شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2016-10-24 11:10:06

سندباد
عضو
ثبت شده: 2016-04-10

مشکل اسم پکیج ها

سلام
وقتی یه میز کاری نصب میکنیم به طور پیش فرض دیفالت نصب میکنیم به هیچی دست نمیزنیم مثلا الان میخام یه برنامه پاک کنم که پیش فرض نصب شده من دوسش ندارم چجوری اسمشو پیدا کنم پاکش کنم الان میخوام videos پاک کنم هر چی سرچ کردم به نتیجه نرسیدم اسمشو میدونم چیه چجوری پاک کنم میخوام راه پیدا کردن اسم پکیج بدونم

آفلاین

#2 2016-10-24 11:59:45

user12345671234567
عضو
ثبت شده: 2016-08-01

پاسخ: مشکل اسم پکیج ها

با سلام. بعضی از گروه پکیج ها هست که اصطلاحاً بهش میگن meta که نمیتونین پکیج های همراهشون رو حذف کنین (مثلا میزکار kde plasma پکیج meta هم داره). در غیر این صورت پکیج هایی که پیشنیاز (dependency) پکیج های دیگر نباشن رو میشه حذف کرد.

در هر صورت برای لیست تمام پکیج های نصب شده توسط پکمن میتونین اینو بزنین:

sudo pacman -Q

و برای پیدا کردن پکیجی که یه قسمتی از اسمش رو میدونید:

sudo pacman -Q | grep keyword

یکم مطالعه ی ویکیتون رو ببرید بالا که این سوال هایی که جوابش به سادگی اونجا پیدا میشه دیگه تو انجمن پرسیده نشه.

Pacman

آخرین ویرایش توسط user12345671234567 (2016-10-24 12:07:43)

آفلاین

#3 2016-10-24 12:23:10

pouya-barzegar
عضو
از : شیراز
ثبت شده: 2016-03-04

روش کلی برای پیدا کردن اسم خود یه برنامه با رابط گرافیکی ، مثلا همین videos اینه که توی نوار منو ، قسمت about اون برنامه اسم و توضیحات دیگه مثل ورژن و سازنده ها و ... رو میشه پیدا کرد.
میزکار های مختلف هم معمولا برنامه های مخصوص خودشون رو دارن برای پخش موسیقی و ویدئو و کتاب و ...
بعد از این که اسم برنامه رو پیدا کردی میتونی با

#pacman -Ss program_name 

اسم دقیق رو پیدا کنی و بعد با

#pacman -Rs package_name

پاک کنی.سوییچ s هم برای زمانیه که بخواین همزمان دپندنسی های مربوط به پکیج هم پاک بشن که دلخواهه.
میتونه نباشه و مشکلی هم پیش نمیاد.

آخرین ویرایش توسط pouya-barzegar (2016-10-24 12:23:41)

آفلاین

#4 2016-10-24 13:26:26

user12345671234567
عضو
ثبت شده: 2016-08-01

دوست عزیز سویچ

-Ss

برای جستجو کلی هست (یعنی توی مخازن انلاین هم جستجو میکنه و لیست میکنه). و اونایی رو که نصبه رو سیستم با [installed] مشخص میکنه.

روش درستیه ولی خب کارآمد نیست. چون وقتی تعداد پکیج ها زیاد باشه باعث سردرگمی میشه. درحالی که برای حذف برنامه فقط کافیه با سویچ

-Q

هر چیزی که نصبه رو سیستمتون لیست کنین و یا با grep خروجی دستور رو فیلتر کنین. smile

آفلاین

#5 2016-10-24 16:45:08

سندباد
عضو
ثبت شده: 2016-04-10

سلام مرسی از همتون ولی مشکل من حل نشد بالا اشاره کردم مشکل من پاک کردن جستجو کردن نیست برنامه ای که تو سیستم نصبه مثلا به اسم videos توی گنوم هست به اسم totem ذخیره شده وقتی جستجو میکنم از کجا بدونم این همون videos هست که پاکش کنم اون اسمی هم که ذخیره شده هیچ اشاره ای به پخش موزیک از این چیزا اشاره نکرده pacman -Q هم میزنم همه برنامه هارو میاره از کجا بدونم کدوم برنامه ماله کدومه این موقعی بدردت میخوره که اسم برنامه رو بدونی وقتی هم اسم برنامه رو بدونی نیازی به این دستور نداری

آفلاین

#6 2016-10-24 16:55:06

Arcush
Administrator
ثبت شده: 2015-09-15

سندباد عزیز، من دقیقا متوجه سؤال شما نشدم. هم اینکه اصلا از نقطه و ویرگول استفاده نمی کنید تا ببینیم جمله هاتون چه ارتباطی با هم دارن و هم اینکه اصلا سؤالتون شفاف نیست. درحالت کلی اگه یه برنامه رو از طریق نصب یه گروه بسته نصب کردید باید به مجموعه بسته های اون گروه بسته مراجعه کنید و ببینید اسم دقیقش چیه و در اونصورت عملیاتی رو که میخواید، روش انجام بدید. مثلا در اینجا بسته های گروه بسته گنوم رو لیست کرده و totem توی اونها به چشم میخوره ولی اثری از videos نیست. همچنین من حتی بسته های گروه بسته gnome-extra رو هم چک کردم و اونجا هم نبود. گرچه پویای عزیز درمورد دیدن اسم برنامه از منوی help اون برنامه و مظهر عزیز هم درمورد انجام عملیات توی ترمینال به دقت توضیح داد. لطفا یه جوری توضیح بدید که  شفاف و قابل فهم برای همه باشه.

سندباد نوشته است که:

میخوام راه پیدا کردن اسم پکیج بدونم

معمولا و در بسیاری از موارد اسم رابط گرافیکی یه برنامه همون اسم برنامه هست. درحالت کلی و برای اطلاع دقیقتر میتونید از همون صفحه مربوط به بسته توی ویکی و یا archlinux.org/packages و یا aur.archlinux.org استفاده کنید. هر بسته حتما یک صفحه مخصوص به خودش توی دو تا لینک اخیر داره که اطلاعات کامل از قبیل اسم بسته و این جور چیزها رو به دست میده. در مورد totem، بیاید امتحان کنیم. من به صفحه totem میرم و سپس با گشتن توی اون صفحه، روی Upstream URL کلیک می کنم و الان متوجه شدم که منظور شما چیه. بنابراین videosی که میگید (برمبنای) همون totem هست.

آخرین ویرایش توسط Arcush (2016-10-24 17:13:58)

آفلاین

#7 2016-10-24 17:20:04

morealaz
Moderator
ثبت شده: 2016-03-19

برای دسکتاپ Gnome به این صفحه Gnome نگاه کنید. اونجا اسم برنامه ها و اسم قدیمی اونها که نام بسته ها متناظر هست رو نوشته. برای برنامه video شما باید بسته totem رو حذف کنید.
همونجور که مظهر عزیز توضیح دادند. برای نصب یک دسته از برنامه ها دو روش وجود داره. یکی استفاده از گروه و دیگری استفاده از متا پکیج ها. برای دیدن فرق این دو صفحه Meta_packages_and_groups رو ببینید.

آخرین ویرایش توسط morealaz (2016-10-24 17:27:04)

آفلاین

#8 2016-10-24 17:37:57

TUX
عضو
ثبت شده: 2016-01-31

راه ساده هم اینکه بری تو آدرس زیر

/usr/share/applications/

شورتکات برنامه رو با یه ویرایشگر مثل gedit باز کن

برای مثال این مربوط میشه به video تو المنتری که اسم فایل نصبیش audience
البته بعضی از برنامه ها هم استثنا هستن

[Desktop Entry]
Version=1.0
Name=Videos
Name[cs]=Videa
Name[de]=Videos
Name[en_GB]=Videos
Name[es]=Vídeos
Name[et]=Videod
Name[fi]=Videot
Name[fr]=Vidéos
Name[hr]=Snimke
Name[it]=Video
Name[ja]=ビデオ
Name[ko]=오디언스
Name[lt]=Vaizdo įrašai
Name[pl]=Filmy
Name[pt]=Vídeos
Name[pt_BR]=Vídeos
Name[ru]=Видео
Name[sl]=Video predvajalnik
Name[sq]=Video
Name[sv]=Videor
Name[tr]=Videolar
Name[uk]=Відео
Name[zh_CN]=视频
Name[zh_TW]=影片
GenericName=Video Player
GenericName[cs]=Přehrávač videa
GenericName[de]=Video-Wiedergabe
GenericName[en_GB]=Video Player
GenericName[es]=Reproductor de vídeo
GenericName[et]=Videoesitaja
GenericName[fi]=Videosoitin
GenericName[fr]=Lecteur vidéo
GenericName[hr]=Video reproduktor
GenericName[it]=Riproduttore video
GenericName[ja]=ビデオプレーヤー
GenericName[ko]=비디오 플레이어
GenericName[lt]=Vaizdo grotuvas
GenericName[pl]=Odtwarzacz wideo
GenericName[pt]=Reprodutor de vídeo
GenericName[pt_BR]=Reprodutor de vídeo
GenericName[ru]=Видеопроигрыватель
GenericName[sl]=Video predvajalnik
GenericName[sq]=Riprodhues video
GenericName[sv]=Videospelare
GenericName[tr]=Video Oynatıcı
GenericName[uk]=Програвач відео
GenericName[zh_CN]=视频播放器
GenericName[zh_TW]=影片播放器
Comment=Watch videos and movies
Comment[cs]=Sledovat videa a filmy
Comment[de]=Videos und Filme ansehen
Comment[en_GB]=Watch videos and films
Comment[es]=Ver vídeos y películas
Comment[et]=Videode ja filmide vaatamine
Comment[fi]=Katsele videoita ja elokuvia
Comment[fr]=Regarder des vidéos et des films
Comment[hr]=Gledajte video snimke i filmove
Comment[it]=Guarda video e film
Comment[ja]=ビデオや映画を見ます
Comment[ko]=비디오 및 영화 감상
Comment[lt]=Žiūrėti vaizdo įrašus ir filmus
Comment[pl]=Oglądaj pliki wideo oraz filmy
Comment[pt]=Veja vídeos e filmes
Comment[pt_BR]=Assista a vídeos e filmes
Comment[ru]=Просмотр видео и фильмов
Comment[sl]=Glej filme in ostale posnetke
Comment[sq]=Shiko video dhe filma
Comment[sv]=Titta på videor och filmer
Comment[tr]=Video ve Film izle
Comment[uk]=Переглядайте відео та фільми
Comment[zh_CN]=观看影片和视频
Comment[zh_TW]=觀賞影片和電影
Exec=audience %U
Icon=multimedia-video-player
StartupNotify=true
Terminal=false
Type=Application
Categories=AudioVideo;Video;Player;TV;
MimeType=application/x-musepack;application/musepack;application/x-ape;application/x-id3;application/ogg;application/x-ogg;application/x-vorbis+ogg;application/x-flac;video/quicktime;video/x-quicktime;application/x-quicktimeplayer;application/smil;application/vnd.rn-realmedia;video/vnd.rn-realvideo;application/asx;video/x-ms-asf-plugin;video/x-msvideo;video/msvideo;application/x-mplayer2;application/x-ms-wmv;video/x-ms-asf;video/x-ms-wm;video/x-ms-wmv;video/x-ms-wmp;video/x-ms-wvx;application/x-drm-v2;video/mpeg;video/x-mpeg;video/x-mpeg2;video/mp4;video/3gpp;video/fli;video/x-fli;video/x-flv;video/vnd.vivo;application/x-nsv-vp3-mp3;video/x-matroska;video/matroska;video/x-mng;video/webm;video/x-webm;video/mp2t;video/vnd.mpegurl;video/x-ogm+ogg;
X-GNOME-Gettext-Domain=audience
X-PulseAudio-Properties=media.role=video
Actions=AboutDialog;

[Desktop Action AboutDialog]
Exec=audience --about
Name=About Videos

دو خط

Exec=audience --about
X-GNOME-Gettext-Domain=audience

آفلاین

#9 2016-10-25 03:36:26

ref_kave
عضو
از : Tehran
ثبت شده: 2016-10-21

من همین الان برام سوال پیش اومد که اسم این pdf reader که به صورت پیشفرض در میز کار یونیتی نصب شده چی هست  ، یک فایل pdf رو با این نرم افزار باز کردم که نرم افزار در حالت اجرا باشه، بعد از پروسس هام  یه لیست گرفتم

kave@KC:~$ ps -aux | grep pdf
kave      3897  4.4  2.1 1093928 82532 ?       Sl   02:28   0:08 evince /home/kave/Downloads/IMSLP330677-SIBLEY1802.21098.8715-39087009912264score.pdf
kave      3981  0.0  0.0  22836  1008 pts/10   S+   02:31   0:00 grep --color=auto pdf

خب من این دفعه رو خیلی خوش شانس بودم که با اولین تلاش فهمیدم این نرم افزار اسمش evince هست ،به هر حال شاید این روش به کار تو هم بیاد !

آخرین ویرایش توسط ref_kave (2016-10-25 03:38:57)

P1 | P2, a simple pipeline,
P1 calls pipe and forks, P2 is the child of P1,
P2 closes fd1, P1 closes fd0,
P1 writes to fd1, P2 reads from fd0.

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB