شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

اطلاعیه

#1 2020-01-12 19:25:38

TUX
عضو
ثبت شده: 2016-01-31
ارسال ها: 98

کلید جادویی SysRq

Magic SysRq key
Raising Elephants Is So Utterly Boring
Reboot Even If System Utterly Broken

اگر لینوکس شما به اصطلاح هنگ کند ، چه کاری انجام می دهید؟ بلافاصله به سراغ دکمه پاور بر روی دستگاه می روید؟ آیا فکر می کنید راه جایگزین دیگری وجود ندارد؟ این مقاله جذاب در وب سایت تک تیک به شما روشی سودمند را به عنوان جایگزین فشردن دکمه Power  دستگاه معرفی می کند. این روش به REISUB مشهور است.

REISUB چیست؟

در واقع REISUB بخشی از یک مکانیزم بسیار پیشرفته تر و بزرگ تر به نام sysRQ است. زمانی که لینوکس شما هنگ می کند و فکر می کنید که اگر با فشردن کلید پاور مشکلی برای سیستم عامل یا فایل های شما ایجاد می شود ، این مکانیزم به داد شما خواهد رسید. حتما دقت کرده اید که در زمان Crash سیستم عامل هیچ کلیدی کار نمی کند و شما نمی توانید دستورات reboot و … را اجرا نمایید. اما کلید های جادویی که ما به شما خواهیم گفت ، بدون توجه به علت به وجود آمدن وضعیت ، حتما عمل خواهند کرد.

در واقع کافی است که تک تک حروف عبارت REISUB را به ترتیب و به همراه کلید های ALT و PrintScreen بفشارید. اما این کلید ها چه پیامی را برای سیستم عامل لینوکس به همراه دارند؟

کلید R که از حرف وسط واژه unRaw گرفته شده است مرحله آماده سازی برای اجرای دستورات بعدی است.

کلید E که از حرف دوم کلمه tErminate گرفته شده است یک سیگنال TERM را برای تمام پروسس های در حال اجرا ارسال می کند و سعی بر این دارد که آن ها را به صورت Gracefully از کار بیاندازد.

کلید I حرف دوم عبارت kIll جهت ارسال سیگنال Kill به پروسس های باقی مانده است.

کلید S حرف اول عبارت Sync است که دیتاهای موجود در RAM را در دیسک شما flush می کند. همین عمل باعث یکی از تفاوت های اصلی اجرای REISUB با عمل ریبوت سخت افزاری می شود. چرا که در این حالت ممکن است بسیاری از فایل هایی که قبل از هنگ کردن سیستم عامل در حال کار با آن ها بوده اید و ذخیره نشده اند ، ذخیره شوند !!!

Unmount که مربوط به حرف U می باشد ، همه فایل سیستم ها را به صورت Read Only مونت مجدد می نماید.

و در آخر B از حرف سوم reboot گرفته شده است که سیستم عامل را ریبوت می نماید.

آخرین ویرایش توسط TUX (2020-01-13 00:42:59)

آفلاین

#2 2020-01-12 19:39:07

morealaz
Moderator
ثبت شده: 2016-03-19
ارسال ها: 382

پاسخ: کلید جادویی SysRq

ممنون نکته بسیار مفیدی بود. متشکرم از به اشتراک گذاری اون با دیگران.

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB میزبانی توسط MahanCloud