شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

اطلاعیه

#1 2015-12-02 19:15:41

حسین حیدری
Moderator
از : اصفهان
ثبت شده: 2015-09-16

xinitrc دقیقا چی هست و چجوری ازش استفاده کنیم ؟؟

سلام

من سوالام ایناست :

xinitrc چیکار میکنه ؟؟

اگه میزکار را آخرش معرفی آیا مشکلی به وجود میاد ؟؟؟

اگه معرفی کنیم چی میشه ؟؟

و یه توضیح کامل

آخرین ویرایش توسط حسین حیدری (2015-12-02 19:21:03)

Just an anime fan

آفلاین

#2 2015-12-02 23:30:33

Arcush
Administrator
ثبت شده: 2015-09-15

پاسخ: xinitrc دقیقا چی هست و چجوری ازش استفاده کنیم ؟؟

آیا مقاله https://wiki.archlinux.org/index.php/Xinitrc رو خوندید؟

آفلاین

#3 2015-12-03 04:58:51

حسین حیدری
Moderator
از : اصفهان
ثبت شده: 2015-09-16

این را یه نگاه بش انداختم اما جواب سوال من مربوط به میزکار ها اینجا نبود میشه خودتون تجربیاتتون را بگید اون مقاله را هم بعدا کامل میخونم ولی فعلا فقط دنبال شرایط های مختلف قرار دادن یا ندادن exec آخر پرونده هستم.

Just an anime fan

آفلاین

#4 2015-12-03 12:29:54

Arcush
Administrator

وقتی شل اسکریپت xinitrc. در دایرکتوری هوم یوزر قرار داده بشه توسط xinit قابل اجرا هست. xinit برنامه ای هست که X رو شروع می کنه و با یک تقریب بهش startx هم میگن. با اجرای این برنامه، دایرکتوری هوم کاربری که اون رو اجرا کرده توسط این برنامه چک میشه و بمحض اینکه xinitrc. رو پیدا کنه اون رو اجرا میکنه. البته معلومه که اگر محتویات این فایل رو درجای دیگه ای قرار بدید و بخواید xinit دقیقا اونها رو اجرا کنه و نه یک فایل پیشفرض رو که در جای دیگری وجود داره باید دقیقا آدرس اونها رو به startx بدید. مشابه های معروف دیگه torrc و conkyrc هستن که توسط tor و conky اجرا میشن.

هرچیزی که در این فایل قرار داده شده، دلیلش این بوده که با شروع X اون چیز اجرا بشه. مخصوصا  هم فرمان های اجرای DEها رو در  اون قرار میدن. فرمان هایی که در این فایل قرار داده میشن واضحه که به ترتیب خونده بشن. بنابراین فرض کنید که دو برنامه رو قراره در این فایل قرار بدید. اگر مطمین نیستید که یکی ازونها وابسته به دیگری هست حتما چک کنید که این ترتیب رعایت بشه. اما دررعمل، احتمال چنین تداخل هایی خیلی کمه. گرچه لازم نیست برای ورود به میزکارتون از یک لاگین منیجر استفاده کنید ولی معمولا وقتی چندتا یوزر یا چندتا میزکار  وجود داره از یک لاگین منیجر استفاده می کنن.
تمام لاگین منیجرها هم  درشروع غالبا، فرمان startx رو اجرا می کنن. گرچه شخص میتونه تمام میزکارهایی  رو که داره در انتهای این فایل بصورت

# exec enlightenment_start
# exec i3
# exec mate-session
# exec xmonad
# exec startlxqt
# exec startlxde
# exec awesome
# exec bspwm
# exec gnome-session
# exec startkde
# exec startxfce4
# exec icewm
# exec startfluxbox
# exec openbox-session
# exec cinnamon-session
# exec pekwm
# exec startdde  
# deepin-session

قرار بده (این لیست رو من از ویکی مانجارو برداشتم) و با انکامنت کردن هرکدوم، اون میزکار با صادر کردن فرمان startx اجرا خواهد شد. فقط باید دقت کرد خطی که حاوی exec هست آخرین خط انکامنت این فایل باشه. اما اگر معمولا بین چند میزکار سوئیچ می کنید ولی هنوز هم اصرار دارید که از .xinitrc استفاده کنید و برای برای سوئیچ کردن بین میزکارها نمیخواید مکراا فایل .xinitrc رو ویرایش کنید اینجا رو در ویکی ببینید:
https://wiki.archlinux.org/index.php/Xi … FWM_choice

گرچه این توضیحات بهیچ وجه جای ویکی رو نمیگیره.

آفلاین

#5 2016-01-17 12:06:20

hurd
عضو
از : همدان
ثبت شده: 2015-12-27

دست درد نکنه عالی بود من قبلا  همینکار کردم در ظمن من قبلا با  اجارای xinit و بعد با اجرای اسم میزکار وارد میز مورد نظرم میشدم این روش رو توی openbsd یاد گرفته بودم

اول قوانین خدا را به طور کامل رعایت کنیم بعد انتظار حمایت کامل رو از خدا داشته باشیم.

آفلاین

#6 2016-01-18 02:10:28

Arcush
Administrator

بله. در اینمورد هم مشکلی وجود نداره و قابل انجامه.

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB