شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

اطلاعیه

#1 2016-01-11 12:13:03

Arcush
Administrator
ثبت شده: 2015-09-15
ارسال ها: 1,558

همکاری برای تکمیل صفحه زیپرشین

همونطور که اطلاع دارید یکی از موضوعاتی که تقریبا هرروزه باهاش سر و کار داریم، استفاده و تولید محتواهای متنی هست. شناخته شده ترین ابزار برای این  کار آفیس مایکروسافته. اما آفیس های گنوئی هم هستن که تعداد متنوعی هم دارن. گرچه وقتی یک متن که در یکی از این ابزارها تولید شده رو بخوایم با دیگری باز کنیم، بی پرده باید بگیم که هرزگاهی (شاید هم اکثرا) دچار بهم ریختگی های حداقلی تا حداکثری میشه. همچنین در این دسته مولدهای محتوای متن، چیزی که تولید میشه همون چیزی هست که مستقیما نوشته شده. درواقع، خروجی با ورودی یکسانه. این مساله گاهی باعث دردسر میشه؛  تا جائیکه اغلب راغب هستن تا بمحض اینکه کارشون تموم شد، یه خروجی pdf هم بگیرن. big_smile  درسته که مجموعه های آفیس، یادگیری دشواری ندارن، اما دشواری های همیشگی در مسیر استفاده دارن. در موازات اینها پروژه قدرتمند LaTeX درحال جریانه که تولدش هم داستان جالبی داره. درمقایسه با مجموعه های آفیس، این پروژه دو برتری معتنابه داره: اول اینکه یادگیریش ممکنه چند ساعت طول بکشه اما برخلاف مجموعه های آفیس، دیگه دشواری برای استفاده نداره. همه چیز تحت کنترل شما هست؛ پریدن متن از این صفحه به صفحه دیگه، جابجائی ناخواسته تیکه های نوشتار در اثر تغییرات سهوی شخص و ازین قبیل. برتری دوم هم برمیگرده به صلبیّت پرونده های tex. درواقع، یک چنین پرونده ای در تمام کامیوترها یکسان اجرا میشه و خروجی کاملا مساوی ای داره. زیپرشین معروفترین ( و با اغماض برخی اشکالات و انتقادات) و کارآمدترین زیرمجموعه تولید محتوای فارسی  Latex  هست. در جوامع علمی هم هرچقدر دقت ریاضی و فنی یک رشته علمی بیشتر سنگینی کنه، تمایل به استفاده از پروژه latex برای انتشار دانش بیشتر میشه. نرم افزارهای محاسباتی هم دیگه کاملا پذیرفتن تا امکان انتخاب خروجی tex رو هم برای نتایج محاسباتیشون  در اختیار کاربر قرار بدن.

آموزش های متنوعی در سطح وب در اینمورد و مخصوصا زیپرشین وجود دارن. حتی تالار فارسی زیپرشین هم در حال فعالیته که خب ویکی تخصصی خودشون رو دارن. من پیشنهاد می کنم تا ما هم یک صفحه شسته و رفته برای زیپرشین ایجاد کنیم تا هم ازین پروژه حمایت کرده باشیم و هم اینکه برمبنای تجربیاتمون در این زمینه از دیدگاه (ویکی) خودمون هم بهش پرداخته باشیم. این دومی باعث میشه تا تنوع منابع مخصوصا سبب ایجاد شناخت بیشتر و همچنین دسترسی سریعتر به زیپرشین و آموزش های مستند اون بشه.


لطفا هرگونه دانشی در رابطه با این پروژه دارید، اون رو در این صفحه به اشتراک بگذارید:

http://wiki.archusers.ir/index.php/%D9% … 8%B1_LaTeX

آفلاین

#2 2016-01-19 13:07:58

dorfa
عضو
ثبت شده: 2016-01-19
ارسال ها: 8

پاسخ: همکاری برای تکمیل صفحه زیپرشین

از محتوای این لینک هم میتونید کمک بگیرید: http://web.archive.org/web/201505062225 … ntu.ir/tex

آفلاین

#3 2016-01-19 16:42:20

silver
عضو
از : اصفهان
ثبت شده: 2015-12-03
ارسال ها: 193
وب سایت

پاسخ: همکاری برای تکمیل صفحه زیپرشین

من قبلا یه سری اسکریپت برای اضافه کردن حدود ۹۰۰ تا دستور زیپرشین به texworks توی وبلاگم نوشتم. ممکنه به درد بقیه هم بخوره :
http://lidora.blog.ir/post/XeWorks-LATE … r-TeXworks


علیرضا پژوهش

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB