شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2018-03-31 09:35:48

Programmer
عضو
از : تهران
ثبت شده: 2015-10-01
وب سایت

استفاده از کارت گرافیک ATI

درود و شاد باش به همه دوستان گرانقدر
برمیگیردیم به موضوع کارت های گرافیک و switch کردن بین کارت ها . من از لپ تاپ G510 لنوو استفاده می کنم که دوتا کارت گرافیک داره . Intel و ati . می خوام زمانی که کارهای سنگین و گرافیکی انجام میدم از کارت گرافیک ati استفاده کنم  . برای این موضوع ی سرچی گرفتم و دیدم برای این منظور میشه از PRIME استفاده کرد . توی Prime یک دستوری هست که provider ها رو نمایش میده وقتی که من از کد زیر برای این منظور استفاده کردم :

xrandr --listproviders

خروجی زیر رو بهم نمایش داد :

Providers: number : 2
Provider 0: id: 0x69 cap: 0xb, Source Output, Sink Output, Sink Offload crtcs: 4 outputs: 4 associated providers: 1 name:Intel
Provider 1: id: 0x41 cap: 0xf, Source Output, Sink Output, Source Offload, Sink Offload crtcs: 2 outputs: 0 associated providers: 1 name:OLAND @ pci:0000:01:00.0

طبق ویکی , زمانی که ما از دستور بالا استفاده می کنیم باید یک کارت radeon و یک intel نمایش داده بشه (البته با توجه به موجود بودن این کارت ها) اما provider دوم برای من اصلا نمی دونم چی هستش . حالا زمانی که می خوام با دستور زیر بگم بیاد و از همون provider دوم استفاده کنه :

xrandr --setprovideroffloadsink OLAND @ pci:0000:01:00.0 Intel

خروجی :

[mehrdad@mehrdad ~]$ xrandr --setprovideroffloadsink OLAND @ pci:0000:01:00.0 Intel
xrandr: unrecognized option 'pci:0000:01:00.0'
Try 'xrandr --help' for more information.

و یا این دستور :

xrandr --setprovideroffloadsink OLAND  Intel

خروجی :

[mehrdad@mehrdad ~]$ xrandr --setprovideroffloadsink OLAND  Intel
Could not find provider with name OLAND

اما خب یک دستور جایگزین هم برای این مشکل من درست شده بود smile

xrandr --setprovideroffloadsink 1 0

و با دستور بالا مشکل اکی شد . اما سوال برام پیش امده چرا اسم provider 1 به اون شکل بودش . اگر دوستان محبت کنند در این خصوص راهنماییم کنند ممنون میشم .

در مرحله بعد برای اجرای اون برنامه گرافیکی (که خب در مثال من steam > dota2 هستش big_smile ) باید از دستور زیر استفاده بشه :

DRI_PRIME=1 steam

و DOTA 2 با همون حالتی که روی ویندوز با نصب کارت گرافیک ati اجرا میشد اجرا شد smile (خیلی عالی شد ) . حالا سوال دوم . می خوام به جای اینکه هر وقت steam باز هستش بیام بگم هر وقت DOTA 2 باز شد بیا و switch کن . چون کار steam با خود intel هم راه میوفته . و یا مثلا یک لیستی از برنامه هام درست کنم مثل Game Engine ها و یا برنامه های مدل سازی و گیم ها بگم هر وقت هر یکی از این ها استفاده شد مثلا بیا از دستور زیر خودت توی پشت صحنه استفاده کن و switch کن .

DRI_PRIME=1 NAME_OF_YOUR_PROGRAM

ممنون میشم راهنماییم کنید .

Impossible Impossible
Imagination is more important than science
به سایت ما سر بزنید smile
مهرداد دولت خواه - Mehrdad Dolatkhah

آفلاین

#2 2018-03-31 13:43:12

Programmer
عضو
از : تهران
ثبت شده: 2015-10-01
وب سایت

پاسخ: استفاده از کارت گرافیک ATI

سپاس از سعید عزیز . کاری باید صورت بگیره اینه که برای ساخت برنامه هایی که با گرافیک اصلی و PRIME بیاد بالا و نیازی هم به ترمینال نباشه این هست که به داخل desktop entery برنامه مورد نظر بریم و در قسمت Exec تیکه زیر رو که خودت در بالا اشاره کردی قرار بدیم :

Exec=env DRI_PRIME=1 steam steam://rungameid/570

که 570 برای بازی دوتا ۲ هستش روی استیم حالا شما اگر مثلا برنامه دیگه ای رو خواستید براحتی می تونید به جای steam اسم اون برنامه رو قرار بدید .
نکته ای که هست اینه که برای اینکه اون برنامه رو از داخل panel و یا menu و ... بخوایید اجرا کنید باید اون desktop entery رو در مسیر زیر قرار بدید تا بدون مشکل زمان اجرای اون برنامه بصورت خودکار از گرافیک اصلی شما استفاده بشه :

~/.local/share/applications/

به همین راحتی می تونید حالا از نهایت قدرت کارت گرافیکتون در اون برنامه استفاده کنید . بازم ممنون از سعید عزیز

Impossible Impossible
Imagination is more important than science
به سایت ما سر بزنید smile
مهرداد دولت خواه - Mehrdad Dolatkhah

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB