شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2016-04-28 11:54:34

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15
ارسال ها: 1,505

پیرامون برخی ابزارهای جانبی TeX

من https://wiki.archlinux.org/index.php/TeX_Live_FAQ رو دیدم و تصمیم گرفتم تجربه خودم رو در استفاده از ابزارهای جانبی توزیع های TeX به اشتراک بذارم. البته سعی کردم تا اونجائی که میتونم پستم رو بیخودی با لینک های متنوع اشباع نکنم. امیدوارم دوستانم اگر تجربه های مشابهی دارن مطرح کنن و اگه با TeX آشنایی ندارن هرچه زودتر به عنوان موتور قوی حروفچینی بهش بپردازن.

ویرایشگرها:

بین ده ها ویرایشگر در این زمینه، من این سه تا رو ترجیح میدم.

۱- ویرایشگر کلاسیک texmaker.
http://www.xm1math.net/texmaker/

۲- ویرایشگر بسیار پرقدرت texstudio که فورک فوق العاده ای از texmaker هست.
http://www.texstudio.org/

۳- ویرایشگر gummi که برای حروفچینی های بدون محیط های غیرمتنی عالیه.
https://github.com/alexandervdm/gummi

بسته های تولید اشکال و محتوای گرافیکی:

من pstricks و tikz بهمراه کتابخونه هاشون رو برحسب تجربه در این رابطه کامل ترین میدونم. هردوی این ها عالی هستن.  در رابطه با ویرایشگرهای مختص این دوتا میشه به latexdraw که قادر هست تا نقاشی های شما رو به کدهای pstricks لاتخ تبدیل کنه و همچنین ویرایشگر ktikz که ساماندهی شده برای استفاده از بسته غول پیکر tikz اشاره کرد. همچنین پلاگین های textext و beamerscape-git شخص رو قادر می کنن تا کدهای latex رو در محیط inkscape استفاده کنه.

http://tug.org/PSTricks/main.cgi/
http://www.texample.net/tikz/examples/درمورد رسم نمودارها، علاوه بر استفاده از این دوتا، از gnuplot هم میشه استفاده کرد. خروجی های گرافیکی gnuplot از لحاظ کیفیت بسیار عالی هستن.

http://www.texample.net/tikz/examples/tag/gnuplot/
http://gnuplot.sourceforge.net/demo/


ویرایشگرهای آنلاین:

در اینمورد من https://www.overleaf.com/ رو بعنوان یک ویرایشگر آنلاین عالی پیشنهاد میکنم. همچنین http://detexify.kirelabs.org/classify.html قادر هست تا علامت و symbolای رو که به دنبالش هستید نقاشی کنید و اون به شما دستور اون علامت و بسته مربوط بهش رو معرفی کنه. اگه خوب نقاشی کنید، این کار رو با دقت بسیار بالایی هم انجام میده. همچنین در http://quicklatex.com/ میتونید دستورهای latex رو بنویسید و خروجی رو به صورت عکس بسیار کم حجم با رنگ و فونت دلخواه تحویل بگیرید. این سایت اخیر علی الخصوص وقتی خیلیی مفید خواهد ببود که شما تصمیم گرفته باشید با کتابخونه impress.js یک پرزنتیشن داشته باشید. در اینصورت، تبدیل کدهای لاتک به html ممکنه در بعضی جاها کمی با بی دقتی انجام بشه. بنابراین استفاده از "عکس" بسیار کم حجم با پس زمینه "بی رنگ" میتونه پیشنهاد فوق العاده ای باشه. البته درمورد تبدیل کدهای لاتک به html تقریبا تمام ویرایشگرها فیچرهایی برای اینکار دارن. بسته هایی مختص این کار هم وجود دارن که بین اونها به نظرم tth دقت بیشتری داره.

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB