شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2018-03-24 22:03:44

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

آرچ در لپتاپ شما

درود و شادباش سال نو.

با توجه به پیشنهاد آرمان عزیز، بر این شدیم تا لپتاپ های مورد استفاده را در اینجا برشماریم.

آ) مدل و خصوصیات اصلی لپتاپ را لطفن عنوان کنید.

ب) درگیر چه مشکل هایی با لپتاپتون بودید و یا هستید.

ج) بصورت اختیاری عنوان کنید که چه کارهای خاصی با لپتاپتون انجام میدید و بیشتر برای استفاده از چه ابزاری از لپتاپتون استفاده می کنید.

فراموش نکنیم که ما نمی گیم چه چیزی برای ما مناسب هست (بلکه درحال بیان این هستیم که داریم از چه چیزی استفاده می کنیم و این دو موضوع کمی باهم فرق دارند).

همچنین دو پیوند مفید میتونن این ها باشند:
https://wiki.archlinux.org/index.php/laptop
https://bbs.archlinux.org/viewtopic.php?id=22816&p=84
=================

من خودم در حال حاضر از یک فوجیتسوی Lifebook سری A استفاده می کنم. مشکلی هم در مانجارو با درایور کارت گرافیکش ندارم. این مدل CPUش به نحوی بود که فروشنده پیشنهاد داد بجای Core-i2ی که روش بود، یه Core-i5 بندازه. استفادهٔ عمدهٔ من متلب و کتابخانهٔ OpenCV در ++C هست که خیلی خوب داره ساپورت می کنه. با وجود اینکه دست دوم هست اما فقط ۶ ساعت در شبانه روز خاموشه. مشکل اساسیِ من با باتریش هست که فقط یک ساعت نگه میداره.

Fujitsu: LifeBook - Series A
Intel Core i5-2520M 
4 GB
NVidia GF108M

آفلاین

#2 2018-03-24 23:04:20

AliNb
عضو
ثبت شده: 2018-03-07

پاسخ: آرچ در لپتاپ شما

لپتاپ Asus n551zu
گرافیک: amd r9 m280x 4gig
گرافیک: amd r7 kaveri
پردازنده: amd fx-7600p 2.7-3.6 Ghz
دوتا گرافیک amd داره که gcn second هستن و بسته ی xf86-video-ati روش به راحتی نصب شد و مشکلی از لحاظ گرافیک رو آرچ ندارم در حال حاضر.
روی اوبونتو قبلا مشکل داشتم که با nomodeset اضافه کردن به کرنل در گراب حل شد و سپس درایور نصب شد.

خیلی قبل تر کرنل پنیک با آرچ داشتم که حالا فک میکنم کرنل پچ شد یا هرچی که شد(من کاری با سیستم نکردم) الان مشکلی ندارم
روش دسکتاپ kde دارم که تو حالت عادی مشکلی ندارم و مصارف رم و cpu مناسبه.
بیشتر با اتم در حال برنامه نویسی معمول پایتون با فریمورک های مختلف مثل pyqt و django که بازم مشکل خاصی نیست. ( بعضی اوقات مصرف رم زیاد میشه و باعث کند شدن سیستم میشه)
باتری هم تقریبا ۱ ساعت از ۱۰۰ به ۱۰ میرسه. دقیق نمیدونم این مشکل هست یا باید همینقدر باشه.

آفلاین

#3 2018-03-25 12:25:49

joker
عضو
ثبت شده: 2018-01-24

درود
سپاس از آرکوش گرامی برای زدن این تاپیک

من از ASUS N552VX استفاده میکنم ، cpu i7 6700HQ  و گرافیک Nvidia GTX 950M و یک گرافیک اینتل و رم ۸
مشکلی که من با این لپتاپ دارم یکی گرافیک انویدیا هست و البته با اینتل مشکلی نداره اما خب هزینه واسه چیزی دادم که استفاده نمیکنم
مشکل دوم من با صفحه نمایش هست که 4k هست و واقعا هم در ویندوز و هم آرچ اذیت میکنه و بازم پول جای چیزی دادم که استفاده نمیکنم
مشکل بعدی من با uefi بودن هست و خب برای نصب بوت لودر گراب مشکل دارم و خب از تنظیمات بد بایوس هم بگم که با اینکه آپدیت کردم همچنان مشکل داره  البته خب مشکل برمیگرده به مادربورد
البته اینجور بگم که این مدل لپتاپ ۱۰ بیس هست و از همین ویژگیش مشخصه که برای لینوکس مناسب نیست ، حتی ویندوزهای پایینتر از ۱۰ رو هم پشتیبانی نمیکنه اما خب روی ویندوز ۱۰ واقعا عالی کار میکنه
بیشتر استفاده من از لپتاپ برای پکت تریسر ، پایچرم و فیلم دیدن استفاده میشه
اما خب سعی میکنم در اولین فرصت یه لیست تهیه کنم از لپتاپ های مناسب لینوکس و در همین تاپیک قرار بدم و البته تفکیک سری لپتاپ هایی که در ایران به فروش میرسند.

استوار ماندن و زیر هر باری نرفتن دین من است.

آفلاین

#4 2018-03-25 15:52:05

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

AliNb@ عزیز، به نظر من طبیعی نیست و نشوندهندهٔ ضعیف شدن باتری هست. من قبلن لپتاپ نو هم داشتم از سری های Latitude دل و ایسوس و هردوشون تا سه ساعت نگه میداشتن. درمورد ایسوس یادم هست که مشکل نادری که داشتم نشناختن وبکمش در لینوکس بود. بهمین خاطر نگهش نداشتم. باید ببینم مدلش چی بود.

joker@ عزیز، بسیار عالی میشه اگر چنین لیستی را قرار بدید. متاسفانه اکثر فروشنده ها از دانش کافی برخوردار نیستن و معمولن راهنمائی هاشون بیشتر سطحی هست. البته دانش تجربی درمورد سخت افزار ممکنه گاهی برتر باشه ولی اکثر اوقات نمیشه به راهنمائی هاشون دل بست.

آفلاین

#5 2018-03-28 22:57:54

joker
عضو
ثبت شده: 2018-01-24

درود

لپت تاپ هایی که بهترین سازگاری با لینوکس رو دارند برندهایی از system76 ، Dell XPS ، Alpha Litebook ، Purism Librem و این جدیدها بعضی از کارهای جدید lenovo tinkpad هستند.

اگه بخوایم بهترین رو بگیم Dell XPS بهترین هست البته جدای از قیمت بالای 800 دلار که نسبت به cpu که i3 باشه i7 و یا صفحه نمایش مات باشه و یا لمسی و موارد دیگر قیمتش تغییر می کنه وبیشتر میشه ، اینجا هم می تونید این لپ تاپ رو ببینید البته با استفاده از نرم افزار گذر از تحریم !!!

بعد از اون لپ تاپ های سیستم 76 هستند که من واقعا ازشون خوشم میاد و اینجا می تونید مدل های مختلفش رو ببینید. معمولا با سیستم عامل اوبونتو راهی بازار میشن

رده سوم هم Alpha Litebook هست که هم خوبه و هم قیمت خوبی داره که از 200 دلار شروع میشه تا 400 دلار اما متاسفانه مثل دو برند بالا در ایران یافت نمیشه ، اینجا هم سایت کمپانیش رو می تونید ببینید.

خب اجازه بدید بریم سراغ مدل هایی که حداقل بتونیم داخل ایران خریداری کنیم ، هرچند که مدل های بالا رو هم میشه خریداری کرد اما خب به آسونی خرید از داخل شهر و کشور خودمون نیست :-)

اولین مدل Acer Aspire 5 هست می تونید اینجا ببینید ، همینطور در سایت دیجی کالا اینجا ، این لپ تاپ شاید زیاد خوش قیمت نباشه ( منظور ارزون) اما مشخصات خوبی داره و با سیستم عامل لینوکس روونه ی بازار شده

دومین لپ تاپ Lenovo ThinkPad T460 هست که با قیمت مناسب تر نسبت به شماره قبلی و بدون سیستم عامل وارد بازار شده و می تونید اینجا مشخصاتش رو ببینید.

سومین لپ تاپ Apple MacBook Pro 13″ هست که احتیاجی نداره درموردش چیزی بگم.

چهارمین لپ تاپ Pinebook 64 هست ، درست که داخل ایران نیست اما به دو دلیل اینجا گذاشتمش یکی قیمت پایین اون که 90 دلار برای مدل 11 اینچ و 100 دلار برای مدل 14 اینچ هست و دلیل دوم اینکه خودم میخوام بخرم :دی البته بخاطر قیمت پایینش اگه از اونور هم خرید کنید مبلغ بالایی نمیشه ، می تونید اینجا این لپ تاپ زیبا رو ببینید. اینم بگم که تست شده و تمام توزیع های لینوکس رو پشتیبانی می کنه و البته برای کاربری سبک !!

خب در نهایت اینجا ببینید برای لیست 20 لپ تاپ مناسب لینوکس (بروزرسانی مارس 2018) که بعضی مدل هارو سرچ کردم داخل کشور پیدا میشن

اگر اشتباهی بود ببخشید ، سعی می کنم یه لیست خیلی جامع تر تهیه کنم ، چون واقعا من خودم از سخت افزار صدمه دیدم.

آخرین ویرایش توسط joker (2018-03-28 23:02:38)

استوار ماندن و زیر هر باری نرفتن دین من است.

آفلاین

#6 2018-03-30 14:38:10

abozorgiyan
عضو
از : ایران/اردبیل
ثبت شده: 2018-03-28

لپ تاپ من
HP probook 4540s
ram:8GB
Radeon HD 7550M/7570M/7650M
Intel Core i5-3210M
و یه گرافیک دیگه اینتل داره.
وقتی اوبونتو داشتم خیلی مشکل بود مثل داغ شدن سریع و مشکل تاچ پد.
ولی با آرچ همه رو درست کردم
فکر کنم سخت افزارم با آرچ سازگار تره و حتی باتری هم خیلی خوب نگه میداره خیلی

گرفتار دنیای ممنوعه ها

آفلاین

#7 2018-03-30 17:53:40

masoud92m
عضو
ثبت شده: 2018-03-30

لپ تاپ من Lenovo ThinkPad L560
سی پی یو: Intel Core i5-6300U
رم: 8GB ddr3
گرافیک: Intel HD Graphics 520
تقریبا هیچ مشکلی با هیچ توزیع گنو/لینوکس نداره (از دبیان و اوبونتو تا فدورا و آرچ) یه مدتی بود از دبیان گنوم استفاده میکردم الان هم منجارو KDE
فقط روی دبیان باید firmware-linux-nonfree نصب باشه که وای فای کار کنه و گرافیک روانی داشته باشه که تقریبا در تمام لپ تاپ ها لازمه.
باطری هم بسته به استفاده از ۶ ساعت تا ۷ ساعت میمونه.

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB