شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2015-09-18 17:44:44

ho3in
عضو
ثبت شده: 2015-09-16

بهنترین نوع پارتیشن بندی برای آرچ چیست؟

با سلام
از دوستان می خواستم سوال کنم بهترین روش پارتیشن بندی چگونه می باشد؟
برای هارد های با حجم های160GB 500GB 1T  چگونه پارتیشن بندی کنیم که مناسب باشد؟

با تشکر
HO3iN

آفلاین

#2 2015-09-18 17:50:33

بهروز رمضانی
عضو
از : اصفهان
وب سایت

پاسخ: بهنترین نوع پارتیشن بندی برای آرچ چیست؟

جواب این سوال بستگی به مقدار استفاده شما از سیستم داره. برای کاربر خانگی معمولا سه پارتیشن root,swap,home نیاز هست.swap را دوبرابر مقدار رم در نظر بگیرید. برای پارتیشن root هم من شخصا 40 گیگابایت در نظر میگیریم. مابقی فضا هم به پارتیشن home اختصاص پیدا میکند.

در یادگیری و استفاده از خط فرمان کوشا باشید چرا که رستگاری شما در آن است.

آفلاین

#3 2015-09-18 17:53:24

Arcush
Administrator
ثبت شده: 2015-09-15

من ترجیح میدم که برای روت ۳۰ گیگ بذارم. برای سواپ ۸ گیگ و اگه حجم هاردم اجازه میده برای دایرکتوری /var  هم مثلا ۱۰ گیگ بذارم. بقیش رو هم برای هوم اختصاص بدم. البته این عددا واقعا دقیق نیستن و معمولا باتوجه به نیازهای اشخاص متفاوتن. این فقط ترجیح منه.

آفلاین

#4 2015-09-18 18:25:28

حسین حیدری
Moderator
از : اصفهان

به نظر من گذاشتن همه چیز در هوم اشتباهه و بهتره یک هوم 40 گیگی داشت و چند پارتیشن XFS.

Just an anime fan

آفلاین

#5 2015-09-18 23:46:17

ali
Moderator
از : تهران
ثبت شده: 2015-09-15
وب سایت

Arcush نوشته است که:

من ترجیح میدم که برای روت ۳۰ گیگ بذارم. برای سواپ ۸ گیگ و اگه حجم هاردم اجازه میده برای دایرکتوری /var  هم مثلا ۱۰ گیگ بذارم. بقیش رو هم برای هوم اختصاص بدم. البته این عددا واقعا دقیق نیستن و معمولا باتوجه به نیازهای اشخاص متفاوتن. این فقط ترجیح منه.

من الان var/ سیستمم ۷ گیگ پر شده ! ۱۰ گیگ کمه . من ۲۰ گیگ گذاشتم .
و ۸ گیگ برای سواپ زیاده یکم . فکر نمیکنم اصلا به بیشتر از ۴ گیگش نیاز پیدا کنی .

آفلاین

#6 2015-09-19 09:54:43

AraaX
Administrator
ثبت شده: 2015-09-13

سلام همونطور که دوست عزیزمون بهروز جان یه توضیحاتی دادند شما به این سه پارتیشن نیازدارید اگر رم سیستمتون بالا ۱۲ گیگ هست می تونید از swap هم استفاده نکنید
ولی خوب با توجه به اینکه فایل های شخصی شما توی دایرکتوری home ذخیره می شن شما می تونید به صورت ۷۵ درصد از کل هاردتون رو اختصاص بدید به این دایرکتوری
اما ۲۵ درصد باقیمونده صرف var , usr , opt , tmp و ... می شه

آفلاین

#7 2016-01-31 16:07:19

FullMetalArcher
Moderator
از : تهران

stackoverflow نوشته است که:

بهروز عزیز نکته اصلی رو گفتن در مورد سه پارتیشن اصلی boot,swap ,root
منم چند تا نکته تکمیلی بهش اضافه کنم واسه موارد خاصی که ممکنه برای همه مون پیش بیاد:
1-علت اینکه روت تون بعضی وقتا خیلی پرمیشه چند تا دلیل داره..یکی شون فایل های کش پکمن میتونه باشه.(هر چند معمولا حجم زیادی ندارن و نیازی هم به حذف شون پیدا نمی کنید..البته معمولا smile )
یکی از اصلی ترین دلایل دیگه که شایدم کمتر بهش توجه بشه، لاگ های شدیدی هست که تو پوشه var/log/ زده میشه..بنابراین:
2-اگه از نرم افزارهایی استفاده میکنید که بالقوه مستعد "لاگ زدن"هستن (مثل وب سرور آپاچی؛دیتابیس ها و ...)بهتره سعی کنید واسه var/ یه پارتیشن جداگونه بسازید.(علت=var/log/)
علی عزیز هم تو پست های بالاتر اشاره کردن که پارتیشن /var شون پر شده.احتمالا با اختصاص فضای بیشتر به /var مشکل شون حل خواهد شد.
3-اگه عادت دارید نرم افزارهای third party حجیم نصب کنید  و میخواید کنترل متمرکزی روشون داشته باشید پارتیشن opt/ رو با فضای مورد استفاده تون بسازید.
بقیه ش به هوم مثل همیشه. smile

همه چی عالیه سعید جان فقط یه مورد:
برای پارتیشن var از دستور ( с )pacman -C استفاده کنید تا فقط فایل های نصبی و حد اکثر یه ورژن قبلشون رو نگه داری کنه با این کار میبینید حجم var خیلی کم میشه!

آخرین ویرایش توسط FullMetalArcher (2016-01-31 16:10:39)

*** I FIGHT FOR USERS ***

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB