکس، دست کاربر رو برای اعمال هر نوع تغییری در سیستم عامل باز میذاره.
از افزدون ماژول های کرنل گرفته تا اضافه کردن مدیرپنجره های کاملا کاستومایز شده. از ساخت میزکارهای شیک تا محیط هایی که موس در اون معنایی ندارن. از ساخت برنامه های گرافیکال تا توسعه برنامه های cli.
خیلی وقت پیش بود که کانکی I.AUC رو منتشر کرده بودم. ایراداتی در ذات خود کانکی هست که به نظر من بحث مجزایی می طلبه. اما در یه نقطه ای به این نتیجه رسیدم که این ابزار از چند جهت برای نمایش اطلاعات سیستمی مناسب نیست. از جمله:
۱. نمایش اطلاعات کاربر به صورتی کاملا عریان بر روی صفحه نمایش.
۲. محدودیت در شخصی سازی و سینتکس فوق العاده سخت و ضعیف.
به این فکر افتادم که جایگزینی براش بنویسم که همون اطلاعات رو در قالبی زیباتر و البته با قابلیت های خصوصیسازی بیشتر به کاربر نمایش بده و دست توسعه دهنده شو برای تغییرات آتی باز بذاره.
از طرفی یه سری نیازهای دیگه هم داشتم تو سیستم فعلی خودم. از جمله اینکه بعضی وقتا میخواستم ببینم کدوم پورت های سیستمم بازه. آخرین دستورات بشی که استفاده کردم چیا بودن. محتوای فایل fstab م چیه و اطلاعاتی از این قبیل.
این تاپیکِ انجمن هم افکار دیگه ای رو به ادامه فکرهای قبلیم اضافه کرد و خواب های منو پریشان تر کرد.
برای خودم یه هدف تعیین کردم:

ساخت نرم افزاری که نیازهای دم دستی یه کاربر گنو/لینوکسی رو تو یه قالب ساده و کاربر پسند و در عین حال آزاد برآورده کنه.

این شد که آستین ها رو برای ساخت گنولیوم بالا زدم.
این برنامه فعلا در مرحله آزمایشیه و فعلا دو تا فیچر داره. فیچر اول که در تب home  قرار داره، جایگزین اطلاعاتی هست که توی I.AUC بود و تب Histogram که الهام گرفته از این پست فوق العاده ست.
از اونجایی که این نرم افزار تازه کار خودشو شروع کرده، سخت به حمایت شما نیاز داره. هر قابلیت جدیدی که حس میکنید جاش توی این اپ خالیه، بهم پیشنهاد بدید. باگ هایی که حینِ نصب، کار با نرم افزار و .. دارین رو بهم ریپورت کنید تا هر روز بهترش کنیم. فعلا برای توزیع آرچ تونستم pkgbuild شو بنویسم.
آدرس بسته در AUR:
https://aur.archlinux.org/packages/gnulium-git/
آدرس گیت هاب برنامه:
https://github.com/LinArcX/Gnulium
fmvv_home.png

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2018-03-29 23:05:58)

آفلاین

#2 2018-01-17 02:20:30

LinArcX
عضو

پاسخ: Gnulium نسخه 2.0.0 منتشر شد.

Gnulium نسخه 1.0.1 منتشر شد.

قابلیت های جدید:
۱. ماژول جدیدی با نام pacman به برنامه اضافه شده که قابلیت های زیر رو داره:
   1.1. امکان نمایش حجم آپدیت جاری سیستم.
   1.2. مشاهده آخرین باری که سیستم رو آپدیت کردید.
   1.3. نمایش لیست AUR-Helper های نصب شده روی سیستم.
   1.4. مشاهده بسته هایی که سری بعد قراره آپدیت بخورن.
   1.5. اطلاعات جزیی از تمام مخازن سیستم.
   1.6. نمایش تعداد بسته های نصب شده به تفکیک مخازن و  ..
2. ظاهر برنامه بهبودهای جزیی ای به خودش دیده. انمیشین ها و صفحه های پاپ آپ که قراره نقش راهنما رو در سیستم ایفا کنن اضافه شده.(برای نمایش صفحه های راهنما هر جایی که سوالی داشتید راست کلیک کنید و گزینه what's this? رو انتخاب کنید.)
3. فیلترهای سرچ به جداول اضافه شدن تا جستجو بین رکوردهای تیبل ها به سادگی صورت بگیره.
4. تنظیمات برنامه در نسخه قبلی به درستی ذخیره نمیشد که اونو برطرف کردم.
5. نحوه دسترسی بخش های مختلف برنامه به کاربر روت رو بهینه تر کردم. از این بعد جداول یا بخش هایی که با علامت قفل زرد رنگ مشخص میشن نشون دهنده نیاز به دسترسی روت هستن.
6. در تب Home درصدِ اتصالِ تور و همین طور کارت های گرافیک سیستم رو در پایین صفحه گنجوندم.
7. از این به بعد بسته رو با نام gnulium-git بگیرید. چون قرار نیست فعلا ریلیز بدم. با همین تگ زدن میرم جلو.
پ.ن: ممنون از دوستانی که باگ های سری قبل رو گزارش کردن.

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2018-01-20 15:57:06)

آفلاین

#3 2018-01-17 04:06:50

بهروز رمضانی
عضو
از : اصفهان
ثبت شده: 2015-09-16
وب سایت

این برنامه دقیقا قراره چیکار کنه؟

در یادگیری و استفاده از خط فرمان کوشا باشید چرا که رستگاری شما در آن است.

آفلاین

#4 2018-01-17 12:21:47

LinArcX
عضو

سلام بهروز جان. تو پست اول اشارات ضمنی به این موضوع کردم ولی برای روشن شدن بیشتر موضوع:
۱- جایگزینی برای نمایش اطلاعات کانکی(دست توسعه دهنده برای اعمال هر گونه تغییر در qml و c++ بسیار بازتر از سینتکس غریب کانکی ست.)
۲- اسکریپت منیجر(یه نمونه شو فعلا با نام هیستوگرام پیاده سازی کردم.) در واقع اسکریپت های جالب و به درد بخور قراره به صورت ماژول هایی به برنامه اضافه بشن. شما هم اگه اسکریپت خوبی میشناسید میتونید معرفی کنید تا روش کار کنیم.
۳- یوتیلیتی منیجر: به این صورت که قابلیت هایی شبیه tvdoon رو به صورت ماژول هایی کاربردی در این برنامه خواهم گنجوند.
در یک کلام:
این برنامه رو به چشم یه جعبه ابزار کاربردی بهش نگاه کنید.

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2018-01-17 12:22:49)

آفلاین

#5 2018-01-17 20:10:55

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

درود بر سعید گرامی و خسته نباشی.
حالا که داره گسترده تر میشه، من هم چندتا پیشنهاد دارم:

۱- آیا امکان ایجاد قابلیت Email Notification هست؟ برای اینکار میشه از ابزارهای CLI هم سود جست.

۲- اسکریپت ها و برنامه های زمان بندیِ کار هم به وفور وجود دارند. به نظرم میشه قابلیت زمانبندی برای انجام کار را هم افزود. دراینصورت، ناهمتاییِ Gnulium با کانکی بیشتر به چشم خواهد خورد.

۳- نمایش میزان نت مصرفی هم که از دغدغه های همهٔ ما هست یک ایدهٔ بایسته به نظر میرسه.

من هنوز به خانه برنگشتم تا در آرچ نصبش کنم. ولی همونطور که در جریان هستی، برای نصبش در دبین به مشکل اساسی برخوردم و این مشکل برمیگرده به استانداردهای دبین که اگر کسی با آرچ کار کرده باشه پذیرش و کار کردن با این استانداردها براش کمی دشواره. استانداردهایی که به نظرم باعث پراکندگی و دشواری در شناخت بسته ها میشه و تازه، بیش ازینْ برخی از بسته ها را مجبور شدم بعنوان فایل .deb خارج از مخازن Stretch نصب کنم. دراینجا باید ارزش راحتیِ کار با بسته ها و مدیریت اونها را در آرچ بیشتر دونست.

آفلاین

#6 2018-01-17 23:36:04

LinArcX
عضو

درود بر عیسی عزیز.
بله همونجور که گفتم گنولیوم قراره یه وَردست باشه برای کاربرای گنولینوکسی. کارهای تکراری و بعضا طاقت فرسا در ترمینال یا روش های نسبتا قدیمی رو انتقالش میدیم به ماژول هایی بصری و قابل درک برای کاربر. پیشنهاداتت خوبن. حتما روشون کار میکنم. مخصوصا مورد سوم که اتفاقا جز هدف های اولیه م بوده و انشاله ماژول بعدی رو تشکیل خواهد داد. یعنی اطلاعات شبکه و مصرف اینترنت و مواردی از این دست.
در مورد زمان بندی یکم بیشتر توضیح میدی؟
یعنی اینکه سر تایم های مشخصی کارهای از پیش تعیین شده ای توی سیستم اتفاق بیفته؟ درست متوجه شدم؟
اگر جواب مثبته مصادیقشو بگی عالی خواهد شد. مثلا چندتا مثال بزن دستم بیاد چه چیزی قراره پیاده سازی کنیم؟
پ.ن: بابت توزیع های دیگه (بخصوص دبیان-ابونتو) دوستی قرار شده همکاری کنه باهامون. انشاله اوکی بشه و بسته ها رو منتشر کنه حتما به عزیزان اطلاع میدم.

آفلاین

#7 2018-01-18 13:22:05

Arcush
Moderator

دقیقن سعیدجان. به نظر من دوتا از خوب ترین برنامه هایی که میتونن ریخته بشن، شروع آپگرید (و آپدیت) سیستم در زمانی خاص (حتمن اسکریپت آپدیت زمانبندی شدهٔ پکمن را در ویکی دیدید) و همینطور، خاموش- هایبرنیت-لاگ آوت سیستم در زمانی خاص هستند.

آفلاین

#8 2018-01-29 19:22:24

Риал Краесис
عضو
از : تهران

سلام سعید جان خسته نباشی
بسیار عالی فقط چون من از ZSH استفاده میکنم هیستوگراف عمل نمیکنه
به نظر من بیا اطلاعات سخت افزار هم بهش اضافه کن
مثل مدل پردازنده مدل گرافیک و غیره(الان هست ولی جزئی نیست)

گنولیوم توانایی تشخیص رزولوشن صفحه نمایش ثانویه رو نداره و این اتفاق میفته!!!!
t3br_gnulium_thumb.png

آخرین ویرایش توسط Риал Краесис (2018-01-29 19:45:27)

*** I FIGHT FOR USERS ***

آفلاین

#9 2018-01-30 00:11:47

LinArcX
عضو

سلام بر مجتبی گل. اتفاقا من هم شل پیش فرضم زی.اس.اچ هست و مشکلی از بابت هیستوگرام ندارم.
احتمالا با روت نیاوردی بالا برنامه رو؟
پیشنهادت خوبه. اضافه کردن مدل پردازنده و این موارد. البته با وجود برنامه هایی هم چون I-Nex مردد بودم که این اطلاعات رو در برنامه بگنجونم یا نه. واقعتیش هنوز هم مرددم. البته هدف گنولیوم با اهداف این برنامه ها یه جاهایی همپوشانی داره و این کارو سخت میکنه که چه فیچرهایی میتونن اضافه بشن.
اما چون فعلا دست تنهام، سعی میکنم تمرکزمو بذارم رو اسکریپت های کاربردی ای که توانایی تبدیل شدن به ماژول های گرافیکی رو دارن(مثل هیستوگرام). یا اسکریپت هایی که یه کاربرِ گنولینوکسی خیلی باهاش سروکله میزنه و نوشتن هرباره ش توی ترمینال ممکنه زجر آور باشه.
اگر دوستانی پیدا بشن و پروژه رو فورک بزنن و روی این فیچرهایی که گفتی کار کنن، بسیار عالی خواهد شد. پروژه متن باز هست و کلا مال همه ست. سعیدی وجود نداره این وسط. یه چهل سال میخوایم نفس بکشیم بعدش بیفتیم بمیریم دیگه. big_smile
پ.ن: این مشکل رزولوشن رو من نداشتم حقیقتش ولی چشم روش باید کار کنم و مشکلتو شبیه سازی کنم. اگه بتونی توی گیت هاب هم ثبت کنی،  بسیار عالی خواهد شد. چون اونجا نقش یه منبع رهگیری و بایگانی رو بازی میکنه و کل دنیا میتونن وضعیت رو چک کنن و ببینن روی چه کامیتی این ایشو فیکس شده و از این داستانا.

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2018-01-30 00:32:07)

آفلاین

#10 2018-01-30 01:21:39

Риал Краесис
عضو
از : تهران

LinArcX نوشته است که:

سلام بر مجتبی گل. اتفاقا من هم شل پیش فرضم زی.اس.اچ هست و مشکلی از بابت هیستوگرام ندارم.
احتمالا با روت نیاوردی بالا برنامه رو؟
پیشنهادت خوبه. اضافه کردن مدل پردازنده و این موارد. البته با وجود برنامه هایی هم چون I-Nex مردد بودم که این اطلاعات رو در برنامه بگنجونم یا نه. واقعتیش هنوز هم مرددم. البته هدف گنولیوم با اهداف این برنامه ها یه جاهایی همپوشانی داره و این کارو سخت میکنه که چه فیچرهایی میتونن اضافه بشن.
اما چون فعلا دست تنهام، سعی میکنم تمرکزمو بذارم رو اسکریپت های کاربردی ای که توانایی تبدیل شدن به ماژول های گرافیکی رو دارن(مثل هیستوگرام). یا اسکریپت هایی که یه کاربرِ گنولینوکسی خیلی باهاش سروکله میزنه و نوشتن هرباره ش توی ترمینال ممکنه زجر آور باشه.
اگر دوستانی پیدا بشن و پروژه رو فورک بزنن و روی این فیچرهایی که گفتی کار کنن، بسیار عالی خواهد شد. پروژه متن باز هست و کلا مال همه ست. سعیدی وجود نداره این وسط. یه چهل سال میخوایم نفس بکشیم بعدش بیفتیم بمیریم دیگه. big_smile
پ.ن: این مشکل رزولوشن رو من نداشتم حقیقتش ولی چشم روش باید کار کنم و مشکلتو شبیه سازی کنم. اگه بتونی توی گیت هاب هم ثبت کنی،  بسیار عالی خواهد شد. چون اونجا نقش یه منبع رهگیری و بایگانی رو بازی میکنه و کل دنیا میتونن وضعیت رو چک کنن و ببینن روی چه کامیتی این ایشو فیکس شده و از این داستانا.

هوم
نه با روت بالا نیاوردام
متوجه هستم که I-NEX هست و البته اون برنامه سعی کرده همانند CPU-Z باشد
+ من بعد از چندتا تست احتمال میدم مشکل از Qt باشد چون برنامه VLC هم همین رفتار را دارد که برای GUI از Qt بهره میکیرد ولی برنامه های نوشته شده بر اساس gtk مشکلی ندارند و به راحتی رزولوشن را تشخیص میدهند!

ادیت:
سوالی برایم پیش امده ان هم این است که چطور عمر سیستم را میگیری؟(حدس میزنم بر اساس عمر پارتیشن بندی باشد درست است؟)

آخرین ویرایش توسط Риал Краесис (2018-02-02 02:56:18)

*** I FIGHT FOR USERS ***

آفلاین

#11 2018-03-01 23:03:13

Arcush
Moderator

درود بر سعید عزیز.

من هم بالاخره امتحانش کردم. دمت گرم. فقط یه چیزی که خیلی به نظر میاد خوب هست اضافه کردنش، یه قسمت برای لاگ های مهم هستش. مثلن لاگ های journal و یونیت های failed شده و هم چنین پکمن و Xorg.

آفلاین

#12 2018-03-20 14:02:29

LinArcX
عضو

Риал Краесис نوشته است که:

سوالی برایم پیش امده ان هم این است که چطور عمر سیستم را میگیری؟(حدس میزنم بر اساس عمر پارتیشن بندی باشد درست است؟)

بخش ARCH_AGE رو یه نگاهی بینداز.

Arcush نوشته است که:

من هم بالاخره امتحانش کردم. دمت گرم. فقط یه چیزی که خیلی به نظر میاد خوب هست اضافه کردنش، یه قسمت برای لاگ های مهم هستش...

درود بر عیسی عزیز. پیشنهادت عالیه. چشم. عمری باشه حتما روش کار میکنم.

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2018-03-20 14:04:49)

آفلاین

#13 2018-03-21 10:56:44

حسین حیدری
عضو
از : اصفهان

Риал Краесис نوشته است که:

اولین تاریخ استفاده از Pacman در لاگ پکمن ذخیره میشه که همون زمان نصب آرچ هست, اون تاریخ را در میاره و بعد با یه عملیات ریاضی سن آرچ را بهت ارائه میکنه!

Just an anime fan

آفلاین

#14 2018-03-29 23:05:42

LinArcX
عضو

Gnulium نسخه 2.0.0 منتشر شد.

قابلیت های جدید:
۱. گاها پیش میاد کاربرای لینوکس نیاز دارن از فایل های اجرایی یا run فایل هایی که خودشون میسازن یا از منابع متفرقه میگیرن یه dektop entry بسازن تا بتونن توی داک یا منوی میزکارشون بهش دسترسی داشته باشن. واسه اینکه کار خودم و بقیه رو راحت کنم اومدم یه ماژول جدید با نام deCreator(desktop entry creator) به گنولیوم اضافه کردم که قابلیت ایجاد این نوع فایل ها رو به کاربر میده. در نهایت فایل ها در مسیر:

~/.local/share/applications

ذخیره میشن.
پ.ن: برای دسترسی به این ماژول به منوی utility مراجعه کنید.

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2018-03-29 23:19:40)

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB