شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2016-01-04 01:22:08

ehsan_faal
عضو
از : تهران
ثبت شده: 2015-10-02

مشکل در مورد پاک کردن بسته های orphan

سلام دوستان.
من واسه تمرین پایتون spyder3 رو نصب کردم.کلی هم وابستگیه اختیاری داشت که بیشترشون رو نصب کردم.الان خواستم تست کنم ببینم آیا بسته ی زائدی روی سیستمم هست یا نه که دیدم چیزایی رو حذف میکنه که وجودشون ضروریه.مثلا ipython واسه spyder لازمه.
چرا میخواد حذفش کنه؟

>>>sudo pacman -Rs $(pacman -Qqtd)
checking dependencies...
:: groff optionally requires libxaw: for gxditview
:: python-sympy optionally requires ipython: user friendly interface for isympy

Packages (21) ipython-4.0.0-4  jupyter-4.0.6-3  libsigsegv-2.10-2  libxaw-1.0.13-1  potrace-1.12-1  python-decorator-4.0.6-1  python-jinja-2.8-2  python-jsonschema-2.5.1-3
              python-markupsafe-0.23-3  python-mistune-0.7.1-1  python-path-8.1.2-2  python-pyflakes-1.0.0-1  python-pygments-2.0.2-3  python-pyzmq-15.1.0-1
              python-terminado-0.5-3  python-tornado-4.3.0-1  t1lib-5.1.2-5  zziplib-0.13.62-2  pmenu-0.2.3-1  spyder3-2.3.8-1  texlive-bin-2015.37497-9

Total Removed Size:  109.11 MiB

:: Do you want to remove these packages? [Y/n] 

Mahatma Gandhi - The weak can never forgive. Forgiveness is the attribute of the strong

آفلاین

#2 2016-01-04 02:22:19

Arcush
Administrator
ثبت شده: 2015-09-15

پاسخ: مشکل در مورد پاک کردن بسته های orphan

علاوه بر توضیحات سعید عزیز، منم دو نکته رو که به ذهنم میرسن اشاره می کنم. اولیش این هست که python-sympy optionally requires ipython نشون میده که  ipython یک وابستگی اختیاری برای  python-sympy هست. موضوع بعدی راجع به تفاوت تصمیم شما و پکمن برای حذف بسته های orphan هست. اگر مایل نیستید که مثلا ipython-4.0.0-4 حذف بشه،

$ sudo pacman -D --asexplicit ipython

رو بزنید. این دستور به پکمن القا می کنه که ipython دیپندنسی نیست بلکه یک بسته مستقل هست. بنابراین بعد از این دستور، در دفعه بعدی در خروجی

$ sudo pacman -Rs $(pacman -Qqtd)

مشاهده نخواهد شد.

البته همچنین میتونید بعد از شناسایی بسته های orphan، به صورت تک تک نسبت به حذف اونها اقدام کنید. برای اطلاعات بیشتر، asexplicit رو در https://wiki.archlinux.org/index.php/Pa … and_tricks سرچ کنید یا https://wiki.manjaro.org/index.php?titl … rphan_list رو ببینید.

آفلاین

#3 2016-01-04 07:24:12

ehsan_faal
عضو
از : تهران
ثبت شده: 2015-10-02

من دنبال یه گزینه مثله autoremove توی اوبونتو بودم.اگه دقت کنید اسپایدر هم توی اون لیست هست.خب وقتی که نصبه و من دارم ازش استفاده میکنم نباید به عنوان orphan شناخته بشه دیگه، درست نمیگم؟

Mahatma Gandhi - The weak can never forgive. Forgiveness is the attribute of the strong

آفلاین

#4 2016-01-04 13:30:34

Arcush
Administrator
ثبت شده: 2015-09-15

معادل autoremove، همین چیزی هست که استفاده می کنید( البته میتونید از فلگ های n و c هم برای ریمو استفاده کنید). برای دیدن جزئیات بیشتر،

$ pacman -R --help

و

$ pacman -Q --help

رو بزنید.

راجع به spyder، مساله با اون چیزی که بالاتر پرسیدید، متفاوته. در اینجا یک حالت خاص بوجود اومده. به این صفحه نگاه کنید:
https://www.archlinux.org/packages/comm … ny/spyder/
ملاحظه خواهید کرد که spyder دیپندنسی هیچ بسته ای نیست. بنابر این بعد از مدّتی، بعنوان orphan تشخیص داده شده.

پ ن: کلا ابزارهای این چنینی مدیرهای بسته، به ندرت استفاده می شن. چراکه قراره چیزی حذف بشه و حتما اپت و پکمن به اندازه ما باهوش نیستن. بنابراین منطقی تر اینه که برای حذف بسته های orphan، فایل

$ pacman -Qqtd > orphan.txt

رو بصورت جداگانه مطالعه کنید و راجع به تک تک بسته ها جداگانه تصمیم بگیرید. مثلا راجع به بسته spyder میتونید

$ pacman -Qi spyder

رو بزنید و راجع بهش تصمیم بگیرید که بمونه یا حذف بشه.

آخرین ویرایش توسط Arcush (2016-01-04 13:33:59)

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB