شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2018-05-07 00:47:55

majid1605
عضو
ثبت شده: 2018-05-04

Qt & Android

سلام
مدتی دنبال استفاده از Qt برای برنامه نویسی اندروید هستم البته تووی آرچ ولی تا الان موفق نشدم ران کنم. بماند که چه مشکلاتی داره و چه پیغام هایی میده ولی علیرغم ویکی قوی آرچ تووی این زمینه واقعا مطالب کمی تونستم پیدا کنم.مشکل عمده هم عدم شناسایی kit بود و البته پیغام های مربوط به جاوا و.....
کل SDK اندروید رو دانلود کردم، Qt رو حتی به پیشنهاد یه نفر کامپایل کردم و.....
1-سوالم اینه کسی تا حالا این کار رو کرده؟
2-اگه آره از ابتدا راهی رو که رفته قدم به قدم بزاره این مشکل ماهم برطرف بشه.
اینم بگم مدت زیادی با فدورا کار کردم(از 1388) و تقریبا 4 ماهه اومدم سمت آرچ ولی متاسفانه تا الان نتونستم این یه قلم رو پیاده سازی کنم سه هفته ایی هم هست به طور جد پیگیر رفعش بودم ولی متاسفانه نتونستم رفعش کنم و امروز دوباره برگشتم سمت فدورا و به شدت پشیمونم. حتی الان با یه فلش بوت ابونتو ران کردم ولی باز احساس خوبی ندارم چون که چیزایی که تووی این مدت کوتاه مخصوصا برای رفع این مشکل یادگرفتم اصلا قابل چشم پوشی نیست بعد از ارسال این پست دوباره میخوام آرچ رو نصب کنم:D حتی اگه شده واسه اندروید از ویندوز استفاده کنم.
اینم اولین پستی که اینجا میزارم و البته معمولا بیشتر می خونم و در شرایط بحرانی سوال می پرسم.امیدوارم این یکی مشکل رو هم بتونم پشت سربزارم.:)

آفلاین

#2 2018-05-07 01:15:00

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

پاسخ: Qt & Android

درود. دوستانِ اینجا برنامه نویس های زبردستی استند و میتونن بویژه در مورد اندروید راهنمایی کنند. پن، کاش پیغام های خطا را پیوست می کردید و یا دست کم درمورد نوع اونها اطلاع می دادید تا ما هم درک بهتری از ماجرا داشته باشیم. بدون پیغام های خطا هیچ سرنخی برای شروعِ حل مشکل وجود نداره مگر شانس اینکه شخصی به تصادف پیدا بشه و بتونه راهنمائیِ درخوری کنه.

آفلاین

#3 2018-05-08 08:42:55

morealaz
عضو
از : کرمان
ثبت شده: 2016-03-19

دقیقا چه خطاهایی میگیرید؟
برای توسعه اندروید در آرچ بهتره از بسته های موجود در AUR استفاده کنید. صفحه مربوط به اندروید توضیح کامل داده. در مورد qt هم فکر میکنم باید بسته android-ndk رو نصب کنید که بتونید از qt که یه کتابخانه به زبان ++C هست استفاده کنید. آیا این بسته رو نصب کردید؟ داخل qtcreator تنظیمات مربوط به اندروید رو چک کنید که تمام موارد درست باشه و بسته های لازم شناسایی شده باشند.
نسخه جاوا مورد نیاز هم برای اندروید جاوا ۸ می باشد که باید اونم درست باشه.

آفلاین

#4 2018-05-08 13:10:03

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18

درود و خوش آمدگویی به انجمن.
بنده قبلا کیوت رو واسه اندروید کامپایل کردم به صورت دستی. تو آرچ بسته ای هست به نام  android-qt5-x86_64:
https://aur.archlinux.org/cgit/aur.git/ … qt5-x86_64
که بعنوان پیش نیاز میره  ndk,sdk و ... رو دانلود و نصب میکنه و دست آخر با آدرس دهی های این پیش نیازها میاد کیوت رو واسه اندروید کامپایل میکنه.
من چون قبلا sdk, ndk رو نصب داشتم رو سیستمم(به صورت دستی) خوب نیاز نداشتم این بسته ها رو الکی دانلود کنم. پس به این صفحه مراجعه کردم:
https://wiki.qt.io/Android
و تمام مراحل رو طی کردم و بعد از تقریبا چهار ساعت که کامپایل طول کشید تونستم کیت اندروید رو کامپایل و تو مسیر opt/ داشته باشم. بعد وارد کیوت کریتور شدم و تنظیمات کیت رو ست کردم. یه پروژه استارت زدم و جنی موشن نصب کردم و ادامه ماجرا..
اما در ادامه یه سری تجربیات شخصی مو میگم شاید به درد شما و باقی دوستان بخوره:
1. اگه میخواین برنامه معمولی واسه اندروید توسعه بدین پیشنهاد اکید من این هست از خود ابزارهایی که گوگل ارایه میده استفاده کنید.(جاوا، کاتلین، اندروید استودیو، گردل و ..)
2. معمولا شنیده میشه واسه ساخت بازی بیاید سمت کیوت. من این نظریه رو رد میکنم و شما رو به سمت موتورهای بازی قدرتمندی نظیر یونیتی3 دی یا آنریل سوق میدم. اینا مختص بازی سازی ساخته شدن(در آنریل شما می تونید از نهایت قدرت c++ برای پرفورمنس بازی تون بهره ببرید!)
3. اگه میخواین برنامه موبایلی بسازین که مولتی پلتفرم باشه بازم پیشنهاد میکنم اندکی تامل کنید. گوگل چند وقتی هست که Flutter رو توسعه داده. به کمک زبان دارت به راحتی میتونید واسه اندروید و ios برنامه توسعه بدید.(این پروژه میتونه رقیب سرسختی واسه تکنولوژی های هیبریدی باشه و حتی به سلطه react native در این حوزه پایان بده.)
پ.ن: به نظر من کیوت فقط در حوزه ساخت برنامه های دسکتاپِ مولتی پلتفرم یا توسعه اپ برای سیستم های امبد مناسبه. به دلایلی که بالا ذکر کردم نمی صرفه از کیوت واسه توسعه اپ های موبایلی استفاده کرد. هر چند تصمیم آخر با خودتونه smile

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2018-05-08 13:25:02)

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB