شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

اطلاعیه

#1 2020-08-12 15:56:37

mzd245
Moderator
از : تهران
ثبت شده: 2020-03-24

نمایش ندادن grub menu بعد از Dual-boot ویندوز در کنار Arch

درود،
مشکل: نمایش نداده شدن grub menu بعد boot هست که سبب وارد شدن به شکل مستقیم در Windows می شه.

کارهایی که من انجام دادم:
من 2 پارتیشن برای آرچ داشتم که خب قرار بر این شد روی پارتیشن سوم و چهارم Windows ریخته بشه (با در نظر گرفتن پارتیشن Reverse). خروجی دستور lsblk رو می تونید در لینک زیر مشاهده کنید:
- lsblk output
خب اول از همه همون طور که انتظار می رفت بوتلودر به درستی کار نکرد و رفتم سراغ os-prober. کاملا بدون هیچ مشکلی Windows پیدا شد و entryهای مربوط به Windows داخل کانفیگ گراب تولید شد. محتویات grub.cfg رو از لینک زیر می تونید نگاه بندازید:
- Grub entries
نکته: انتظار می رفت مستقیم وارد Linux بشم نه این که مستقیما از بوتلودر ویندوز استفاده بشه.

مورد قابل توجه این هست که من partition tableم MBR و mode بوتم BIOS/Legacy هست. سعی داشتم روی bootloader در BIOS یک priority بذارم ولی خب به entry خاصی دسترسی ندارم و UEFI نیست. برای همین شک کردم که شاید grub menu داخل کانفیگش hidden باشه، که خب نبود. فایل default گراب رو می تونید توی لینک زیر نگاه بندازید:
- default/grub file

مطمئن بودم که تنظیمات درست هستن. با کمی گشت و گذار متوجه Fast Boot ویندوز شدم و گفتم اون رو هم غیرفعال کنم:

powercfg /h off

تغییری حاصل نشد. حتی سعی کردم که entry آرچ رو priority بذارم و پیش فرض وارد اون بشم با تغییر GRUB_DEFAULT داخل فایل etc/grub/default/ که باز هم تغییری حاصل نشد. انگار که اصلا grub استفاده نمی شه. تقریبا می تونم بگم چیزی به ذهنم نمی رسه! احتمال زیاد باید تغییر در BIOS صورت بگیره ولی من چنین قابلیتی رو بعد کلی گشتن پیدا نکردم.

آخرین ویرایش توسط mzd245 (2020-08-12 16:09:25)

آفلاین

#2 2020-08-12 16:20:59

mzd245
Moderator
ثبت شده: 2020-03-24

پاسخ: نمایش ندادن grub menu بعد از Dual-boot ویندوز در کنار Arch

راه حل: فقط کافی بود گراب رو مجددا نصب کنم تا bootloader جایگزین بشه! lol

# grub-install --target=i386-pc --recheck /dev/nvme0n1

آفلاین

#3 2020-08-17 02:25:06

FullMetalArcher
Moderator
ثبت شده: 2015-09-16

پاسخ: نمایش ندادن grub menu بعد از Dual-boot ویندوز در کنار Arch

mzd245 نوشته است که:

راه حل: فقط کافی بود گراب رو مجددا نصب کنم تا bootloader جایگزین بشه! lol

# grub-install --target=i386-pc --recheck /dev/nvme0n1

و خداوند ویکی را آفریده بود
اگه یه بررسی کوچیک تو ویکی میکردی، متوجه می شدی که بعد نصب ویندوز بوتلودرش جای گراب نصب میشه و شما ۲ راه دارید
۱- با easyBCD گراب رو بدی به بوتلودر ویندوز که از اونجا بالا بیاد
۲- گراب رو نصب مجدد کنی

آخرین ویرایش توسط FullMetalArcher (2020-08-17 02:25:46)

*** I FIGHT FOR USERS ***

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB میزبانی توسط MahanCloud