شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2015-09-19 11:44:09

mar
عضو
ثبت شده: 2015-09-19

pacman چیست؟

سلام
من هنوز آرچ نصب نکردم دارم یکم تحقیق میکنم در موردش و یه سری سوال دارم که میخواستم اینجا بپرسم
۱-pacman چیه؟دستورای اصلیش چیاست؟
۲-aur چیه؟باش میشه چیکارها کرد؟
۳-آیا این دوتا فقط تو محیط ترمینال هستن و هیچ معادل گرافیکی ندارن؟
۳-از نظر پایداری بودن آیا ارچ با توجه به اینکه رولینگ رلیزه پایدار هست یا نه؟
۴-آیا yaourt هم فقط یه دستور ترمینالیه یا اون هم معادل گرافیکی داره؟
۵-حجمی که برای اولین بار برای نصب آرچ باید دانلود کنیم چه قدر میشه؟
۶-فرمت پارتیشن بندی ارچ با اوبونتو بیس ها فرق میکنه؟هر دو etx4 هستن ؟

فعلا همیناست big_smile
اگه چیز دیگه ای هم به نظرم رسید بازم میپرسم

آفلاین

#2 2015-09-19 12:01:22

حسین حیدری
Moderator
از : اصفهان
ثبت شده: 2015-09-16

پاسخ: pacman چیست؟

1.پکمن پکیج منیجر آرچ بیس هاست و دستورات اصلیش :

نصب :

sudo pacman -S

پاک کردن :

sudo pacman -R

آپدیت :

sudo pacman -Sy

آپگرید :

sudo pacman -Su

آپدیت آپگرید :

sudo pacman -Syu

2. aur مخازن غیر رسمی هستند که اگه مثلا پکیجی که میخوای توی مخازن رسمی آرچ نیست از اونجا میگیری

3. چرا گرافیکی هم تا حدودی میشه کار کرد باید یه چیزی مثل پکیج منیجر یا سافت ور سنتر مانجارو داشته باشی

4. بستگی به خودتون داره که مثلا نیاید مخارن تستیگ و آن استیبل اد کنید.

5. با yaourt میشه از مخازن aur بسته گرفت که خوب بخش گرافیکیش را هم توضیح دادم

6.  200 مگ حدودا

7. نه فرقی نداره

در ضمن :

شما دوتا گزینه ی 3 داری :دی

Just an anime fan

آفلاین

#3 2015-09-19 12:14:15

mar
عضو

حسین حیدری نوشته است که:

1.پکمن پکیج منیجر آرچ بیس هاست و دستورات اصلیش :

نصب :

sudo pacman -S

پاک کردن :

sudo pacman -R

آپدیت :

sudo pacman -Sy

آپگرید :

sudo pacman -Su

آپدیت آپگرید :

sudo pacman -Syu

2. aur مخازن غیر رسمی هستند که اگه مثلا پکیجی که میخوای توی مخازن رسمی آرچ نیست از اونجا میگیری

3. چرا گرافیکی هم تا حدودی میشه کار کرد باید یه چیزی مثل پکیج منیجر یا سافت ور سنتر مانجارو داشته باشی

4. بستگی به خودتون داره که مثلا نیاید مخارن تستیگ و آن استیبل اد کنید.

5. با yaourt میشه از مخازن aur بسته گرفت که خوب بخش گرافیکیش را هم توضیح دادم

6.  200 مگ حدودا

7. نه فرقی نداره

در ضمن :

شما دوتا گزینه ی 3 داری :دی

خیلی ممنون
۳ را دیگه ندیده بودم:D
راستی دستور man اینجا هم کاربرد داره دیگه نه؟

آخرین ویرایش توسط mar (2015-09-19 21:51:53)

آفلاین

#4 2015-09-19 12:16:15

AraaX
Administrator
ثبت شده: 2015-09-13

mar نوشته است که:

سلام

در تکمیل صحبت های دوستمون بگم
آرچ از GPT پارتیشن ها استفاده می کنه smile
می تونید یه اطلاعات کلی بدست بیارید :https://en.wikipedia.org/wiki/GUID_Partition_Table

آفلاین

#5 2015-09-19 12:42:21

حسین حیدری
Moderator
از : اصفهان

بله دستور :

man pacman

همه چیز را بهتون میگه.

Just an anime fan

آفلاین

#6 2015-09-19 13:35:25

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

mar نوشته است که:

سلام
من هنوز آرچ نصب نکردم دارم یکم تحقیق میکنم در موردش و یه سری سوال دارم که میخواستم اینجا بپرسم

فعلا همیناست big_smile

درمورد سوالاتون صحبت شد. منم مایلم کلا چند مورد رو اشاره کنم. اولا پایدار بودن بیش ازینکه به سیستم ارتباط داشته باشه به کاربر مربوطه. http://bbs.archusers.ir/viewtopic.php?id=13
کلا درمورد توزیع های غلطان پیشنهاد میشه که سرتاسر سیستم رو آپدیت کنید و نه قسمت هایی ازون رو. درمورد رابط های GUI برای پکیج منیجر آرچ، به https://wiki.archlinux.org/index.php/Gr … _frontends مراجعه کنید. اما نباید فراموش کنیم که محیط GUI گرچه زیباتره ولی کار کردن صرف با رابط گرافیکی، اونهم درحالیکه پکمن کلی ابزار و سوییچ و فلگ داره محدود کردن خود هست. مضافا کارکردن با GUI فقط باعث میشه شما به کلیک کردن مسلط بشید. درحالیکه پکمن یک پکیج منیجر بسیار قدرتمند و در عین حال بسیار ساده هست.

آفلاین

#7 2015-09-19 21:58:19

mar
عضو

Arcush نوشته است که:
mar نوشته است که:

سلام

فعلا همیناست big_smile

درمورد سوالاتون صحبت شد. منم مایلم کلا چند مورد رو اشاره کنم. اولا پایدار بودن بیش ازینکه به سیستم ارتباط داشته باشه به کاربر مربوطه. http://bbs.archusers.ir/viewtopic.php?id=13
کلا درمورد توزیع های غلطان پیشنهاد میشه که سرتاسر سیستم رو آپدیت کنید و نه قسمت هایی ازون رو. درمورد رابط های GUI برای پکیج منیجر آرچ، به https://wiki.archlinux.org/index.php/Gr … _frontends مراجعه کنید. اما نباید فراموش کنیم که محیط GUI گرچه زیباتره ولی کار کردن صرف با رابط گرافیکی، اونهم درحالیکه پکمن کلی ابزار و سوییچ و فلگ داره محدود کردن خود هست. مضافا کارکردن با GUI فقط باعث میشه شما به کلیک کردن مسلط بشید. درحالیکه پکمن یک پکیج منیجر بسیار قدرتمند و در عین حال بسیار ساده هست.

مخازن تستینگ دقیقا چیه؟مگه تو ارچ همه مخازن شخصی تو aur نیست ؟اصلا مگه میشه اینجا مخزن اضافه کرد؟
والا نمیدونم من خیلی از نرم افزارهای کاربردی اضافی استفاده میکنم و جدیدا هم هی سیستم زود ان استیبل میشه ولی خوب من نمیتونم همه کارام را با مثلا یه نرم افزار کلی انجام بدم واسه هر چیزی یه نرم افزار خوبش را نصب میکنم حالا این ممکنه باعث غیرپایداری سیستم بشه؟یا نه؟
یه چیزایی مثل bomi,smplayer.kirita.agesub,......

آفلاین

#8 2015-09-19 22:41:30

Arcush
Moderator

درمورد رتبه بندی و موضع مخازن نسبت به هم در یک نگاه، http://unix.stackexchange.com/questions … ory-mirror اینجا رو ببینید.

اما درمورد "ناپایداری آرچ"، کاملا بستگی به شخص داره. آرچ یه توزیع غلطانه. بنابراین باید تمام بسته هاش همزمان به روز بشن. تمام کتابخونه ها مخصوصا. درغیر اینصورت طبیعیه که دچار مشکل ممکنه بشه. خود مخازن رسمی آرچ خیلی غنی هستن. به این شکل نیست که کمبود خاصی داشته باشن. نصب برنامه از AUR  هم اصلا به این معنی نیست که سیستم شما دیگه بالا نیاد یا کرش کنه. چیزهای دیگری هستن که باعث ناپایداری میشن و اشتباهات ما هستن اونها. اولویت نصب نرم افزار بسیار مهمه. در کنارش کار کردن با فایل ها و دایرکتوری ها با حداقل سطح دسترسی یک حالت مطلوبه که سیستم رو به سمت پایداری میل میده. نرم افزارهایی که گفتین هیچ کدوم باعث نمیشن سیستم شما ناپایدار بشه. اگر سیستم من الان بالا نمیاد تنها مقصر خود من هستم و نه سیستم. چون توزیع دارای ویکی هست و دارای جامعه کاربری و من اگر بدون داشتن آگاهی و مشورت با این جامعه کاری روی سیستمم انجام بدم که بهش یقین ندارم مطمینا فقط خودم مقصرم.

آخرین ویرایش توسط Arcush (2015-09-19 22:53:13)

آفلاین

#9 2015-09-20 00:06:56

amir5200
عضو
از : کاشان

شاید این دستور هم مفید واقع بشه

پاک کردن حافظه پنهان (کش) بسته ها
مدیر بسته ی pacman بسته ها را دریافت و ذخیره میکند در /var/cache/pacman/pkg/ و به طور خودکار نسخه های برنامه های پاک شده را حذف نمیکند. به همین جهت لازم است برای پیشگیری از حجیم شدن فایل ها به طور دوره ای پوشه مورد نظر پاک شود.
از این رو دستوری ساخته شده تا بتوان تمام حافظه پنهان (کش) را پاک کرد.
دستور به شرح زیر است

sudo pacman -Sc

آخرین ویرایش توسط amir5200 (2015-09-20 01:29:08)

آفلاین

#10 2015-09-20 08:11:16

mirkhalili
عضو
ثبت شده: 2015-09-20

برای معادل گرافیکی pacman و yaourt به طور هم زمان میتوانید از octopi استفاده نمایید.

آفلاین

#11 2015-09-20 10:24:10

AraaX
Administrator
ثبت شده: 2015-09-13

mirkhalili نوشته است که:

برای معادل گرافیکی pacman و yaourt به طور هم زمان میتوانید از octopi استفاده نمایید.

توی آنترگوس قبل از اینکه اپ سنتر خودش بیاد از PacmanXG استفاده میکنه می تونید اون رو هم امتحان کنید

آفلاین

#12 2015-09-20 13:36:00

LinArcX
Moderator
ثبت شده: 2015-09-18

با سلام خدمت همه آرچی های عزیز:
از اونجایی که من تازه کارم تو لینوکس و توی آرچ خیلی تازه کار تر چند تا سوال مقدماتی دارم از دوستان گلم:
1-نحوه  نصب پکیچ ها در لینوکس چطوریه و اصولا چند نوع روش نصب داریم.دستور هاشون با ذکر سوئیج هاشون باشه که دیگه عالیه.دی:
2-آیا چیزی به نام PPA  که در ابونتو داشتیم اینجا هم داریم؟اگه نه چه چیزی جایگزین ش شده؟
3-dependeny ها چیستند و چطوری باید هنگام نصب یه پکیج بهفمیم چه dependeny هایی نیاز داره؟
4-نحوه نصب پکیج های deb،Rpm،چجوریه تو آرچ؟آیا اصلا میشه اونا رو توی سیستم های آرچ بیس نصبید؟
فعلا همین هاست..مرسی از جواب هاتون پیشاپیش

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2015-09-20 13:36:48)

آفلاین

#13 2015-09-20 14:12:54

ali
Moderator
از : تهران
وب سایت

stackoverflow نوشته است که:

با سلام خدمت همه آرچی های عزیز:
از اونجایی که من تازه کارم تو لینوکس و توی آرچ خیلی تازه کار تر چند تا سوال مقدماتی دارم از دوستان گلم:
1-نحوه  نصب پکیچ ها در لینوکس چطوریه و اصولا چند نوع روش نصب داریم.دستور هاشون با ذکر سوئیج هاشون باشه که دیگه عالیه.دی:
2-آیا چیزی به نام PPA  که در ابونتو داشتیم اینجا هم داریم؟اگه نه چه چیزی جایگزین ش شده؟
3-dependeny ها چیستند و چطوری باید هنگام نصب یه پکیج بهفمیم چه dependeny هایی نیاز داره؟
4-نحوه نصب پکیج های deb،Rpm،چجوریه تو آرچ؟آیا اصلا میشه اونا رو توی سیستم های آرچ بیس نصبید؟
فعلا همین هاست..مرسی از جواب هاتون پیشاپیش

سلام
کاش یک موضوع جدید ایجاد میکردید . اما مشکلی نیست
برای نصب برنامه داخل آرچ لینوکس ۳ تا راه پیش رو دارید . راه ساده استفاده از pacman و نصب برنامه از مخازن نرم افزاری آرچ هست . به این صورت که :

pacman -S foo 

که برنامه foo برای شما نصب میشه .
میتونید پکیج برنامه foo رو دانلود کنید و با pacman بصورت زیر نصب کنید :

pacman -U /pat/to/foo.pkg.tar.xz

که مسیر پکیج باید به پکمن داده بشه .
یک راه حل برای برنامه هایی که در مخازن نیستند استفاده از مخازن aur هست . میتونید ابتدا برنامه yaourt رو نصب کنید ، سپس با دستور

yaourt foo

برنامه foo رو در مخازن جستجو و از بین لیستی که بهتون پیشنهاد داده میشه برنامه موردنظر رو نصب کنید . اگر اسم برنامه رو نمیدونید و فقط عملکرد اون رو میدونید هم میتونید بجای foo عملکرد رو قرار بدید . مثلا من دنبال یک  برنامه برای آرشیو میگردم ، میتونم با دستور زیر اونو پیدا کنم :

yaourt archive

و از لیستی که بهم پیشنهاد داده میشه، برنامه دلخواهم رو نصب کنم .

درباره کامپایل هم بعدا در صورت نیاز یک تاپیک بزنید تا مفصل توضیح داده بشه .

آفلاین

#14 2015-09-20 14:44:01

LinArcX
Moderator
ثبت شده: 2015-09-18

مرسی بابت راهنمایی های بی شائبه تون علی آقا smile.البته من قبل اینکه اینجا مطلب بزنم یه تاپیک جداگونه زدم به این آدرس:

http://bbs.archusers.ir/viewtopic.php?id=36

که بهم گفتن بیام اینجا سوالمو بپرسم.
حالا اگه یه پکیجی خواستیم نصب کنیم و نیاز به یه سری دیپندسی یا پکیج دیگه داشته باشه چی؟
آیا خودمون باید تشخیص بدیم dependeny ها رو یا اینکه پکمن واسه اینم راهکاری گذاشته جلو پامون؟ hmm

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2015-09-20 14:44:35)

آفلاین

#15 2015-09-20 17:57:28

ali
Moderator
از : تهران
وب سایت

صفحه ویکی pacman به زودی آماده میشه و جواب همه سوالها رو میتونید از اونجا ببینید . ولی عجالتا ، جواب شما :

حالا اگه یه پکیجی خواستیم نصب کنیم و نیاز به یه سری دیپندسی یا پکیج دیگه داشته باشه چی؟
آیا خودمون باید تشخیص بدیم dependeny ها رو یا اینکه پکمن واسه اینم راهکاری گذاشته جلو پامون؟ hmm

برنامه pacman و هر پکیج منیجر دیگه ای ( مثل apt , yum یا slackpkg ) شیوه کار تقریبا یکسانی دارند، یکی از این اصول بدست آوردن dependency های هر پکیج هست . که پکمن با استفاده از Pkgbuild اطلاعات زیادی درباره هر پکیج بدست میاره . و Dependency هر بسته هم جزءشه .

اگر دوست دارید Dependency پکیجهای نصب شده بر روی سیستمتون رو ببینید این دستور رو توی ترمینال اجرا کنید :

pacman -Qi foo

آخرین ویرایش توسط ali (2015-09-20 17:58:05)

آفلاین

#16 2015-09-20 19:15:41

Arcush
Moderator

stackoverflow نوشته است که:

مرسی بابت راهنمایی های بی شائبه تون علی آقا smile.البته من قبل اینکه اینجا مطلب بزنم یه تاپیک جداگونه زدم به این آدرس:

http://bbs.archusers.ir/viewtopic.php?id=36

که بهم گفتن بیام اینجا سوالمو بپرسم.

وقتی دارین با پکمن چیزی رو نصب می کنید از بابت اینکه اون چیز به بهترین شکل ممکن نصب خواهد شد شک نکنید. وقتی یک بسته به مخزن های اصلی راه پیدا کرده یعنی اینکه علاوه بر وارسی دقیق کدهاش، PKGBUILDش کاملا بررسی جزبه جز شده و قطعا به صورت فوق العاده ای نوشته شده که حالا داخل مخازن اصلی هست. همونطور که علی عزیز گفت، PKGBUILD حاوی قسمت های مختلفیه که یکی ازاون قسمت ها آرایه هایی هستند که در اون ها تمام دیپندنسی های اون بسته به اضافه بسته هایی که اون بسته دیپندنسی اونها هست لیست میشن. این برمیگرده به میزان دانش و تبحر نویسنده اون PKGBUILD  که وقتی به نحو احسن بتونه این کار رو انجام بده، پکمن هم از طریق یکی از ابزارهاش به نام makepkg  اون PKGBUILD رو میخونه و سپس فشرده می کنه و سپس به بهترین شکل و تمام و کمال و با سرعت، نصب می کنه.  پکمن به معنی واقعی یک شاهکاره. سوییچ ها و فلگ های بسیار زیادی داره که تا قبل از آماده شدن ویکی فارسیش، پیشنهاد می کنم حتما ویکی خودش رو بخونید.

همچنین برای مقایسه رفتارها و عملکردهای پکیج منیجرهای توزیع های خیلی معروف و زبانزد در موقعیت ها و انجام کارهای مشابه، اینجا را ببینید.

https://wiki.archlinux.org/index.php/Pacman_Rosetta

آخرین ویرایش توسط Arcush (2015-09-20 19:27:19)

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB