شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2015-10-19 17:31:41

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

چرا خود آرچ نه؟

تعداد توزیع های گنو بسیار زیاد هستن. با نگاهی به وبگاه هایی مثل ویستروواچ (http://distrowatch.com/) میشه براحتی متوجه این موضوع شد. توزیع هایی که تعداد اون ها از سیصد هم تجاوز می کنه. بسیاری ازین ها بعد از چند ماه یا در بهترین حالت چند سال، توسعشون متوقف میشه و تمام. حالا یا تیم توسعه دهندشون دیگه فعالیتی نمی کنه و یا اون توزیع ها حرف جدیدی برای گفتن ندارن و از سمت جامعه کاربری مورد استقبال قرار نمی گیرن. این تنوع توزیع ها مسلما نشوندهنده تنوع در نگرش و تفکر هست. توزیع هایی هم که صددرصد مورد تایید گنو هستن، بسختی به ده تا میرسه (http://www.gnu.org/distros/free-distros.en.html). در این لیست میشه Parabola رو هم دید که برپایه آرچ هست. اما بهرترتیب، تعداد توزیع های اوریژینال، زیاد نیست. منظورم توزیع هایی مثل دبیان، ردهت، سوزی، اسلکویر، جنتو، آرچ و احتمالا چندتای دیگه هست. برخی ازین توزیع ها مشتقات زیادی دارن. مخصوصا دبیان که حتی یک مشتق برای کاربردهای medical هم داره. خود این توزیع های اوریژینال، در مدیریت بسته ها و کاربردهای اختصاصی ممکنه ( و البته حتما) از نظر نوع تفکر باهم متفاوت باشن. اینجا رو میشه براحتی پذیرفت. مقایسه هایی از قبیل پایداری که مخصوصا بین دبیان و هر توزیع دیگه ای (بویژه آرچ big_smile) انجام میشه تقریبا برای همه ما تکراریه. توزیع هایی مثل اوبونتو و فدورا که شاید بشه به اونها گفت "مشتق های اصیل"، ظاهرا وظیفه جذب مخاطب رو برای توزیع های اوریژینال برعهده دارن( البته یک آگاهی درمورد اینکه کانونیکال یک مسیر موازی برای خودش داره هم وجود داره؛ همچنین آگاهی مشابهی برای فعالیت های تجاری ردهت). همه اینها برای من قابل هضم هستن. اما درمورد آرچ، به استثنای parabola که استفاده کننده از اون میتونه دلیل بسیار موجهی داشته باشه، براحتی نمیتونم با این موضوع کنار بیام که چرا بجای استفاده مستقیم از خود آرچ، از یک توزیع مشتق از آرچ استفاده کنم (همینطور درمورد مشتق های توزیع های دیگه که جامعه کاربری مختصر(تر)ی دارن). بسیار مایلم که دوستانم که از مشتقات آرچ استفاده می کنن، دلیل/دلایلشون رو بشمارن.

آفلاین

#2 2015-10-20 19:40:12

Programmer
عضو
از : تهران
ثبت شده: 2015-10-01
وب سایت

پاسخ: چرا خود آرچ نه؟

من خودم یه مدت با مانجارو و چاکرا کار کردم (بنظرم مانجارو بهتر خصوصی سازی شده بود تا چاکرا) و خب در آرچ در اجرای مجازی سازی برای اجرای AVD Manager محیط توسعه Android Studio به مشکل خوردم و همین باعث شد تا از آرچ به مانجارو و چاکرا محاجرت کنم ! که حالا نمی دونم بگم خوشبختانه و یا متاسفانه در این دو توزیع مشتق شده از آرچ این مشکل بخاطر خصوصی سازی شدن برطرف شده بود ! (البته این دو توزیع مشتق شده یعنی مانجارو و چاکرا هم کلی بسته دیگه رو بهمراه داشتن که بنده اصلا بهشون نیازی نداشتم ) و همین موضوع باعث شد تا مدتی با این توزیع ها کار کنم اما بعدها به خودم امدم و دوباره به آرچ عزیز دلمون برگشتم (شد مثل ارباب حلقه ها که اسمیگل از حلقه بعنوان عزیزدلش یاد میکیرد big_smile ) . دلیل من برای استفاده از توزیع های مشتق شده بنظر خوردم درگیر نشدن با مسایل پیچیده و به چالش نکشیدن خودم بود که البته الان عاشق همین به چالش کشیدن شدم و روز به روز بیشتر و بیشتر داره از آرچ خوشم میاد . آرچ توزیعی برای افراد کنجکاو با پشتکار بالاست ! اگه آدم تنبلی باشی و از تلاش کردن برای حل مشکل فرار کنی بنظرم بهتره که بری و با ویندوز کار کنی !

Android, Java And Kotlin Developer
and interested to arch linux, go and rust languages
به سایت ما سر بزنید smile
مهرداد دولت خواه - Mehrdad Dolatkhah

آفلاین

#3 2015-10-21 00:04:53

LinArcX
Moderator
ثبت شده: 2015-09-18

خخخ... دقیقا موافقم با حرف پروگرمر...
شاید ترس از نصب سخت(البته برای بار اول سخته خدایی big_smile ) آرچ باعث بشه خیلی ها برن سمت توزیع های مشتق شده مخصوصا مانجارو.
بالاخره باید اینم قبول کرد خیلی ها هستن درگیر شدن بیش از حد با سیستم براشون چندان خوشایند نیست و یه سطح نیمه-حرفه ای نیمه حاضر آماده میخوان.
منتهی به نظر من اون چیزی که باعث میشه آدم تمام این سختی ها رو به جون بخره و هم چنان تو آرچ بمونه یه چیز بیشتر نیست:
"تو بر کامپیوتر مسلطی نه بر عکس"..
این زیباترین جمله واسه امید دادن بهت میتونه باشه وقتی میبینی کامپیوتر مثل یه گربه سر به زیر فقط داره به حرفای تو گوش میده و خودش سر خود هیچ کاری نمیکنه.
این حسو اگه لمس کنی دیگه اصلا فکر رفتن به یه "توزیع دیگه"، یه "مشتق دیگه"،یه "سیستم عامل" دیگه از ذهنت میره بیرون smile

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2015-10-21 00:05:14)

آفلاین

#4 2015-10-21 00:21:48

Arcush
Moderator

منم با هردوی شما موافقم. ولی شاید ندونید که خود آرش که خیلی قویه، طرفدار محکم آنترگوسه. بهش نگید، ولی ۹۹ درصدش شاید بخاطر تنبلیش توی نصب و کانفیگ آرچ باشه. big_smile

ویرایش: ۱۰۰درصدش. big_smile

آخرین ویرایش توسط Arcush (2015-10-21 00:30:45)

آفلاین

#5 2015-10-21 00:53:24

Programmer
عضو
وب سایت

KISS >> ساده نگهش دار ! اما خب تعریف از سادگی چیه ؟! بیایید اول از دید یک کاربر معمولی بررسی کنیم : یک رابط GUI داشته باشه و زدن یک یا حداکثر چند کلیک به نتیجه برسیم !!!
حالا دیدگاه یک Archer (یک اصطلاح جدید از خود من هست برای دوستان عزیزی که از توزیع محبوب Arch استفاده می کنند smile )  و یا گنو/لینوکس کار دیگه رو بررسی کنیم : بشه با چندین خط دستور و یا کد به نتیجه برسیم !!! خب مطمینا تعریف دوم برای یک Archer با تعریف اول از دید یک کاربر معمولی از سادگی متفاوت هست .
ما Archer ها عاشق سادگی هستیم و به گفته StackOverFlow عزیز این ما هستیم که بر کامپیوتر مسلط هستیم و نه اون بر ما !

آفلاین

#6 2015-10-21 01:05:05

Arcush
Moderator

البته آرچر بکار میره.

من شخصا به توزیعی که بیشتر از تمام توزیع ها به اون احترام میذارم، اوبونتو هست. چراکه اولین توزیع من بود و کاملا مشخصه که توسعه دهندگان باهوشش حجم زیادی از تلاششون رو برای جذب کاربر بواسطه ایجاد یه رزونانس بین کاربری که تازه از احتمالا ویندوز جدا شده و گنو/لینوکس وقف کردن. همین الانشم دلم برای یونیتیش تنگ شده. قطعا فرق زیادی بین آرچ و مشتقاتش وجود نداره. اما درمورد سادگی با شما خیلی موافقم. هیچ اغراقی وجود نداره اگه بگیم آرچ واقعا ساده هست و کاملا خودش رو در اختیار کاربر قرار میده. اما مایلم پافشاری کنم که این برتری آرچ نیست مثلا نسبت به اوبونتو. بلکه تفاوت دیدگاهه. درحقیقت اوبونتو برای یک هدف و آرچ هم برای هدف دیگری ساخته شدن.

آفلاین

#7 2015-10-21 01:45:46

Programmer
عضو
وب سایت

من واقعا معذرت می خوام از شما عزیزان . من تا بحال نشنیده بودم که Archer بوده و گرنه هیچ وقت به خودم نسبت نمی دادم smile
توزیع اول من هم اوبونتو بوده و هنوز هم باور دارم که توزیع واقعا خوب و کاملی هست (میزکار یونیتی رو خیلی دوست دارم اما جدیدا از گنوم خیلی خوشم امده )
حرف شما کاملا درسته ! چون فلسفه وجودی هر کدوم از توزیع ها با دیگری فرق داشته و درباره خودم این فلسفه آرچ بود که من رو ب خودش جذب کرد :

Arch Linux defines simplicity as 'without unnecessary additions, modifications, or complications', and provides a lightweight UNIX-like base structure that allows an individual user to shape the system according to their own needs. In short; an elegant, minimalist approach.

آفلاین

#8 2015-10-21 11:19:01

LinArcX
Moderator
ثبت شده: 2015-09-18

کاربردها...بحث جالبیه..
البته که نمیشه از این مبحث به سادگی گذشت..
منتهی باید فلسفه گنو/لینوکس خوب درک بشه بعدش توزیع مناسب انتخاب بشه..قبول کنیم خیلی ها هستن فقط میخوان از ویندوز فرار کنن..میخوان فضای بازتری براشون مهیا بشه..
این افراد بین مینت و ابونتو و فدورا فرقی براشون نمیکنه به کدوم سمت کوچ کنن..چون میخوان آزادی عمل داشته باشن و گاهی هم اصلا نمیدونن فلسفه گنو/لینوکس چیه.(شاید هم براشون مهم نیست اصلا smile )
منتهی بعضی ها هستن خیلی ایده آل گران و میخوان حتما توزیع شون نیازهای فلسفی ای که پشت استفاده از اون توزیع خوابیده رو هم پوشش بده..اینجور آدم ها با توزیع هایی مثل ابونتو که خودش میاد زمام کار رو از اول به دست میگیره آبشون تو یه جوی نمیره..
به نظر من اون کسایی که آرچ خالص رو به عنوان توزیع اصلی شون انتخاب میکنن آدم هایی هستن که از هر جور تحمیل متنفرن..اونا دوست دارن پازل ها رو کنار هم بچینن و سیستمی بنا کنن که نه "پیشنهادیه"..نه "تحمیلی"..بلکه "خود ساخته" ست.
تو آرچ چیزی به اسم By Default نداریم..این یعنی اوج سادگی و در عین حال قدرت.

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2015-10-21 11:24:39)

آفلاین

#9 2015-10-21 11:21:49

Programmer
عضو
وب سایت

stackoverflow نوشته است که:

کاربردها...بحث جالبیه..
البته که نمیشه از این مبحث به سادگی گذشت..
منتهی باید فلسفه گنو/لینوکس خوب درک بشه بعدش توزیع مناسب انتخاب بشه..قبول کنیم خیلی ها هستن فقط میخوان از ویندوز فرار کنن..میخوان فضای بازتری براشون مهیا بشه..
این افراد بین مینت و ابونتو و فدورا فرقی براشون نمیکنه به کدوم سمت کوچ کنن..چون میخوان آزادی عمل داشته باشن و گاهی هم اصلا نمیدونن فلسفه گنو/لینوکس چیه.(شاید هم براشون مهم نیست اصلا smile )
منتهی بعضی ها هستن خیلی ایده آل گران و میخوان حتما توزیع شون نیازهای فلسفی ای که پشت استفاده از اون توزیع خوابیده رو هم پوشش بده..اینجور آدم ها با توزیع هایی مثل ابونتو که خودش میاد زمام کار رو از اول به دست میگیره آبشون تو یه جوی نمیره..
به نظر من اون کسایی که آرچ خالص رو به عنوان توزیع اصلی شون انتخاب میکنن آدم هایی هستن که از هر جور تحمیل متنفرن..اونا دوست دارن پازل ها رو کنار هم بچینن و سیستمی بنا کنن که نه "پیشنهادیه"..نه "تحمیله"..بلکه "خود ساخته" ست.
تو آرچ چیزی به اسم By Default نداریم..این یعنی اوج سادگی و در عین حال قدرت.

دقیقا ! این دقیقا همون چیزی بود که من می خواستم بگم ولی نمی تونستم اما شما به خوبی بیانش کردید ! عالی بود .

آفلاین

#10 2015-10-21 13:36:53

Arcush
Moderator

شکی نیست که آرچ از توزیع های برتره. شاید (با تقریبی بسیار خوب) بشه گفت که استفاده از گنو/لینوکس بدون داشتن یه اینترنت درست و حسابی زجرآوره. یکی از علت های اصلی گرایش کمتر ایرانی ها به گنو/لینوکسم همینه. کندی و گرونی اینترنت. تازه درمورد توزیع هایی مثل آرچ این معضل رو به توان صد برسونید. در عرض چند روز، چندصد مگ آپدیت! برای کسی که در کشور ما میخواد آرچ رو انتخاب کنه، اولین دلیل برای کنسل کردن این انتخابشه. درمورد جنتو هم همینطور. من اوایل ماهی یک بار و چندماهه که هفته ای یکبار در ساعات رایگان آپدیت میکنم. حالا تصور کنید کسی رو که آرچ رو نصب کرده و میخواد مثلا یه برنامه الف رو هم نصب کنه تو سیستمش. ممکنه با یه سری خطا که نشوندهنده احتیاج اون برنامه به کتابخونه های با ویرایش های بالاتری از کتابخونه های موجود تو سیستمش هستن مواجه بشه. یا پکیج های با ویرایش های بالاتر. قبلا هم شنیده که آرچ رو به صورت موضعی آپدیت نکنید. بلکه کلش رو باهم و یکپارچه آپدیت کنید. چک می کنه میبینه که ۸۰۰ مگ آپدیت!! مطمین ام به ذهنش میرسه که سی دی اوبونتو رو از کشو دربیاره و ... big_smile همینطور بیشتر مطمین ام که اگه معضل اینترنت در ایران نبود، آرچ ( و حتی وسیعتر، گنو/لینوکس) به این سادگی ها از طرف جامعه کاربری رها نمی شد و خیلی بیشتر ازین مقداری که هست، کاربر داشت.
راجع به مشتق های آرچ، مساله فقط نصاب گرافیکی نیست. پروگرامر بالا اشاره کردن که یه نرم افزار رو راحت تر تونست توی یکی از مشتقات آرچ نصب کنه. این برای کسی که در مضیقه وقته، خیلی بد و گاهی عصبی کنندست. آرچ خیلی خوب کامپایل می کنه  خیلی هم سریع. اما باید وقتش رو هم داشت که یه PKGBUILD نوشت و یا حتی از همون سورس کامپایل کرد در کنار نصب کلی پکیج و کتابخونه که بخاطر همون سادگی رو آرچ نصب نیستن. شناسایی سخت افزار هم از طرف دیگه. مخصوصا اگه یه برند دارای تعامل خوب با پروژه گنو نباشه. اینم گرچه باعث بالا رفتن دانش شخص میشه. اما بقیمت هزینه کردن وقت. من یادمه با دستکاری /etc/modprobe.d/ یه بار سیستمم رو به وضعیت بدی دچار کردم درحالیکه فشار زیادی از کمبود وقت هم روم بود. توزیع هایی مثل مانجارو شناسایی سخت افزار رو با ابزاری که مازاد بر آرچ دارن بهتر انجام میدن. خود آنترگوس، درحال توسعه انباره بسته های گرافیکیه. براحتی نمیشه که خصیصه رو نادیده گرفت. آرچ بشدت قابل احترامه ولی گاهی کاربر فرصتش رو نداره. neutral

آفلاین

#11 2015-10-21 14:17:24

Programmer
عضو
وب سایت

Arcush نوشته است که:

آرچ بشدت قابل احترامه ولی گاهی کاربر فرصتش رو نداره. neutral

دقیق یادم نیست از کجا خوندم ! اما نوشتش تا حدودی درست بود و متنش هنوز در ذهنم هست . نوشته شده بود که : آرچ همیشه ی کاری برای انجام دادن برات داره smile و البته درباره جنتو هم مثل شعارش که میگه : تکون خورد ! پس کامپایلش کن big_smile . بنظر من اشخاصی که میان به سمت آرچ و یا جنتو عاشق هستن . چون واقعا به جز کارایی هایی که تو از سیستم توقع داری سیستم هم متقابلا ازت یه توقع هایی داره smile) انصافا رابطه بین ما Archer ها و Arch یه رابطه دوطرفس ! اگه Arch می تونست حرف بزنه می گفت فلان کار رو برات انجام میدم اما در عوضش تو هم برای اینکه ثابت کنی برای من ارزش قایلی و من رو دوست داری فلان کار رو انجام بده تا من سرپا بمونم smile . البته این دید من نسبت به Arch هست و اون رو یک سیستم عامل نمی دونم و یک شخص می دونم ! یک دوست . و اما البته درباره Gentoo : یکبار سعی در تلاشش داشتم اما حدود ۳ روز از وقتم رو گرفت و در آخر بعد از نصب و بالا آوردن سیستم در وصل شدن به wifi باهاش به مشکل خوردم و باز هم ب خود Arch برگشتم ! (بنظرم فعلا زوده با این سطح دانشم برم به سمت Gentoo) . خلاصه که دوستان گلم ما Archer ها با Arch رابطه احساسی داریم و هیچ توزیعی نمی تونه برامون یک جایگزین مناسب باشه (همون قضیه عشق اول هست که هیچ وقت از خاطر انسان نمیره ! Arch همون عشق ماست) و البته بازم هم میگم این نظر بنده هستش و نظر شما دوستان عزیزم برای من محترم و قابل احترام هستش smile

آفلاین

#12 2015-10-21 15:12:21

حسین حیدری
Moderator
از : اصفهان
ثبت شده: 2015-09-16

راستش این نصب آنلاین روی مخمه چون باید برای آزمون و خطا هم روی ورچوال شارژ بدم یکی از دلایلی هم که بعضی ها نمیرن روی خود آرچ کانفیگ اون هست واقعا وقتگیر هست و اگه اسم یه لیب را ندونی ....

Just an anime fan

آفلاین

#13 2015-10-21 23:00:31

Programmer
عضو
وب سایت

حسین حیدری نوشته است که:

راستش این نصب آنلاین روی مخمه چون باید برای آزمون و خطا هم روی ورچوال شارژ بدم یکی از دلایلی هم که بعضی ها نمیرن روی خود آرچ کانفیگ اون هست واقعا وقتگیر هست و اگه اسم یه لیب را ندونی ....

حسین جان در فروم اوبنتو در قسمت آرچ آقا امید زحمت کشیدن و یک آموزش خوب رو پست کردن . منم خودم طبق اون آموزش پیش رفتم و تقریبا به مشگلی بر خورد نکردم . اما خب حرف شما درسته که نصب و راه اندازی اولیه آرچ کمی زمان گیر هست و حساس smile

آفلاین

#14 2015-10-22 00:07:28

Arcush
Moderator

@حسین عزیز، درمورد شارژ اینترنت موافقم. گرچه میشه با یه بار دانلود بسته های لازم برای نصب، بعدا آفلاین هم نصب کرد. اما مرحله بعدی آپدیت خود آرچه. و باز دوباره کلی حجم که باید مصرف بشه. پس درمورد شارژ اینترنت کاملا موافقم. اما راجع به کانفیگش، باید  به صراحت بگم که این وجه تمایز آرچه. یه نگاهی به مستندات کانفیگ آرچ در سال های ۲۰۰۲ بکنید. اونها رو با مستندات کانفیگش درحال حاضر مقایسه کنید. براحتی میشه نتیجه گرفت که خیلی آسونتر شده. حتی راهنمای advanced حال حاضر هم ساده تر از اون مستندات هست. خیلی ها هم با این نوع جلورفت توزیع هایی مثل آرچ مخالف هستن. نه به این خاطر که آسانتر کردن این نوع کانفیگ ها باعث در دسترس تر قرار گرفتن آرچ میشه؛ بلکه بواسطه این اعتقاد که آرچ به دانش کاربر خودش احترام میذاره. به نظر من این موضوع برای کاربر( ی که به آرچ روی آورده)، هم حاوی اعتماد به نفسه و هم شروعی برای یادگیری عمیق تر. با احترام شدید به توزیع هایی مثل اوبونتو و فدورا، حقیقت اینه که این سطح دانش رو آرچ هم خیلی عمیق تر و هم خیلی سریعتر در اختیار کاربر قرار میده.

آفلاین

#15 2015-10-22 13:59:27

حسین حیدری
Moderator

خب اصلا حالش همینه دیگه smile باید  آدم از کانفیگ و محیط متنی سرفراز بیاد بیرون.

نصب آرچ مثل کنکور و نصب اوبونتنو مثل امتحان املا هست وقتی کسی کنکور قبول میشه توی شهر خودش با رتبه ی خیلی خوب خیییییلی خوشحال میشه تا وقتی بهترین نمره ی کلاس را توی املا گرفته smile

آخرین ویرایش توسط حسین حیدری (2015-10-22 14:05:59)

Just an anime fan

آفلاین

#16 2015-10-22 14:27:38

Arcush
Moderator

درمجموع، محیط ترمینال فوق العادست. تا وقتی با  محیط gui یک برنامه سروکار داری، ممکنه جنبه های کاربردی پنهان اون برنامه رو خیلی دیر و یا حتی هرگز کشف نکنی. این موضوع تو ویندوز که به مراتب بدتره (البته cmd هم قدرتمنده. ولی بسیاری از کاربران ویندوز، اصلا گذرشون حتی به اون cmd هم نمی افته. درسته که بدرد  خیلی هاشون نمیخوره. چون نیازی بهش ندارن. ولی اگه نسبت بهش آگاه باشن چی؟ شاید بعضی از اونها تمایل پیدا کنن تا بیشتر ازش استفاده کنن). من دیشب داشتم به این فکر می کردم که چطور میتونم همزمان با دو کاربر اسکایپ توی یه کامپیوتر لاگین کنم. قبل از اینکه سرچ کنم، به این فکر افتادم که

$ skype --help

رو بزنم. احتمال می دادم که به نتیجه نصفه و نیمه ای برسم، اما نه اینقدر عالی! smile توزیع هایی مثل آرچ، با اجباری که برای کاربر حداقل در مرحله نصب ایجاد می کنن، این باور رو دوباره نزد کاربران گنو/لینوکس که از توزیع های با اولویت gui تازه جدا شدن (و هم چنین در کاربران تازه گرویده به گنو/لینوکس) زنده می کنن که  فراموش نکنید ترمینالی که در دسترس شماست، بسیار قویه.

آفلاین

#17 2015-10-22 15:30:40

حسین حیدری
Moderator

به نقل از آرکوش :

(البته cmd هم قدرتمنده)

اصلا هم اینطور نیست cmd واقعا هیچ قدرتی نداره آدم حال میکنه یه پوشه با ترمینال لینکوس میسازه اما cmd خیلی رو مخه حتی برای ساخت پوشه.از بحث خارج نشیم من فعلا کامپیوتر ندارم ولی وقتی بگیرم حتما سراغ آرچ و نصبش روی ورچوال باکس میرم بالاخره آدم باید همچی را تجربه کنه.

Just an anime fan

آفلاین

#18 2016-02-05 13:02:44

Arcush
Moderator

من چند روزی هست که مانجارو (xfce) رو هم کنار آرچ دارم. کانفیگ تحسین برانگیز پیشفرضش کاربر رو از قید زمانی که توی آرچ باید بگذاره و این کارها رو انجام بده خلاص می کنه. رابط guiی پیشفرضش برای مدیریت برنامه ها و ازین قبل بسته های از پیش آماده به اضافه میزکاری که خیلی شیک در همون ابتدا ظاهر میشه -به نظر من- کاربر رو درمقایسه با  کانفیگ ابتدایی آرچ جلو میندازه. اما اگه به KISS در آرچ عادت کرده باشید، کمی ( و نه کلی)  بسته که بصورت پیشفرض نصب هستن، این عادت رو بهم خواهد زد.  بهرحال، به نظرم به چهار دلیل می ارزه که مانجارو رو امتحان کنید:

۱- دیسک زنده اش رو داشته باشید تا اگه لازم دارید کاری رو با دیسک لایو انجام بدید، به کلی از قید هر توزیع از هر خانواده دیگری خلاص بشید و از یک توزیع هم خانواده با آرچ استفاده کنید. big_smile

۲- وقت رو برای کانفیگ هایی که زمان بر هستن و چیز زیادی هم عاید نمی کنن، هدر ندید. نصب آرچ و کانفیگ اولیه اون چیزهای زیادی رو یاد میده. اما به نظر من یکی دوبارش کافیه. وقت رو برای چیزای دیگری ذخیره کنیم. tongue

۳− یک توزیع قوی رو امتحان کنید. گرچه از لحاظ سرعت، آرچ بیشتر به دل من میشینه. البته حق میدم که مقداری از این موضوع برمیگرده به کاریزمای جامعه کاربریش و همچنین ویکی عجیب غریبش که نه براحتی (بلکه اصلا) نمیشه ازش گذشت.

۴− مانجارو -بخاطر خودش- یک توزیع بسیار قوی و دارای جامعه کاربری فعال و گسترده ایه و به صورت مستقل درحال پیشرفته. برای شروع، درکنار نصاب متنی یک نصاب کاملا گرافیکی رو در اختیار قرار میده که میتونه پروپاگاندای سختی آرچ به خاطر شروع بد در نصب رو فرو بریزه.

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB