شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2018-12-01 14:44:57

LinArcX
Moderator
ثبت شده: 2015-09-18

ساده نگهش دار، لعنتی!

درود.
تو این تاپیک میخوایم درباره راه حل های ساده ای صحبت کنیم که گاهی درست جلوی چشمامونه ولی ازشون غافل شدیم. چیزی که منو مشتاق کرد دنبال این موضوع باشم نحوه کار بروبچه های suckless بود و بخصوص نرم افزارهای مینیمالی که ساختن. از جمله dwm و st و surf، که پیشنهاد میکنم نصب شون کنید و به سورس هاشون هم نگاه کنید.
و البته اصل KISS که جز اصول اولیه ساخت توزیع آرچ بوده و هست ولی گاهی ما یوزرها ازش غافل میشیم.
این اصل تاکید میکنه هر چه سیستم ساده تر باشه اشکال زدایی ش هم ساده تر خواهد شد.
پیچیدگی کمتر == باگ کمتر == زندگی راحت تر.

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2018-12-01 15:16:57)

آفلاین

#2 2018-12-01 15:03:59

LinArcX
Moderator

پاسخ: ساده نگهش دار، لعنتی!

خب واقعا بعد مدت ها تصمیم گرفتم یه دور به بسته هایی که رو سیستمم هستند یه نگاهی بکنم و با دیدی مینیمال بهشون نگاه کنم. آیا واقعا به نرم افزار x که y تا دیپندنسی داره نیاز دارم؟
شروع کردم به هَرَس کردن سیستم از بسته های پیچیده و سنگین(و البته اضافی). برای مثال بیاین با ماشین حساب شروع کنیم. من قبلا از SpeedCrunch استفاده میکردم که واقعا دم و دستگاهی داشت واسه خودش. و به معنای واقعی کلمه ماشین حساب بود. بعد خواستم تنوع ایجاد کنم. اومدم qalculate  و gnome-calculator رو هم تست کردم. ولی از اونجایی که از گنوم به i3 مهاجرت کردم خیلی علاقه مند شدم که از ماشین حساب داخل ترمینال استفاده کنم.
واقعا چه نیازی هست برای حساب-کتاب زندگی، حتما یه محیط gui بیاد بالا؟ D: سوال قشنگیه نه؟
خب گشتم و چندتا از ماشین حساب های ترمینالی رو نصب کردم. ولی این تاپیک در ردیت توجه منو به خودش جلب کرد:
https://www.reddit.com/r/linux/comments … alculator/
راه حال های باحالی رو بعضی ها پیشنهاد کردند. مثلا یکی گفته از کتابخونه math پایتون استفاده کن. درست فکر کنیم می بینیم واقعا این راه حل مینیمال ترین راه حل ممکنه. از اونجایی که پایتون رو سیستم همه مون نصبه پس نیاز به نصب دیپندسی جدید از بین میره.(استفاده حداکثری از ابزارهای موجود smile) پاسخ ssssam اما بهترین بود از نظر من. میگه یه آلیاس درست کنین به این شکل:

alias pc='python -ic "from __future__ import division; from math import *"'

بعدش از ماشین حساب خود ساخته تون استفاده کنید:

$ pc
>>> 1/2
0.5
>>> sin(pi/2)
1.0

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2018-12-01 15:07:11)

آفلاین

#3 2018-12-01 20:25:25

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

درود بر سعید خوش فکر. من هم در این مورد وسواس دارم. فعلن دارم از یه آرچ با دسکتاپ KDE استفاده می کنم که دیروز آپدیتش کردم. پس از آپدیت، KDE به شدت کُند شده بود و به این فکر کردم که کند شدن KDE پس از آپدیتْ دست کم نمیتونه زیاد تقصیر من باشه و هم چنین نه دیگه زمانی را هم که باید بذارم و دنبال سرچشمهٔ مشکل بگردم، دارم و علاوه بر اون شاید روش بهتر، پاک کردن KDE و نصب چیزی مثل MATE [برای من] باشه. KDE برای من بسیار پیچیده است و هیچوقت هم روی سیستم هایی که دارم خوب جواب نداده. دیگه اطمینان دارم این آخرین دیدار من با KDE بوده. همچنین با دیدن ارسالت، به یادم افتاد که چند تا چیز اضافه روی سیستمم هستش:

۱- من چندین IDE برای ++C و پایتون روی سیستمم دارم که درحقیقت از هیچکدوم اونها هم استفاده نمی کنم. Geany هم کارهای ++C، هم پایتون و هم FORTRAN را بدون هیچ نیاز دیگه ای انجام میده.

۲- ادیتورهای Texstudio و Texmaker برای حروفچینیِ LaTeX کاملن بیهوده هستند. چون همون Geany با سرعت چندین برابر اونها خروجی تولید می کنه. تازه اگر قرار نباشه فایل tex زیاد ادیت بشه همون ترمینال مستقیمن تو را به موتورهای LaTeX میرسونه.

۳- Octave و Maxima گرچه پروژه های بسیار درخور احترام و ارزشمندی هستند ولی واقعیت اینه که در مقایسه با Matlab و Mathematica هنوز خیلی مونده تا بالغ بشوند. من من از نسخه های کرک شدهٔ دو تای اخیر روی سیستمم استفاده می کنم و بنابر این دو تای اول را لازم ندارم.

۴- Playerهای مولتی مدیا: VLC تا بحال همهٔ نیازهای من را پاسخ داده. پس SMPlayer و MPV را لازم ندارم.

۵- من چند تا نرم افزار شبیه ساز روی سیستمم نصب دارم که در بین اونها OpenFoam را نسبت به بقیه شون مثلن ParaView بهتر یافتم. پس یکیشون را نگه میدارم.

۶- دیگه به R علاقه ای ندارم و بنابراین لازم نیست RStudio روی سیستمم نصب باشه.

۷- خوشبختانه به گیمپ در اون حد نیاز ندارم و ایمیج مجیک کاملن کافیه. پس گیمپ را هم پاک می کنم.

۸- فعلن به پرینتر دسترسی ندارم و بنابراین نرم افزارهای مربوط به پرینتر را هم باید پاک کنم.

البته باید یادم باشه که پس از پاک کردن این ها و قبل از ریبوتْ ایزوی آرچ را روی فلش رایت کنم. این کار را هم با wodim انجام خواهم داد. big_smile

آفلاین

#4 2018-12-03 00:08:49

LinArcX
Moderator

درود عیسی عزیز. بهترین کار رو داری میکنی. به نظرم اولین کار اینه نرم افزارهایی که دارن یه کار رو انجام میدن از سیستم پاک کرد و فقط یکی شون(و البته بهترین شون از تمام جهات) رو انتخاب کرد و نگه داشت. در واقع:
"داشتن فقط یه ابزار برای یک کار بخصوص بهترین ایده میتونه باشه در جهت نیل به مینیمالیسم."
بگذریم. این دفعه میخوام شما رو تو یادداشت برداری یاری کنم. البته تاکید میکنم که ایده های من بهترین نیستن. شما هم اگه ایده سبک تری دارین بدین، خوشحال میشم. smile
تا مدت ها از qownnotes استفاده میکردم. علاوه بر اینکه مدام آپدیت میخورد بیشتر قابلیت هاش به درد من نمیخوردند. من فقط لازم دارم یه سری نت رو روی هارد دیسکم داشته باشم و مواقع لزوم بهشون سر بزنم. همین.
برای اینکار از ساده ترین ابزارهای سیستمم استفاده میکنم.
ترکیب: ویم+ tmux.
با ویم، نت هایی که معمولا با مارک داون می نویسم رو ادیت میکنم و با tmux هم آدرس پوشه نت ها رو ذخیره میکنم. اینجوری همیشه یه تب از تی ماکس به پوشه یادداشت هام اشاره میکنه. خیلی ساده و مجلسی!

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2018-12-03 00:11:02)

آفلاین

#5 2018-12-03 15:49:06

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

درسته.

همچنین ما در این جامعه [اوپن سورس] حق نداریم بگیم همه بیان روی یک و یا چند نرم افزار در یک حیطه کار کنند. به یقین هم این حق را نداریم. ولی "ای کاش" بجای اینکه یک چرخ بارها اختراع بشه و این همه زمان در این راستا تلف بشه، جامعه به سمت توسعهٔ نرم افزارهایی که موجود هستند حرکت کنه. بحث دربارهٔ این موضوع مفصله و درحقیقت، دو پنداشت وجود دارند که دو سر یک طیف را تشکیل می دهند:
۱- جامعهٔ اوپن سورس یک جامعهٔ آرمانی نیست و همون طور که به جامعه های Close انتقاداتی رواست، میشه به نقاط ضعف موجود در جامعهٔ اوپن سورس هم اشاره کرد.
۲- شما میتونید در مسیر اوپن سورس حرکت کنید و به این ترتیب هماره زیر حمایت اصول جامعهٔ اوپن سورس هم باشید (و بنابراین بتونید هتا به اون "ای کاش"ِ من هم ایراد بگیرید).

من برای نوت برداری از فایل های متنی استفاده میکنم و حوصلهٔ ویم را ندارم. big_smile نمیدونم قابلیت اعلان توی "نوت بردار" چقدر برای بقیه مهمه ولی از جمله مواردی هست که برایم اهمیتی ندارد. در مجموع حضور Geany به شدت در کامپیوتر من پررنگه. برای مقایسهٔ فایل های متنی قبلن از ترمینال استفاده می کردم ولی مدتیه که meld در کمال اقتدار یاری دهنده ست.

آفلاین

#6 2018-12-03 17:25:29

Misix
عضو
ثبت شده: 2018-11-12

درود
اسم تاپیک به اصل KISD اشاره میکنه نه KISS. smile)
من زیاد به این بحث اهمیت نمیدم که الان دقیقا چی داره کجا اجرا میشه و آیا اون بسته واقعا مورد نیاز هست؟ مثلا چندین سال هست که از بلوتوث لپتاپ استفاده نمیکنم ولی هنوز بعد از نصب سعی میکنم ابزار  مرتبط بهش رو نصب و پیکربندی کنم. توی یک ویدئو از جادی بود قکر میکنم که میگفت مشکل کلا توزیع هایی مثل آرچ این هست که اگر جایی بری و به اینترنت دسترسی نداشته باشی، مثلا مبخوای به یک پرینتر وصل بشی ولی متاسفانه درایورش رو نداری. پس اصولا میذارم چیزهای معمول رو سامانه نصب بشن.
اما زمانی که I3 داشتم به کمینال(ترجمه مینیمال؟) بودن آرچم اهمیت می دادم. در همین راستا به خاطر تعاریفی که از ایمکس بود، نصبش کردم تا به جای VSCode و چیزی مثل kwrite در پلاسمارو برام بگیره. البته با توجه به تعاریف باید جای mpv و فایرفاکس و ... رو هم می گرفت. به علت کمبود وقت من یا نزدیک نبودن این ابزار به تعاریفی که ازش می شد، تجربه موفقی برام نبود. در میزکارها مخصوصا kde پلاسما مدیریت بسته های اضافی سخت هست. خود kde در کمترین حالت بسته هایی رو نصب میکنه که شاید هیچوقت مورد استفاده قرار نگیرند. با این محدودیت ها، همینطور که گفته شد، میشه روی ابزار مورد استفاده تمرکز کرد.
در این مورد من برای پخش فیلم از mpv استفاده می کنم. به نسبت کم حجم و سبک هست و در عین حال قدرتمند. برای پخش موسیقی از moc که نمیتونم با لذت به رابط کاربری که در حال پخش موسیقی هست نگاه کنم ولی میتونم با حداقل منابع، از صدا لذت ببرم(هدف موسیقی هم دیدن رابط کاربری نیست hmm).
قبلا از پرسپولیس استفاده می کردم ولی بعد از تجربه i3 از آریا۲ به طور مستقیم استفاده میکنم و راضی هستم. احساس کمی دشواری در بسته بندی و مدیریت میکنم ولی در کل نسبت به یک رابط کاربری، راحت هستم. از مدیر پرونده دلفین چند روز پیش جدا شدم و midnight commander و ranger رو امتحان کردم که زیاد لذت نبردم و احتمالا به دلفین برگردم ولی جایگزین های مناسبی میتونن باشند.
در آخر یکبار دیگه ارسال های اول رو دیدم و فکر میکنم هدف معرفی یکسری نرم افزار نبوده چون به راحتی به دست میاد. در واقع روش ابداعی خاصی نداشتم. صرفا نصب و حذف برنامه ها بود. به هر حال اگر خلاقیت بیشتری توی کمینال کردن سامانه به خرج دادم حتما دوباره اینجا ارسال میکنم.

آخرین ویرایش توسط Misix (2018-12-03 17:27:14)

آفلاین

#7 2018-12-06 21:59:25

LinArcX
Moderator

KISD یا KISS. مهم نیست چی معنی بشه. کُنه ماجرا رو بگیرید!
خب هر چیزی که جادی یا آقای x میگه مسلما در همه شرایط درست نیست. اولا که اصلا ربطی نداره اینکه شما بلوتوث تون رو راه ننداختی و اینو ربطش میدی به نقصان آرچ! برای خود من که هر بیست سال یک بار هم این چنین شرایطی که گفتین پیش نمیاد. (و اگه پیش بیاد، حتما از قبل مقدمات شو فراهم میکنم.)در واقع این قصور کاربره نه نقص توزیع.
اون چیزی که از مینیمال تو ذهن اکثرمون جاافتاده اینه که خوب حالا همه چی رو ببریم رو ترمینال دیگه. من با این نظریه به شدت مخالفم. در واقع دو تا جبهه صفر و یکی(که علاقه زیادی به مطلق گرایی دارن) سعی میکنن این دوبینی شونو تو دنیای گنو/لینوکس هم بیارن. میگن یا باید همه چی ترمینالی باشه یا gui. من خودم طرفدار ترمینالم چون به کاربر اجازه میده بیشتر غرق بشه در دنیای نرم افزار. ولی براتون مثال نقض میارم. مثلا توی مرورگرها. شما فایرفاکس رو با lynx میتونی مقایسه کنی؟ بهیچ وجه. اصلا مرور صفحات اینترنتی (در سال 2018 نه سال 1995) تو ترمینال یه امر مسخره ست.
پس مینیمال کردن سیستم != عوض کردن همه ابزارها به معادل های ترمینالی شون.
اینا صرفا نظرات شخصی منه. یکی ممکنه اصلا بگه من kde میخوام یا دوست دارم تو هر حوزه ای ده تا نرم افزار نصب کنم یا... خب هر کسی آزاده دنیای مورد علاقه خودشو بسازه.:)
در آخر باز هم میگم: نه من رو نه جادی رو و نه حتی پیش کسوتان این حوزه شبیه استالمن رو هیچ موقع نبرید تو جایگاه خدایی. همه آدمها وقتی خدا میشن، دیگه انتقاد کردن ازشون(و به چالش کشیدن نظریات شون) سخت میشه.
موفق باشین.

آخرین ویرایش توسط LinArcX (2018-12-06 22:17:50)

آفلاین

#8 2018-12-07 18:25:13

Misix
عضو
ثبت شده: 2018-11-12

شاید استفاده من از واژه "مشکل" اشتباه بوده باشه. همه آرچ رو یک توزیع با تعداد بسته کم به طور پیشفرص میشناسند. منم مشکلی با این موضوع ندارم. برای همین آرچ دارم.  اگر هم مشکل داشتم در این زمینه هزاران توزیع دیگر هست. این موقعیت نداشتن دسترسی به اینترنت برای همه وجود داره. من به عنوان کاربر خانگی شاید به مراتب کمتر با این موقعیت رو به رو بشم ولی دلیل بر کمبود چنین حالت هایی نیست. فکر نمی کنم جایی با این حجم از مشکلات اینترنت و ... کسی با این مشکلات مواجه نشده باشه. در واقع همه جا هنوز اونقدر مجهز نشده که با سرعت معقولی بشه از اینترنت لستفاده کرد. برای خود من هم پیش اومده که خواستم بسته ای نصب کنم و به دلیل اینکه قبلش کل سامانه به روز نبود، با نصب بسته جدید به مشکل خوردم و چند ساعتی وقت بیشتر برایکار گذاشتم. بحث من ابدا این نبود که آرچ به خاطر کمینال بودن ناقص هست. یا به خاطر غلطان بودن غیرقابل استفاده هست. فقط به عنوان کاربر باید این موارد رو برای خوم در نظر بگیرم. قسمت بلوتوث رو هم انگار اصلا درست نخوندین و متوجه نشدین. مشکلی با نصبش ندارم؛ فقط چون استفاده نمی کنم احتمالا بسته اضافی محسوب میشه. ولی طبق گفته هام نگهش می دارم. در کل شما حالت ایده آل رو در نظر میگیرین.
در مورد نرم افزار کاملا درست میگین. همونطور که گفتین قرار نیست خودمون رو عذاب بدیم تا کمی کمتر بسته نصب کنیم. البته باز هم در شرایط خاص این موضوع هست که شاید سخت افزار من، توانایی به کار بستن نرم افزارهای دلخواه من رو ازم بگیره. ولی در کل صفر و یکی بودن باعث رنج کاربر عادی خواهد شد.
در مورد سخن آخرتون هم که من فقط یک نقل قول از جادی کردم smile نقل فولی که بعید به نظرنمیاد(حداقل از نظر من). به نظر نمیاد ازش خدا ساخته باشم. فکر نمی کنم اصلا نیاز به همچین چیزی هم باشه smile

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB