شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2018-04-08 14:19:57

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18

PKGBUILD های ایرانیان در AUR

درود بیکران خدمت دوستان گلم.
به نظرم هنوز که هنوزه بحث ساخت بسته بین کاربران آرچ لینوکس و در نگاه کلی تر بین گنو/لینوکسی ها بخوبی جا نیفتاده. مشاهده میشه که هنوز افرادی بسته ها رو دستی دانلود و میک میکنن و فایل های desktop. و تصاویر و .. رو تو دایرکتوری های استاندارد کپی میکنن و کارهایی از این قبیل. این کار علاوه بر اینکه مستعد خطاست ما رو از مزیت هایی که مدیربسته ها برامون فراهم میکنند محروم میکنه. در واقع مدیر بسته ها اومدن که این فرآیند رو اتوماتیک کنن و بهش نظمی ببخشین.
چه خوبه حتی اگر اسکریپت های کوچیکی رو می نویسیم، به صورت یه پکیج درش بیاریم و اونو توی مخازن توزیع مون قرار بدیم(در آرچ=AUR). این کار چند مزیت بزرگ داره:
۱. حذف و نصب و به روزرسانی بسته ها خیلی ساده تر صورت میگیره و دیگه لازم نیست نگران باشید آیا بسته من میک شد(؟)/ لایسنس فایل ها رو تو مکان مناسب شون ریختم(؟) یا دغدغه هایی از این جنس.
2. این یه عمل جهانی محسوب میشه. aur در دسترس هزاران نفر قرار داره. پس خیلی خوبه یه کاری کنیم که هم خودمون در نصب بسته ها راحت باشیم هم جماعت بزرگی رو به این هدف برسونیم.
3. بعد از مدتی این کار ملکه ذهن تون میشه و خود به خود به ایجاد یه سیستم شفاف/تمیز کمک میکنید. فایل های پراکنده ای در سیستم تون وجود نخواهند داشت. و "تقریبا" همه چیز در کنترل شماست.
تو این تاپیک هدفم اینه که pkgbuild هایی رو برای بسته های که موردعلاقه مون هست و هنوز در aur منتشر نشدن بسازیم و کارمونو نه تنها به ایران که به دنیا عرضه کنیم. smile

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2018-04-08 14:28:12)

آفلاین

#2 2018-04-08 14:23:33

LinArcX
عضو
ثبت شده: 2015-09-18

پاسخ: PKGBUILD های ایرانیان در AUR

خوب اولین pkgbuild ای که امروز ساختم رو معرفی میکنم خدمت تون.
terrariumapp یه نرم افزاره که بهتون اجازه میده با qml به صورت لایو کار کنید و نتایج رو به صورت بصری ببینید. واسه کسانی که میخوان qt quick کار کنن و دنبال یه ابزار prototyping هست خیلی خوبه. بعدش میتونید وارد qt creator بشید و پروژه های واقعی رو باهاش استارت بزنید.لینک گیت هاب پروژه شون رو اگه نگاه کنید هنوز بسته ای رو واسه آرچ نساختن. پس آستین ها رو زدم بالا و این کارو کردم.
آدرس AUR بسته:
https://aur.archlinux.org/packages/terrarium-git/

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2018-04-08 14:24:57)

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB