شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

اطلاعیه

#1 2017-12-18 13:56:51

armin.nasirfam
عضو
ثبت شده: 2017-11-24
ارسال ها: 2

آیا آرچ امن است؟

سلام دوستان
توزیع هایی مثل اوبونتو ردهت زوزه توسط شرکت های بزرگی پشتیبانی میشن و وقتی اونا رو نصب میکنیم همشون بصورت پیش فرض کانفیگ شده هستند (منظورم موارد امنیتی است) ولی در آرچ بیشتر کارها بر عهده کاربره اگه کاربر کانفیگی رو اشتباه انجام بده یا اصلا انجام نده سیستمش هنوز امنه ؟ یا نه؟


linuxcenter.blog.ir

آفلاین

#2 2017-12-18 18:40:01

Arcush
Administrator
ثبت شده: 2015-09-15
ارسال ها: 1,566

پاسخ: آیا آرچ امن است؟

درود و روزگار شما خوش.

باید درنظر داشته باشیم که کانفیگ های اشتباه روی هر توزیعی تبعات حتی سنگینی درپی خواهند داشت. آرچ هم بعنوان یک توزیع گنو/لینوکس نمیتونه ازین قاعده جدا باشه.

مشخصه که یک توزیع را نمیتونیم بدون ایدئولوژی پشتش درنظر بگیریم. در آرچ این کاربر هست که مشخص می کنه توزیعش چقدر امن هست و باید باشه (پیوند یک را ببینید). اما از طرفی هم نمیتونیم منکر این موضوع بشیم که گاهی انجام کانفیگ هایی که روی توزیع های دیگه وجود داره، ممکنه در آرچ سخت باشه (پیوند های دو و سه را ببینید). در اینجا باید یک موازنه بین دو طرف برقرار بشه: شرکت های بزرگ (که اشاره کردید) و توسعه دهنده های علاقه مند که غالب اوقات دست تنها هم هستند و منافع مالی هم -در مقایسه- برای اونها وجود نداره. آیا این موازنه برقراره تا سپس بتونیم مقایسه کنیم؟ خب، برقرار نیست و بنابراین، نمیتونیم مقایسه کنیم.

یک: https://wiki.archlinux.org/index.php/security
دو: https://wiki.archlinux.org/index.php/SELinux
سه: https://lists.archlinux.org/pipermail/a … 40484.html

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB میزبانی توسط MahanCloud