شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2016-05-24 00:11:43

morealaz
Moderator
از : کرمان
ثبت شده: 2016-03-19
ارسال ها: 346

اجرای برنامه ها در محیط دلخواه پایتون (۲ یا ۳) بدون نیاز به تغییر کد

همانطور که میدونید آرچ جزء اون دسته از توزیع های لینوکسه که نسخه پیشفرض پایتون رو از ۲ به ۳ تغییر داده (رجوع شود به Arch News) و دستور python نسخه ۳ این برنامه رو اجرا میکنه و برای اجرای نسخه ۲ باید از دستور python2 استفاده کرد. این به نوبه خود خوبه ولی باعث میشه برای اجرای بعضی برنامه ها که برای نسخه ۲ نوشته شدند و هنوز به نسخه ۳ تبدیل نشدند مشکل ایجاد بشه، بخصوص اگر در کد این برنامه ها فرض براین شده باشه که دستور python نسخه ۲ رو اجرا میکنه!!
معمولاً برای اجرای این نوع برنامه ها باید به نوعی عمل کنیم که از دستور python2 استفاده بشه، یا با تغییر کد و تغییر خط shebang (#!) در ابتدای کد و یا با اجرای کد به صورت دادن کد به عنوان آرگومان برنامه python2 در ترمینال.
این برای برنامه های کوچیک خوبه ولی مشکل وقتی پیش میاد که تعداد فایلهای برنامه زیاد بشه و نشه همه اونا رو تغییر داد و یا به عنوان آرگومان وارد کرد.
اینجاست که میشه از یه برنامه کاربردی مفید به نام Python VirtualEnv استفاده کرد. این برنامه با ایجاد یک محیط مجازی برای نسخه پایتون مورد نطر شما (۲ یا ۳) باعث میشه که برنامه در اون محیط به نحوی اجرا بشه که دستور python به نسخه مورد نظر شما اشاره داشته باشه و از کتابخانه ها و تنظیمات خاص اون نسخه استفاده بشه. برای استفاده از این برنامه کافیه بسته python-virtualenv رو برای پایتون نسخه ۳ و بسته python2-virtualenv رو برای پایتون نسخه ۲ نصب کنید.
طریقه استفاده:
برای ایجاد محیط مجازی پایتون ۳ از دستور virtualenv یا virtualenv3 و برای ایجاد محیط مجازی پایتون ۲ از دستور virtualenv2 استفاده می کنیم (در ادامه ما از دستور virtualenv2 برای ارائه مثالها استفاده می کنیم ولی برای بقیه هم به همین شکل عمل می شود).

 • ابتدا به صورت زیر یک محیط مجازی با نام دلخواه می سازیم اینکار سبب ایجاد یک دایرکتوری با نام دلخواه شما می شود که داخل این دایرکتوری محیط مجازی ایجاد می شود:

  $ virtualenv2 my_env
 • سپس با اجرای دستور زیر محیط مجازی را فعال می کنیم:

  $ source my_env/bin/activate
 • بعد از این دایرکتوری جاری را به دایرکتوری ساخته شده تغییر می دهیم:

  $ cd my_env
 • حالا داخل این محیط مجازی میتونیم برنامه مورد نظرمون رو اجرا کنیم مثلاً فرض کنید که می خواهیم django رو نصب کنیم:

  (my_env)$ pip install django
 • بعد از اینکه همه کارها رو انجام دادیم و دیگه نیازی به محیط مجازی نداشتیم می تونیم با دستور زیر از محیط مجازی خارج شده و اونو غیر فعال کنیم:

  (my_env)$ deactivate

برای دیدن راهنمای برنامه به صورت زیر عمل کنید:

$ virtualenv2 -h
یا
$ virtualenv2 --help

برای اطلاعات بیشتر به صفحه Python VirtualEnv مراجعه کنید.

آخرین ویرایش توسط morealaz (2016-05-24 05:53:41)

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB