شما هنوز به سیستم وارد نشده اید.

#1 2019-10-19 11:22:50

hurd
عضو
از : همدان
ثبت شده: 2015-12-27

نصب با yay از روی سورس دستی دانود شده

سلام
من پکیج مورد نظر رو بصورت اتوماتیک نتونستم دانلود کنم ولی دستی دانلودش کردم
حالا در کجا بزارمش که yay بتونه ببینه و استفادش کنه

اول قوانین خدا را به طور کامل رعایت کنیم بعد انتظار حمایت کامل رو از خدا داشته باشیم.

آفلاین

#2 2019-10-19 12:16:50

hurd
عضو

پاسخ: نصب با yay از روی سورس دستی دانود شده

سلام

نیاز به yay نبود

از سایت aur فایل  PKGBUILD رو گرفتم، مسیرش این هست که  بعد از پیدا کردن پکیج تو صفحه پکیج مورد نظر در قسمت Package Actions  لینک View PKGBUILD و سپس متن فایل PKGBUILD  رو برداشتم کپی کردم توی یک فایل با همین نام در کنار فایل سورس دستی دانلود شده بعد با رعایت حق دسترسی با جرای دستور makepkg -sci نصب شد

این توضیحات رو از  دوست خوبمون ARCUSH قرض گرفتم :
البته فلگ c- رو من استفاده نکردم ،از فلگ s برای نصب دیپندنسی ها، از فلگ i برای نصب بسته pkg درست شده (همون کاری که قرار بود pacman -U ) انجام بده و از فلگ c برای پاک کردن پوشه های اضافی درست شده، طی این فرآیندها استفاده شده.

آموزش AUR

آخرین ویرایش توسط hurd (2019-10-19 12:19:32)

اول قوانین خدا را به طور کامل رعایت کنیم بعد انتظار حمایت کامل رو از خدا داشته باشیم.

آفلاین

#3 2019-10-19 12:19:12

Arcush
Moderator
ثبت شده: 2015-09-15

درود. من از یای استفاده نمی کنم ولی باید ببینید که یای به صورت پیش فرض، فایل هایی را که دانلود می کنه در کجا قرار می ده (فایل conf یای را ببینید). دو دیگر این که، الان دیگه خودتون هم با فرآیند makepkg& pacman -U می تونید اون بسته را بسازید.

ویرایش: پوزش. ما با هم ارسال کردیم.

آخرین ویرایش توسط Arcush (2019-10-19 12:20:05)

آفلاین

#4 2019-10-19 16:37:26

morealaz
Moderator
از : کرمان
ثبت شده: 2016-03-19

سلام من خودم از yay استفاده میکنم و احتمالا مشکل شما برای نصب بسته هایی هست که یا به دلیل فیلتر شدن و یا تحریم امکان دانلود سورس اونها به صورت مستقیم وجود نداره.
من خودم یه سری تنظیمات برای نصب بسته ها از AUR انجام دادم که اینجا توضیح میدم شاید براتون مفید باشه.
اول از همه من یه دایرکتوری برای دانلود سورس تمام بسته ها مشخص کردم که هنگام نصب بسته از طریق AUR با استفاده از makepkg، سورس برنامه در اونجا قرار میگیره. این چند مزیت داره:
اولش اینکه ممکن هست دوباره برای نصب بسته به هر دلیلی به همون سورس قبلی نیاز باشه که اینجوری نیازی به دانلود مجدد اون نیست.
دوم اینکه بسته هایی که سورس اونها با استفاده از git دانلود میشه (معمولا این بسته ها با پسوند git- هستند و برای نصب آخرین نسخه بسته از مخزن برنامه استفاده می شوند) در این پوشه قرار میگیره و اینجوری yay به هنگام چک کردن آپدیت جدید بسته ها اگر از فلگ devel-- استفاده کرده باشید میتونه به راحتی این نسخه ذخیره شده شما رو با نسخه موجود در مخزن مقایسه کنه و اگر کامیت جدیدی در مخزن برنامه انجام شده باشه بسته شما رو آپدیت میکنه. این خیلی بهتر از مکانیزم معمول در سایر برنامه های AUR helper هست که ملاک آپدیت رو صرفا بر تغییر نسخه برنامه در AUR قرار می دهند. چون اکثر بسته های git- موجود در AUR به صورت مداوم توسط نگهدارنده اونها آپدیت نمیشه که نسخه برنامه تغییر کند و AUR helper شما متوجه آپدیت جدید بسته بشه!!

من این پوشه رو در cache خود pacman می سازم به این صورت:

sudo mkdir /var/cache/pacman/src

بعد از اون برای اینکه makepkg بتونه سورس رو در این پوشه قرار بده و همچنین بعد از ساخت بسته بتونه اون رو در پوشه کش پکمن برای بسته ها (var/cache/pacman/pkg/) قرار بده مجوزهای دایرکتوری های کش بسته و سورس pacman رو به صورت زیر تغییر میدهم:

sudo chown :wheel /var/cache/pacman/{pkg,src}
sudo chmod 775 /var/cache/pacman/{pkg,src}

اینجوری کاربر من که عضو گروه کاربری wheel هست مجوز لازم رو برای دسترسی خواندن و نوشتن به این دو دایرکتوری داره.
حالا برای اینکه به makepkg بگم که سورس و بسته های ساخته شده رو در این دو تا دایرکتوری قرار بده یه فایل به نام makepkg.conf در مسیر config/pacman/makepkg.conf./~ می سازم و محتویاتش رو به این صورت قرار میدهم:

PKGDEST=/var/cache/pacman/pkg
SRCDEST=/var/cache/pacman/src

با این کار makepkg و تمام برنامه های AUR Helper که از اون برای ساخت بسته استفاده میکنند که شامل yay هم میشه سورس بسته ها رو در مسیر var/cache/pacman/src/ ذخیره می کنند و بعد از ساخت بسته اونها رو در کش بستها پکمن در مسیر var/cache/pacman/pkg/ ذخیره می کنند.

در مورد بسته هایی که بدلیل تحریم و یا فیلترینگ امکان دانلود مستقیم سورس اونها وجود نداره من از دستور torify قبل از دستور yay استفاده میکنم تا اینجوری yay از طریق tor بسته ها رو دانلود کنه. مثلا برای نصب tor-browser به این صورت عمل میکنم:

torify yay tor-browser

اگر خودتون هم به صورت دستی سورس رو دانلود کردید اون رو در همون پوشه src قرار بدهید. فقط حواستون باشه که اسم سورس همون چیزی باشه که در PKGBUILD مشخص شده.

آفلاین

#5 2019-10-23 21:08:42

hurd
عضو

سلام
دقیقا همین رو میخواستم امان از تحریم

آفلاین

پانوشت انجمن

پشتیبانی توسط تیم آرچ لینوکس ایران و نیرو گرفته با FluxBB