شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

اطلاعیه

#1 2019-01-22 23:52:42

Misix
عضو
ثبت شده: 2018-11-12
ارسال ها: 25

پروژه صدای مشترک موزیلا

درود
این مقاله، آموزشی برای مشارکت در پروژه صدای مشترک از موزیلا هست.
مدت زیادی نمیشه که این پروژه به لطف دوستان فعال، برای فارسیزبانان آماده مشارکت شده.

پروژه صدای مشترک چیست؟

نرمافزارهای زیادی هستند که برای تکمیل به یادگیری ماشین نیازمند هستند. پروژههایی مثل دستیارهای صوتی، سامانههای تبدیل متن به صدا (TTS) و ... که نیازمند تعداد زیادی از خوانشها برای آموزشِ  گفتارِ انسانها به ماشینها هستند. اما این تعداد خوانش در پایگاه دادهای یکتا به سختی بهدست میآید. بزرگان این صنعت، دادههای خود را به اشتراک نمیگذارند و بهطور انحصاری از آن استفاده میکنند.
پروژه صدای مشترک ابتکار موزیلا برای کمک به آموزش ابزارهای یادگیری ماشین است تا بداند مردم واقعی چگونه صحبت میکنند.
صدای مشترک سعی در جمعآوری این دادهها بهطور رایگان دارد و در نتیجه آن را بهصورت رایگان در اختیار عموم قرار میدهند. به گفتهٔ بنیاد موزیلا این پروژه برای همیشه و برای تمام افراد بهطور رایگان عرضه خواهد شد.
ای پروژه در زبانهای دیگر در سراسر دنیا در حال گسترش هست. برای دیدن نمونه میتونید زبان انگلیسی رو ببینید.
https://voice.mozilla.org/en

چطور کمک کنیم؟

شما به ۲ شکل میتونید به این پروژه کمک کنید.
۱. صداتون رو به پروژه هدیه بدید: برای اینکار روزانه تعدادی جمله رو در سایت ضبط میکنید و ارسال میکنید.
به نشانی https://voice.mozilla.org/fa/ برید. به قسمت صحبت کردن بروید. وقتی جمله رو دیدید، میتونید با فشردن علامت ضبط، شروع به خواندن جمله کنید. بعد از تمام شدن دوباره همون دکمه که اینبار علامت توقف روش هست رو بزنید تا ضبط تموم بشه. بهطور خودکار به جمله بعدی منتقل میشید که باید طبق راهبرد بالا عمل کنید.
نکته ۱: اگر جملهای رو اشتباه خوندید یا به هر علتی مشکلی در خواندن بهوجود آمد نگران نباشید؛ میتونید از طریق پنل سمت راست دوباره اون جمله رو بخونید و ضبط کنید.
نکته ۲: اگر به هر دلیلی تمایل به خواندن یک جمله ندارید، با زدن دکمه بعدی، اون جمله رو رد کنید.
نکته ۳: اگر شما در خوانش به زبان فارسی، لهجه دارید، مشکلی نیست. شما میتونید جملات رو بخونید چراکه هدف خوانش این جملات یادگیری ماشین هست پس با اینکار میشه بهتر به ماشین آموزش داد.
نکته ۴: وجود صداهای مختلف اهمیتی ندارد. برای مثال صدای بوق اتومبیل یا صدای ریزش باران اصلا مهم نیست. باز هم به این دلیل که برای یادگیری ماشین هست و اینکار میتونه یادگیری رو طبیعیتر کنه. ولی جملهای که خوانده میشه باید کاملا مفهوم باشه.

۲. اعتبارسنجی کنید: شما میتونید جملاتی که دوستان دیگر با صدای خودشان خواندهاند، اعتبارسنجی کنید. فقط به جملات گوش دهید و آنها را با جمله اصلی مقایسه کنید.
به نشانی https://voice.mozilla.org/fa/ بروید. به قسمت اعتبارسنجی بروید. در این قسمت با زدن دکمه پخش، صدای ضبط شده برای شما پخش میشود و شما درستی جمله رو تائید میکنید. با هر «بله» به جمله بعدی منتقل میشوید.
نکته ۱: اگر به هر دلیلی توانایی تشخیص درستی یا نادرستی خوانش رو ندارید، به راحتی با زدن دکمه بعدی، جمله حاضر رو رد کنید.
نکته ۲: مثل خوانش جملهها، صداهای محیطی مشکلی ندارد. بری اعتبار بخشیدن فقط به خود جمله دقت کنید.


۱. صدای شما بدون هیچ اثری از شما به دادهها اضافه خواهد شد. امنیت شما کاملا تامین میشود و هیچ نامی از شخصی که صدا را ضبط کرده برده نمیشود.
۲. شما میتونید حسابکاربری خودتون رو حذف کنید و سپس درخواست حذف صدای خودتون از پایگاه داده را داشته باشید. پس اگر روزی از کارتان منصرف شدید، نگران نباشید؛ میتونید تمام صدای خود را از پروژه حذف کنید.
۳. شما حق استفاده از متنخوانها و نرمافزارهای شخص ثالث برای خوانش را ندارید. در واقع تمام مطالب ارسالی شما باید ساختهٔ خودتان باشد.
۳. روش ورود و ساخت حساب کاربری در این پروژه، روش passwordless هست که فقط با تائید توسط ایمیل انجام میشود. به این شکل که برای هر ورود نیاز به کلیک روی پیوند ارسالی به ایمیلتان دارید.
۴. بهترین مرورگر برای استفاده موزیلا فایرفاکس هست. من و دوستان دیگری برای ورود به حساب کاربری با مرورگرهای دیگر مشکل داشتیم. ولی فایرفاکس بدون مشکل کار خواهد کرد.

پیوندها
۱. پرسشهای متداول:
https://voice.mozilla.org/fa/faq
۲. انجمن موزیلا برای این پروژه:
https://discourse.mozilla.org/c/voice
۳. صفحه گیتهاب پروژه:
https://github.com/mozilla/voice-web

آخرین ویرایش توسط Misix (2019-01-22 23:54:07)

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB میزبانی توسط MahanCloud