شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2018-08-31 11:26:15

Rezash13
عضو
از : Earth
ثبت شده: 2018-02-03
وب سایت

نصب و آپدیت بسته از مخزن داخلی و aur

اگه یه مخزن داخلی بسازم و بستههایی که از aur کامپایل کردم رو فایل pkg.tar.xz.* بریزم داخل تو مخزن داخلی و از اونجا نصبش کنم; بعدا اگه برای اون بسته از aur آپدیت بیاد این آپدیت برای سیستم من هم میاد یا باید برم خودم دوباره از سورس کامپایل کنم و بریزمش تو مخزن داخلی سیستم خودم؟

جوابی که خودم در نظر دارم این هست که آپدیت از aur میاد حتی اگه بسته رو از مخزن داخلی سیستم خودم نصب کرده باشم اما میخوام مطمئن بشم جواب درست هست یا نه

آفلاین

#2 2018-08-31 16:03:33

AntiSec
عضو
از : Mashad
ثبت شده: 2018-08-11
وب سایت

پاسخ: نصب و آپدیت بسته از مخزن داخلی و aur

سلام رضا
چطوری؟

Have a binary lifestyle

آفلاین

#3 2018-08-31 17:21:30

Rezash13
عضو
وب سایت

AntiSec نوشته است که:

سلام رضا
چطوری؟

یه کپی از بستههای کش pacman یا بستههایی که به صورت دستی دانلود شدن بگیر. تمام بستههای pacman توی مسیر زیر ذخیره میشن.

/var/cache/pacman/pkg

با ترمینال به مسیر بستهها برو و همونجایی که بستهها رو کپی کردی یه مخزن بساز.

repo-add /YOUR_PATH/localrepository.db.tar.gz  /YOUR_PATH/*.pkg.tar.xz
YOUR_PATH رو با مسیر بستهها جایگزین کن. هر دو مسیر باید مثل هم باشن. اولی مسیری هست که دیتابیس اطلاعات بستهها توش ساخته میشه پس باید توی مسیر بستهها باشه.

من بستههای پکمن رو توی مسیر home/rezash13/pkg/ کپی میکنم پس دستور بالا این شکلی بشه:

repo-add /home/rezash13/pkg/myrepo.db.tar.gz  /home/rezash13/pkg/*.pkg.tar.xz

حالا باید مخزن رو به پکمن معرفی کنی فایل pacman.conf رو باز کن و این چندتا خط رو بهش اضافه کن.

# Local repo
[Repo Name]
SigLevel = Never
Server = file:///ADDRESS

مثلا برای من این شکلیه

# Local repo
[localrepository]
SigLevel = Never
Server = file:///home/rezash13/pkg

آفلاین

#4 2018-08-31 19:07:47

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

درود. خواهش اینه که کُدها را درون تگِ کُد قرار داده تا  نوشتارِ آراسته ای داشته باشید.

آفلاین

#5 2018-08-31 21:49:39

Rezash13
عضو
وب سایت

جواب سوال اولم هنوز مونده

سعی میکنم ویرایشش کنم

Arcush نوشته است که:

درود. خواهش اینه که کُدها را درون تگِ کُد قرار داده تا  نوشتارِ آراسته ای داشته باشید.

آفلاین

#6 2018-08-31 22:44:24

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

Rezash13 نوشته است که:

جواب سوال اولم هنوز مونده

سعی میکنم ویرایشش کنم

Arcush نوشته است که:

من هم سعی می کنم این تاپیک دچار هرج و مرج نشه. پرسشتون دشوار نیست و اگر کسی تمایل داشته باشه میتونه جواب بده.

آفلاین

#7 2018-09-01 07:59:07

morealaz
Moderator
از : کرمان
ثبت شده: 2016-03-19

پکمن کاری با AUR نداره و فقط مخازن رو چک میکنه. در مورد آپدیت AUR اگر از برنامه های کمکی AUR مثل yaourt و yay و غیره استفاده کنید، اونها معمولا یا به صورت پیش فرض و یا اینکه با استفاده از یک فلگ یا تنظیم خاص به هنگام چک کردن آپیدت بسته ها علاوه بر مخازن بسته های AUR را هم چک میکنند و در صورت وجود آپیدت جدید بسته ها رو آپدیت می کنند. معمولا بسته های موجود در مخازن اولویت بالاتری نسبت به AUR دارند. برای همین در صورتیکه شما یک مخزن لوکال بسازی و اون رو به مخازن پکمن اضافه کنید. به هنگام چک کردن برای آپدیت بسته امکان دارد بدلیل اینکه بسته مخزن شما تغییری نکرده و آپدیتی ندارد، آپدیت موجود در AUR مد نظر قرار نگیرد. البته اینها همه بستگی به برنامه کمکی AUR شما و منطق مورد استفاده برای آپدیت بسته های AUR آن دارد.
در مورد مخزن لوکال هدف شما چیست و دلیل ساختن و استفاده کردن از آن چیست؟ بیشتر توضیح بدید تا بهتر بتونیم کمک کنیم.
من توصیه میکنم فلگ های PKGDEST و SRCDEST را در فایل makepkg.conf را به مسیر دلخواه تنظیم کنید که بسته های ساخته شده با makepkg همیشه در این مسیرها ذخیره شوند و در دسترس باشند. من خودم این مسیرها رو به کش پکمن تنظیم کردم. به خصوص تنظیم SRCDEST باعث می شود که در صورتیکه سورس بسته با گیت دریافت شود در آپدیتهای بعدی نیازی به دریافت حجم زیادی از اطلاعات نباشد و صرفا تغییرات جدید دریافت می شود. من از روش زیر برای این کار استفاده کردم:
ابتدا دایرکتوری src را در کش پکمن برای ذخیره source فایلها می سازیم:

sudo mkdir /var/cache/pacman/src

سپس گروه مالک دایرکتوری های pkg و src را از گروه root به گروه wheel تغییر می دهیم:

sudo chown -R :wheel /var/cache/pacman/{pkg,src}

بعد به کاربران گروه مالک این دایرکتوریها حق دسترسی نوشتن میدهیم:

sudo chmod -R g+w /var/cache/pacman/{pkg,src}

این کارها را برای این انجام میدهیم که makepkg امکان ذخیره اطلاعات در این دایرکتوریها را داشته باشد. سپس متغیرهای PKGDEST و SRCDEST را در فایل makepkg.conf به صورت زیر تنظیم میکنیم:

PKGDEST=/var/cache/pacman/pkg
SRCDEST=/var/cache/pacman/src

و در نهایت در صورتیکه کاربر شما عضو گروه wheel نباشد ان را به گروه wheel اضافه کنید.

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB